PDA

Επιστροφή στο Forum : Δύο φάσεις σε λαμπτηρα-αναβει το δοκιμαστικο κατσαβιδι και στα δυο ποδια του ντουι.



The Professor
16-07-10, 22:01
Δύο φάσεις σε λαμπτηρα-αναβει το δοκιμαστικο κατσαβιδι και στους δυο πολους.

Χτες εβαλα εναν φωτοδιακοπτη , αναβοσβηνει δηλαδη μια λαμπα σε μια εισοδο του σπιτιου μας αναλογως με το αν ειναι μερα, αλλα δεν αναβει η λαμπα!
Παω με το κατσασβιδι να δω εαν ερχετε ταση στο ντουι της λαμπας και ειδα οτι ΑΝΑΒΕΙ και στα 2 ποδια του ντουι το δοκιμαστικο κατσαβιδι , πως γινετε αυτο??? δεν θα επρεπε να ειχε εκραγει η λαμπα ?????? το σπιτι ειναι 50 χρονων. Ο φωτοδιακοπτης εχει 3 καλωδια και εμεις προσθετουμε αλλο ενα στο Α ή το Β σε ενα απο τα 2 λογικα αφου ειναι εναλασσομενο δεν εχει σημασια.Δεν υπαρχει περιπτωση να εχει γινει λαθος στον φωτοδιακοπτη....

Α Φαση, παει στο ενα καλωδιο του τοιχου
Β Ουδετερος παει στο αλλο καλωδιο του τοιχου
Γ Φορτιο παει στο ενα ποδι του ντουι
Δ Προσθετο καλωδιο για το φορτιοπαει στο αλλο ποδι του ντουι αφου παιρνει ταση απο το Α ή το Β.

JOUN
16-07-10, 22:10
Δοκιμασε να αντιστρεψεις μεταξυ τους τα Α και Β δηλ. να αλλαξεις φαση-ουδετερο.Η λαμπα δεν θα αναψει παλι αλλα το δοκιμαστικο θα αναβει μονο σε ενα σημειο.Μετα παλι εδω ειμαστε..
Υ.Γ Αυτο συμβαινει γιατι πηγαινει φαση στο ενα ακρο του ντουι και λογω ελλειψης ουδετερου(τον εχει κοψει ο φωτοδιακοπτης) περναει μεσα απο το νημα της λαμπας και καταληγει στο αλλο ακρο..

Ηλιας Α
17-07-10, 08:53
<< Υ.Γ Αυτο συμβαινει γιατι πηγαινει φαση στο ενα ακρο του ντουι και λογω ελλειψης ουδετερου(τον εχει κοψει ο φωτοδιακοπτης) περναει μεσα απο το νημα της λαμπας και καταληγει στο αλλο ακρο..>>
<< και λογω ελλειψης ουδετερου(τον εχει κοψει ο φωτοδιακοπτης) >>
Ακριβώς και συμπληρώνω, ουδέποτε διακόπτομε τον ουδέτερο (*) γιατί εγκυμονεί κίνδυνο ηλεκτροπληξίας .
(*) εκτός και, γίνεται ταυτόχρονα διακοπή φάσης και ουδετέρου.

The Professor
17-07-10, 16:23
Ευχαριστω για τις απαντησεις , αυτο με το δοκιμαστικο κατσαβιδι που αναβει και στα 2 ποδια του ντουι το καταλαβα οταν δεν υπαρχει λαμπα επανω , δηλαδη χωρις την λαμπα βραδυ (βραδυ λειτουργει ο φωτοδιακοπτης) για αυτο μου εκανε εντυπωση πως δεν εγινε εκρηξη και να σκασει η λαμπα....Απορω.

Φωτοδιακοπτης (http://www.adeleq.gr/eshop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=186&category_id=29&option=com_virtuemart&Itemid=29) Μινι 6A 230V

Ακομα ο φωτοδιακοπτης λειτουργει μονο με φαση και ουδετερο.Εχω εγκαταστησει 4 τετοιους γυρω απο το σπιτι και στις οδηγιες μου οριζει που και που θα παει ο ουδετερος και η φαση αλλα ποτε δεν το πηρα υποψην διοτι λεω εναλλασομενο ρευμα ειναι , εναλλασετε , αναβει στο κατσαβιδι ο ενας απο τους 2 πολους της πριζας αλλα επειδη γινετε ταχυτατα η ενναλαγη εμας μας φαινετε οτι ειναι σταθερο στον ενα πολο (διορθωστε με ενα κανω λαθος καπως μπακαλιστικα το λεω και μου φαινετε δεν το εχω διατυπωσει σωστα) , αλλα εαν γινει διακοπη ρευματος απο την Δεη αμεσως αλλαζει παλι η πολικοτιτα και αναβει στον αλλο πολο το κατσαβιδι οποτε ειπα γιατι να τα βαλω οπως μου λεει , εναλλασομενο ειναι και ετσι και οι 4 λειτουργησαν τωρα αυτος μου κανει νερα , τι στο καλο και τους 4 ετυχε να μπουν σωστα?

Προσπαθησα να αλλαξω θεσεις του ουδετερου και της φασης με το να κατεβασω το ρελε του εξωτερικου ρολογιου αλλα τζιφος , κατεβασα και του πινακα παλι τζιφος δεν αλλαξαν θεσεις.Τωρα το απογευμα θα αλλαξω τα καλωδια στον φωτοδιακοπτη το ειχα σκεφτει αυτο αλλα δεν ηθελα να ξοδεψω και αλλη μονωτικη ταινια:001_tt2: αλλα οκ αφου δεν εχω αλλο τροπο θα το κανω.

Κωστης
17-07-10, 17:08
Καλησπερα
Αν εχεις ρελε/διαφυγεις (αντιηλεκτροπληκτικο) κοιταξετο μην ειναι χαλασμενος,γιατι οταν χαλαει βραχυκηκλωνη τον ουδετερο, δοκημασετο με το κουμπακι που γραφη (test) αν διακοπτη το ρευμα ειναι ενταξει αλιως αλαγμα.

SakisMS
17-07-10, 17:10
Συγνώμη για την ερώτηση αλλά έχω μια πολύ σοβαρή απορία.
Αυτά που γράφεις τα γράφεις σοβαρά ή κάνεις πλάκα περιμένοντας κάποιος να σου απαντήσει;

ipso
17-07-10, 18:46
Αν δεν είσαι ηλεκτρολόγος, αυτό που κάνεις είναι ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΟ!!
Έτσι καίγονται σπίτια και άνθρωποι.
Εγώ που είμαι επαγγελματίας ηλεκτρολόγος δεν χρησιμοποιώ ποτέ δοκιμαστικό γιατί δείχνει λάθος ενδείξεις.
Και σου λείπει ο ουδέτερος από την λάμπα.

xrhstosmp
17-07-10, 22:53
μαλλον....ξεχασες οτι υπαρχει και γειωση....
99% το δοκιμαστικο αναβει απο ελληψη ουδετερου ή απο επαγωγικα(προσωπικα δεν εμπιστευομαι και δεν εχω πλεον δοκιμαστικο) φαινομενο που εμφανιζεται συνηθως οταν δεν υπαρχει γειωση στη γραμμη του φωτιστικου.
συναδελφε ipso συμφωνω εγω τα πεταξα ολα.. :)

The Professor
18-07-10, 00:08
Λειτουργησε , αντεστρεψα τα καλωδια οπως μου προτινε ο Joun και μια χαρα λειτουργησε , το σπιτι ειναι αρχαιολογια χτισμενο το 1950 με πολυ γυρασμενα καλωδια για παραδειγμα να αναφερω οτι στο κουμπι που αναβει το φωτιστικο της κουζινας μας ,τα καλοκαιρια μονο, ειναι πολυ ζεστο και καποιες φορες ζεματαει , πρεπει να φταιει μαλλον το γεγονος οτι εχουμε 2 ψυγεια και εναν μεγαλο καταψυκτι.

Τελος εγω απορησα που δεν εξξεραγη η λαμπα. Μηπως φταιει το γεγονος οτι ειναι λαμπα εξηκονομησης φθοριου δηλαδη και εχει κατι σαν προστασια? δεν νομιζω αλλα μηπως υφησταται τετοιο θεμα?

Ακομα με λιγα λογια το δοκιμαστικο κατσαβιδι ειναι παραπλανητικο ? εσεις τι χρησημοποιηται για να κανετε ελεγχο σε ενα καλωδιο εαν υπαρχει ταση ? πολυμετρο ?

Nemmesis
18-07-10, 00:20
Τελος εγω απορησα που δεν εξξεραγη η λαμπα. Μηπως φταιει το γεγονος οτι ειναι λαμπα εξηκονομησης φθοριου δηλαδη και εχει κατι σαν προστασια? δεν νομιζω αλλα μηπως υφησταται τετοιο θεμα?



εχεις κολλησει γιατι δεν εσκασε η λαμπα... αφου στα 2 ακρα τις ειχε διαφορα δυναμικου ΜΗΔΕΝ!!! δεν της εδινες 2διαφορετικες φασεις για να εχει διαφορα δυναμικου 380...θα σκασει μια λαμπα 12V αν ακουμπεις και τα 2 ακρα της στον θετικο πολο απο μια μπαταρια 24V????

The Professor
18-07-10, 00:25
εχεις κολλησει γιατι δεν εσκασε η λαμπα... αφου στα 2 ακρα τις ειχε διαφορα δυναμικου ΜΗΔΕΝ!!! δεν της εδινες 2διαφορετικες φασεις για να εχει διαφορα δυναμικου 380...θα σκασει μια λαμπα 12V αν ακουμπεις και τα 2 ακρα της στον θετικο πολο απο μια μπαταρια 24V????

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!οχι βεβαια δεν θα σκασει :blushing:
οποτε ο τιτλος ειναι λαθος , ωραιο παραδειγμα απλο!

Nemmesis
18-07-10, 00:33
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!οχι βεβαια δεν θα σκασει :blushing:
οποτε ο τιτλος ειναι λαθος , ωραιο παραδειγμα απλο!

:wiink::001_smile:

stefstefan
23-07-10, 16:33
Ακομα με λιγα λογια το δοκιμαστικο κατσαβιδι ειναι παραπλανητικο ? εσεις τι χρησημοποιηται για να κανετε ελεγχο σε ενα καλωδιο εαν υπαρχει ταση ? πολυμετρο ?

Μέθοδος ανεστραμμένου δαχτύλου!! εγγύηση.... χαχαχα πλάκα κάνω προς θεού έτσι!!!!! :001_tt2::001_tt2: :wiink:

Τα δοκιμαστικά κατσαβίδια τυχαίνει πολλές φορές να ανάβουν και από επαγωγή... πολύ απλό παράδειγμα σε ένα μετασχηματιστή υποβιβασμού τάσης από 230/12 αν τοποθετήσεις το δοκιμαστικό στο δευτερεύων πηνίο (στα 12v) θα δεις πως το δοκιμαστικό σου θα ανάψει :wiink:

FILMAN
27-07-10, 13:05
Μια χαρά είναι το δοκιμαστικό για τη δουλειά για την οποία είναι. Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο για να ξεχωρίσω τη φάση από τον ουδέτερο σε μια πρίζα. Τώρα όποιος ελπίζει να μετρήσει τα βολτ μιας παροχής κρίνοντας από τη φωτεινότητα του δοκιμαστικού μάλλον καλά θα κάνει να αλλάξει επάγγελμα.

ipso
27-07-10, 21:00
Ναι θα χρησιμοποιήσετε δοκιμαστικό για να δείτε ενδεικτικά την παρουσία φάσης αλλά πολυμετρο για σωστές μετρήσεις.
Έχω δει δοκιμαστικό να ανάβει σε αγωγό με 1,5ν.
Λόγο επαγωγικών ρευμάτων, και δεν είχα κάμερα να το φωτογραφίσω.

navar
27-07-10, 21:13
Ναι θα χρησιμοποιήσετε δοκιμαστικό για να δείτε ενδεικτικά την παρουσία φάσης αλλά πολυμετρο για σωστές μετρήσεις.
Έχω δει δοκιμαστικό να ανάβει σε αγωγό με 1,5ν.
Λόγο επαγωγικών ρευμάτων, και δεν είχα κάμερα να το φωτογραφίσω.

έχω ενα συγκεκριμένο δοκιμαστικό που ανάβει απλά όταν το αγγίζω ! δέν το κάνει πάντα αλλα συχνά πυκνά. επειδή κοντευω να σκάσω ... πώς γίνεται ρε γμτ αυτό ?
ΥΓ: αν είναι να κόψω σπίτι την ΔΕΗ και να με καλωδιώσω !

SakisMS
27-07-10, 21:41
Να χρησιμοποιήτε μόνο τα δοκιμαστικά τα απλά που έχουν μόνο ένα λαμπάκι νέον και μια αντίσταση σε σειρά μέσα. Είναι τα πιο ασφαλή ως προς τις ενδείξεις και με λίγη εμπειρία μπορείς να βγάλεις αρκετά ασφαλή συμπεράσματα.

The Professor
01-09-10, 02:55
Εγω παντως το δοκιμαστικο κατσαβιδι το χρησημοποιο μονο για να βρισκω υψηλη ταση και να βρισκω που ειναι η φαση.Το δικο μου κανει 3 ευρω και εχει μεσα ενα λαμπακι με νημα και μια αντισταση σαν πετρα ειναι δεν θυμαμαι τι χρωματα εχει για το νουμερο της παντως εχει χρωματα.Αυτο με το φαινομενο της επαγωγης δεν το ειχα σκευτη ! θα δοκιμασω το δικο μου να δω τι κανει απο περιεργεια,τελος οταν δουλευω με μεγαλη ταση παντα φωρω παππουτσια με αρκετα χονδρη πλαστικι σολα μας επειδη το ειχε τονισει εντονα ενας καθηγητης μας στην σχολη !


ΥΓ επισης αν γινετε να γινει κατι με το τιτλο διοτι ειναι πολυ λαθος και παραπλανιτικος οσο δεν παει....