PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση προβολέα στο δίκτυο



JimKarvo
15-06-10, 15:10
Αισθάνομαι πολύ noobas...

Σύνδεσα ένα προβολέα εξωτερικού χώρου 200W, με μια πρίζα.. και κατάφερα να ρίξω 2 ασφάλειες, και να ακούσω ένα μπαμ!

Δεν ξέρω γιατί...

Τα καλώδια τα σύνδεσα σωστα.. Η γείωση στην γείωση, και το μπλε με το ένα καλώδιο που πάει στην λάμπα και το καφέ με το άλλο..
Παίζει να φταίει το ότι το σύνδεσα σε πρίζα? Γιατί μερικές φορές, ανάλογα το φορτίο, έχω παρατηρήσει ότι μπορεί να πετάξει κάποιες σπίθες....

geo1973
15-06-10, 19:13
βραχυκυκλωμα στις επαφες μηπως?σε αλλη πριζα δοκιμασες?

JimKarvo
15-06-10, 19:33
Τώρα είναι εντάξει.. αλλά για΄τι να μου κάνει βραχυχύκλωμα? στην πρίζα που το έβαλα υπάρχει καταψύκτης, και δουλεύει εντάξει..
το δοκίμασα σε άλλη πρίζα, αλλά πρώτα έκλεισα την ασφάλεια, έβαλα τον προβολέα στην πρίζα, και μετά σήκωσα την ασφάλεια.. και είναι οκ!

xampos
15-06-10, 19:40
μηπως το φορτιο που ειχες στην ασφαλεια απο οπου παίρνει και η μπριζα εκεινη ηταν στα ορια της τιμης της και ετσι μολις εβαλες το φισ του προβολεα την ξεπερασες την τιμη της και εκεινη καλως εκανε και επεσε και εσυ νομιζες πως εκανε βραχυκυκλωμα. αν θες βγαλε τον καταψυκτη και δικιμασε ξανα στην πρωτη μπριζα.

herctrap
15-06-10, 19:55
οι 6000 τις hanger απο οσο ξερω λειτουργουν σαν ασβφαλειες μετα απο καποια sec ετσι οταν μοναδες τραβανε πολυ ρευμα κατα την εκκινηση δεν εχεις προβλημα

μηπως θες μια τετοια
????

JimKarvo
15-06-10, 20:18
Παιδιά, για δοκιμή το έβαλα εκεί, απλά για να δω αν ανάβει.. έβγαλα τον καταψύκτη.. και έβαλα τον προβολέα..

Το πρόβλημα ήταν ότι το 1 ποδαράκι της πρίζας, μαύρισε, και φαγώθηκε σε ένα σημείο :\

JimKarvo
15-06-10, 21:04
Να ρωτήσω όποιον ξέρει.. υπάρχει κάποιος, που να πουλάει βάση για προβολέα αλογόνου?
Διότι αυτό που έχει από την μαμά του είναι γύρω στα 15cm ενώ εγώ θέλω να το προεκτείνω γύρω στα 50 cm.. διότι διαφορετικά όλο το φως θα το αποροφάει η τέντα που είναι ακριβώς από κάτω...

FILMAN
22-06-10, 17:37
οι 6000 τις hanger απο οσο ξερω λειτουργουν σαν ασβφαλειες μετα απο καποια sec ετσι οταν μοναδες τραβανε πολυ ρευμα κατα την εκκινηση δεν εχεις προβλημα

μηπως θες μια τετοια
????
Το 6000 είναι η ικανότητα διακοπής σε Α και τίποτα παραπάνω.

JimKarvo
22-06-10, 18:00
Κάτι έγινε με την πρίζα... τώρα δουλεύει κανονικά..

Αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα..

Στα καλώδια που υπάρχουν για τα φωτιστικά και τις επιγραφές απ' έξω, δεν υπάρχει γείωση.. να το αφήσω χωρίς γείωση?

FILMAN
22-06-10, 18:03
Καλό είναι να βάλεις.

JimKarvo
22-06-10, 18:04
Ναι αλλά πως? το πιο λογικό θα ήταν να το συνδέσω στο υπόλοιπο δίκτυο της γείωσης, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω κάπου τρύπα για να περάσω τα καλώδια από μέσα, έξω..

FILMAN
22-06-10, 18:05
Μήπως τα φωτιστικά είναι πλαστικά;

JimKarvo
22-06-10, 18:07
Όχι, απλά η εγκατάσταση *των εξωτερικών καλωδίων* είναι από τότε που είχαν φτιάξει την πολυκατοικία [1960 περίπου].

Οι επιγραφές έχουν και μέταλο πάνω, αλλά δεν έχει καμία γείωση.. Είναι βέβαια σε μέρος που δεν μπορεί κανένας να τις ακουμπήσει καταλάθος...

FILMAN
23-06-10, 11:21
Τότε βάλε απλώς ένα ρ/δ στο κύκλωμα αυτών των φωτιστικών αν δεν υπάρχει ήδη. Δεν αντικαθιστάει τη γείωση, αλλά θα προστατέψει αυτόν που θα τα ακουμπήσει όταν έχουν διαρροή. Η διαφορά με την ύπαρξη της γείωσης είναι ότι το ρ/δ θα έπεφτε κατά το συμβάν της διαρροής (προτού ακουμπήσει κάποιος τα φωτιστικά).