PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιοτικά Τρυπάνια Τιτανίου - economy ?



ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
23-07-10, 12:19
Ποιότητα και οικονομική τιμή , δεν πάνε ποτέ μαζί ..

Αλλά έλα μου , που θέλω να πάρω μια φρέσκια σειρά τρυπάνια ,
για μέταλλο , και θέλω κάτι που να μην είναι χειρότερο από τα κλασικά μου Γερμανικά HSS .

Ετσι κοιτάω προς τα επενδυμένα με Τιτάνιο .

Εαν έχετε κάποια προτίμηση , που να βρίσκετε στα ράφια κάποιου Υπερκαταστήματος , η αλλού ...

Γράψτε το εδώ ... Εντυπώσεις - παρατηρήσεις + κόστος

jimk
23-07-10, 15:15
ψαχνω και εγω αμα ξερει κανεις να βοηθησει

Nemmesis
23-07-10, 16:19
τα κοβαλτιου ειναι τα καλητερα... βεβαια το πιο συμαντικο ειναι καποιος να ξερεις να τρυπαει σωστα... οι περισσοτεροι που βλεπω παντα με φουλ τις στροφες τρυπανε... μεγα λαθος...

jakjak
23-07-10, 18:14
τα καλυτερα με διαφορα ειναι τα κοβαλτιου οπως ειπε και ο φιλος πριν.
συνηθως ομως οτι ειναι απο πρακτικερ στυλ μαγαζια ειναι μουφα .... και μονο στο χρωμα ειναι κοβαλτιου .... ειδικα κατι κινεζοσετακια με 80000 τρυπανια ειναι τζαμπα λεφτα ...
εγω εχω επαγγελματικες απαιτησεις απο τα τρυπανια γιατι μπορει να ανοιξω και 1000 τρυπες σε μια μερα .... αν καποιος τα θελει για να τα βαλει στο ραφι να τα βλεπει , τοτε ολα μια χαρα θα πει πως ειναι ....

Panoss
23-07-10, 18:20
Κάπου είχε αναφέρει κάποιος ότι χρησιμοποιεί οδοντιατρικές φρέζες επειδή είναι πολύ καλές.
Ας μας διαφωτίσει ένας οδοντίατρος!:laugh:

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
23-07-10, 18:35
Εχω βρει αρκετές πληροφορίες έπειτα από κάμποση καμένη βενζίνα ,
και μελέτη στο Ιντερνέτ ..

Η λύση για καθαρό κόψιμο , και ποιότητα υλικού , λέγεται HSS-G .

Είναι η ενδιάμεση κατάσταση , μεταξύ ενός τίμιου Γερμανικού HSS ,
και ενός πραγματικού, επιστρωμένου με Τιτάνιο.

Τα πάντα όλα οικονομικής έκδοσης ,
από γνωστά επώνυμα ονόματα βαφτίζονται ως HSS-R ,
τα οποία σκοπεύω να αποφύγω ..

Μια πλήρη σειρά HSS-G Ιταλικά , από 1mm - 10mm = 19 τεμάχια ( + τα 0,5) ,
κοστίζουν στα 46€ ( τοπικά )

Αναζητώ τώρα την ίδια σειρά σε άλλες μάρκες ..
Bosch & Dewalt

Η έρευνα συνεχίζεται ..

POWERFUL
23-07-10, 21:10
Έτσι είναι Κυριάκο όπως τα λες . τα HSS και μάλιστα γερμανικά είναι ότι καλύτερο.
Τα κοβαλτίου είναι τρυπάνια μεγάλης αντοχής και χρησιμοποιούνται σε σκληρά μέταλλα .
για άπλες λαμαρίνες όλα τα τρυπάνια καλά είναι εκτός από κινέζικα.
Αυτό που παίζει καθοριστικό λόγο είναι το τρυπάνι να είναι καλά τροχισμένο, να ψύχεται με σαπουνελαιο και μην στομώνει από τα γρέζια που βγάζει . Επίσης η σωστή ρύθμιση πρόωσης και στρόφων είναι το άλφα και το ωμέγα !!

navar
23-07-10, 22:54
απο τα κοβαλτίου είμαι απόλυτα ικανοποιημένος . τσιμπάνε λιγάκι και έτσι αναγκαστικά τα έπαιρνα ενα ένα ότι χρειαζόμουν κάθε φορά , κατάφερα να έχω απο 2 εως 12 αυτή την στιγμή ! με αρκετή προσοχή και σωστές στροφές , χωρίς καταπόνηση και με σαπουνέλαιο σε απαιτητικές δουλείες έχω τρυπήσει τον άμπακο ! ακόμα όλα τρυπάνε άψογα ! τα προτείνω ανεπιφύλακτα !

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
24-07-10, 01:38
Αγόρασα τρυπάνια , αλλά πέρασα τα 1000 κύματα ..

Και μακάρι να είχα κάμερα να σας βάλω την ιστορία σε βίντεο γιατί είναι μεγάλη, αλλά αξίζει τον κόπο.

Και έτσι θα ρίξω επιγραμματικά τίτλους , και όποιος κατάλαβε .. κατάλαβε.

1) Τα HSS-G είναι μια πολύ αξιόλογη εκδοχή τρυπανιού από θέμα ποιότητας.

2) Το κοστολόγιο HSS-G είναι όμοιο με του Τιτανίου -10%

3 ) Το κοστολόγιο Τιτανίου - Κοβαλτίου έχει μια διαφορά +30% σε Κοβάλτιο,
την οποία ως εκδοχή Κοβάλτιο, την έχω απορρίψει .. και δεν κολλάει και στον τίτλο του θέματος, και ιδιαίτερα με την λέξη economy..

4) Τα PRAKTIKER είναι κλέφτες ...
Πουλάνε σετ HSS-G Bosch 10 τεμάχια κασετίνα στα 24€ (Νο 1 - 6 ) ,
ενώ στο Βέλγιο τα πουλάνε 12€ !!!

5) Τα PRAKTIKER είναι κλέφτες ...
Πουλάνε HSS-G Bosch μεμονωμένα με 40% καπέλο .
Και είναι το μαγαζί σε περίοδο εκπτώσεων .. μόνο που τα τρυπάνια εξαιρούνται !!

6) Αγόρασα " ντε και καλά " Γερμανικά ΗΑWERA .. για να δω όταν έφτασα στο μαγαζί , μια μικρή περιγραφή με την λέξη Made in China ..
Αξιοπρόσεχτη μόνο όταν σκανάρισα το χαρτί για να σας το δείξω.
Και ναι , πληγώθηκε μια ψιλή ο εγωισμός μου , ακόμα και εάν τα τρυπάνια είναι έξοχα.

7) Επειτα ανακάλυψα , οτι το ίδιο ακριβός σετ , λανσάρει και η Bosch.
Οταν λέμε ίδιο = ίδιο .
Με την μόνη διαφορά , ότι γράφουν το Made in China με ευανάγνωστα γράμματα .

8 ) Το σετ αυτό , είναι 18 τεμαχίων , πολύ καλό , και έχει και σε μερικά νούμερα διπλά κομμάτια , και έχει μια μεγίστη λιανική τα 38€ .
Το αγόρασα από το γνωστότερο εξειδικευμένο κατάστημα του Βόλου για 28€ , πραγματικά καλή τιμή .
Στην Ευρώπη παίζει από 22 και πάνω, άρα καλά είμαστε.

9) Δεν βρήκα εργαλείο επώνυμης μάρκας , που να μην γράφει ,
Made in China , και έχω σοκαριστεί , γιατί είχα πολλά χρόνια να βγω για ψώνια , για εργαλεία .
Μια και είμαι γεμάτος από χρωμο-βανάδια σε κασετίνες (1980), και δεν είχα πότε ανάγκη, για να αγοράσω ούτε καρφίτσα.

10) Το μάθημα περί στροφές δραπάνου ανα μέγεθος τρυπανιού ,
το έμαθα σήμερα , όλες οι συσκευασίες από " σοβαρά " τρυπάνια προσφέρουν και τον πινάκα .

11) Ο Δράπανος βάσης που έχω με 500/600 στροφές ανά λεπτό ,
δεν αποτελεί κίνδυνο για τα τρυπάνια .
Ο Toshiba όμως, ο φορητός - κρουστικός με ηλεκτρονική σκανδάλη,
πως θα μετρηθεί ... σε ποιες στροφές δουλεύει ανά περίπτωση ?

Αυτά για την ώρα , σας έδωσα αρκετή τροφή για σκέψη ..

Πάρτε και μια βροχή από φωτογραφίες ...

Πρώτο κύμα ΗΑWERA

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
24-07-10, 01:44
Και μια ψιλή από HSS-G Bosch ..

Και ο πινάκας σε μεγάλο μέγεθος , για να το τυπώσει όποιος θέλει.

Παραδόξως , οτι και τρυπανι να πάρεις από απλά μέχρι επιστρωμένα,
η επιθυμητή κατά τον κατασκευαστή περιστροφή ανά δευτερόλεπτο,
ανά μέγεθος τρυπανιού , είναι όμοιες.

[/URL][URL="http://www.hawera.com/hawocs-gr/Category.jsp;jsessionid=199AB9810204BE809BBC925F41 2E7637.s036-tc6?ccat_id=100913&lang=el"]http://www.hawera.com/hawocs-gr/Category.jsp;jsessionid=199AB9810204BE809BBC925F41 2E7637.s036-tc6?ccat_id=100913〈=el (http://www.hawera.com/hawocs-en/Category.jsp;jsessionid=8309B0BEC950576F67DD878A67 59F076.s036-tc6?ccat_id=100913&lang=en)

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
24-07-10, 03:57
Και ψάχνοντας βρήκα και κάτι αισιόδοξο .. στο παραπάνω λινκ.


ατσαλοτρύπανο τροχισμένο από πλήρες στέλεχος, εξαιρετική ποιότητα επιφάνειας χάρη στο ειδικό πρότυπο της Bosch

Αρα ο Γερμανός βάζει το μυαλό , και ο Κινέζος την πλάτη,
και η Hawera , μοιράζετε την χαρά των άλλων δυο .

Πάλι καλά , γιατί κόντευα να σκάσω. :biggrin:

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
24-07-10, 06:51
10) Το μάθημα περί στροφές δραπάνου ανά μέγεθος τρυπανιού ,
το έμαθα σήμερα , όλες οι συσκευασίες από " σοβαρά " τρυπάνια προσφέρουν και τον πινάκα .

11) Ο Δράπανος βάσης που έχω με 500/600 στροφές ανά λεπτό ,
δεν αποτελεί κίνδυνο για τα τρυπάνια .
Ο Toshiba όμως, ο φορητός - κρουστικός με ηλεκτρονική σκανδάλη,
πως θα μετρηθεί ... σε ποιες στροφές δουλεύει ανά περίπτωση ?



Εσείς κοιμάστε , και εγώ γράφω στο άγριο ξημέρωμα .. :biggrin:

Βρήκα την λύση , και το αγόρασα, περίπου 10€

Τα βρήκα όλα ... πάω για ύπνο.. :wiink:
.
.
.
Digital Laser Photo Tachometer Non Contact RPM Tach 151

chip
24-07-10, 12:58
Σιγά σιγά όλοι θα το καταλάβουν οτι οι κινέζοι θα παράγουν τα πάντα, και τα ποιοτικά!, και μάλιστα με δικές του φίρμες και έτσι θα χρεωκοπήσουν όλοι (και οι Γερμανοι που μας κουνιούνται!).
Αναρωτιέμαι αν θα το καταλάβουν οι πολιτικοί το πρόβλημα ακόμα και όταν θα έχουν χρεωκοπήσει όλοι. (Βλέπεται εμείς δοιηκούμαστε από δικηγόρους, κοινονιολόγους, οικονομολόγους ενώ οι κινέζοι από μηχανικούς. Έτσι εμείς είμαστε πολύ μπλαμπλά και όραμα και ουσία μηδέν, ενώ η Κίνα στοχεύει σε πραγματική παραγωγή)
Πριν 14 χρόνια είχα παρακολουθήσει μία διάλεξη που έδειχνε τον μηδενισμό της παραγωγής στην Ελλάδας και την γιγάντωση των υπηρεσιών (δεν την πίστεψα γιατί θεώρησα οτι έτσι καταστρέφεται μια οικονομία και δεν μπορούσα να πιστέψω οτι θα βγάλουμε τα μάτια μας μόνοι μας) Αντίστοιχα έλεγε η παρουσίαση και για την υπόλοιπη ευρώπη (αν και σε λίγο καλύτερη κατάσταση για τις βιομηχανικά αναπτυγμένες χώρες).
Πριν 11 χρόνια όταν ένας καθηγητής μας έλεγε οτι οι κινέζοι αγοράζουν τα εργοστάσια από τη Γερμανία και τα μεταφέρουν και παράγουν στην Κίνα και οτι σε 10 χρόνια θα έχουν μάθει να παράγουν σωστά και θα παράγουν μόνο αυτοί το θεώρησα υπερβολή. Κι όμως είχε δίκιο! Τώρα καταλαβαίνω που πάμε.....

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
24-07-10, 14:35
Κατανοώ τον συλλογισμό σου, αλλά ....

Οταν εσυ , η τελευταία τρύπα του ζωναριού ...
Αγόραζες TOYOTA και στα έπαιρναν οι Ιάπωνες .
Αγόραζες Mitsubishi κλιματιστικά και στα έπαιρναν οι Ιάπωνες .
Αγόραζες BMW και στα έπαιρναν οι Γερμανοί .
Αγόραζες SEAT και στα έπαιρναν οι Ισπανοί .
Αγόραζες ΚΙΑ και στα έπαιρναν οι Κορεάτες.
Αγόραζες την Αγελάδα που γελά ( LAVAS CHURY) και στα έπαιρναν οι Ολλανδοί .
Αγόραζες BIRD & elements + Motorola MRF + EL 84 /504/6146/829/ + FLUKE /RAKAL DANA / HP / Agilent / Tektronix / Motorola / i Com / F16 κλπ κλπ και στα έπαιρναν οι Αμερικάνοι ...

ΕΣΥ τι κέρδος είχες ?

Και γιατί να έχουν τύψεις και να στεναχωριούνται,
10 εκατομμύρια χαζό ζορμπάδες .... για την παγκόσμια οικονομία ?

Θα σου πω εγώ γιατί .... γιατί ο μικρόκοσμος που λέγεται Ελλάδα - ελληνική οικονομία - δικομματικό καθεστώς ... σου έσπασαν το τσαμπουκά .
Σου πήραν κάθε ελπίδα ..

Βγαίναν στο γυαλί , και σου λέγαν ... η βαριά μας βιομηχανία είναι ο Τουρισμός ....

Και αντί να πάρεις ένα καδρόνι , να τους πλακώσεις στις γρήγορες ,
έκανες μόκο , για να σε χώσουν στον ΟΤΕ .

Αιωνία σου η μνήμη , αξιομακάριστε ΕΛΛΗΝΑ ψηφοφόρε ..

Και το καλό που σου θέλω... δούλεψε και συνεργάσου με όποιον ξένο σου απλώνει το χέρι ... για να είσαι μέρος της παγκόσμιας οικονομίας ..

Αλλιώς βάλε το σώβρακο ανάποδα , ρίξε και ένα σεντόνι , και κανε τον Ολυμπιακό δρομέα με την λαμπάδα, για να ενισχύσεις την βαριά βιομηχανία του τόπου σου , ως Θέαμα !!

Όπως ακόμα και σήμερα, οι Ινδιάνοι στην Αμερική φοράνε τα φτερά και ουρλιάζουν , για να κόβουν εισιτήρια ως Θέαμα ..

Όσο για μένα , θα κρύβω πάντα την μιζέρια μου , πίσω από ένα χαμόγελο ,
και θα αγοράζω ότι φτάνω ...
Και θα προσεύχομαι στο Θεό , να μην αρρωστήσω ,
διοτι .... η περιφέρεια ούτε νοσοκομεία έχει , ούτε δρόμους , ούτε εργοστάσια , ούτε μεγάλες εμπορικές ή διοικητικές υπηρεσίες ,
και παρόλα αυτά , ζούμε ... με σκέτο αέρα αλλά ζούμε .

kkontidis
24-07-10, 14:45
παιδιά δούλευα από μικρό παιδί σε μηχανουργείο στο θέμα τρυπάνια το κοβάλτιο δεν παίζεται είναι αθάνατο εργαλείο σπάει πιο δύσκολα και καίγεται πιο δύσκολα και ο αιθέρας του δεν έχει απαιτήσεις να το τροχίζεις συχνά...κατ' εμέ τα γερμανικά εργαλεία είναι τα καλυτέρα όσον αφορά την μάρκα...

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
24-07-10, 15:02
Στα εργαλεία χειρός , και εγώ έχω πάθος με τα γερμανικά ,
Brands .... ELORA κλπ κλπ

Αλλά όπως βλέπεις , τώρα θα πρέπει να είσαι υπερήφανος ,
και δια τους νέους τους, συνεργάτας .. :001_smile:

Επι την ευκαιρία , έχω δράπανο Toshiba PDV13R ,
και έχει χαμένο το ταμπελάκι με τις προδιαγραφές,
οποίος γνωρίζει ή βρει κάτι ως λινκ , ας το βάλει ..

κολας
24-07-10, 17:16
τα τριπάνια τιτανίου είναι καλά? ποιό καλά είναι αυτά του κοβαλτίου?εχω πάρει τριπάνι που γράφει τιτάνιο- κοβάλτιο, είναι δυνατών οι ανάμιξη και των δύο υλικών?

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
24-07-10, 18:18
Αμα γράψεις ποιο πολλές πληροφορίες, για το τι αγόρασες ... πόσο ... από που .... μάρκα ....τύπος .. κλπ

Ίσως ... να να πάρεις μια εξήγηση με αξία.

Και το δικό μου σετ , το είδα σε ελληνικό Web shop ... να το λέει Κοβάλτιο.
Και άμα μου έλεγε την κατσίκα γελάδα , εγώ θα τον πίστευα ?

Gant
24-07-10, 19:39
... το κοβάλτιο είναι για τα τρυπάνια και γενικά για τα κοπτικά εργαλεία ότι η μπεσαμέλ για το μουσακά και το παστίτσιο. Δλδ. δένει το κυρίως υλικό που είναι είτε καρβίδιο του τιτανίου, είτε καρβίδιο του βολφραμίου ή αζωτούχο τιτάνιο.

Με παραξενεύει που λέμε τρυπάνια κοβαλτίου. Είναι σα να λέμε:
"Τί θα φάμε;"
"Μπεσαμέλ"
και να εννοούμε παστίτσιο ή μουσακά! :lool:

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
25-07-10, 00:04
Αδέλφια ... ένα νταλκά έχω μόνο , να μην με κουνήσει το τρυπάνι ,
και γίνει η τρύπα στο αλουμίνιο αυγό.

Η λογική λέει , ότι άμα ξεκινάς μια τέτοια δουλειά,
μοντάρισμα κατασκευής με μεταλλική πρόσοψη ,
με καινούργια τρυπάνια , και ξύλινα να ήταν θα έκαναν δουλειά.

Ότι έχω και βάση , κάνει τα πράγματα ποιο εύκολα ,
από την άλλη βρήκα λίγο τζόγο στον βοηθητικό οδηγό της βάσης,
και θα ζητήσω βοήθεια από φίλο με μηχανουργείο, για να φύγουν και τα ελάχιστα δέκατα που κουνάει.

Σίγουρα , άμα το απαιτεί η κατάσταση , εξωτερικές δουλειές, που θα στερεώσεις πολλά φώτα σε βιομηχανικό χώρο , συνήθως πάνω σε δοκάρια Ητα , εκεί παίρνεις και ένα δυο νούμερα σε κοβάλτιο .
Τα χρεώνεις στα υλικά της δουλειάς .

Ομως ... θέλω να πιστεύω , και το λέω εγώ που έχω πέντε δράπανους,
όλων των τύπων , ότι το 95% των τεχνικών , ακόμα και χωρίς κοβάλτιο,
πάλι θα κάνουν δουλειά .

Απο όλες τις γνώμες που άκουσα , τα επενδυμένα με Τιτάνιο ,
είναι ψιλό κοροϊδία ..
Μόλις φύγει η επένδυση έχασαν το πλεονέκτημα.

Γνωρίζω να τροχίζω τρυπάνια , αλλά όχι καλά .
Το χέρι, ότι και να κάνεις , δεν θα σου δώσει την τελειότητα,
του εργοστασιακού τροχίσματος .

Από την άλλη , νοιώθω κάπως καλύτερα , με τα ενισχυμένα HSS-G,
δεν θα φοβάμαι μην φύγει η επικάλυψη ,
και εάν χάσει την φόρμα του , θα είναι από την πολύ περισσότερη χρήση,
σε σχέση με τα κοινά HSS .

Στο ένδοξο παρελθόν μου ... :biggrin:
Τρυπάνι δεν έχω κάψει , αλλά τα τριάρια , τα σπάω που και που ..
Και το σπάσιμο είναι το ποιο επικίνδυνο πράγμα ..
Ειδικά άμα το έχεις το πολυβόλο στα χέρια, και είσαι πάνω σε σκάλα ..

Και μιας και βλέπω πολλούς καψούρηδες με τα κοβάλτια,
για πέστε και σε μας ..

Σπάσατε κανένα ..

Nemmesis
25-07-10, 01:15
κοβαλτιου εχω σπασει 3mm σε μεγαλο H... δεν ειχα αριδα εκει κοντα αλλη και εβαλα κατευθειαν αυτοδιατριτη βιδα (αυτες με το 10ρακι κεφαλι και την λαστιχενια ροδελα) εξεπλαγην ποσο ευκολα κοβει μια καινουργια βιδα το H.. βεβαια θελεις και καλο βιδολογο...
αλλα και μια κοβαλτιου 10 ειναι υπευθηνη που δεν εχω τρυπανι καλο τωρα...τρυπουσα 5mm ανοξειδωτο και στο τελειωμα τις τρυπας κολλησε η αριδα με αποτελεσμα να μου γυρισει λιγο απο τα χερια και να πατηθει το κουμπακι που μανδαλωνει την σκανδαλη, σε κλασματα καηκε ο ρυθμιστης και τελος... απο την bosch θελουν 115ευροπουλα μονο για να μου στειλουν το ανταλακτικο..

navar
25-07-10, 21:47
κοβάλτιο μου έχει σπάσει μέχρι νούμερο 2mm σε μεταλική βέργα απο μπαλάκι !
τρυπούσα πρώτα αργά με το 2 για οδηγό και σωστά κεντραρισμένη τρύπα και μετά να πάω στο 4-5 !
μου έσπασε ενώ είχε καλύψει το 99%(το τρυπάνι ήταν χωμένο στην οπή) της δουλειάς και μου γύρισε το b&d το χέρι και γλιστρώντας ασκήθηκε πίεση σχεδόν ίση με το σώμα μου και έσπασε...... αλλίως δέν σπάνε καθόλου ευκολα τα άτιμα !

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
27-07-10, 01:23
Βρήκα ένα ωραίο βίντεο , για όσους θέλουν να φρεσκάρουν την γνώση τους, στα τρυπάνια ..


http://www.youtube.com/watch#!v=2sFZ2vdyBEQ&feature=related (http://www.youtube.com/watch#%21v=2sFZ2vdyBEQ&feature=related)

tsakpan106
10-08-10, 16:13
Βρήκα ένα ωραίο βίντεο , για όσους θέλουν να φρεσκάρουν την γνώση τους, στα τρυπάνια ..


http://www.youtube.com/watch#!v=2sFZ2vdyBEQ&feature=related (http://www.youtube.com/watch#%21v=2sFZ2vdyBEQ&feature=related)


ωραιος!!!!!!!!!!!!!!!

Nemmesis
10-08-10, 17:08
ναι... με βοηθεισε πολυ ο τροπος τροχισματος των αριδων... αλλα δυστηχως δεν εχω τον εξοπλισμο... οποτε αν φτασω στο σημειο να χρειαζετε τροχισμα η αριδα μου και δεν εχςω αλλη και ειναι κλειστα τα μαγαζια λιγο με τον τροχο και ετοιμος...