PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση λαμπτήρων πυρακτώσεως σε παπί



JimKarvo
16-07-10, 18:06
Σκεφτόμουν να αντικαταστήσω τις λάμπες που έχει το παπάκι που απέκτησα (παλιό μεν, αλλά με βολεύει), με κάτι εξοικονόμησης, και σκεφτόμουν κάτι σε LED. συγκεκριμένα έλεγα να βάλω σε διάτρητη αρκετά LED παράλληλα και σε σειρά. Δεν ξέρω όμως τι πρέπει να προσέχω. Το σύστημα είναι 6V (τουλάχιστον η μπαταρία είναι τόσο) αλλά κατάλαβα ότι τα φανάρια, παίρνουν ρεύμα από το δυναμό, και όχι από την μπαταρία, οπότε σε χαμηλές στροφές έχω λιγότερη τάση από ότι σε υψηλές. Οπότε αυτό είναι ένα πρόβλημα. Επίσης νομίζω ότι αν πχ ανάψω φλας, πέφτει η απόδοση του μπρος φαναριού, αλλά σε αυτό νομίζω ότι παίζει ρόλο και το ότι το εμπρός φανάρι τρώει 30Watt...

Επειδή το να βάλω LED το βρίσκω αρκετά ωραίο, τι θα πρέπει να προσέξω?

leosedf
16-07-10, 18:10
Να αλλάξεις τη φλασιέρα (φλασομηχανάκι) σε ηλεκτρονική γιατί αυτή που έχει βασίζεται στα φορτία της κάθε λυχνίας. Γι αυτό αν καεί λάμπα αναβοσβήνει γρήγορα η καλή λόγω μικρότερου φορτίου το έλασμα στη φλασιέρα ζεσταίνεται πιό γρήγορα.
Μπορείς να πάρεις έτοιμες λάμπες LED που ταιριάζουν στις υπάρχουσες βάσεις του παπιού. Αν έχεις τέτοια πτώση τάσεως απ τα φλας κάτι μου μυρίζει πάντως. Πολλές φορές τα φλάς τροφοδοτούνται απο την μπαταρία απ' ευθείας. Η μπαταρία σου είναι σε καλή κατάσταση?
Το τύλιγμα του βολάν είναι ξεχωριστό για τα εμπρός φώτα σε πολλές περιπτώσεις.

her
16-07-10, 18:13
Η εξοικονόμηση ενέργειας σε τι θα σε βοηθήσει; Με Led στο μηχανάκι θα φωτίζει το ίδιο καλά όσο φωτίζει τώρα με λάμπα πυρακτώσεως;

JimKarvo
16-07-10, 18:18
Θα φωτίζει καλύτερα ειδικά όταν είναι σε στάση!
Τα Φλας για την ώρα θα τα αφήσω ως έχουν. Την αρχή λέω να την κάνω με το μπρος φανάρι. Όχι, μικρή είναι η πτώση τάσης (ίσα που γίνεται αισθητό ότι το φως χάνει λίγο δύναμη). Μπαταρία είναι καινούργια, σήμερα την αγόρασα!

leosedf
16-07-10, 18:22
Χμμμ για το μπρός φανάρι δεν είμαι και τόσο σίγουρος, παλιότερα μπροστά δεν έμπαινε λόγω του οτι τα led τότε δεν είχαν την ισχύ που έχουν σήμερα. Ίσως με κανένα led 5W να κάνεις δουλειά. Πρώτα τα πορείας και τα φλάς και μετά το κεντρικό φανάρι.

JimKarvo
16-07-10, 18:27
Μα, δεν θα βάλω ένα.. θα βάλω αρκετά, πάνω σε διάτρητη πλακέτα.. δεν θα κάνουν δουλειά?

leosedf
16-07-10, 18:32
Ε δοκίμασε το να δούμε τι θα γίνει :D :D

JimKarvo
17-07-10, 17:50
Το θέμα είναι τι αντίσταση να βάλω...

leosedf
18-07-10, 19:19
R=V/I

R=Αντίσταση
V= Τάση
I=Ένταση.
Στοιχεία απο τα LED δεν έχεις?

JimKarvo
18-07-10, 19:41
Αυτά λένε 20ma.. 4.5V, αλλά εγώ με 3.5 βλέπω ούτι δουλεύουν καλά, χωρίς να αρχίζουν να καίγονται...

moutoulos
18-07-10, 23:59
Δημήτρη μόλις διάβασα το θέμα σου ...

Λοιπόν, μην πειράξεις το μπροστινό φανάρι, αντικαθιστώντας τη λάμπα πυρακτώσεως με Led's.

Όσα και να βάλεις (πόσα? 100?)*, δεν κάνουν για φωτισμό σε μηχανοκίνητο όχημα.
Εξάλλου βλέπεις οτι ακόμα και στα αυτοκίνητα, δεν έχει αλλάξει τίποτα, και χρησιμοποιούν
πυρακτώσεως (απλές), ή ηλεκτρικής εκκένωσης (Xenon). Τα Led's για κάνα STOP και Flash είναι μια χαρά.

Τουλάχιστον μιλάω για τα μικρά των 5mm, που φαντάζομαι οτι θα βάλεις. Βέβαια υπάρχουν
και 10, 20, 50W Led's, που πολύ πιθανών να κάνουν, αλλά οι τιμές αυτών, είναι κάπως ...

Σου επισυνάπτω και μια παράγραφο απο εδώ (http://www.electronicsweekly.com/Articles/2009/10/01/47084/cut-power-with-driver-circuit-for-high-brightness-leds.htm)που λέει:

Alternatively, the LEDs could be configured as track lamps with up to fourteen 4W LEDs – each lamp
would deliver the light output that is equivalent to a 40W halogen ..., που σημαίνει οτι
14 LEDs x 4W (το καθένα) = 56W LEDs, όλο αυτό αντιστοιχεί σε Lumens (lm) με μια λάμπα αλογόνου 40W.
Δηλαδή αν έχει τώρα πάνω το φανάρι 20W (πυρακτώσεως), θες σχεδόν το ίδιο, ίσως και περισσότερα W και για LEDs.


* Έχω ένα φανάρι κεφαλιού (σαν ανθρακωρύχου), που έχει πάνω του 68 LEDs. Έχει φοβερό φώς,
μπροστά σου, αλλά αν φέξεις σε σκοτάδι σαν φανάρι, σε συνδυασμό με μια Α ταχύτητα, δεν βλέπεις τίποτα ...

JimKarvo
19-07-10, 02:47
Κοίτα..
Ίσως βάλω LED γύρω από την πυρακτώσεως.... απλά το θέλω για δύο λόγους:
1) Η πυρακτώσεως δίνει κίτρινο φως (άραγε υπάρχει με άσπρο?)
2) Όταν είμαι εν στάση, το φως είναι υπερβολικά χαμηλό
3) Μπορώ να βάλω αλογόνου? θα είναι καλύτερη?
4) Μάλλον θα το ξεκινήσω με τα flashes, και βλέπουμε για μετά!

patridas595
21-07-10, 18:32
Κοίτα..
Ίσως βάλω LED γύρω από την πυρακτώσεως.... απλά το θέλω για δύο λόγους:
1) Η πυρακτώσεως δίνει κίτρινο φως (άραγε υπάρχει με άσπρο?)
2) Όταν είμαι εν στάση, το φως είναι υπερβολικά χαμηλό
3) Μπορώ να βάλω αλογόνου? θα είναι καλύτερη?
4) Μάλλον θα το ξεκινήσω με τα flashes, και βλέπουμε για μετά!


Αν βάλεις LED γύρω από την πυρακτώσεως ακόμα και σε απόσταση αν βρίσκονται μέσα στο ίδιο φανάρι, θα τα χαιρετήσεις γρήγορα.

1) Υπάρχει κάτι σε πιο λευκό, λιγότερο φωτεινό όμως και είναι λάμπες αλογόνου με θαλασσί επίστρωση
2) Σε αυτό φταίει η μπομπίνα (γεννήτρια) και ο ανορθωτής τάσης σου
3) Μπα δε νομίζω να υπάρχει σε αλογόνου για 6βολτο κ αν υπάρχει θα είναι αρκετά δυσέυρετη. Εγώ έψαχνα για 12ν κ δεν έβρισκα ακόμα κ από εξωτερικό.
4) Μην τα πειράζεις τα flash.


Συμβουλή μου, πήγαινέ το σε κάποιον καλό ηλεκτρολόγο για μοτοσυκλέτες, να σου αλλάξει μπομπίνα σε 12v και το το ηλεκτρολογικό όλο να στο κάνει 12ν(ανορθωτές, πολ/στες, κτλ)

JimKarvo
21-07-10, 18:37
Αξίζει αυτό? και πόσο πε΄ριπου θα κοστίσει?