PDA

Επιστροφή στο Forum : κατασκευή πλακέτας (video)



makoulis
15-07-10, 18:35
ένα βίντεο γιά το πως να κατασκευάσετε πλακέτες με την μέθοδο του σιδερώματος


http://www.youtube.com/watch?v=z-a2aDdz7EY

leosedf
15-07-10, 21:09
Ωραίο vid.

Χρήσιμο τιπ. Οταν θέλεις να πλύνεις το χαρτί πάνω απ την πλακέτα προσθεσε μια κουταλιά αλκοόλ στο νερο. Σπάει το επιδερμικό φαινόμενο και κάνει το νερό πιό υγρό. Είναι πιό εύκολο να βγεί.

Nemmesis
15-07-10, 21:21
περιτρολ που μπορω να βρω τετοια συσκευασια??? κανω ταμα στο φαρμακοποιο για να μου δωσει ενα μπουκαλακι...

makoulis
16-07-10, 00:47
μου λέει 500μλ μπουκαλάκι και μετά πάει σε 3 λίτρα:001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2: 7 ευρώ το πήρα:001_tt2:

Stergios_[.gr]
16-07-10, 00:51
και εγώ με το 3λιτρο από φαρμακείο είμαι (Αθήνα, Ιλίσια).. Είναι 3λιτρα σε συσκευασία 5 λίτρων, μου είπαν "για τις αναθυμιάσεις"... Γιαυτό το φυλάω στην ντουλάπα στο μπαλκόνι!

leosedf
16-07-10, 09:19
Βασικά με τον καιρό χαλάει οπότε καλύτερα σε συσκευασία ενος λίτρου.

navar
16-07-10, 15:00
makoulis γάζωσες σαν να προετοιμάζεσαι για πυρηνικό όλεθρο κάνεις αποχάλκωση !!! άσε το άλλο το παλικάρι με την μάσκα !!!!

ατάκα που τα σπάει "υδροχλωρικό μαλααααακά "

leosedf
16-07-10, 16:11
Αναγκαστικά αφού είναι διαβρωτικά καταστρέφουν ρούχα-δέρμα. Τώρα για μάτια/αναπνοή θεωρείται βασικό.

passer07
16-07-10, 16:24
ατάκα που τα σπάει "υδροχλωρικό μαλααααακά "

το λεξιλογικό στοιχείο που χαρακτηρίζει τον Έλληνα:blink:

φιλαράκι πήγε Νέα Υόρκη κ η δεύτερη κουβέντα που άκουσε απο ταξιτζή ήταν "που πάει ο μαλακας"......τρελά γέλια



ωραίο βιντεάκι:biggrin:

navar
16-07-10, 16:36
Αναγκαστικά αφού είναι διαβρωτικά καταστρέφουν ρούχα-δέρμα. Τώρα για μάτια/αναπνοή θεωρείται βασικό.

δηλαδή μόνο τα δικά μου χέρια ασπρίζουν από το peridrol στις αποχαλκώσεις ?

billtech
16-07-10, 16:45
εμενα με ρωτησε ποσα ml θελω και ειπα 200ml και μου εδωσε.οσο ηθελα βασικα.

αυτο με το ασπρισμα των χεριων μην μου το θυμιζετε...χαχαχα...
ΓΑΝΤΙΑ παιδια...γαντια οπωσδηποτε....

leosedf
16-07-10, 18:20
Τί να σου πώ εγώ που είχα πάρει 60% περιντρόλ ο θείος μου είχε ενα υγρό για να καθαρίζει σκουριασμένες βίδες και καρμπυρατέρ. Είχα δώσει και σε αυτόν λίγο να έχει αλλα το έβαλα σε ίδιο μπουκάλι και μπερδεύτηκε.
Συζήτηση μέσω κινητού:
-Ελα ρε τι έγινε?
-Καλα, πές μου λίγο αν καείς απο περιντρόλ τί κάνεις?
-Ρίχνεις αμέσως νερό μετά βάζεις καμια ενυδατική κρέμα και κάνεις προσευχή
-Α το ήξερα.

Και μετά ήταν με δεμένο χέρι. Είχε μπερδέψει τα υγρά και αναρωτιόταν γιατί οι βίδες βούτηξε με το χέρι δεν καθαρίζουν.

navar ένωσε τα δυό χημικά και ρίξε στα ρούχα. Ανάλογα και με την πυκνότητα βέβαια όλα κάνουν ζημιά, απλά αλλάζει η ταχύτητα που το κάνουν.

gkaltsid
17-07-10, 20:18
ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ... ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ... ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ
ασε που αμα κουνηθει το χαρτι με το σιδερο παλι απο την αρχη.
και αμα εχει ψιλες νησιδες αστο.
φωτοευαισθητες και τελιωσες σε λιγοτερο χρονο...

dovegroup
18-07-10, 00:01
Φίλε μου δεν ασπρίζουν μόνο χέρια...
Μην παίζετε με το οξυζενέ σε αυτή την πυκνότητα μία σταγόνα τυφλώνει...
Να φοράς χειρουργικά γάντια, και ολόσωμο προφυλακτκό:lool:.
Εχω κάνα λίτρο αρκετά χρόνια λέω να πάει στο WC...η να ρωτήσω τον φαρμακοτρίφτη μου ποσοστά αραίωσης να το κάνω οξυζενέ για το σπιτικό φαρμακείο αν και άχρηστο μου μοιάζει...
Ρε παίδες Natriumpersulfat το ζεσταίνεις είναι σχετικά καλός ο χρόνος αποχάλκωσης, επίσης στον ήλιο τέτοια εποχή πολύυυυ γρήγορο....
Και δεν διαβρώνει γρήγορα τα μέρη που έχεις καλύψει και δεν "τρώει" τους πνεύμονες βεβαίως όπως το υδροχλωρικό.
Δεν παίζουμε με δαύτα.

Nemmesis
18-07-10, 00:24
ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ... ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ... ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ
ασε που αμα κουνηθει το χαρτι με το σιδερο παλι απο την αρχη.
και αμα εχει ψιλες νησιδες αστο.
φωτοευαισθητες και τελιωσες σε λιγοτερο χρονο...

σωστα... αλλα μια χαρα βγαζεις και πλακετες με λεπτοδουλεια... ανετα βγαζω soic συσκευασιες... μην σου πω οτι περισσοτερο με παιδευουν τα ground plates με αυτην την μεθοδο...

Radiometer
18-07-10, 00:55
και εγώ είχα την πρώτη φορά είχα μια καλή γνωριμία με το περιντρόλ :lool: άσπρισαν τα χεριά και τρόμαξα :001_tongue:

πάντα φοράω γάντια, μάσκα για τις αναθυμιάσεις και μάσκα για τα μάτια

aser
17-09-10, 21:38
Αύριο θα κάνω την πρώτη μου πλακέτα, θέλω να ρωτήσω στο τρίψιμο τι είναι αυτό που ρίχνει βενζίνη;
Θα γίνει η δουλειά με χαρτί εκτύπωσης Α4; με laser, η θέλει άλλο χαρτί;

navar
17-09-10, 23:05
Αύριο θα κάνω την πρώτη μου πλακέτα, θέλω να ρωτήσω στο τρίψιμο τι είναι αυτό που ρίχνει βενζίνη;
Θα γίνει η δουλειά με χαρτί εκτύπωσης Α4; με laser, η θέλει άλλο χαρτί;
νομίζω πως ρίχνει επιπλέον νεράκι..... και δεν χρησιμοποιείς απλό Α4 αλλα glossy... ultra ultra glossy χαρτί για να μην ποτίσει στο χαρτί ο γραφίτης (toner)
δοκίμασε με κομμάτια απο περιοδικά η σουπερμακίστικα έντυπα !