PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταριες



mpiritsas3
27-07-10, 00:03
παιδια μια ερωτιση θελω να κανω...
θελω να συνδεσω 2 μπαταριες μεταξυ τους ωστε να αυξησω τα Ampehre!
εχω 2 μπαταριες 225 Ampehre αλλα ειναι διαφορετικες ΜΑΡΚΕΣ...η μια ειναι Bosch (με συμπληρωση Υγρων) και η αλλη Fiam (ξηρου τυπου)!
θα υπαρξει καποιο προβλημα μεταξυ τους?γτ εχω ακουσει οτι για να συνδεσεις 2 μπαταριες μεταξυ τους πρεπει να ειναι Ιδιες μαρκες ιδια Μοντελα Ιδιας χωρητηκοτητας! και επισης ειναι καλυτερο να ιεναι Ξηρου με Ξηρου και συμπληρωση Υγρων με συμπληρωση Υγρων??

ultra
27-07-10, 00:12
Σε καμμια περιπτωση να μην το δοκιμασεις......Η μια θα καταναλωνεται στην αλλη.

mpiritsas3
27-07-10, 00:15
μαλιστα...καλυτερα να παρω αλλη μια Κλειστου Τυπου η ανοικτου τυπου?ποια θα αντεξει περισοτερο?τις θελω για Δοκιμη πανω σε Φωτοβολταικα Πανελ....

andrewsweet4
27-07-10, 01:15
δεν ξερω αν το γνωριζεις, αλλα κανονικα για χρηση σε φωτοβολταικα πανελ χρειαζεσαι μπαταριες ξηρου τυπου βαθειας εκφορτησης... Πανντως γενικα εγω εμπιστευομαι περισσοτερο τις μπαταριες κλειστου τυπου λογω της ελλειψης των επικινδυνων ηλεκτρολυτων που περιεχουν οι μπαταριες ανοιχτου τυπου...

leosedf
27-07-10, 10:05
Η FIAMM που έχεις είναι η κατάλληλη για τη δουλειά.
Τέτοιες χρησιμοποιούμε κι εμείς σε συστοιχίες 640Αh.

mpiritsas3
27-07-10, 13:27
το ξερω οτι οι μπαταριες αυτες δεν ειναι οι καταληλες...αλλα οι Κλειστου τυπου Βαθειας Εκφορτισεως ειναι πανακριβες και εγω θα ελεγα οτι ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ η τιμη τους...ευχαριστω!θα προσπαθησω να βρω Κλειστου τυπου και θελω να συνδεσω 2 για να μην εκφροτιζονται ποτε σχεδων ολοκληρες!δλδ οσο μπορεσω να μεγαλοσω την διαρκεια ζωης τους!ισως ετσι πιασει!:biggrin:

Γαληνίτης
27-07-10, 17:36
Όταν συνδέουμε 2 μπαταρίες παράλληλα, συνιστάται
1. Οι μπαταρίες να είναι ίδιες μεταξύ τους.
2. να παρεμβάλλονται δίοδοι ισχύος (Schottky, για μικρότερη πτώση τάσης) ώστε να μην επιτρέπεται εκφόρτιση της μίας μπαταρίας προς την άλλη.

Λυκιδευς
27-07-10, 17:51
και ετσι αυξανεται η εκμεταλευσιμη απο εμας ισχυς τους;

leosedf
27-07-10, 18:02
To θέμα είναι πώς να βρείς/εγκαταστήσεις διόδους σε μπαταρίες 2V 1500Ah.
Δεν έχω δεί σε παρόμοιες εφαρμογές διόδους.

FILMAN
27-07-10, 18:04
Ναι, δεν συμφέρει γιατί πάει χαμένη πολλή ισχύς πάνω τους. Απλώς οι μπαταρίες ενώνονται κατευθείαν παράλληλα. Στην αρχή ίσως περάσει κάποιο ρεύμα από τη μια προς την άλλη, μετά από λίγο όμως οι τάσεις τους εξισώνονται οπότε η ροή του ρεύματος μεταξύ τους σταματάει.