PDA

Επιστροφή στο Forum : λειτουργια φωτων ξενον



jakjak
13-07-10, 20:04
ρε παιδια εχω μπερδευτει ολιγον με τα ξενον. εν τω μεταξυ στα διαφορα φορουμ σχετικα με το αυτοκινητο ακουει κανεις μονο μλκιες του καθε ασχετου. εδω νομιζω οτι μπορω να παρω καποιες εγκυρες απαντησεις.
τα ξενον πως λειτουργουν ? το μπαλαστ ειναι πολλαπλασιαστης τασης τελικα ? ποσα βολτ δινει?
υπαρχουν 35 και 55 watt . πρεπει ολο το σετ να ειναι ιδιο ? δηλαδη λαμπα και μπαλαστ 35 ή γινεται και σε μπαλαστ 55 να μπει λαμπα 35 ??? (το αναποδο λογικα δεν θα γινεται) ...
μπορω να αλλαξω λαμπα και να βαλω αλλη μαρκα ???(ιδια watt και τυπο Η1,Η4 κλπ).
την στιγμη που αναβει η λαμπα η ξενον τραβαει στιγμιαια ενα δυνατο ρευμα ? ποσο ειναι αυτο?

επισης με την θερμοκρασια λειτουργιας τους. βγαζουν πολυ ζεστη και λιωνουν τα φαναρια ή απλα καποιος ακουσε για την θερμοκρασια που μετριεται το φως και εβγαλε δικο του ποιημα?

marioulinos
13-07-10, 21:28
το σετ πρεπει να ειναι ιδιο στα watt.το φαναρι σου δεν μπορει να λιωσει μιας και τα ξενον φωτα δημιουργουν μικροτερη θερμοκρασια απο του αλογονου.σε ενα μπαλαστ μπορεις να λειτουργησεις οτι ειδους λαμπα θες φτανει βεβαια να εχεις την καταλληλη καλωδιωση (DS2,DS1 λαμπρες) εκτος απο αυτες βεβαια.οι Η1,Η4(μονη),Η7 κ.α. μπορεις να τις δου λεψεις με το ιδιο μπαλαστ (1 καθε φορα)αν θες για παραδειγμα να μεταφερεις τα ξενον σου απο τα μεγαλα φωτα στα προβολακια σου.οσον αφορα τα βολτ νομιζω δινουν πολεες χιλιαδες βολτ.τα 55αρια σε μηχανη BMW που ολα ειναι κοντα το ενα με το αλλο με το που αναβαν μηδενιζαν τα ηλεκτρικα οργανα.

ελπιζω να σε βοηθησα.

jakjak
14-07-10, 04:28
ιδιο στα watt ... οποτε δεν ειναι σαν μια απλη λαμπα που θελει 2 αμπερ τροφοδοτικο και αν βαλουμε ενα με 5 αμπερ ειναι καλυτερα ? το ξενον δηλαδη δεν θα δουλεψει ?

εδω με μπερδεψες λιγο.
<<σε ενα μπαλαστ μπορεις να λειτουργησεις οτι ειδους λαμπα θες φτανει βεβαια να εχεις την καταλληλη καλωδιωση (DS2,DS1 λαμπρες) >>
ds2 , ds1 τι σημαινουν? αναφερονται στα βυσματα της λαμπας ?

το μπαλαστ τελικα τι ειναι σαν συσκευη ?
τι ειναι αυτο που προσδιοριζει ενα μπαλαστ ? (για παραδειγμα σε ενα τροφοδοτικο λεμε 220ν ταση εισοδου , 12ν εξοδου και 4 αμπερ ... στο μπαλαστ ???)

οι βαθμοι κελβιν ειναι ανεξαρτητοι απο το μπαλαστ? δηλαδη οτι λαμπα και να βαλουμε δεν τρεχει τιποτα?(ως προς τους κελβιν).


και κατι ασχετο για τους αντμιν ως προς το σαιτ. καλα ολα .... αλλα αυτο που βγαζει αναποδα τα ποσταρισματα ειναι λιγο μπερδεμα και κουραζει. γνωμη μου παντα και φιλικα.

marioulinos
14-07-10, 23:14
d2s ειναι ειδος λαμπας η οποια δεν εχει ενωματωμεη καλωδιωση οπωσ π.χ. Η3.σε ενα μπαάστ δουλευουν ολες οι κλιμακες κελβιν απο 3000κ εως 30000κ.

jim.ni
15-07-10, 02:20
οι βαθμοί Kelvin είναι η θερμοκρασία του λευκού, δηλ στην πράξη η απόχρωση
της λάμπας αν θα είναι προς το κίτρινο, μπλε, μοβ κτλ

δεν έχουν απολύτως καμιά σχέση ούτε με την θερμότητα που παράγει η λάμπα (οι xenon είναι ποιο "ψυχρές"), αλλα ούτε και με την απόδοση της λάμπας όπως λανθασμένα νομίζουν κάποιοι και προτιμούν τις μεγάλες πχ 9000Κ.
Η απόδοση σε φως που παράγει μια λάμπα μετριέται σε κεριά, lumens, lux κτλ

http://vitaraclub.gr/userpix/3_hidchart_1.jpg

lakafitis
15-07-10, 14:29
H δουλειά του μπάλαστ είναι να μετατρέπει την τάση 12v του αυτοκινήτου σε περιπου 23000v για μερικά ns οπου είναι ο χρόνος εναυσης της λάμπας ξένον. Απο εκει και πέρα το ballast παρεχει στην λαμπα μια εναλλασόμενη ταση περίπου 85 v, η οποια είναι η τάση που χρειάζεται η λάμπα για να παραμείνει αναμένη. Στα σημερινά συστήματα ξένον τα μπάλαστ στην εκκίνηση τραβάνε γύρω στα 8Α. Το πλεόνέκτημα των ξένον των 55 w είναι οτι είναι συμβατά με αυτοκινητα που διαθέτουν can-bus και ενδειξη καμένης λυχνίας , αλλα το μεγάλο μειονέκτημα είναι οτι τραβάνε περισσότερο ρεύμα απο αυτά των 35w και είναι επικύνδυνα για τα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου.http://img12.imageshack.us/img12/3033/3033012mg.jpg (http://img12.imageshack.us/i/3033012mg.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

jakjak
15-07-10, 18:23
αλλα το μεγάλο μειονέκτημα είναι οτι τραβάνε περισσότερο ρεύμα απο αυτά των 35w και είναι επικύνδυνα για τα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου.

μεγαλυτερο ρευμα ??? :confused1: η διαφορα ειναι αμελητεα πιστευω ... εχει καμια σημασια το μισο αμπερ επιπλεον που θα τραβανε ?

το δευτερο με τα ηλεκτρικα του αυτοκινητου μπορεις να το κανεις πιο λιανα?
μηπως εννοεις τον διακοπτη ?

lakafitis
15-07-10, 22:11
Εννοω οτι τραβάνε περισσοτερο ρεύμα στην εκκινηση , και υπάρχει περίπτωση να μπλοκάρει τον εγκέφαλο του αυτοκίνητου γιαυτο και δεν κάνει να βάζουμε μπροστα το αυτοκίνητο με τα φωτα αναμένα. αυτο ισχύει και για τα ξένον των 35 w ,εχουν αναφερθει περιπτώσεις απο ατομα που εχουν βάλει ξενον και καποιες στιγμές που ανοιγουν τα φωτα αρχιζουν να αναβοσβήνουν λάμπακια στο καντράν.Προσωπικά εγω τα αγόρασα 40 ε τα δικα μου και δουλευουν αψογα ,απλα εαν θέλεις να βάλεις ξένον στο δικό σου να συγουρευτείς πρώτα οτι με το φάναρι που έχει το αυτοκινητο σου δεν θα στραβώνεις τους απέναντι.

jakjak
15-07-10, 22:22
για τους απεναντι δεν παιζει προβλημα. τα φαναρια εχουν και προτζεκτορες.
40 €? απο ε-βαυ ?
αμα παρω 55 βατ , μετα μπορω να βαλω λαμπες 35 βατ ???

lakafitis
15-07-10, 23:01
γράψε VVME HID στο αμερικάνικο ebay και θα βρεις πολλά , ολα τα ίδια είναι σε ποιοτητα. Νομίζω οτι οι 35w λάμπες δεν κάνουν σε 55w μπαλαστ. Εδω είναι το επίσημο site της εταιρίας απλα απο το ebay τα πουλάνε φθηνότερα http://www.vvme.com/index.php

marioulinos
16-07-10, 04:18
εαν θελεις λαμπα Η4 (που δεν φανταζομαι γιατι λες εχει προτζεκτορα) να αγορασεις bi-xenon-->μικρη/μεγαλη σκαλα ξενον

herctrap
16-07-10, 09:32
νομιζω το λεμε hi-lo μικρη μεγαλη

αλλα ακομα και σε αυτοκινητα που δεν εχουν h4 αλλα αλλη λαμπα για τα μικρα και αλλη για τα μεγαλα

μπρορεις να βαλεις bi xenon στα μεγαλα το οποιο σε βοηθαει στο σινιαλο μιας και η λαμπα ειναι συνεχεια αναμμενη και οταν θες μεγαλα πεταγετε εξω και εχεις αμεσως μεγαλα

BESTCHRISS
16-07-10, 13:46
οι XENON λαμπες 35watt αλλα θα πρεπει να προτιμησεις
θερμοκρασια χρωματος 4300Κ εως 5000Κ αν προτιμησεις 6000Κ
θα εχεις μπλε χρωμα που ειναι κουραστικο για τα ματια
τα μπαλαστ θα πρεπει να ειναι αδιαβροχα και μεταλικα

οι νεοτερες XENON ειναι 50watt και εχουν καλυτερη φωτεινοτητα


αν θελεισ να δεις διαφορα ειδη δες στο www.ebay.com (http://www.ebay.com)

50W Digital HID Conversion Kit Xenon H11 5000K 55W

herctrap
16-07-10, 14:57
εγω λεω να προτημησεις 6,000K που εγω το βλεπω καθαρο λευκο

καμια σχεση με του αλογουνου εδω στην επαρχια οπου μονο τα φωτα σου εχεις για να βλεπεις

αλλα και αθηνα με 10,000 ενος φιλου δεν ειχα προβλημα
μου αρεσαν και περισσοτερο μη σου πω

lakafitis
16-07-10, 15:22
Να ξέρεις πάντως οτι οσο πιο πολυ ανεβαίνεις σε kelvin τοσο λιγοτερη φωτεινοτητα θα έχεις (lumens). Γνώμη μου να βάλεις 6000κ για να ταιριαζουν και με τα led στα φώτα θέσεως.

jakjak
16-07-10, 20:37
παιδια εγω σκεφτομαι να βαλω 4300 !!!
απο οτι εψαξα εχουν την καλυτερη αποδοση σε λουμενς .
δεν με ενδιαφερει να ειναι της μοδας .... κανω πολλα ταξιδια και θελω δυνατα φωτα. ειδικα στον επαρχιακο δρομο οταν διασταυρωνομαι με μλκες που νομιζουν οτι οδηγανε στην σουηδια με 3 μετρα χιονι και ομιχλη και πανε με αναμενα αυτα τα ηλιθια προβολακια , που δεν σε αφηνουν να δεις τιποτα.

το φαναρι μου εχει προτζεκτορα στα φωτα πορειας και φοραει Η1. υπαρχει περιπτωση να φοραει κανονικα αλλη λαμπα ??? δηλαδη υπαρχει λαμπα που να ταιριαζει στην βαση της Η1 και να ειναι παρομοια? βλεπω πολλους νεους κωδικους στις λαμπες και λεω μηπως εχω χασει τιποτα επεισοδια. εψαχνα στο εβαυ με το μοντελο του αυτοκινητου και μου εδωσε καποιον αλλο κωδικο λαμπας ... δεν θυμαμαι ποιον ... και εχω ψιλομπερδευτει ...

lakafitis
16-07-10, 21:03
παιδια εγω σκεφτομαι να βαλω 4300 !!!
απο οτι εψαξα εχουν την καλυτερη αποδοση σε λουμενς .
δεν με ενδιαφερει να ειναι της μοδας .... κανω πολλα ταξιδια και θελω δυνατα φωτα. ειδικα στον επαρχιακο δρομο οταν διασταυρωνομαι με μλκες που νομιζουν οτι οδηγανε στην σουηδια με 3 μετρα χιονι και ομιχλη και πανε με αναμενα αυτα τα ηλιθια προβολακια , που δεν σε αφηνουν να δεις τιποτα.

το φαναρι μου εχει προτζεκτορα στα φωτα πορειας και φοραει Η1. υπαρχει περιπτωση να φοραει κανονικα αλλη λαμπα ??? δηλαδη υπαρχει λαμπα που να ταιριαζει στην βαση της Η1 και να ειναι παρομοια? βλεπω πολλους νεους κωδικους στις λαμπες και λεω μηπως εχω χασει τιποτα επεισοδια. εψαχνα στο εβαυ με το μοντελο του αυτοκινητου και μου εδωσε καποιον αλλο κωδικο λαμπας ... δεν θυμαμαι ποιον ... και εχω ψιλομπερδευτει ... Εαν θέλεις μέγιστη απόδοση βάλε 4300Κ ,τωρα για να βρεις τον τύμπο της λάμπας που φοράει το δικο σου μπες εδώ http://am_application.osram.info/publish/index_en.html

jakjak
16-07-10, 21:55
τωρα την κατσαμε .........
εχω το opel omega b 2.0 16v μοντελο 98' . το αυτοκινητο ειναι μεταχειρισμενο απο γερμανια και δεν ξερω το ιστορικο του.
το δικο μου εχει προτζεκτορα. παλαιοτερα μοντελα απο το δικο μου τα εβγαζε χωρις προτζεκτορα. στο σαιτ που μου εδωσες με ρωταει αν εχω λαμπα αλογονου ή ξενον. για την ξενον μου δινει την D2S και για αλλογονου την Η1 .... ποια ειναι η σωστη ???
το φαναρι ειναι της hella. μπορω απο το σαιτ της hella να βρω τιποτα ??

herctrap
16-07-10, 22:26
για το corolla που εχω καλω την toyota μιας και ημουν αθηνα και το αυτοκινητο ηταν καλαματα


μου λεμε

H1 μεγαλα
H3 μικρα

και παραγγελνω H1 και H3 απο εδω
http://myworld.ebay.com/mototekc&ssPageName=STRK:MEFSX:SELLERID

τα παραγγειλα πεμπτη απογευμα και τα ειχα Δευτερα μεσσημερι

τα εβαλα στο corolla και ολα καλα

μετα απο μερες που ειδα το manual του corolla ελεγε

H3 μεγαλα
H1 μικρα

δεν εκατσα να τα αλλαξω να δω διαφορες
αλλα αν ηταν αναποδα τοτε μαλον δεν θα εβλεπα τιποτα


----------

ολα αυτα για να σου πω να παρεις την Opel

jakjak
16-07-10, 22:35
βρηκα το φαναρι μου στο σαιτ της hella.
ειναι ενα απο τα 4 τελευταια, τα οποια δεν δειχνουν να εχουν και καμια διαφορα μεταξυ τους. βασικα ειναι 2 τυποι επειδη εχει αριστερο και δεξι.
http://www.hella.com/toc/en/0000J9p5Mn_UMQP9TaUrR00Dc3c:-1.srv?view=VIndexFramesetJsp

απο τις πληροφοριες εγω νομιζω οτι ειναι ακριβως τα ιδια. απλα στο ενα εχει λιγοτερες πληροφοριες ή ισως δεν το δινει κομπλε.
οι λαμπες παραμενουν μυστηριο. D2S και Η7 το ενα , Η1 και Η7 το αλλο. την Η7 την εχουν και τα δυο στον προβολεα οπως φαινεται στην φωτο.
η λαμπα D2S εχει ιδια βαση με την Η1 και διαφερει η εστιαση τους ???
μηπως τελικα παιρνει Η1 αλογονου και D2S οταν βαζουμε ξενον ????

jakjak
16-07-10, 22:46
για το corolla που εχω καλω την toyota μιας και ημουν αθηνα και το αυτοκινητο ηταν καλαματα


μου λεμε

H1 μεγαλα
H3 μικρα

και παραγγελνω H1 και H3 απο εδω
http://myworld.ebay.com/mototekc&ssPageName=STRK:MEFSX:SELLERID

τα παραγγειλα πεμπτη απογευμα και τα ειχα Δευτερα μεσσημερι

τα εβαλα στο corolla και ολα καλα

μετα απο μερες που ειδα το manual του corolla ελεγε

H3 μεγαλα
H1 μικρα

δεν εκατσα να τα αλλαξω να δω διαφορες
αλλα αν ηταν αναποδα τοτε μαλον δεν θα εβλεπα τιποτα


----------

ολα αυτα για να σου πω να παρεις την Opel

φιλε ισως παω και απο την οπελ καποια στιγμη. ειναι καλυτερα ομως να παω διαβασμενος και απλα να παω να επιβεβαιωσω τις γνωσεις που θα εχω αποκτησει. :001_rolleyes:
οπως ειδες κι εσυ στις αντιπροσωπειες τον παιζουν αβερτα και σου ειπαν αναποδα τους κωδικους. :angry:
εγω δεν τους εχω καμια εμπιστοσυνη. :001_cool:

Phatt
16-07-10, 23:44
Γιατι δεν κανεις το πιο απλο; Να βγαλεις την λαμπα και να δεις τι τυπος ειναι...

lakafitis
17-07-10, 00:23
βρηκα το φαναρι μου στο σαιτ της hella.
ειναι ενα απο τα 4 τελευταια, τα οποια δεν δειχνουν να εχουν και καμια διαφορα μεταξυ τους. βασικα ειναι 2 τυποι επειδη εχει αριστερο και δεξι.
http://www.hella.com/toc/en/0000J9p5Mn_UMQP9TaUrR00Dc3c:-1.srv?view=VIndexFramesetJsp

απο τις πληροφοριες εγω νομιζω οτι ειναι ακριβως τα ιδια. απλα στο ενα εχει λιγοτερες πληροφοριες ή ισως δεν το δινει κομπλε.
οι λαμπες παραμενουν μυστηριο. D2S και Η7 το ενα , Η1 και Η7 το αλλο. την Η7 την εχουν και τα δυο στον προβολεα οπως φαινεται στην φωτο.
η λαμπα D2S εχει ιδια βαση με την Η1 και διαφερει η εστιαση τους ???
μηπως τελικα παιρνει Η1 αλογονου και D2S οταν βαζουμε ξενον ????
Εφόσον έχεις πάνω λαμπες αλογονου τοτε είναι Η1 ,για να μπει η D2S θέλεις άλλο φανάρι.

herctrap
17-07-10, 00:36
μα H1 H3 H11 κτλπ

ειναι ο τυπος της λαμπας

θες το σωστο τυπο ωστε να εχεις το σωστο focus μεσα στον καθρεπτη για μεγιστη αποδοση και για μην σου αναβουν τα φωτα οι απεναντι

lakafitis
17-07-10, 01:01
μα H1 H3 H11 κτλπ

ειναι ο τυπος της λαμπας

θες το σωστο τυπο ωστε να εχεις το σωστο focus μεσα στον καθρεπτη για μεγιστη αποδοση και για μην σου αναβουν τα φωτα οι απεναντι
Μα ένα τύπο λάμπας παιρνει έτσι και αλλιώς εφόσον παίρνει Η1 δέν μπορεί να κουμπώσει καμία αλλη λάμπα. Η ρύθμιση της δέσμης γίνεται απο τους ρυθμιστές που είναι πάνω στο φάναρι.

jim.ni
17-07-10, 01:24
και εγώ 6000k θα έβαζα, για μένα είναι ποιο λευκό και ποιο ξεκούραστο από το 4300, αλλα γούστα είναι αυτά

herctrap
17-07-10, 01:25
ναι αλλα σε μενα αν θυμαμε καλα
ετσι οπως τις εβλεπα ιδια πατουρα ειχαν

οποτε μαλον θα κουμπωνε η μια στην αλλη


απλως υποθετω οτι το τοξο στην μια ειναι στα 5mm

στην αλλη στα 5,5mm οποτε αν τις αντιστρεψεις δεν θα εχεις καθολου φωτα

jakjak
17-07-10, 05:45
παιδια εγω σκεφτομαι να βαλω 4300 !!!

το φαναρι μου εχει προτζεκτορα στα φωτα πορειας και φοραει Η1. υπαρχει περιπτωση να φοραει κανονικα αλλη λαμπα ??? δηλαδη υπαρχει λαμπα που να ταιριαζει στην βαση της Η1 και να ειναι παρομοια? βλεπω πολλους νεους κωδικους στις λαμπες και λεω μηπως εχω χασει τιποτα επεισοδια. εψαχνα στο εβαυ με το μοντελο του αυτοκινητου και μου εδωσε καποιον αλλο κωδικο λαμπας ... δεν θυμαμαι ποιον ... και εχω ψιλομπερδευτει ...

το εχω πει οτι φοραω Η1 αυτη τη στιγμη.

αυτο που με προβληματιζει ειναι αυτο που λεει ο herctrap. δηλαδη στην περιπτωση των ξενον να ειναι καταλληλοτερη η d2s ωστε να εχω σωστη δεσμη. το site της hella μου ενισχυει αυτην την ανησυχια γιατι δινει διαφορετικη λαμπα ξενον και διαφορετικη αλογονου. τελικα τι ισχυει ??
επισης η υποδοχη στο φαναρι μου , μου φαινεται λιγο υποπτη ....

marioulinos
18-07-10, 14:04
η Η1 εχει το συρμα στα 2.5 απο την βαση της.αντιθετα η d2s εχει την καψουλα της στα 2.71.δεν κανει στο φαναρι σου παρα μονο με ανταπτορα=περιττα εξοδα.η γνωμη μου παρε Η1 4300k 55w απο ebay περιπου στα 50 ευρω.και για την μεγαλη σκαλα αγορασε τυπου ξενον με λευκοτερο φως γυρω στα 5 ευρω.


Υ.Γ. παιδια εκανα την μ@λακια λογω βιασυνης να παραγγειλω 35w ballast και 55w bi-xenon λαμπες.θα αναψουν η ειμαι για προσθετη αγορα ?

jakjak
18-07-10, 16:59
για την μεγαλη σκαλα μαλλον θα βαλω 100ρες με ρελε απο μπαταρια. ισως και καμια ξενον αργοτερα αν μεινω ευχαριστημενος.... αυτες τις τυπου ξενον τις θεωρω απαραδεκτες. μια φορα ειχα βαλει , σε ενα παλαιοτερο αυτοκινητο, και ηταν τελειως μλκια. μολις εκανα ταξιδι τις πεταξα. ουτε να γυρισουν πισω δεν προλαβαν. ηταν και 100ρες ... και μιλαμε για σωστη τοποθετηση με ρευμα απο μπαταρια , χοντρα καλωδια κλπ κλπ .... αμα κοιταζες την λαμπα στραβωνοσουν. αλλα οταν επεφτε το φως στον δρομο δεν ξεχωριζες τιποτα.

για την μεσαια σκαλα εστειλα μειλ στη hella να δω τι επαιζε με τις λαμπες και το φαναρι. η μλκια ειναι οτι το εστειλα στην Ελληνικη αντιπροσωπεια και δεν πιστευω να ξερουν για να παρω απαντηση ...


λογικα θα εχεις προβλημα με την παραγγελια σου. πως το εκανες ομως αυτο ? δεν τα πηρες σετ ? στειλε κανα μειλ μηπως προλαβεις να αλλαξεις κατι .

lakafitis
18-07-10, 17:50
για την μεγαλη σκαλα μαλλον θα βαλω 100ρες με ρελε απο μπαταρια. ισως και καμια ξενον αργοτερα αν μεινω ευχαριστημενος.... αυτες τις τυπου ξενον τις θεωρω απαραδεκτες. μια φορα ειχα βαλει , σε ενα παλαιοτερο αυτοκινητο, και ηταν τελειως μλκια. μολις εκανα ταξιδι τις πεταξα. ουτε να γυρισουν πισω δεν προλαβαν. ηταν και 100ρες ... και μιλαμε για σωστη τοποθετηση με ρευμα απο μπαταρια , χοντρα καλωδια κλπ κλπ .... αμα κοιταζες την λαμπα στραβωνοσουν. αλλα οταν επεφτε το φως στον δρομο δεν ξεχωριζες τιποτα.

για την μεσαια σκαλα εστειλα μειλ στη hella να δω τι επαιζε με τις λαμπες και το φαναρι. η μλκια ειναι οτι το εστειλα στην Ελληνικη αντιπροσωπεια και δεν πιστευω να ξερουν για να παρω απαντηση ...


λογικα θα εχεις προβλημα με την παραγγελια σου. πως το εκανες ομως αυτο ? δεν τα πηρες σετ ? στειλε κανα μειλ μηπως προλαβεις να αλλαξεις κατι . Για ποιο λόγο να βάλεις 100αρες ειδικά στην μεγάλη σκάλα δεν το καταλαβαίνω, δηλαδη δεν σε καλύβει η 55αρα. Πάντως εάν βάλεις ξένον στην μέσαία σκάλα την μεγάλη σκάλα θα την χρησιμοποιείς ελάχιστα.

jakjak
18-07-10, 18:20
Για ποιο λόγο να βάλεις 100αρες ειδικά στην μεγάλη σκάλα δεν το καταλαβαίνω, δηλαδη δεν σε καλύβει η 55αρα. Πάντως εάν βάλεις ξένον στην μέσαία σκάλα την μεγάλη σκάλα θα την χρησιμοποιείς ελάχιστα.

σε μεγαλες ευθειες εχει μεγαλη διαφορα η 100αρα με την 55αρα. και ξενον να βαλω στην μεσαια στις μεγαλες ευθειες ειναι απαραιτητη η μεγαλη σκαλα. αν πηγαινεις με 130 και μεσαια σκαλα στην πραγματικοτητα δεν βλεπεις τιποτα. δεν προλαβαινεις να κανεις και πολλα στα 100 μετρα που φωτιζει η μεσαια.

mpampis81
18-06-11, 01:27
Έχω ένα σετάκι xenon και το είχα στην μηχανή(zx10r 2005) Η7 νομίζω είναι οι λάμπες. Το πρόβλημα είναι ότι μερικές φορές όταν έβαζα την μηχανή μπροστά απευθείας χωρίς να αφήσω να ανάψει καλά η λάμπα της πορείας μετά έσβηνε κ έπρεπε να την σβήσω και να την ξαναβάλω μπροστά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλω πχ έναν ρελέ και να δίνει μετά από 2-3 sec ρεύμα στην λάμπα έτσι ώστε να μην σβήνει? Σε μερικές μηχανές έχω προσέξει ότι όταν το βάζεις μπροστά σβήνει μόνο του την λάμπα και ανοίγει μετά μόνη της σαν να παίρνει εντολή λογικά από τον εγκέφαλο ή από κάποια πλακέτα :001_unsure:

lepouras
18-06-11, 03:49
εγώ το μόνο που θέλω να πω είναι παλικάρια όταν βάζετε τέτοιες λάμπες στα τουτουτ σας τουλάχιστον ρυθμίστε σωστά τα φώτα δεν φταίμε σε τίποτα οι απέναντι να χάνουμε το φως μας από τοποθετήσεις του κ@λ@υ. ωραίο να βλέπετε εσείς αλλά να βλέπουμε και εμείς. δεν απευθύνομε προσωπικά σε εσάς γενικά το λέω .

PCMan
18-06-11, 06:23
εγώ το μόνο που θέλω να πω είναι παλικάρια όταν βάζετε τέτοιες λάμπες στα τουτουτ σας τουλάχιστον ρυθμίστε σωστά τα φώτα δεν φταίμε σε τίποτα οι απέναντι να χάνουμε το φως μας από τοποθετήσεις του κ@λ@υ. ωραίο να βλέπετε εσείς αλλά να βλέπουμε και εμείς. δεν απευθύνομε προσωπικά σε εσάς γενικά το λέω .
Ότι να κανεις θα τυφλώνεις τους πάντες και μιλάω γενικά, σε μηχανές αμάξια, atv. Αν δεν έχεις φανάρια με φακό δεν γίνεται δουλειά.

lepouras
18-06-11, 11:49
:thumbup:να βάλετε και φακούς.:biggrin: