PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα με το DS1307



Ultrasound
17-07-10, 23:48
Σε κατασκευές που έχετε χρησιμοποιήσει το εν λόγω τσιπάκι, σας παρουσιάστηκαν προβλήματα οποιουδήποτε τύπου;

Για παράδειγμα, να σταματά από μόνο του να μετρά τον χρόνο.
Ή οι καταχωρητές του να παίρνουν τιμές δίχως νόημα.

Υπάρχουν ελαττωματικές παρτίδες; Ποιες οι εμπειρίες σας με αυτό το τσιπ;

Radiometer
18-07-10, 00:00
Το είχα βάλει στην πτυχιακή μου εργασία το εν λόγο DS1307.
Έχει 1,5 χρόνο που δουλεύει σωστά έχει βεβαία χάσει κάποια δευτερόλεπτα.

Τι ακριβώς σου κάνει ?

Ultrasound
18-07-10, 00:10
Αραιά και που, σταματά. Προφανως το μπιτ 7 του καταχωρητή των δευτερολέπτων γίνεται 1. Κάποιες φορές, παλιότερα, οι καταχωρητές παρουσίαζαν τιμές που δεν είχαν νόημα.

Εδώ και 15 μέρες που ξανάγραψα των κώδικα (είναι συνδεδεμένο με έναν atmega32), ήταν σταθερό. Σήμερα με κρέμασε. Και αναγκάστηκα να προσθέσω ρουτίνες στον κώδικα ώστε να εξετάζουνε εάν τα στοιχεία που δίνει είναι σωστά...

Και ανησυχώ μήπως όλα αυτά οφείλονται σε κατασκευαστικό λάθος από μέρους μου. Το πως δηλαδή έκανα την πλακέτα, κλπ.

Radiometer
18-07-10, 00:13
για αρχή ανέβασε το σχέδιο από το DS1307 για να δούμε πως το έχεις συνδέσει

Ultrasound
18-07-10, 00:18
Ορίστε. Το σχεδίασα με το Kicad. Φαντάζομαι ότι θα μπορείς/μπορείτε να το δείτε και με κάποιο άλλο σχεδιαστικό πρόγραμμα.

Radiometer
18-07-10, 00:28
με το Kicad το άνοιξα άλλα το DS1307 μου το βγάζει με ερωτηματικά και δεν μπορώ να δω τις συνδέσεις,

παντός οι 2 pull-up αντιστάσεις φαίνονται οκ, μια 3v μπαταριά έβαλες ??

έτσι το έχω κάνει εγώ
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=15159&stc=1&d=1279402381

gsmaster
18-07-10, 00:33
Αν σε κάποιο απο τα πόδια του κρυστάλλου ακουμπήσει κάτι τότε σταματάει να μετράει το ρολόι, (ή αλλάζει κατάσταση κάποιο flag bit) και γενικά είναι ευαίσθητα όσον αφορά τον κρύσταλλο.

Γενικά δεν είχα πρόβλημα με τα RTC της maxim και έχω δουλέψει με 1302-1307-1340

Ultrasound
18-07-10, 00:36
Ίσως δεν έχεις την κατάλληλη βιβλιοθήκη. Τέσπα.

Μπαταρία έχω βάλει. Το λειτουργώ στα 50 Κhz. Να το πάω και πιο χαμηλά. Μέσω i2c επικοινωνούν και δύο DS1621 τα οποία είναι έξω από την κατασκευή σε αρκετή απόσταση (1 μέτρο και το καλώδιο έχει μπλεντάζ). Παράσιτα;! Η pull-up μήπως πρέπει να αλλάξουν σε αυτή την περίπτωση;

Με πείθετε, σιγά σιγά, ότι εχω κάνει κατασκευαστικό λάθος... Έχει προηγηθεί μια αναζήτηση στο google με τις λέξεις ds1307 και problems, οι οποία έβγαλε αποτελέσματα. Σε μια-δύο περιπτώσεις υπήρξαν άτομα με παρόμοια προβλήματα με δικά μου. Και υπέθεσα μπας και όντως έπεσα σε ελαττωματικό.

Κανά τσιπάκι παρόμοιο αλλά πιο δυνατό-σταθερό; Το DS1337C πχ;

georgz
18-07-10, 18:50
Κάτι άσχετο αλλά σε τι εφαρμογές μπορεί να χρησιμοποιηθεί το συγκεκριμένο??

EDIT: Βιάστηκα... το έψαξα λίγο και κατάλαβα πως λειτουργεί.