PDA

Επιστροφή στο Forum : αντιστασεις για hid ballast



mazda3mps
25-06-10, 00:56
:001_smile:γεια σας σε ολους.ειμαι καινουργιος στην παρεα σας!!!εχω καποιες αποριες σχετικα με τα μπαλαστ του αυτοκινητου,με τα αμπερ και ohm.θα σας πω.εβαλα ξενον,55watt.εχω 2 μπαλλαστ με 55watt,το 1 μπαλαστ εχει 4.0 αμπερ,το αλλο μπαλαστ εχει 6,0 αμπερ.και με το μπαλαστ 4,0 αμπερ δεν δουλευουν τα φωτα[κολλαει το ρελλε]με το που βαζω το μπαλαστ με 6,0 αμπερ ειναι τελεια.[το μμαλαστ με 6.0 αμπερ δεν ειναι δικο μου,επισης το οχημα μου δεν εχει canbas].τωρα,αν μπορει να με βοηθηση καποιος τι αντισταση μπορω να βαλω που εχω το μπαλαστ 4,0 αμπερ και θελω να εχει 6,0 αμπερ για να δουλευει σωστα.εδω χρειαζομαι την βοηθεια σας:saad:.εχω 2 εβδομαδες και εχω σπασει το κεφαλι μου για να βρω ακρη,τελικα δεν βρηκα!!!!επισης,η λαμπες κανονικες 55 watt,τι αμπερ τραβανε;επισης,1 αμπερ ποσα ohm ειναι;και τελευταιο,εχω παρει αντιστασεις με 6 ohm 55watt,αλλα δεν τα εβαλα ακομα,φοβαμαι μηπως κανω βλακεια,διοτι ειναι 55watt οι αντοιστασεις και λεω μηπως καταναλωνω 110 watt αν βαλω την αντισταση,δηλαδη,55w απο το μπαλαστ και 55watt απο την αντισταση,και σκεφτομε μην καψω κανα ρελε.περιμενω απαντηση απο σας αν μπορειτε να με βοηθεισετε.σορυ για τα πολλα γραμματα:blush:

navar
25-06-10, 01:21
:001_smile:τωρα,αν μπορει να με βοηθηση καποιος τι αντισταση μπορω να βαλω που εχω το μπαλαστ 4,0 αμπερ και θελω να εχει 6,0 αμπερ για να δουλευει σωστα.εδω χρειαζομαι την βοηθεια σας:saad:.εχω 2 εβδομαδες και εχω σπασει το κεφαλι μου για να βρω ακρη,τελικα δεν βρηκα!!!!
και χωρίς παρεξήγηση δεν πρόκειται να βρείς !!! δέν υπάρχει ηλεκτρονικό ανταλλακτικό που να μπορεί να μεγαλώσει την δυνατότητα της πηγής (μπάλαστ).... αναγκαστικά άλλο μπάλαστ , δεν σχολιάζω τπτ άλλο απο όσα είπες μιας και αυτό είναι το ρεζουμέ....

φιλικά κωνσταντίνος !

mazda3mps
25-06-10, 11:25
δεν ενοουσα να βαλω αντισταση στο μπαλαστ.αλλα να εβαζα αντισταση αναμεσα απο το ρελλε προς στο μπαλαστ.επισης αν ξερει καποιος να μου πει τα 2 αμπερ ποσα ohm ειναι;για 55 watt λεω και ειναι 12volt.

τομ
28-06-10, 00:21
τα έχεισ μπερδέψει λίγο..
ο συμβολισμος της ισχυς είναι το Ρ και μετριεται σε watt
ο συμβολισμος της αντιστασης είναι το R και μετριεται σε Οhm
ο συμβολισμος του ρεύματος είναι το Ι και μετριεται σε Αmper και
ο συμβολισμος της τάσης είναι το V και μετριεται σε Volt...

Τώρα P=V * I & R= V/I

οπότε για 2 Amper και 12 Volt R=12/2=6ohm

πάντωσ για τα 55W εχεις περίπου 4,6Α και οχι 2Α...

mazda3mps
01-07-10, 00:06
σωστα το ειπες.τα μπερδεψα.τελικα ξερετε τι ειχε και δεν δουλευαν τα μπαλαστ καπου καπου;εχει χαμηλη ταση ρευματος!!τελικα πηρα ρελε και τωρα παιρνει ρευμα απο την μπαταρια τα μπαλαστ.δουλευουν τελεια.ευχαριστω παιδια και σορυ για το μπερδεμα

marioulinos
10-07-10, 00:10
ασχετο.τι χρωμα ειναι το mps σου?ειμαστε συντοπιτες και δεν κυκλοφοπουν πολλα.αμα θες κατι που μπορω να βοηθησω.

gcreator
10-07-10, 13:49
σωστα το ειπες.τα μπερδεψα.τελικα ξερετε τι ειχε και δεν δουλευαν τα μπαλαστ καπου καπου;εχει χαμηλη ταση ρευματος!!τελικα πηρα ρελε και τωρα παιρνει ρευμα απο την μπαταρια τα μπαλαστ.δουλευουν τελεια.ευχαριστω παιδια και σορυ για το μπερδεμα

Φίλε Ιάσων προφανώς ήταν λάθος από την αρχή η σύνδεση των hids...Τα Ballast πέρνουν κατευθείαν από την μπαταρία ρεύμα για να δουλέψουν ενώ το "σήμα" για να οπλίσουν το πέρνουν από την παλιά καλωδιωση.....