PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλήρης ηλεκτρολογική εγκατάσταση.



eddie-2
14-06-10, 01:49
Γεια σας παιδιά είμαι καινούργιο μέλος!!!!
Θέλω αν μπορείτε να με βοηθήσετε στο έξης θέμα. Αυτό το διάστημα έχω τελειώσει με τα χτισίματα του σπιτιού μου και είμαι στο στάδιο για της ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις. Τι πρέπει να ζητήσω απ τον ηλεκτρολόγο να βάλει, για να πεις ότι θα τα έχει <<όλα>> όσα χρειάζεται μια σύγχρονη κατοικία, ακόμα και εγκαταστάσεις για μελλοντική χρίση;
Για να βοηθήσω, είναι μονοκατοικία 125 τ.μ. με άλλο τόσο ημιυπόγειο (που ίσως να χωριστούν στο μελών) και η παροχή είναι τριφασική.
Ευχαριστώ πολύ!!!

navar
14-06-10, 02:06
πολύ UTP καλώδιο !!!!!! διπλά μπριζάκια utp για τηλ και δίκτυο !!! συσκευές που κουμπώνουν στο δίκτυο για tv (δορυφορική δέκτες , players κλπ κλπ)
απο εκεί και πέρα μπορείς να μπείς στην ιδεολογία του smart home..!!!
τέντες που κλείνουν και ανοίγουν μόνες τους, φώτα που ρυθμίζονται αυτόματα ανάλογα με την κατάσταση της ημέρας (συνεφία ,απόγευμα,σούρουπο) γκαραζόπορτα που ενεργοποιείται με τηλ και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.
και όλα αυτά να καταλήγουν σε ένα rack δίπλα απο τον πίνακα ! και μήν τσιγκουνευείς την παρόχες ρέυματος !!!!

εγω πάντως αν έφτιαχνα σπίτι τώρα έτσι θα το έκανα !!! άλλωστε εκτος απο το δίκτυο το UTP μπορει να ανταπεξέλθει και σε μικροεντολές ! να οπλίση ενα ρελε ας πούμε !

eddie-2
14-06-10, 02:25
Ευχαριστώ πολύ Κωνσταντίνε!!!

dalai
14-06-10, 02:46
διαλεξε ενα χωρο προσβασιμο, αλλα οχι αμεσα (αποθηκη λεβητα πληντηρια) μεσα στο απιτι. Εκει ζητα του να παει ολα τα καλωδια του συναγερμου(μη ξεχασεις και τον αισθητηρα φωτιας απο τη κουζινα) , UTP (δυο ή περισσοτερα καλωδια για καθε δωματιο) τη γραμμη τηλεφωνου του ΟΤΕ και ρευμα.
Εκει πλοεν θα εχεις το κεντρο σου. Μπορεις να βαλεις ενα RACK και να κανεις πιο σιμαζεμενη δουλεια.
Στα μπριζακια RG45 σε καθε δωματιο μπορεις να επιλεγεις πλεον ευκολα αν θα εχει τηλεφωνο ή ιντερνετ.
Θα συνδεσεις αμεσα το συναγερμο με το ινετ ή ακομη και με καμερες αν βαλεις DVR.
Στο σαλονι με την TV εκτος του οτι θα βαλεις ενα δυο utp παραπανω γιατι ολα πλεον θελουν δικτυο ,δες που περιπου θα περασεις τα πισω ηχεια του ενισχητη σου. Ζητα μετα απο τον ηλεκτρολογο σου να περασει κατω απο τα πλακακια το κενο σωληνα σαν αναμονη .Θα ειναι πολυ ενοχλητικο μετα να βλεπεισ 2 καλωδια να διασχιζουν το σαλονι σου .

eddie-2
14-06-10, 16:46
Σε ευχαριστώ dalai !!!

tomka
14-06-10, 18:08
Επισης να φροντισεις να περασεις καλωδιωση για NOVA και παροχες για κλιματιστικα.

SakisMS
14-06-10, 20:54
Ψάξε και επέλεξε αν θα χρησιμοποιήσεις τεχνολογία για "έξυπνο σπίτι". Η καλωδίωση είναι λίγο πιο πολύπλοκη αλλά παρέχει πάρα πολλές ευκολίες.

nikolaras
14-06-10, 20:59
Επίσης μην ξεχάσεις να αφήσεις αναμονές για φώτα νυχτός ή για φωτισμό σκάλας αν υπάρχει.
Επίσης να βάλεις μια γραμή από το λεβητοστάσιο στον πίνακα για τυχόν χρήση γεννήτριας στο μέλλον.
Ένα πολύ καλό σύστημα(που μετάνιωσα που δεν το έβαλα), είναι το αυτόματο σύστημα αναρόφησης σκόνης με κεντρική σκούπα στο λεβητοστάσιο.
Για το χώρο της κουζίνας θα σε συμβούλευα, να βγει ένα σχέδιο, ώστε να τοποθετηθούν σωστά οι αναμονές των συσκευών. Η μπρίζα του πλυντηρίου πιάτων, να τοποθετηθεί οπωσδήποτε στο χώρο του ντουλαπιού του νεροχύτη, όπως και η αναμονή για χρήση σκουπιδοφάγου. Επίσης θα πρέπει να γίνει πρόβλεψη για καλωδίωση σποτ και φωτισμό κάτω των ντουλαπιών.