PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρειάζομαι βοήθεια για ένα ψηφιακό κύκλωμα



prokopis
22-06-10, 11:12
Καλημέρα!
Έχω μια εργασία στα Ψηφιακά Κυκλώματα και θα ήθελα την βοήθειά σας στην πραγματοποίησή της, αν μπορείτε.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ακολουθεί η εκφώνηση της εργασίας:


ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΑ ΨΗΦΙΑΚΑ Ι
Σχεδιάστε έναν αθροιστή – αφαιρέτη δύο προσημασμένων δυαδικών αριθμών a4a3a2a1a0 και b4b3b2b1b0 . Τα ψηφία a4 και b4 είναι τα πρόσημα. Οι αρνητικοί αριθμοί είναι σε μορφή συμπληρώματος ως προς τη βάση. Ο αθροιστής – αφαιρέτης θα έχει μια επιπλέον έξοδο η οποία θα είναι 1 όταν υπάρχει υπερχείλιση.
Υπερχείλιση σημαίνει ότι τα διαθέσιμα δυαδικά ψηφία δεν αρκούν για τη παράσταση του αποτελέσματος.

haris_216
22-06-10, 12:30
η ερώτηση ποιά είναι?
εκτός αν με την φράση "θα ήθελα την βοήθειά σας στην πραγματοποίησή" εννοείς "θα ήθελα την βοήθειά σας για να μου κάνετε την εργασία"!!!

ptisi110
22-06-10, 13:13
Δες περίπου πως υλοποιούνται ο adder (http://www.play-hookey.com/digital/adder.html) και ο adder/subtractor (http://www.play-hookey.com/digital/binary_subtraction.html)

prokopis
23-06-10, 10:37
ptisi110 σ'ευχαριστώ για τους χρήσιμους συνδέσμους.

haris_216 δεν υπάρχει ερώτηση, βοήθεια ζητάω γενικά επί του θέματος. Ο ptisi110 το αντιλήφθηκε αμέσως και ήδη βοήθησε.
Απ'ό,τι φαίνεται έχεις άπλετο ελεύθερο χρόνο και σ'ευχαριστώ που τον ξόδεψες για να κάνεις αυτή την τόσο σημαντική και τολμώ να πω, απαραίτητη παρατήρησή σου. Μακάρι να τον είχες διαχειριστεί πιο δημιουργικά.

haris_216
23-06-10, 11:38
ptisi110 σ'ευχαριστώ για τους χρήσιμους συνδέσμους.

haris_216 δεν υπάρχει ερώτηση, βοήθεια ζητάω γενικά επί του θέματος. Ο ptisi110 το αντιλήφθηκε αμέσως και ήδη βοήθησε.
Απ'ό,τι φαίνεται έχεις άπλετο ελεύθερο χρόνο και σ'ευχαριστώ που τον ξόδεψες για να κάνεις αυτή την τόσο σημαντική και τολμώ να πω, απαραίτητη παρατήρησή σου. Μακάρι να τον είχες διαχειριστεί πιο δημιουργικά.
αν μιλάμε για δημιουργική διαχείριση χρόνου νομίζω ότι κι εσύ κάτι τέτοιο θα μπορούσες να κάνεις googlάροντας και να βρεις αυτά που πολύ σωστά σου υπέδειξε ο φίλος ptisi. και όχι να τα περιμένεις έτοιμα. δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικός (αν κάποιος φίλος συνφορουμίτης το νομίζει παρακαλώ να το πει) αλλά υπάρχει μία τάση από διάφορους σπουδαστές/φοιτητές να θέλουν έτοιμη εργασία. ίσως να πρέπει να είμαστε και ευτυχείς που μας αναφέρουν και ποια είναι η εργασία και δεν δίνουν απλά το τηλέφωνο του καθηγητή για να πάρουμε να ρωτήσουμε οι ίδιοι

haris_216
23-06-10, 11:40
ptisi110 σ'ευχαριστώ για τους χρήσιμους συνδέσμους.

haris_216 δεν υπάρχει ερώτηση, βοήθεια ζητάω γενικά επί του θέματος. Ο ptisi110 το αντιλήφθηκε αμέσως και ήδη βοήθησε.
Απ'ό,τι φαίνεται έχεις άπλετο ελεύθερο χρόνο και σ'ευχαριστώ που τον ξόδεψες για να κάνεις αυτή την τόσο σημαντική και τολμώ να πω, απαραίτητη παρατήρησή σου. Μακάρι να τον είχες διαχειριστεί πιο δημιουργικά.
ζητώ συγνώμη που παρασύρθηκα και ίσως ήμουνα πέραν του δέοντος δεικτικός ή κυνικός αλλά η φράση "ευχαριστώ που τον ξόδεψες για να κάνεις αυτή την τόσο σημαντική και τολμώ να πω, απαραίτητη παρατήρησή σου" βρίθει από ειρωνία
συγνώμη ξανά για το off topic και τον προσωπικό χαρακτήρα του μηνύματος