PDA

Επιστροφή στο Forum : θέμα κατανάλωσης



τομ
21-06-10, 23:04
καλησπέρα σας...εχω ενα προβλημα και αν μπορείται θέλω τη βοηθεια σας...στα μικρά τα φώτα του αυτοκινήτου έχω τοποθετήσει μια ταινία led σε καθε φανάρι...το προβλημα μου ειναι οτι 2 λαμπες που έβγαλα ηταν απο 5W η καθεμία δηλαδή είχε κατανάλωση 10w και τωρα με τα led που έβαλα εχω γύρο στα 4W καταναλωση με αποτελεσμα να μου δειχνει ενδειξη μέσα για καμένη λάμπα. Βαζω μια αντίσταση γυρο στα 5w στα 30Ω εχω την ιδανική καταναλωση αλλα η αντισταση τραβαει τραβαει ρευμα μετα ζεσταινεται πολύ με αποτέλεσμα να καει :confused1:. αν βάλω γυρο στα 100Ω δεν μου την καίει αλλα δεν εχω τιν καταλληλα καταναλωση...μηπως υπαρχει τροπος να εχω μια καταναλωση γυρο στα 5w με αλλο τρόπο?? η να βάλω μια αντισταση 10W και να δούλεβει στο μισό ωστε να μην καιγεται.... ευχαριστώ εκ των προτέρων..

GeorgeVita
21-06-10, 23:45
Γειά σου Θωμά,
ο υπολογιστής του αυτοκινήτου μπορεί να μετρά ρεύμα ή αντίσταση για έλεγχο της εξόδου, οπότε χρειάζεται δοκιμή ή κάποιον που να γνωρίζει για το συγκεκριμένο όχημα.

>> γράψε μας κατασκευαστή και τύπο οχήματος

Αν υποθέσουμε ότι μετρά ρεύμα, κάθε λάμπα 5W έχει αντίσταση R=V^2/P άρα περίπου 38Ω (V=13.8V). Τυπική τιμή στην αγορά 39Ω. Η ισχύς της αντίστασης πρέπει να είναι αρκετά μεγαλύτερη γιατί θα δουλεύει σε αρκετά μεγάλες θερμοκρασίες. Για να πετύχεις μεγαλύτερη ισχύ μπορείς να χρησιμοποιήσεις 2 αντιστάσεις διπλής τιμής παράλληλα. Το συνολικό ρεύμα μαζί με τα LED θα είναι περίπου 9W οπότε είναι εντάξει.

>> δοκιμάζεις με:
1x 39Ω/10W
ή 2x 82Ω/5W παράλληλα
ή 3x 120Ω/3W παράλληλα

Αν μετρά αντίσταση και όχι ρεύμα τα παραπάνω πρέπει να υπολογιστούν πάλι.

Φιλικά,
Γιώργος

τομ
23-06-10, 16:19
ευχαριστώ πολύ Γιώργο,
ελπιζω να γινει δουλεια και να μην μου τις κάψει...γιατι φοβαμαι μη φτασει σε σημειο να ζεσταθουν πολυ και καουν.αλλά για να μην σχολιάσει κάποιος άλλος θα έχεις απόλυτο δίκαιο. όταν το δοκιμάσω θα σε ενημερώσω και πάλι.ευχαριστω για τη βοήθεια.

GeorgeVita
23-06-10, 16:36
Γειά σου Θωμά,
το βασικό πρόβλημα είναι να βρεις τη μέγιστη αντίσταση (άρα ελάχιστη 'πεταμένη' ισχύ) που χρειάζεται η CPU του αυτοκινήτου για να θεωρήσει ότι δεν κάηκαν οι λάμπες. Εφόσον δεν δούλεψε με 100Ω πρέπει να μειώσεις την τιμή της αντίστασης. Τα 30Ω ήταν πολύ χαμηλή αντίσταση. Ισως λειτουργήσει και με 50Ω, δηλαδή 2x100Ω παράλληλα αλλά θέλει δοκιμή.

Αν χρησιμοποιήσεις 5W αντιστάσεις σε παράλληλη συνδεσμολογία δεν θα ζεσταίνονται υπερβολικά.

Φιλικά,
Γιώργος