PDA

Επιστροφή στο Forum : σκουπάκι που να "κρατάει"



haris_216
14-06-10, 11:43
καλημέρα σε όλους. δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος του φόρουμ (αν όχι παρακαλώ πείτε το). θα ήθελα τα "φώτα" σας σχετικά με τα γνωστά μας επαναφορτιζόμενα σκουπάκια. με όσα έχω έρθει σε επαφή (είτε δικά μου είτε του περίγυρου) έχουν μία τάση να έχουν αρκετά μικρή διάρκεια ζωής. και για να εξηγήσω, θεωρώ ως διάρκεια ζωής το διάστημα μέχρι τη στιγμή που θα χρειαστεί αντικατάσταση μπαταριών γιατί, όπως ξέρετε, το κόστος των μπαταριών φτάνει (αν όχι ξεπερνά) το κόστος του μηχανήματος.
άσχετα αν μιλάμε για επώνυμα ή όχι, λίγα ή πολλά volt, οι μπαταρίες τα παίζουν αρκετά γρήγορα.
το ερώτημα λοιπόν είναι αν υπάρχει κάποιο το οποίο αποδεδειγμένα θα κρατήσει για κανένα τριάρι χρόνια για παράδειγμα.
υπάρχει τρόπος να μειωθεί η φθορά των μπαταριών; μήπως με κάποιο κύκλωμα που ίσως να ελεγχει το χρόνο φόρτισης (φοβάμαι ότι ίσως η συνεχής φο΄ρτιση ειδικά όταν δεν το χρησιμοποιούμε και πάρα πολύ, του δημιουργεί την καταπόνηση)
ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια ιδέα ή σχόλιο

ΣΙΣΚΟΣ
14-06-10, 12:21
Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα πριν μερικά χρόνια με επώνυμο Σκουπάκι
Όντος οι μπαταρίες ήταν ποιο ακριβές από ένα καινούριο σκουπακι!!
Το έριξα ζαριά και έβαλα καινούριες επαναφορτιζόμενες (2ΑΑ) και δεν το μετάνιωσα ,πολύ καλή απόδοση .
Το θέμα με τον φορτιστή το αντιμετωπίζω ως εξής :Δεν έχω το φορτιστή σε λειτουργία συνέχεια τον ενεργοποιώ μόνο όταν αδειάσει τελείως το σκουπακι .

Nemmesis
14-06-10, 14:16
Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα πριν μερικά χρόνια με επώνυμο Σκουπάκι
Όντος οι μπαταρίες ήταν ποιο ακριβές από ένα καινούριο σκουπακι!!
Το έριξα ζαριά και έβαλα καινούριες επαναφορτιζόμενες (2ΑΑ) και δεν το μετάνιωσα ,πολύ καλή απόδοση .
Το θέμα με τον φορτιστή το αντιμετωπίζω ως εξής :Δεν έχω το φορτιστή σε λειτουργία συνέχεια τον ενεργοποιώ μόνο όταν αδειάσει τελείως το σκουπακι .
ποσα mAh ειναι οι μπαταριες που εχεις?

ΣΙΣΚΟΣ
14-06-10, 14:28
Νομίζω ότι πρέπει να ήταν 1000 ma x 3 μπαταριές , επίσης οι παλιές ήταν ένα κλικ πιο μικρές οπότε χρειάστηκε και σκάλισμα .
Τέλος καλό όλα καλά .

haris_216
14-06-10, 16:14
αν "καθαρίζεις" με τρεις μπαταριες είναι ΟΚ. εγώ δυστυχώς είχα στραφεί προς υψηλά volt (9,6) το οποίο σημαίνει 8 στοιχεία που ανεβάζουν το κόστος αντικατάστασης ακόμα και αν επιλέξεις να τα προμηθευτείς από γερμανό, κλπ και όχι από την σκουποαντιπροσωπεία.
το κακό είναι ότι αυτά τα σκουπάκια είναι ιδιαίτερα χρήσιμα στο σπίτι. αν και είχα αποφασίσει να μην ξαναπάρω, μάλλον δεν γίνεται

Nemmesis
14-06-10, 17:08
ακόμα και αν επιλέξεις να τα προμηθευτείς από γερμανό,

χα... και μας τον αναφερεις για φτηνο? για πες λιγο ακριβως τι μπαταριες θελεις για δουμε μηπως σου βρουμε τπτ που να συμφερει

haris_216
14-06-10, 17:20
χα... και μας τον αναφερεις για φτηνο? για πες λιγο ακριβως τι μπαταριες θελεις για δουμε μηπως σου βρουμε τπτ που να συμφερει
όχι για φτηνό, αλλά σίγουρα για φτηνότερο από το pack της αντιπροσωπείας.
σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά το εν λόγω σκουπάκι έχει "αποσυντεθεί εις τα εξ ων συνετέθει" εδώ και αρκετό καιρό. τα πήρα με το κόστος είπα ότι δεν θα ασχοληθώ και το διάλυσα. ο λόγος του συγκεκριμένου θέματος τώρα είναι (επειδή όπως είπα ανακάλυψα ότι με εξυπηρετούσε αρκετά όσο ήταν εντάξει) ότι σκέφτομαι να πάρω ένα άλλο. θέλω λοιπόν να ξέρω αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για ένα που θα κρατούσε και επίσης αν με κάποιο τρόπο περιοδικής φόρτισης (χρονοδιακόπτης ή κάτι άλλο) θα έδινε μεγαλύτερη διάρκεια ζωής στις μπαταρίες.
πιο πάνω ο φίλος ανέφερε ότι το φορτίζει μόνο όταν χρειάζεται, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα κάτι πιο αυτοματοποιημένο. με τόσα που κάνουμε κάθε μέρα, μην έχω να τσεκάρω αν το σκουπάκι είναι φορτισμένο ή όχι

Γιώργος Ανώνυμος
14-06-10, 17:25
Για μένα είναι χαμένη ιστορία τα ψωφοσκουπάκια! Εντάξει, αλεύρι από το τραπέζι μαζεύουν, αλλά ως εκεί... Δεν είναι θέμα μπαταρίας, έβαλα καινούργιες σε παλιό επώνυμο αλλά ούτε τα πετραδάκια στο πάτωμα του αυτοκινήτου μπορούσε να μαζέψει...!!! Το μοτέρ πρέπει να έχει κάποια δύναμη και μόνο ηλεκτροκίνητο θα μπορούσε να είναι (αν όχι βενζινοκίνητο!!!), π.χ. φθηνιάρες σκούπες που λένε 1.000W και ούτε αυτές δεν μπορούν να απορροφήσουν τη σκόνη από το χαλί εκτός αν σηκώνεις με τον σωλήνα της σκούπας της σκόνη στον αέρα...!!!

JimKarvo
14-06-10, 17:31
Γιώργο, είναι για οικιακή χρήση.. για αλέυρι απο την κουζίνα.. αν το συγκεκριμένο, μπορούσε να ρουφήξει πετραδάκια [τα οποία μάλιστα θα είχαν μπλεχτεί σε ίνες από το τάπητα], τότε τα μεγάλα ~2000W θα ρουφούσαν πολυκατοικία...!

JOHNY+
14-06-10, 17:37
μπορεις αμα θες να ρωτησεις στον δησιο , στην οδο σοφοκλεους και αθηνας γωνια , αυτος εχει μονο μπαταριες .

haris_216
15-06-10, 10:33
Για μένα είναι χαμένη ιστορία τα ψωφοσκουπάκια! Εντάξει, αλεύρι από το τραπέζι μαζεύουν, αλλά ως εκεί... Δεν είναι θέμα μπαταρίας, έβαλα καινούργιες σε παλιό επώνυμο αλλά ούτε τα πετραδάκια στο πάτωμα του αυτοκινήτου μπορούσε να μαζέψει...!!! Το μοτέρ πρέπει να έχει κάποια δύναμη και μόνο ηλεκτροκίνητο θα μπορούσε να είναι (αν όχι βενζινοκίνητο!!!), π.χ. φθηνιάρες σκούπες που λένε 1.000W και ούτε αυτές δεν μπορούν να απορροφήσουν τη σκόνη από το χαλί εκτός αν σηκώνεις με τον σωλήνα της σκούπας της σκόνη στον αέρα...!!!
σε καμιά πεερίπτωση δεν υποκαθιστά μια καλή σκούπα. είναι βασικά για χρήση της κουζίνας. και αν μένεις σε διαμέρισμα ψηλά με μπαλκόνι γεμάτο φυτά (κάθε αεράκι θα φέρει μέσα λουλουδάκια, φυλαράκια, κλπ) τότε σίγουρα εκτιμάς την αμεσότητα και την ευκολία του. και ορισμένα από τα 9βολτα ή τα 12βολτα έχουν συμπαθητική απόδοση για αυτές τις περιπτώσεις
για να μην ξεφεύγουμε όμως (το θέμα δεν είναι η χρησιμότητα τους σε ένα σπίτι ή όχι) έχει κανείς να προτείνει κάποιο το οποίο είναι ευχαριστημένος από την διάρκεια ζωής των μπαταριών του σε βάθος χρόνου?
και ένα ερώτημα που ίσως ταιριάζει περισσότερο στο συγκεκριμένο φόρου. έχει κανείς καμιά ιδέα για την ιδανική συμπεριφορά προς αυτά τα σκουπάκια σχετικά με την φόρτιση? να τα αφήνουμε συνέχεια on? κάποιο ίσως ηλεκτρονικό κύκλωμα που να ελεγχει την λειτυοργία του φορτιστή?

Γαληνίτης
15-06-10, 12:12
Έχω στον τοίχο του σακ ένα σκουπάκι Black and Decker με μπαταρίες NiCd και με τον φορτιστή του "ξεχασμένον" μόνιμα στην πρίζα. Δεν το χρησιμοποιώ συχνά, αλλά λειτουργεί άψογα εδώ και 6-7 χρόνια τουλάχιστον.
Στην κουζίνα έχω ένα παρόμοιο σκουπάκι, αλλά μη γνωστής μάρκας, αγορασμένο από το Lidl πριν 3 χρόνια περίπου. Και αυτό επίσης λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν το έχω σε μόνιμο trickle charge, αλλά σύμφωνα με τις οδηγίες του βάζω τον φορτιστή στην πρίζα για 12-24ωρη φόρτιση μόνο όταν εξασθενήσει σημαντικά η δύναμή του. Ακόμα και μετά από μεγάλη περίοδο αχρηστίας, λειτουργεί άψογα.
Νομίζω ότι για τη χρήση αυτή οι μπαταρίες NiCd είναι καταλληλότερες από τις NiMH.