PDA

Επιστροφή στο Forum : ttl με ttl επικοινωνία



Haros
06-07-10, 19:30
Καλησπέρα,

έχω έναν μΕ με σήματα TTL και μια πόρτα TTL σε ένα άλλο κύκλωμα (router). Μέσω max232 η επικοινωνία ανάμεσα σε αυτά τα 2 γίνεται ΟΚ.

Θεωρώ όμως χαζό να έχω ένα max232 στον μΕ και ένα στο άλλο κύκλωμα για να γίνεται η μετατροπή σε σειριακό εφόσον και τα 2 εξαρχής βγάζουν TTL σήματα και μπορούν να επικοινωνήσουν με αυτά.

Η ερώτηση μου είναι πως θα γίνει να πραγματοποιηθεί επικοινωνία TTL σε TTL χωρίς max232. Προφανώς το tx του ενός θα πάει στο rx του άλλου. Το δοκίμασα αυτό αλλά φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά στα κυκλώματα και κάπου βραχυκυκλώνουν. Το pin της τάσης δεν το συνέδεσα, ούτε το pin της γείωσης. Σκέφτομαι ότι ίσως τα 2 κυκλώματα να θέλουν κοινή γείωση...

Κάθε βοήθεια δεκτή :001_smile:

tasosmos
06-07-10, 19:46
Ε προφανως πρεπει να εχουν και κοινη γειωση.
Τα σηματα ειναι με αναφορα την γειωση οποτε αν δεν ειναι κοινη δεν διαβαζεις τπτ.

Επισης υπ'οψιν οτι αν ειναι μεγαλη η αποσταση μπορει να μην παιζει σωστα η επικοινωνια με ttl σταθμη ουτως η αλλως, ειδικα αν δεν εχεις θωρακισμενο καλωδιο.

Haros
06-07-10, 19:53
Το καλώδιο είναι απλό μονόκλωνο αλλά δεν ξεπερνάει τα 10cm.

Τα 2 κυκλώματα έχει το καθένα δικό του τροφοδοτικό (5 και 9v). Για κοινή γείωση θα πρέπει να φτιάξω ένα τροφοδοτικό και για τα 2 ή μπορεί να γίνει και με άλλο τρόπο;

herctrap
06-07-10, 20:01
οχι απλως ενωνεις τα δυο - απο τα τροφοδοτικα

δεν υπαρχει προβλημα

Haros
06-07-10, 20:30
χμμ και πάλι φαίνεται να μην πηγαίνει καλά.

με σύνδεση:


router: TX RX GND
| | |
mC: RX TX GND

φαίνεται να κολάει το router. Η γείωση είναι κοινή.

lastid
06-07-10, 20:57
1. Όταν λες ότι το router κολλάει, εννοείς ότι κολλάει πραγματικά και δεν λειτουργεί γενικώς? Ή απλά δεν φαίνεται να γίνεται επικοινωνία με τον μΕ?
2. Εαν το router κολλάει γενικά, δοκίμασε σύνδεση μόνο με GND, χωρίς TX/RX. Κολλάει κι έτσι?
3. Τα σήματα είναι σίγουρα TTL και από τις δύο πλευρές? Είναι δηλαδή 0V και 5V για LOW και HIGH αντίστοιχα?
4. Διπλοτσέκαρες την φορά των σημάτων? Είναι σίγουρα TX με RX?
5. Μέσα από τα MAX232 περνούν μόνο τα TX/RX ή και άλλα handshaking σήματα?

gsmaster
07-07-10, 00:09
Στο κύκλωμα που φτιάχνεις με τα MAX232 δες ποια πιν πάνε σε είσοδο και ποιά σε έξοδο και σύνδεσέ τα άνάλογα. Δες σε ένα datasheet θα σε βοηθήσει αρκετά.

Haros
07-07-10, 03:11
Καταρχάς ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Λοιπόν. Όταν λέω ότι κολλάει το router εννοώ ότι κολλάει "ηλεκτρονικά". Δηλαδή το βάζω σε τροφοδοσία και τα λαμπάκια παραμένουν όλα κολλημένα.

Δοκίμασα μόνο GND. Έτσι δεν κολλάει. Παίζει κανονικά.

Τα σήματα είναι και από τις 2 πλευρές TTL, στην κάθε πλευρά έχω χρησιμοποιήσει έναν αντάπτορα TTL -> USB που έχω φτιάξει χωρίς προβλήματα.

Η φορά είναι σίγουρα σωστή. Στον μΕ τα έχω ορίσει εγώ και στο router έχω βρεί σχηματικό. Φυσικά έχω δοκιμάσει και να τα αντιστρέψω με τα ίδια όμως αποτελέσματα.

Στον MAX232 περνούν μόνο TX/RX...

Επίσης δοκίμασα να αφήσω γείωση και μόνο TX συνδεδεμένο και φάνηκε το router να λειτούργησε κανονικά (δεν κόλλησε). Το ίδιο και με RX. Όταν βάζω και τα 2 πάνω υπάρχει πρόβλημα.

Κάποια ιδέα; Μου φαίνεται αρκετά περίεργο που κρεμάει όλο το router.

lastid
07-07-10, 11:06
Βάλε σε κάθε μία από τις δύο γραμμές μία αντίσταση σε σειρά. Τιμή: 1K-100K (πειραματίσου).

Haros
09-07-10, 19:13
Έβαλα αντιστάσεις και φαίνεται να μην υπάρχει πρόβλημα με κολλήματα κτλ

Θα δοκιμάσω να στείλω και δεδομένα να δώ άμα όλα είναι μια χαρά.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια :001_smile:

klik
09-07-10, 19:35
...
Τα σήματα είναι και από τις 2 πλευρές TTL, στην κάθε πλευρά έχω χρησιμοποιήσει έναν αντάπτορα TTL -> USB που έχω φτιάξει χωρίς προβλήματα....
τι ακριβώς ενοείς ttl σε usb;
Το TTL είναι προδιαγραφή για είσοδο/έξοδο σε ακίδα/τσίπ, ενώ το USB είναι σύνολο προδιαγραφών για επικοινωνία σε hardware και software επίπεδο.

Στο router έχεις 5V στις ακίδες (ΤΤL) ή 3,3V;

Haros
09-07-10, 23:37
ttl σε usb, εννοώ σήματα ttl -> σε σήματα σειριακής -> τα οποία μετατρέπονται κατάλληλα για να τα στείλεις μέσω Usb interface..

Μερικά καλώδια σύνδεσης κινητών σε υπολογιστή έχουν τα απαραίτητα ολοκληρωμένα έτσι ώστε άμα τα μοντάρει κάποιος να φτιάξει έναν TTL σε USB αντάπτορα. Ουσιαστικά το χρησιμοποιείς σε υπολογιστές που δεν έχουν σειριακή.
περισσότερες πληροφορίες εδώ (http://buffalo.nas-central.org/index.php/Use_a_Nokia_Serial_Cable_on_an_ARM9_Linkstation)

3.3 Έχω στις ακίδες του router.

klik
10-07-10, 00:38
αν εχεις 3,3V, δεν είναι TTL και δεν παίζει το max232 (θέλει άλλο transeiver ή να κάνεις μετατροπές π.χ. με τρανζίστορ στην έξοδο 3,3V και με διαιρέτη τάσης στην είσοδο 3,3V).

Haros
10-07-10, 04:36
Με max232 έχουν παίξει και τα 2 κανονικά (και το router και ο μΕ).

Το max232 δέχεται και 3.3 λογικές και 5 (τουλάχιστον όσες φορές το έχω δοκιμάσει δεν έχει βγεί κάποιο πρόβλημα).

Το μόνο θέμα που μπορεί να προκύψει είναι άμα πας να δώσεις VCC τροφοδοσία στο ολοκληρωμένο από το Vout (3.3V) του 4πινου.
Το max232 δουλεύει με τροφοδοσία 5v ενώ τα 4πινα δίνουν Vout 3.3. Γι'αυτό ή το τροφοδοτείς από 5v γραμμή ή βάζεις max3223 που δουλεύει στα 3.3V.

Το θέμα μου βέβαια δεν ήταν ο max232 αλλά η άμεση επικοινωνία TTL - TTL :p

klik
10-07-10, 11:57
το max232 μπορεί να λειτουργεί με είσοδο 3,3 αλλά δεν επιτρέπετε να συνδέσεις την έξοδο του σε τσίπ με 3,3V είσοδο, εκτός αν είναι 5V tollerant.
Καλύτερα να βάλεις διαιρέτη τασης.

Haros
10-07-10, 14:00
Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Η έξοδος του max232 είναι σε επίπεδα τάσης RS232, δηλαδή βάζεις ένα db9 και το συνδέσεις με pc. Γιατί να το συνδέσεις με άλλο τσιπ;

tasosmos
10-07-10, 14:28
Αυτο που λες ειναι για το Tx του τσιπ, ο klik μιλαει για το Rx του τσιπ το οποιο θα παιρνει εισοδο σταθμης +5V που βγαζει το max232.

Haros
10-07-10, 15:05
Α οκ κατάλαβα τώρα.

Ναι ισχύει αυτό. Αλλά όπως είπα χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς το 3223, 3232 που είναι για 3.3v λογικές.