PDA

Επιστροφή στο Forum : μετρητης ηλεκτρομαγνητικης ακτιβολιας



giannis86
12-06-10, 22:46
Γεια σας παιδια!Συνχαρητηρια για το ωραιο σας φορουμ!
λιοπον ειμαι φοιτητης ηλεκτρολογιας τει!υλοποιω μια κατασκευη για το περας της πτυχιακης μου εργασιας!
ειναι ενας μετρητης ηλεκτρομαγνιτικης ακτινοβολιας αυτο ειναι το σχεδιο!την κατασκευη την εκανα.εβαλα ενα πηνιο(απο ραδιοφωνο) με λιγες σπειρες το οποιο λειτουργει σαν κεραια!τα λεντ αναβουν διαδοχικα αναλογα με το ποσοστο της ακτινοβολιας!
το προβλημα τωρα!ο μετρητης μαλλον εχει μεγαλη ευαισθησια και και δεν μπορω να παρω σωστες μετρησεις!μερικες φορες δουλευει μερικες οχι!το εχω τσεκαρει ολο το κυκλωμα δεκαδες φορες!οι τιμες τις τασεις σε διαφορα σημειο του κυκλωματος ειναι σωστες απως λεει το σχεδιο!
μερικες φορες δουλευει αλλα μετα σαν να κολλαει και δειχνει οτι ν΄ναι!θα λλαξω το ολοκληρωμενο μηπως αυτο δεν λειτουργει καλα!
μπορειτε να μου πειτε αν εχετε καμια ιδεα γιατι δεν λειτουργει καλα η πλακετα μου??και αν υπαρχει κανεις που να ξερει το σχεδιο να μου πει μερικα πραγματα για την λειτουργια του!
ευχαριστω πολλυ περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας!!!


Γιάννη καλώς ήρθες !!!. Σου έκανα επεξεργασία το μήνυμά σου
προκειμένου να "μικρύνω" την εικόνα.

SV1EDG
13-06-10, 01:36
Καλώς ήρθες Γιάννη.Από παρόμοιο κύκλωμα που έχω δει,ο αισθητήρας πρέπει να έχει πολλές σπείρες.Αλλά πές μας ακριβώς,τι συχνότητες θέλεις να μετρήσεις.

giannis86
14-06-10, 02:56
η κατασκευη ειναι για συχνοτητες χαμηλες δηλαδη οικειακων συσκευων!για κινητα δεν πιανει!
δοκιμασα και με πολλες σπειρες αλλα νομιζω πως δουλευει καλυτερα με λιγες!
πραγματικα δεν ξερω τι αλλο πρεπει να προσεξω για να την κανω να λειτουργησει!
εβγαλα και μερικες αντιστασεις και στις θεση τους εβαλα ρυθμιζομενες αντιστασεις μηπως εφταιγε οτι η τιμη τις αντιστασης επαιζε αλλα και παλι τιποτα!
μπορει να παιζει ρολο οτι η κατασευη δεν ειναι σε κουτι και να επηρεαζεται απο εξωγενεις παραγοντες??
περιμενω το καινουργιο τσιπακι τωρα μηπως και εχουμε αποτελεσματα!καθε ιδεα δεχτη!ευχαριστω!


ΥΓ:ευχαριστω που μου εφτιαξες την εικονα!!!

giannis86
14-06-10, 03:03
ακομα αλλαξα και τις τιμες καποιων πυκνωτωνα αλλα παλι τζιφος!εβαλα και ενα μπουτον να βραχυκυκλωνει 2 ποδαρκια απο το τσιπακι(δεν θυμαμαι τωρα ποια)για να κανει reset!
υπαρχει περιπτωση οι πυκνωτες να κρατανε ταση?το λεω αυτο γιατι οταν σκαλωνει δειχνει φουλ ακτινοβολια δηλαδη αναβει το τελευταιο λεντ χωρις να εχω ηλεκτρομαγνητικο πεδιο!!

τρεχω και δεν φτανω μεχρι τελος του μηνα πρεπει να την παραδωσω την πτυχιακη και ακομα δεν εχω παρει μετρησεις......:001_wub::001_wub:

nupogodi
14-06-10, 09:57
Αν και είμαι άσχετος με το θέμα μήπως να έβαζες μεταλλική θωρακιση στον αισθητήρα και να τον απομόνωνες εντελώς απο την υπόλοιπη κατασκευή και επιπλέον την ίδια την κατασκευή τοποθέτησέ τη σε μεταλλικό κουτάκι

FILMAN
14-06-10, 11:44
Αν θωρακιστεί ο αισθητήρας τότε θα πάψει να είναι αισθητήρας...

giannis86
14-06-10, 14:44
την κατασκευη την εχω βαλει και σε κουτι (δεν το εχω κλεισει ομως τελειως)
την κεραια ουτε εγω πιστευω πως ειναι καλη ιδεα να την βαλω μεσα!

SV1EDG
14-06-10, 16:48
Την κεραία-αισθητήρα θα την έχεις εξωτερικά.Το κουτί καλό είναι να είναι θωρακισμένο-μεταλλικό.Το ότι δείχνει φουλ ένδειξη χωρίς ακτινοβολία,σημαίνει ότι "τσιμπάει" θόρυβο με κάποιο τρόπο.Οταν λες ότι άλλαξες τιμές στους πυκνωτές τι ακριβώς έχεις κάνει?

giannis86
14-06-10, 19:45
εννοω οτι εβαλα πυκνωτες με μικροτερη χωρητικοτητα μηπως αυτοι κρατουσαν ταση και εδειχνει μεγιστο της ενατσης χωρις ηλεκτρομαγνητικο πεδιο!τελικα δεν αλλαξε τιποτα και εβαλα τους πυκνωτες με τις τιμες που αναφερεται στο σχεδιο!
μου φαινεται οτι ετσι οπως παει θα χαλασει η κατασκευη με τοοσες κολλησεις που εχω κανει!!:saad:
θα αλλαξω το τσιπακι αυριο μηπως αυτο κολλαει και θα δω αποτελεσματα!

επισης να αναφερω οτι εβαλα ενα αναλογικο βολτομετρο στην εξοδο για να εχω την τιμη και σε νουμερα οχι μονο με τα λεντ!
δεν βρηκα ομως βολτομετρο που να ειναι μεχρι 600mv γιατι τοσο βγαζει στην εξοδο η πλακετα και πηρα ενα τεστερ μπαταριων εκανα βαθμονομηση και το κουμποσα!:001_rolleyes:
το αναφερω απλα για ενημερωτικους λογους!

KOKAR
14-06-10, 21:07
Γιάννη από ότι βλέπω το σχέδιο είναι απο το ELEKTOR και είμαι 100% σίγουρος
οτι μέσα στο περιοδικό έλεγε το πως θα φτιάξεις το πηνίο - αισθητήριο
καθώς και πως θα το ρυθμίσεις - καλιμπραρης

KOKAR
14-06-10, 21:10
αλήθεια πάνω στο σχέδιο εχει τα σημεία A,B ,C,D,E που αντιστοιχούν σε
συγκεκριμένες τάσης, εσύ παίρνεις αυτές τις τιμές ?

giannis86
14-06-10, 22:19
Η αληθεια ειναι οτι το σχεδιο μου το εδωσε ενας γνωστος,το ακουσα οτι ειναι απο το ελεκτορ αλλα δεν το εχω δει!αν ξερεις να μου πεις σε πιο τευχος ειναι θα με βοηθουσε αρκετα!

ναι οι τασεις ειναι οπως λεει το σχεδιο στα σημεια Α Β C D!

giannis86
14-06-10, 22:48
φιλε ΚΟΚΑR αν το εχεις το ελεκτορ(με το συγκεκριμενο κυκλωμα) σε ψηφιακη μορφη θα σου ηταν κωπος να μου το στειλεις??:001_smile:

σε αυτο το email: snoua07@gmail.com

SV1EDG
14-06-10, 22:49
Φεβρουάριος 97,τεύχος174,σελ40.Εχεις email.

giannis86
14-06-10, 22:58
Σε ευχαριστω θερμα!:001_smile:

edit φαινεται τελεια!!

KOKAR
14-06-10, 23:35
αρα ποσταρε τα στοιχεια για το πηνιο και τι ρυθμησης πρεπει να γινουν για
να δουλέψει, μπορεί να το χρειαστεί και κανένα άλλο παιδί.

giannis86
15-06-10, 01:10
οκ θα τα ποσταρω αυριο με λεπτομεριες να υπαρχει εδω!
ακομα με το καλο οταν τελειωσω την κατασκευη θα κατσω να φτιαξω ενα καινουργιο ποστ που θα αναφερομαι εκτενεστερα στην κατασκευη κατι σαν οδηγος κατασκευης!
αν δεν θεωρηται απο τους mod περιτο!

giannis86
17-06-10, 23:31
Η σχεδιαση του πηνιου ειναι συμβιβασμος μεταξυ αριθμου σπειρων και επιφανειας.
γαι το συγκεκριμενο μετρητη απαιτειται το γινομενο Ν Α να ισουται με
ΝΑ=51.66 Χ 10(στην τριτη)

giannis86
17-06-10, 23:33
παιδια και κατι ακομα ψαχνω να βρω τα manual γαι τα τσιπακια
TLC274
LM3915
αλλα δεν μπορω.ξερει κανεις κανα σιτε που να τα εχει?

ευχαριστω!

giannis86
17-06-10, 23:38
OK τα βρηκα

giannis86
18-06-10, 15:11
εχειμ κανεις κανα σιτε στο μυαλο του που να δειχνει μετρησεις Η/Μ ακτινοβολιας απο οικειακες συσκευες?(οθονες ,τν,ψυγειο,πριζες,λαμπες κτλπ..)