PDA

Επιστροφή στο Forum : ηλεκτρικά παράθυρα



haris_216
25-06-10, 11:58
η λειτουργία των ηλεκτρικών παραθύρων στο αυτοκίνητο μας είναι λίγο πολύ γνωστή και οικεία. πατάς το κουμπί (δεν βγαίνει η χοντρή) και το παράθυρο πάει πάνω/κάτω. σε κάποιες "εκδόσεις" υπάρχει και το one touch όπου πατώντας το παράθυρο πάει κάτω χωρίς να χρειάζεται να κρατάμε το κουμπί πατημένο.
τώρα στο ανέβασμα απλά ανιχνεύουν το τέλος της διαδρομής μέσω της αύξησης του φορτίου και σταματούν. ορισμένα μοντέλα (σαν μέθοδο ασφαλείας) αν κατά το ανέβασμα βρουν αντίσταση (κεφάλι, χέρι, κλπ) όχι μόνο σταματούν αλλά και αντιστρέφουν την πορεία τους (κατέβασμα). ξέρεις κανείς πως γίνεται αυτό? αφού κανονικά όταν συναντήσουν εμπόδιο (τέλος διαδρομής) σταματούν απλά. πως "καταλαβαίνουν" όταν το εμπόδιο δεν είναι το πλαισιο της πόρτας αλλά το κεφάλι του παιδιού και οπισθοχωρούν???

klik
25-06-10, 12:45
α) υπάρχει η λύση να μετράνε διαδρομή (με παλμούς)
β) να υπάρχουν μαγνητικά stop στο τέρμα ανοικτό και τέρμα κλειστό
γ) να ελέγχουν την "ομαλότητα" για την αύξηση του ρεύματος φορτίου.
Αν δηλαδή βρεί ένα σταθερό εμπόδιο, θα έχουμε κατακόρυφη άμεση αύξηση του ρεύματος (φυσιολογικό).
Αν βρεί κινητό εμπόδιο (κεφάλι, χέρι,...) θα έχουμε διακυμάνσεις και μη απότομη άνοδο του ρεύματος, λόγω της δυνατότητας κίνησης - συμπίεσης του "αντικειμένου".

haris_216
16-05-19, 20:32
Παλιό το νήμα (εγώ το ξεκίνησα) αλλά ας το συνεχίσω αφού το θέμα είναι σχετικό.

Λοιπόν, σε παλιό αυτοκίνητο (το δικό μου), τοποθετήθηκαν πριν καμιά 10ριά χρόνια ηλεκτρικά παράθυρα αφού δεν είχε. Πιο συγκεκριμένα χρησιμοποιήθηκε universal σετ της spal όπου μπαίνει μοτέρ το οποίο και περιστρέφει το σημείο εκείνο το οποίο κανονικά θα περιστρεφόταν από τη "μανιβέλα". Με λίγα λόγια κρατήθηκαν οι υπάρχοντες γρύλοι.
Όλα αυτά τα χρόνια το σύστημα δούλευε οκ αλλά τελικά το ένα μοτέρ (για την ακρίβεια το "κιβώτιό" του παρέδωσε πνεύμα). Δεν θέλω να συνεχίσω στην ίδια λύση αφού και ο γρύλος με τα χρόνια έχει χαλαρώσει και χρειάζεται και εκείνος αντικατάσταση. Προφανής λύση να πάω σε μεταχειρισμένο ηλεκτρικό γρύλο από το πιο "χλιδάτο" μοντέλο της σειράς, με τα όποια ρίσκα μπορεί να έχει ως προς τη λειτουργία (λόγω 2nd hand).
Άλλη λύση να πάω σε καινούργιο γρύλο (παίζουν σε 100+ γιούρια) πράγμα λίγο οδυνηρό αφού σκέφτομαι ότι γίνει να γίνει και στις δύο πόρτες.
Βρήκα τον γρύλο που χρειάζομαι καινούργιο από τη valeo σε μια ξεφτίλα τιμή (σκάρτο 25άρι) με ένα βασικό θέμα. Δεν έχει τερματική προστασία για το μοτέρ (όταν φτάνει στο τέλος ή συναντήσει εμπόδιο) πράγμα που δεν είναι καλό :001_smile: καθώς κάποια στιγμή θα γίνει η πατάτα. Ξέρω ότι αυτού του είδους τα μοτέρ έχουν κάποια "ασφάλεια" που όταν αυξηθεί η κατανάλωση (ζορίσει το μοτέρ σε κάποιο εμπόδιο) απλά "κοβουν".
Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο σε μοτέρ που δεν έχει;

ΥΓ Σκέφτηκα ακόμα και το σενάριο του να μπουν τερματικοί διακόπτες στα δύο άκρα της διαδρομής αλλά αυτό δεν θα προστάτευε στην περίπτωση που το παράθυρο "βρει" σε χέρι, κεφάλι ή ότι άλλο που κανονικά δεν θα έπρεπε να ζουλήξει :001_smile:

elektronio
16-05-19, 20:41
O μηχανισμός που βρήκες έχει αυτόματο ανέβασμα; αν όχι δεν τίθεται θέμα αφού χειροκίνητα σταματάς όπου θέλεις.

haris_216
16-05-19, 21:09
Όχι Μάρκο, δεν έχει.
Αλλά ψάχνομαι για δύο λόγους

Πρώτον γιατί ναι μεν "σταματάς όπου θέλεις" αλλά αυτό θα δίνει σίγουρα ένα παραπάνω ζόρι στο μοτέρ/γρύλο. Είτε πάνω είτε κάτω. Και ακόμα και αν πούμε ότι εγώ το προσέχω (θα προτιμούσα να μην το'χω μυαλό μου βέβαια) ειδικά στο παράθυρο του συνοδηγού που κάθεται πότε ο ένας και πότε ο άλλος είναι σίγουρο ότι ή κάποια στιγμή θα πάρουμε το γρύλο, το μοτέρ ή ότι άλλο "στο χέρι" ή μπορεί να έχουμε αρκετά συχνά καμένες ασφάλειες.

Δεύτερον είχα ήδη μπει στο τριπάκι να του ρίξω πάνω (ήδη από το προηγούμενο setup) one-touch ρελέ απλά με πρόλαβε η βλάβη. Ζεις και χωρίς το αυτόματο ανέβασμα/κατέβασμα αλλά σίγουρα είναι βολικό. Ειδικά για το καλοκαίρι σε όχημα που στερείται a/c :wiink:

dmpatanis
17-05-19, 13:22
Στο δικο μου peugeot απο το χειριστηριο του οδηγου δεν μπορω να χειριστω το παραθυρο του συνοδηγου.Απο το χςιριστηριο του συνοδηγου μπορω να το χειριστω.
Ο διακοπτης του οδηγου δεν εινσι.
Να ειναι το ηλεκτρικο κυκλομα του μοτερ?

el greco 1
17-05-19, 15:27
κανε ελενχο πρωτα στο διακοπτη που ειναι στα αριστερα σου και μετα ψαχνεις στην αλλη πλευρα.

dmpatanis
18-05-19, 00:32
Εβαλα διακοπτη οδηγου αλλον που δουλευε αλλα παλη τα ιδια.Ξαφνηκα δουλεψε πριν λιγο και απι τον εναν και απο τον αλλον διακοπτη.

el greco 1
18-05-19, 08:58
υπαρχει περιπτωση να στο ξανακανει οποτε θα χρειαστει να αλαξεις και τον δεξι.

haris_216
12-06-19, 16:53
Επανέρχομαι στο θέμα.

Επειδή μου αναφέρθηκαν τα polyswitches ή polyfuses ή pptc σχετικά με το θέμα μου είπα να τα δοκιμάσω. Σε ένα ψαξιματάκι που είχα κάνει πριν καμιά βδομάδα έπεσα πάνω σε ελληνικό e-shop το οποίο έδειχνε να έχει. Δεν κράτησα στοιχεία και τώρα που ξαναψάχνω δεν βρίσκω κάτι. Ούτε καν το site που είχα βρει.
Για την ακρίβεια δεν ξέρω καν πως μπορεί να λέγονται στα ελληνικά για να το ψάξω.
Έχει κανείς κάποιο link από e-shop, διεύθυνση από φυσικό κατάστημα (Αθήνα) ή τουλάχιστον να μου πει πως να τα ψάξω μπας και βρω καμιά άκρη;

Από εξωτερικό, αν και έχω πάρει αρκετά πράγματα, δεν θέλω να παραγγείλω τα συγκεκριμένα για λόγους χρόνου. Σκέφτομαι ότι αν δεν το κάνω εδώ και τώρα θα με ξαναπιάσουν οι τεμπελιές (με τη βοήθεια και της ζέστης) και θα πάει για τέλος φθινοπώρου η ιστορία :001_smile: