PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΑ



GT72
14-07-10, 23:25
Καλησπερα παιδια . εδω και λιγο καιρο φτιαχνω μια ανεμογεννητρια απο μοτερ που εχω παρει απο το ebay και επιτελους εχω φτασει στο τελος και εχω αρχισει τησ δοκιμες .Ενα προβλημα που εχω ειναι οταν τα πτερυγια γυρνανε καμια φορα αντιθετα απο το κανονικο μου βγαζει αντιστροφο ρευμα δυλαδη το + - και το - + φυσικα οχι με μεγαλη ταχυτητα οπως γυρναει κανονικα .Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν υπαρχει καποιο προβλημα οταν γινεται αυτο η αν υπαρχει καποιο κυκλωμα η καποια πλακετα ωστε και οταν γυρναει αναποδα να μου βγαζει το ιδιο ρευμα .Αν μπορει καποιος φιλος ας βοηθειση ευχαριστω.

nikolaras
14-07-10, 23:39
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις , μιας και όταν γυρίζει αντίθετα η ανεμογεννήτρια δεν αποδίδει (και ούτε είναι σωστό να συμβαίνει κάτι τέτοιο), είναι να βάλεις μια blocking diode στο -
Μπορείς να δώσεις πληροφορίες για τη γεννήτρια που χρησιμοποίησες;

georgz
14-07-10, 23:50
Αφού δεν αποδίδει όταν περιστρέφετε ανάποδα αυτό δεν γίνεται και με 2 transistor??
Ένα npn για έλεγχο στο θετικό και ένα pnp για έλεγχο στο αρνητικό.

GT72
15-07-10, 00:12
παιδια ευχαρστω για τησ απαντησεισ αλλα αν γινεται λιγο πιο αναλητικα γιατι δεν ξερω και πολλα απο ηλεκτρονικα. το μοτερ ειναι αυτο 600 WATT WIND GENERATOR TURBINE MOTOR απο ebay

herctrap
15-07-10, 00:18
και γιατι να μην βαλει μια γεφυρα

ετσι ωστε οπως και να γυρναει να εχει σταθερη εξοδο?

εχει προβλημα αποδοσης με τα 2χ0,7V?

http://lorelindu.files.wordpress.com/2010/02/4_diodes_bridge_rectifier.jpg

georgz
15-07-10, 00:36
Αφού δεν αποδίδει όταν περιστρέφετε ανάποδα αυτό δεν γίνεται και με 2 transistor??
Ένα npn για έλεγχο στο θετικό και ένα pnp για έλεγχο στο αρνητικό.


παιδια ευχαρστω για τησ απαντησεισ αλλα αν γινεται λιγο πιο αναλητικα γιατι δεν ξερω και πολλα απο ηλεκτρονικα. το μοτερ ειναι αυτο 600 WATT WIND GENERATOR TURBINE MOTOR απο ebay

Σχετικά με την δική μου λύση, στον αρνητικό πόλο έχεις το pnp το οποίο άγει μόνο όταν δεν υπάρχει τάση(V=0) στη πύλη του άρα το ρεύμα διέρχεται κανονικά, απ την θετική πλευρά το npn άγει μόνο όταν στην βάση έχουμε θετική
τάση.

georgz
15-07-10, 00:41
Βασικά μήπως φταίει η κατασκευή και γυρνάει ο έλικας ανάποδα???

GT72
15-07-10, 22:21
Παλικαρια καλησπερα και ευχαριστω για τις πληροφοριες .Λοιπον πηγα σημερα σε ενα καταστημα ηλεκτρονικων οπου ρωτησα τη να κανω και τους ρωτησα και για αυτα που μου ειπατε σχετικα με το pnp μου ειπανε οτι δεν γινεται με την γεφυρα μου ειπανε οτι γινεται μονο για μεγαλα ρευματα και για το blocking diode μου ειπανε οτι επειδη βγαζει πολλα AH θα καει .τωρα αυτοι μου ειπανε οτι γινεται δουλεια μονο με κυκλωμα αλλα επειδη στο συγκεκριμενο καταστημα βαριουνται να ασχοληθουν δεν μου ειπανε τιποτα αλλο .Παλικαρια αν εχεται καμια αλλη ιδεα να μου προτεινεται καλοδεχουμενοι .Παντως σας ευχαριστω πολλη

bulltozer
18-07-10, 01:41
Καλησπερα παιδια . εδω και λιγο καιρο φτιαχνω μια ανεμογεννητρια απο μοτερ που εχω παρει απο το ebay και επιτελους εχω φτασει στο τελος και εχω αρχισει τησ δοκιμες .Ενα προβλημα που εχω ειναι οταν τα πτερυγια γυρνανε καμια φορα αντιθετα απο το κανονικο μου βγαζει αντιστροφο ρευμα δυλαδη το + - και το - + φυσικα οχι με μεγαλη ταχυτητα οπως γυρναει κανονικα .Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν υπαρχει καποιο προβλημα οταν γινεται αυτο η αν υπαρχει καποιο κυκλωμα η καποια πλακετα ωστε και οταν γυρναει αναποδα να μου βγαζει το ιδιο ρευμα .Αν μπορει καποιος φιλος ας βοηθειση ευχαριστω.

Γεια σου φιλαρακι.
Το προβλημα σου ειναι μονο στην κατασκευη και και την κλιση των πτερυγιων
μην ψαχνης αλλου.δωσε μια κλιση τετοια ωστε οταν εχεις κοντρα τον ανεμο
(επιβαλεται) η φορα του δρομεα να ειναι προς μια κατευθηνση αυτη που θελεις τιποτε αλλο.
Καλη επιτυχια.(bulltozer)

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
18-07-10, 02:59
Παλικαρια αν εχεται καμια αλλη ιδεα να μου προτεινεται καλοδεχουμενοι

Το θέμα είναι, το τι μπορείς να εφαρμόσεις από αυτά που σου λένε ... !!

Εαν δεν είσαι τεχνικός , και είσαι απλά χομπύστας,
τότε ζητάς βοήθεια από έναν αληθινό τεχνικό, στην περιοχή σου.

Από το τηλέφωνο δεν γίνονται δουλείες .
Εκτός εάν είσαι χρηματιστής ..

navar
19-07-10, 16:01
Το θέμα είναι, το τι μπορείς να εφαρμόσεις από αυτά που σου λένε ... !!

Εαν δεν είσαι τεχνικός , και είσαι απλά χομπύστας,
τότε ζητάς βοήθεια από έναν αληθινό τεχνικό, στην περιοχή σου.

Από το τηλέφωνο δεν γίνονται δουλείες .
Εκτός εάν είσαι χρηματιστής ..

και οι χομπύστες έχουν ψυχή ! άν έψαχνε μάστορα το παλικάρι θα άνοιγε τον χρυσό οδηγό και δεν θα έμπαινε εδώ !!! δυστυχώς δέν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και δεν το κατέχω το άθλημα , αλλά σίγουρα εδώ υπάρχουν παιδιά που θα σε βοηθήσουν ! καλή επιτυχία στο πρόβλημά σου και ότι και να σου προτείνουν επιχείρησε το !!! όρεξη και θέληση να έχουμε και τα καταφέρνουμε !!!

cloud_constructor
19-07-10, 16:34
γιατι δε φτιαχνεις μια περιστρεφομενη βαση και ενα ακροπτερυγιο στο τελος ωστε να περιστρεφεται απο την σωστη φορα του αερα η γεννητρια?Ετσι 8α εχεις αποδωση απ οπου και να ερχεται ο αερας..

cyberlord_64
19-07-10, 21:28
καταρχην πες μας τι τυπου ανεμογεννητρια ειναι αυτη που εχεις. Ειναι η κλασικη με τον οριζοντιο αξονα η κατακορυφη? αμα γυριζει αναποδα σιγουρα υπαρχει προβλημα και θα εχεις απώλεις. Εγω θα σου προτεινα αντι να βρείς τροπο να αντιστρεψείς το ρευμα να προσπαθησεις να την κανεις να ακολουθει καλυτερα την κινηση και τις αλλαγες του ανεμου. αμα δωσεις περισσοτερες πληροφοριες σιγουρα θα εχεις πιο ακριβης απαντησεις. Παντως ο πιο απλος τροπος για να κανεις αυτο που θες ειναι μια γεφυρα ανορθωσης. ειναι φθηνες και βγαινουν για πολλες εντασεις ρευματων.

herctrap
19-07-10, 22:08
και εγω την γεφυρα προτεινα

αλλα δεν ξερω αν θα εχει απωλειες απο την πτωση τασης των διοδων

το να το κανει να ακολουθει τον ανεμο ειναι λιγο δυσκολο

η θελει τιποτα ρουλεμαν - καρβουνακια ετσι ωστε να γυριζει οπως θελει απο τον αερα

ή να διαβαζει τον αερα και να γυριζει την γεννητρια ενα μοτερ μπρος - πισω

makatas
24-01-11, 17:51
Ξέρω ότι είναι πολύς καιρός μετά από την ανάρτηση αλλά θα πω τι φταίει έτσι κι αλλιώς, ίσως ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος.

Αν έκοψες τα πτερύγια μόνος σου από οποιονδήποτε υλικό, θα προκάλεσες σίγουρα μια κάποια καμπυλότητα στις λεπίδες. Αποκλείεται να είναι εντελώς επίπεδες (αν είναι, τότε ξέρεις τι φταίει που γυρνάει και ανάποδα).
Η καμπυλότητα που διαμόρφωσες λοιπόν επηρεάζει το προς τα που θα έχει την τάση να στρίψει το μοτέρ.
Όταν τα πτερύγια, διαμορφωμένα με την καμπυλότητα, βιδωθούν πάνω στο hub και στη συνέχεια αυτό πάνω στον άξονα του μοτέρ, πρέπει να βιδωθούν σωστά. Πρέπει να σιγουρευτείς ότι και τα 3-4 πτερύγια θα βιδωθούν με τρόπο ώστε να προκαλούν την περιστροφή προς την ίδια κατεύθυνση. Αν βιδώσεις 2 λεπίδες που έχουν την τάση να προκαλέσουν δεξιόστροφη περιστροφή και μία λεπίδα που έχει την τάση να προκαλέσει αριστερόστροφη, τότε το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει η πιθανότητα να περιστρέφεται και αντίστροφα.

Για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ δες αυτήν την εικόνα http://greenterrafirma.com/images/diy-turbine/blade.jpg στην οποία φαίνεται έντονα η καμπυλότητα των πτερυγίων.

taxideytis
24-01-11, 22:04
είναι καθαρά θέμα κατασκευής καμπυλότητας των λεπίδων της έλικας.

mrpatentas
18-02-11, 18:08
εγω φίλε GT72 θα σου έλαγα να κάν18542εις μια στον έλικα ώστε να γυρίζει στην μεριά που φυσάει...