PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτοβολταϊκό



lefteris_gr
25-07-10, 18:11
καλησπέρα.

θα ήθελα να βάλω Φωτοβολταϊκό panel στο σπίτι μου αλλά τι χρειάζεται να γνωρίζω για να αγοράσω το κατάλληλο?

Λυκιδευς
26-07-10, 15:31
Χρειαζεται να ξερεις τι θα τροφοδοτησεις δηλαδη τι καταναλωσεις θα εχεις.απο εκει θα δεις τι ισχυ εχουν οι καταναλωσεις αυτες και τι ρευμα τραβανε...αναλογα λοιπον τι θελεις επιλεγεις και τα καταλληλα φωτοβολταικα...αν ειναι για σπιτι προφανως θα εχεις ψυγειο τηλεοραση φωτισμο και πριζες...αν εχεις και αλλες η διαφορετικες καταναλωσεις πες μας...

nikif
26-07-10, 21:53
Καλησπέρα,
δεν είμαι ειδικός, όμως αρκετές πληροφορίες για αρχαρίους μπορεί να βρει κανείς εδώ
http://andronianoi.ucoz.com/news/2009-07-31-2051

Επίσης στο
http://www.iqsolarpower.com/index.html

Εάν πέρα από την ιδιωτική χρήση, σκέφτεσαι για πώληση στη ΔΕΗ, τότε η εγκατάσταση πρέπει να έίναι μεγαλύτερη από τις ανάγκες του σπιτιού σου.

Λυκιδευς
26-07-10, 22:29
Παραθετω κατι με επιφυλαξη χωρις να ειμαι σιγουρος ,οι γνωστες ας με διορθωσουν...
Οταν εγκαθιστας φωτοβολταικα το αποδιδομενο σε εσενα ''ρευμα'' το δινεις στην Δ.Ε.Η. και εκεινη σου κανει εκπτωση...στον λογαριασμο...

κολας
26-07-10, 22:48
το θέμα έχει ως εξής: αν έχειε διασυνδεδεμένο σύστημα τότε μπωρείς να δώσεις ρεύμα στη δεη,όμως πρέπει να κάνεις μία σύμβαση μαζεί της για 25 χρόνια.Έτσι αν για παράδειγμα έχεις κέρδος 250 ευρο το μήνα απο τα φοτοβολταικά και σου έρχεται το ρεύμα 10 ευρό τότε η δεη σου βάζει στην τράπεζα 150 ευρώ(αφου κράτα τα 100 για το ρεύμα που κατανάλωσες) επομένως έχεις κέρδος 150 ευρό.

Λυκιδευς
26-07-10, 23:08
εαν εγω θελω λοιπον να απαλαχθω απο την δεη μπορω;

georgz
26-07-10, 23:43
εαν εγω θελω λοιπον να απαλαχθω απο την δεη μπορω;

Μπορείς αλλά κράτα μια πισινή για τις συννεφιασμένες μέρες. :wiink:

Λυκιδευς
26-07-10, 23:47
γιατι;πιστευω πως τωρα που θα αρχισει να απελευθερωνεται η ενεργεια σταδικα τα πραγματα θα αλλαξουν αρδην...

georgz
27-07-10, 00:00
γιατι;πιστευω πως τωρα που θα αρχισει να απελευθερωνεται η ενεργεια σταδικα τα πραγματα θα αλλαξουν αρδην...

Γιατί αν δεν έχει ήλιο από που θα πάρεις ρεύμα?

Λυκιδευς
27-07-10, 00:02
αν δεν κανω λαθος υπαρχουν συστηματα αποθηκευσης οπως συσσωρευτες και μπαταριες σωστα;