PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταθεροποιητης τασης



vivident
29-07-10, 04:14
Καλησπερα.
Θα ηθελα την βοηθεια σας για να φτιαξω καποιον σταθεροποιητη τασης για το μηχανακι μου.
Στο ρελαντι και βγαζει 14,8v :blink: και μολις ανοιξεις λιγο το γκαζι αρχιζει και παει 16-17 και 18 καμια φορα. :w00t:
Αποτελεσμα να με καει τα μεσαια φωτα μπροστα και την μια απο της δυο λαμπες πορειας πισω συν το οτι υπερφορτιζει την μπαταρια και την καταστρεφει.

leosedf
29-07-10, 10:11
Βασικά ο σταθεροποιητής της μηχανής τί έχει πάθει? Δεν δοκίμασες να τον αλλάξεις?
Σε κάθε μηχανάκι υπάρχει ένας που κάνει αυτή τη δουλειά. Η στα καλώδια σου έχεις πρόβλημα ή έχει καεί ο σταθεροποιητής.

vivident
29-07-10, 11:32
Θεωρητικά εχει καει. Δεν νομιζω να εχω προβλημα με τα καλωδια.
Δεν δοκιμασα να τον αλλαξω γιατι ηθελα να φτιαξω εναν δικο μου αν γινετε.
ξερεις τωρα το diy ειναι ωραιο οταν εισαι ηλεκτρονικος.

leosedf
29-07-10, 15:27
Το κακό είναι οτι είναι πολλά αμπέρ αλλιώς θα μπορούσες να βάλεις στη θέση του εναν μικρό σταθεροποιητή.
Δεν έχω κάποιο σχέδιο αυτη τη στιγμή θα ψάξω λίγο, ίσως και κάποιο άλλο μέλος να βοηθήσει.

vivident
29-07-10, 15:43
Ευχαριστω, θα περιμενω.
Αυτο που εχω προσεξει ειναι οτι εχει 2 ασφαλειες απο 10Α μου φαινετε. :glare:
Θα το δω και θα ενημερωσω.
Χρειαζετε να ελεγξω και τιποτα αλλο?

vivident
30-07-10, 02:03
Τελικα δεν υπαρχει κανα σχεδιακι ε?
Μαλλον για βολτα απο τον ηλεκτρολογο το κοβο γιατι αντε να βρεις τον σταθεροποιητη του.
Ενας σταθεροποιητης απο τη αποτελειτε συνηθως?
Υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να φτιαξω τον υπαρχον?(αν τον βρω?)

sacracer
04-08-10, 21:04
αν θυμαμαι καλα οταν ειχα κι εγω μηχανακι αυτο λεγετε ανορθωτης,και φυσικα σου εχει καει.καλυτερα πηγαινε ηλεκτρολογο να το φτιαξεις.θα σου καψει ολα τα ηλεκτρικα αν το αφησεις.

klik
04-08-10, 21:22
Υπάρχουν δυο τύπων σταθεροποιητές (ανορθωτές):
α) όταν το αλτερνεϊτορ (και όχι δυναμο) έχει πηνίο στον στάτορα: τότε ο σταθεροποιητής, μεταβάλει την τάση στον στάτορα ώστε να παράγει την επιθυμητή τάση εξόδου. Αποτελείται συνήθως απο ένα τρανζίστορ και μερικά διοδάκια - ζένερ και προστασίας του τρανζίστορ)
β) όταν το αλτερνεϊτορ έχει μόνιμους μαγνήτες στον στάτορα ή έχεις δυναμό (παράγει DC με καρβουνάκια) :ο σταθεροποιητής χρησιμοποιεί TRIAC για να ρυθμίσει την τάση (με αρκετές απώλειες συνήθως).

Στην Οδυσσέως (Βαρδάρη) στη Θεσσαλονίκη πρέπει να είχε με 10 ευρω κινέζικα ή μεταχειρισμένα αυθεντικά.

vivident
10-08-10, 19:27
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια.
θα κανω βολτα απο ηλεκτρολογο για να βρει το προβλημα(α ή β βλ. ποστ του κλικ)
και αναλογος θα πραξω.