PDA

Επιστροφή στο Forum : XILINX CPLD



cdesp
27-06-10, 21:19
Γεια σας,

θέλω να χρησιμοποιήσω το XILINX XC9572 CPLD 72 Macrocells 5V (44 pin PLCC) για καποιο project που κανω και απ' ότι καταλαβα χρειάζεται κάποιο καλώδιο JTEC για να μπορέσω να το προγραμματίσω.

Έχω βρεί στο ebay αυτο το καλώδιο
http://viewitem.eim.ebay.gr/Xilinx_Parallel_download_cable_III_support_JTAG/220579919598/item

θα ήθελα αν καποιος γνωρίζει να μου πει αν με αυτό το καλώδιο και με κάποιο πρόγραμμα (π.χ. ISE Design 12.1 ή το web edition) μπορώ να προγραμματίσω το συγκεκριμένο IC ή χρειάζεται καποιος ειδικός προγραμματιστής όπως π.χ.
http://www.freewebs.com/lykos1986/cpldprogrammer.htm.

chip
06-07-10, 10:14
όλα αυτά είναι απλά το σχέδιο που δίνει η Xilinx που μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου:
http://www.xilinx.com/support/documentation/user_guides/xtp029.pdf

cdesp
08-07-10, 23:04
Ναι το εχω βρει αυτο απλα αν κανει το συγκεκριμενο καλωδιο μαζι με τα μεταφορικά έχει κοστος 10€ οποτε το κοστος ειναι μικρο.
Τελος παντων το εχω ηδη παραγγείλει οποτε σε μερικές μερες θα ξερω.

Ελπιζω να παιζει με το ISE

Lykos1986
08-07-10, 23:42
Μια χαρά θα δουλέψει το καλώδιο που πήρες! Εκτός από CPLDs θα μπορείς να προγραμματίσεις και FPGAs. Το ISE το αναγνωρίζει άμεσα. Φυσικά θα επιλέξει ως προγραμματιστή το Parallel Cable III. Απλά λόγο του ότι είναι παράλληλο δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε πολλούς υπολογιστές ( λύσεις από USB σε παράλληλη δεν δουλεύουν σχεδόν ποτέ σωστά με αυτόν τον προγραμματιστή). Τα USB πλέον έχουν ζήτηση…

PS: Άσχετο αλλά η σελίδα στο δεύτερο link ήταν δικιά μου (ο προγραμματιστής είχε φτιαχτεί μαζί με το μέλος του forum Mojo)! Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι ακόμα online. :blink:
Την είχα κατεβάσει από τον server του freewebs εδώ και χρόνια τώρα. Πως δουλεύει ακόμα;;; Το καλό είναι πως έχω ξεχάσει και κωδικούς και mails και τα πάντα από αυτόν τον server…

cdesp
13-07-10, 14:04
Κατι ακομη σχετικά με το CPLD XC9572 και XC9536 plcc 44pin:
Απ' ότι είδα στο datasheet εχουν 3 VCC pins 21,41 (vccint) και pin 32 (vccio)
και τρια GND pins 10,23,31.
Χρειάζεται να συνδεθούν όλα;
Ποια η διαφορά μεταξύ VccINT και VccIO;
Τα VCC είναι η ιδια ταση απλα σε διαφορετικά Pin;
Τα gnd το ιδιο;
Προσπαθω να καταλαβω τι γινεται μεχρι στιγμής οσα ics εχω δουλεψει εχουν ενα Vcc ενα GND.

Lykos1986
13-07-10, 14:22
Οι πολλαπλές τροφοδοσίες είναι κάτι πολύ συνηθισμένο σε ICs. Πολλές φορές η τάση που θα πρέπει να τοποθετήσεις είναι η ίδια στο κάθε pin και άλλες φορές είναι διαφορετική (ανάλογα με την εσωτερική μονάδα που θα τροφοδοτήσουν). Πάντως κάθε φορά οι επιλογές που έχεις εξηγούνται αναλυτικότατα στο κάθε datasheet.

Το ίδιο συμβαίνει και με την γείωση, αν και εδώ οι επιλογές σου είναι σαφώς πολύ λιγότερες. Στην γείωση συνήθως ξεχωρίζουν την αναλογική με την ψηφιακή και ανάλογα με το κύκλωμα που έχεις μπορείς να τις ενώσεις (με την κατάλληλη σύζευξη πάντα).

Το γιατί γίνεται αυτό είναι μεγάλη ιστορία. Άλλες φορές γιατί οι διαφορετικές εσωτερικές υπομονάδες απαιτούν διαφορετική τάση, άλλες φορές γιατί απλά θέλουν να δώσουν μεγαλύτερα ρεύματα στο εσωτερικό του IC, άλλες φορές για λόγους κατανάλωσης και ταχύτητας (τροφοδοτώντας τον πυρήνα πάντα σε μικρότερη τάση), άλλες φορές γιατί τους βόλευε με την λιθογραφία κτλ κτλ κτλ.

Τώρα για το συγκεκριμένο CPLD από ότι θυμάμαι θέλει μόνο μια τάση. Απλά συνδέεις όλα τα Vcc μαζί και όλα τα GND μαζί. Η διαφορά των VccINT και VccIO είναι στο ότι μπορείς να τροφοδοτήσεις τον πυρήνα με μικρότερη τάση από ότι τα IO pins σου. Αυτό το κάνουν για λόγους λιγότερης κατανάλωσης-ταχύτητας (όσον αφορά τον πυρήνα) και για λόγους πρακτικότητας για τα IO pins (θα ήταν λίγο άσκοπο να έχεις τάσεις 1.2V στα IO). Φυσικά όλα αυτά είναι πολύ επιγραμματικά. Κάθε αρχιτεκτονική έχει πολύ θεωρία από πίσω της για να την εξηγήσεις σωστά. Αν πάλι θες να πάμε σε μεγαλύτερες λεπτομέρειες τότε εδώ είμαστε...

cdesp
13-07-10, 17:20
Ευχαριστω αυτο ήθελα.
Παντως στο datasheet δεν το εξειδικευει, απλά αναφέρει τα Pin και τις τάσεις που μπορείς να βάλεις VccIN=5V και VccIO 3,3V ή 5V

cdesp
02-08-10, 18:55
Παρέλαβα πριν λίγες ημέρες το καλώδιο και εκανα και εναν adaptor για το CPLD.
Το συνδέω στην παράλληλη και απ οτι βλεπω η τάση που δίνει ειναι 1,8v.
Μάλλον χρειάζεται εξωτερική τάση 5v για να λειτουργήσει το chip.
Αν βάλω την εξωτερική τάση θα υπάρξει πρόβλημα με την παράλληλη ; (εχουν συνδέσει στο καλώδιο στην θεση της τασης 2 Pin απο την παράλληλη για να δινουν ταση απο κει)

chip
02-08-10, 23:59
Ο προγραμματιστής δουλευει με ρεύμα από την πλακέτα που είναι το cpld.

cdesp
04-08-10, 18:16
Μετρώντας την τάση στο CPLD εβγαλα αυτά τα αποτελέσματα:
Όλα τα ΙΟ Pins εχουν 3,4 V
Τα TDI,TMS επισης 3,4V
τα TCK,TDO εχουν 0,4V.
To chip ειναι καινουριο ειναι σωστα αυτα για ενα καινουριο chip ?

chip
05-08-10, 00:37
το τροφοδώτησες με 5v?
αν ναι δούλεψε? γιατί το μέτρησες? Με παλμογράφο το μέτρησες η με πολύμετρο?
Πάντως οι τάσεις αυτές είναι μέσα στις προδιαγραφές TTL και δεν θα πρέπει να δημιουργούν πρόβλημα. Σε xilinx δεν μέτρησα ποτέ αλλά σε ALTERA fpga (epf10k10lc84) μου έχει τύχει και είχε αυτές τις τάσεις που αναφέρεις και δούλευε μια χαρα (με τροφοδοσία 5V)

cdesp
05-08-10, 12:44
Ναι 5V εβαλα απλα ηθελα να δω αν ειναι σωστο το σχεδιό μου, ο adaptor που βγαζει το cpld σε pins ωστε να μπορω να το συνδεσω στο breadboard και σε JTAG.
Με πολυμετρο το μετρησα παλμογραφο δεν εχω ακομη.

chip
05-08-10, 13:43
θα περίμενα 5V αλλά μην σε ανυσηχείς είναι εντός προδιαγραφών οι τάσεις που μετράς. Διπλοτσέκαρε οτι έχεις συνδέσει το jtag σωστα (ιδιαίτερα ποιες είναι είσοδοι και ποιες έξοδοι) και δοκίμασε να το προγραμματίσεις.
Άν δεν έχεις εμπειρία σε αυτό το cpld καθώς και στο πακέτο προγραμματισμού φτιάξε κάτι απλό, πχ μια πύλη NOT που οδηγεί ένα led με ένα buton στην είσοδο και βάλε αντίσταση σε σειρά και με την είσοδο (1KΩ) ώστε αν κάνεις λάθος και αντί να την δηλώσεις είσοδο την δηλώσεις έξοδο να μην κάψεις το cpld.

cdesp
25-08-10, 13:19
Τελικά δούλεψε με αυτό το "καλώδιο" http://viewitem.eim.ebay.gr/Xilinx_Parallel_download_cable_III_support_JTAG/220579919598/item
το οποίο κοστίζει 11€ και στο φερνουν στην πορτα σου.

Tο αλλο δεν το αναγνωρίζει το ISE ως Xilinx Parallel Cable III.
Προσοχή στο καλώδιο συνδεσης οπως λεει και ο CHIP εφαγα 2 μερες γι αυτο τον λογο.

Thanos10
25-08-10, 14:12
Πιστευω να γνωριζεις πως προγραμματιζονται αυτα τα ολοκληρωμενα.

ALAMAN
01-12-10, 20:36
Μέσω USB δεν μπορούμε να προγραμματίσουμε;
Παράλληλη θύρα λίγο δύσκολο να βρεθεί.

cdesp
29-12-10, 15:08
υπαρχουν καλώδια usb to parallel και usb to serial τα οποια κανουν την μετατροπη
Για σειριακη εχω ενα και λειτουργει μια χαρα
για παραλληλη δεν εχω δοκιμασει

chip
29-12-10, 21:25
o parallel iii programmer δε νομίζω να δουλέψει με usb μετατροπέα. Καλό ήταν μπει παράλληλη κάρτα στο pc ή στο laptop.

tasosmos
29-12-10, 22:02
Ο chip εχει δικιο, οπως εχει αναφερθει πολλες φορες σε αλλα θεματα οι usb>parallel ουσιαστικα δεν βγαζουν παραλληλη θυρα αλλα κανουν εξομοιωση usb εκτυπωτη.
Εξ'ου και οτι αρκετα ανταπτορακια εχουν centronics αντι για DB-25 βυσμα.

Επομενως δεν υπαρχει περιπτωση να δουλεψει με usb ανταπτορα.

ALAMAN
04-01-11, 00:04
Άλλος τρόπος για προγραμματισμό μέσω USB δεν υπάρχει;
Βασικά εκτός του ότι δύσκολα μπορείς να βρεις μια παράλληλη θύρα (ειδικά σε λαπτοπ) η θύρα USB καταλαμβάνει
μικρότερο χώρο στην πλακέτα...

tasosmos
04-01-11, 00:07
Ε υποθετω θα υπαρχουν καταλληλοι προγραμματιστες με usb συνδεση ωστε να βγαζεις μονο κανα header για τον προγραμματισμο...

chip
04-01-11, 09:37
ναι ο εργοστασιακός, αλλά αυτόν πρέπει να τον αγοράσει κανείς ενώ τον παράλληλο τον φτιάχνεις με 2 ευρώ.

ALAMAN
04-01-11, 14:59
ναι ο εργοστασιακός, αλλά αυτόν πρέπει να τον αγοράσει κανείς ενώ τον παράλληλο τον φτιάχνεις με 2 ευρώ.
Ο εργοστασιακός πόσο έχει;
Και στις 2 περιπτώσεις πόσα διαφορετικά chip μπορούμε να προγραμματίσουμε;

chip
04-01-11, 18:11
225 δολάρια αναφέρει στο site της XILINX
αλλά λογικά δεν θα αγοραστεί από τη Xilinx αλλά από κάποιο διανομέα οπότε πρόσθεσε μεταφορικά, πιθανόν ΦΠΑ, πιθανό εκτελονισμό....

cdesp
07-01-11, 16:17
Με ενα απλο ψάξιμο βρηκα αυτον τον προγραμματιστη για usb:
http://viewitem.eim.ebay.gr/New_Platform_USB_Programmer_FPGA_JTAG_Cable_For_Xi linx/200539866123/item
me 44 euro