PDA

Επιστροφή στο Forum : τρεμοπαιζουν τα ξενον



marioulinos
29-07-10, 20:26
γεια σας παιδια.θελω να μου δωσετε μια λυση αν ειναι δυνατον.τα Η4 4300κ bi-xenon μου τρεμοποζουν.εχω την εντυπωση πως αυτο γινεται οταν οι λαμπες πλαγιαζουν για να καθησουν στο φαναρι.ορθιες μια χαρα(ισως αυτο δεν συμβαινει και ειναι ψευδεσθηση μου).το τρεμοπαιγμα αρχιζει μετα απο 10 περιπου δευτερολεπτα.

βοηθεια

Λυκιδευς
29-07-10, 20:33
κοιτα τις συνδεσεις και τα καλωδια μηπως κατι δεν ακουμπαει καλα!!!

marioulinos
29-07-10, 20:37
η γειωση παιζει να δημιουργει το προβλημα αλλιως ειναι χαλασμενα.δεν ειναι πανω στην μπαταρια αλλα στο σασι.να ξυσω το χρωμε λες?η να τραβηξω γειωση κατευθειαν απο την μπαταρια μου.?

Λυκιδευς
29-07-10, 20:48
μα η γειωσει τοποθετειται πανω σε κατι μεταλλικο αρα πανω στο σασι οποτε μην την πειραξεις...(αν κανω λαθος να με διορθωσει καποιος) να χαλασουν τα ζενον ειναι δυσκολο...κοιτα ενισχυτη και καλωδια...

Λυκιδευς
29-07-10, 20:49
αν μπορεις να βρεις μια αλλη λαμπα για να τα δοκιμασεις να δεις εαν φταει η λαμπα η κατι αλλο...

marioulinos
29-07-10, 20:55
αν μπορεις να βρεις μια αλλη λαμπα για να τα δοκιμασεις να δεις εαν φταει η λαμπα η κατι αλλο...

και οι δυο λαμπες το κανουν.

Λυκιδευς
29-07-10, 21:00
οχι την αλλη την δικια σου αλλα αλλη γενικοτερα...αλλη λαμπα(ζενον) καταλαβες;αν η αλλη δεν κανει τπτ και δουλευει κανονικα τοτε στειλε τις λαμπες(τις δικες σου) για επισκευη...

Radiometer
29-07-10, 21:17
σου τρεμοπαίζουν εν κινίνη μόνο ? η ακόμα και αν είσαι σταματημένος ?

Λυκιδευς
29-07-10, 21:41
τι διαφορα εχει αν ειναι σταματημενος η κινειται;εχει να κανει με το δυναμο και την μπαταρια;

JimKarvo
29-07-10, 22:33
Τα παπιά παίρνουν ρεύμα από το δυναμό, για τα φώτα, και από την μπαταρία για τις ενδείξεις, και τα φλας! Έτσι γίνεται με τα παλιά τουλάχιστον.

Radiometer
29-07-10, 22:49
Τα παπιά παίρνουν ρεύμα από το δυναμό, για τα φώτα, και από την μπαταρία για τις ενδείξεις, και τα φλας! Έτσι γίνεται με τα παλιά τουλάχιστον.

JimKarvo μήπως η απάντηση σου προοριζόταν για εδώ :001_tongue: http://www.hlektronika.gr/showthread.php?51912-%D6%D9%D4%C1-%D7%C5%CD%CF%CD-%D3%C5-%D0%C1%D0%C9

JimKarvo
29-07-10, 22:57
Λέει ότι τρεμοπαίζει.. αν παίρνει ρεύμα από το δυναμό, λογικό είναι να τρεμοπαίζει.. άρα καλά το πόσταρα εδώ. ;)

Λυκιδευς
29-07-10, 23:04
γιατι ειναι λογικο;δεν υπαρχει σταθεροποιητης τασης στα κυκλωμα των ζενον;

Radiometer
29-07-10, 23:10
Λέει ότι τρεμοπαίζει.. αν παίρνει ρεύμα από το δυναμό, λογικό είναι να τρεμοπαίζει.. άρα καλά το πόσταρα εδώ. ;)


επειδή αναφέρεσαι σε παπί μηχανική και ο marioulinos αναφέρετε προφανώς σε αυτοκίνητο

είχα ακούσει κάποτε ότι επειδή οι Η4 έχουν μια λάμπα και για τις 2 σκάλες είχε ένα ηλεκτρομαγνήτη
που κάνει μεταγωγή στην λάμπα για να αλλάζει την δέσμη φώτος , αλλά δεν είμαι σίγουρος πρέπει να είναι από τις πρώτες κατασκευές

Λυκιδευς
29-07-10, 23:13
λογικα θα μας δωσει περισσοτερες πληροφοριες αυριο...

marioulinos
31-07-10, 00:55
εβαλα καλυτερα τις γειωσεις(στην κεντρικη γειωση του αυτοκινητου)και νομιζω πως ολα ειναι καλα εως τωρα.παντος με τρεμοπεγμα η χωρις με τα xenon βλεπεις.και κατι ασχετο ακουγα συνεχεια οτι θα φεγγουν οπου να'ναι.δεν διαπιστωσα κατι τετοιο.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
31-07-10, 01:17
Να πας σε Ηλεκτρολόγο να τα μετρήσει ... το 90% απο τα κινέζικα της πλάκας , είναι μόνο για ψαροντούφεκο.

Κανε μια βόλτα στο μάστορα .... για να μην τυφλώσεις κανένα μοτοσικλετιστή .. και τον στείλεις στα θυμαράκια ..

Λυκιδευς
31-07-10, 10:59
Να πας σε Ηλεκτρολόγο να τα μετρήσει ... το 90% απο τα κινέζικα της πλάκας , είναι μόνο για ψαροντούφεκο.

Κανε μια βόλτα στο μάστορα .... για να μην τυφλώσεις κανένα μοτοσικλετιστή .. και τον στείλεις στα θυμαράκια ..
τα ζενον ειναι τα πιο επικινδυνα φωτα...ειπε πως ειναι κινεζικα;τα κινεζικα καιγονται πολυ γρηγορα και ευκολα

makouinelectric
31-07-10, 11:41
τα χενον σου ειναι με καλωδια??????

herctrap
31-07-10, 13:16
με τι αλλο θα μπορουσαν να ειναι?


----------

στα H4 που ειναι διπλη η λαμπα

επηδη δεν χωρανε δυο πηγες φωτος xenon στην αποσταση που πρεπει

μετακινειτε η λαμπα μπρος πισω για να αλλαξει η εστιαση

η ειναι σταθερη η λαμπα και μετακινειτε κατι αλλο για να κρυψει το φως απο το καθρεπτη

makouinelectric
02-08-10, 02:47
εαν ειναι με πλεξουδα αυτα που εχεις επανω υπαρχουν κατι αντιστασεις υπαρχει περιπτωση να ειναι αυτο εαν μπορεις ανεβασε φωτογραφιες να τα δω για να σου πω τι ακριβως γινεται επειδη υπαρχουν 3 τυπους χενον για τα Η4 και τι μαρκα αυτοκινητο ειναι και χρονολογια πες τα μου ολα γιατι υπαρχει θεμα με ολα αυτα δεν ειναι ετσι απλα πηρα ενα ζευγαρι χενον και τα φορεσα μεχρι και τον εγκεφαλο του αυτοκινητου μπορεις να καψεις εαν δεν ειναι σωστα.

kostas007
05-09-10, 22:48
επειδή αναφέρεσαι σε παπί μηχανική και ο marioulinos αναφέρετε προφανώς σε αυτοκίνητο

είχα ακούσει κάποτε ότι επειδή οι Η4 έχουν μια λάμπα και για τις 2 σκάλες είχε ένα ηλεκτρομαγνήτη
που κάνει μεταγωγή στην λάμπα για να αλλάζει την δέσμη φώτος , αλλά δεν είμαι σίγουρος πρέπει να είναι από τις πρώτες κατασκευές

ετσι ειναι.
στα Η4 τουλαχιστον ειναι σιγουρα ετσι.
υποψιν ολα τα κιτ αυτα ειναι κινεζικα
ΟΛΑ ομως.
δεν υπαρχει τιποτα αλλο.

Nemmesis
06-09-10, 01:50
Να πας σε Ηλεκτρολόγο να τα μετρήσει ... το 90% απο τα κινέζικα της πλάκας , είναι μόνο για ψαροντούφεκο.

Κανε μια βόλτα στο μάστορα .... για να μην τυφλώσεις κανένα μοτοσικλετιστή .. και τον στείλεις στα θυμαράκια ..

εχεις δει gsxr να φοραει ξενον??? εκει να δεις... ακομα και νταλικα να εχεις σε στραβονει...

sacracer
06-09-10, 15:36
Επειδη δεν αντεχω αλλο να διαβαζω τετοια θα πω αυτα που πρεπει να πω.!φωτα xenon βαζουμε ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ σε φαναρι που προοριζετε γιαυτο το σκοπο,δηλαδη να εινε projektor ετσι ωστε να μην εινε ορατη η λαμπα δια γυμνου οφθαλμου!!!μονο αυτα τα φαναρια κατευθυνουν σωστα τη δεσμη στον δρομο και δεν ενοχλουν καθολου τους υπολοιπους!!!οσοι εχουμε κοινα φαναρια reflectors αυτα με τον καθρεπτη που ειναι ορατη η λαμπα οτι και xenon να βαλουμε ΕΝΟΧΛΕΙ τους υπολοιπους.συνεπως δεν τοποθετουμε τετοια φωτα σε αυτα τα φαναρια,για να βλεπουμε καλυτερα υπαρχουν αλλοι τροποι.ενας ειναι, να κραταμε καθαρα τα φαναρια,προσεχουμε να μην τα χτυπαει ο ηλιος το καλοκαιρι για να μην κιτρινισουν και....Εφαρμοζουμε τη σωστη ταση στην λαμπα με ενισχυτη φωτων(ξερουν οι ηλεκτρολογοι να το κανουν).οτιδηποτε αλλο του τυπου εγω τα εχω ρυθμησει και λοιπα ειναι απλα καγκουρια.ανακεφαλαιωνω.αν δεν εχουμε projectora ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ XENON!!!.αυτα ειχα να πω.


Υ.Γ. Με συγχωρειται για την αγανακτηση μου αλλα καθε βραδυ βλεπω τα μυρρια!!!

Ενας επαγγεματιας οδηγος.

panos_panopoulos
06-09-10, 15:43
Εάν κάνει και άλλα κόλπα τοτε πρέπει να δείς και αυτό (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49284&page=3) το θέμα, τουλάχιστον το παιδί είχε αποτέλεσμα.
τώρα τι άλλο να κάνει που παραπέμπει εκεί: πχ οταν είσαι ρελαντί και ανάψεις ταυτόχρονα πολλά ηλεκτρικά (όπως ανεμιστήρα καλοριφέρ) να πεφτει το ρελαντι
αν οχι αγνόησε το μήνυμα μου.