PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμοστάτης κυκλοφορητή



mitsos1147
03-08-10, 01:57
Να ρωτήσω κάτι!
Χωρίς να είμαι ειδικός, έκανα μια σύνδεση πίνακα λέβητα ακολουθώντας το σχέδιο και τις οδηγίες που έχω.
Νομίζω τα έκανα όλα σωστά.
Όταν ανοίγω όμως το διακόπτη, το νερό αρχίζει να τρέχει, αν και το Θερμοστάτη του κυκλοφορητή το έχω στους 0 βαθμούς.
Το νερό σταματάει να τρέχει όταν ανεβάζω τον ίδιο θερμοστάτη.
Νομίζω έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο.
Έτσι δεν είναι;
Υπάρχει περίπτωση να είναι ο θερμοστάτης συνδεδεμένος ανάποδα;
Τι άλλο μπορεί να συμβαίνει;

georgz
03-08-10, 02:01
Μήπως σταματάει για να ζεσταθεί να νερό???

mitsos1147
03-08-10, 02:10
Δεν εβαλα ακομη πετρέλαιο για να δουλεψει ο καυστήρας.
Έκανα μόνο τη σύνδεση και ανοιξα το διακοπτη.
Έχοντας όμως το Θερμοστάτη κυκλοφορητή στο 0, ο κυκλοφορητής δεν θα έπρεπε να είναι σταματημένος;

panayiotis1
03-08-10, 02:34
Μητσαρα μην πειραξεις τίποτα!!!! Είναι σωστό το συστημα σου. Οταν εσύ έχεις επιλέξει 0 βαθμους ειναι σαν να του λές: "Θέλω να μου γυριζεις τα νερά απο τους 0 βαθμούς και πάνω" . ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙ! Επίσης, όταν εσυ το γυρίζεις στο 50 (και κάνει κλικ, δηλαδή βρίσκει μέσα στο λέβητα νερο χαμηλότερης θερμοκρασίας , 30 π.χ.) τότε είναι σαν να του λές : "Θέλω να μου γυρίζεις τα νερα από τους 50 βαθμούς και πάνω" και αφού δεν έχει 50βαθμους, δεν γυρίζει. Αρα σωστο είναι το συστηματάκι σου.

Εσύ , θα το ρυθμίσεις στους 40-45C αν δεν έχεις boiler ή στους 50 αν έχεις, και θα περιμενεις να έρθει ο χειμώνας ...!


------------------------------------

Αν τελικά δεν συμβαινουν αυτά που λες και συνεχίζει να σου φαινεται παραξενο ή παραδοξο κατι , μίλα! Και τέλος , ναι, υπαρχει περιπτωση ένας ΥΔΡΟΣΤΑΤΗΣ να είναι συνδεδεμένος στο διπλανό ζευγος και να κάνει την αναποδη λειτουργια, την οποία την χρησιμοποιούμε στον καυστήρα. Δηλαδη του λέμε : " Οταν πιασεις την επιλεγμένη θερμοκρασία, κοψε το κυκλωμα".
Ενω στη συνδεση για κυκλοφορητη του λέμε : "Οταν πιάσεις θερμοκρασια, δωσε ρευμα/εντολη".

panayiotis1
03-08-10, 02:48
αν έχεις κανει όλες τις συνδέσεις, και του καυστήρα δηλαδη και της ηλεκτρομαγνητικης αν έχεις, (δε ξερω αν έχεις αυτονομίες και έχεις και ηλεκτροβαννες ) , τελοσπαντων, επανω στον πινακα των οργανων , αν είναι σωστος έχεις τα εξης:
1. διακοπτη on-off, 2. ασφαλιστικο στους 93C (αυτό με το χερακι), 3. θερμομετρο (το σημαντικοτερο οργανο), 4, πιεσομετρο, 5. ΥΔΡΟΣΤΑΤΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ και 6. ΥΔΡΟΣΤΑΤΗ ΚΑΥΣΤΗΡΑ. Αν διαβαζει το θερμομετρο π.χ.25C αυτη τη στιγμή, τότε θα πρέπει να γινεται το εξης:
Α)Αν γυρισεις τον υδροστατη του κυκλοφορητη στο 0 θα πρεπει να δουλευει. Αν τον πας πανω απο 25, θα πρεπει να κοψει.
Β)Αν γυρισεις τον υδροστατη του καυστηρα στο 0 θα πρεπει να ΜΗΝ δουλευει ο καυστηρας. Αν τον πας πανω απο 25, θα πρεπει να ακουσεις το μοτερ το καυστηρα να γυριζει (αν δεν εχει πιασει μπλοκ απο τις δοκιμες σου)

mitsos1147
03-08-10, 10:53
Είναι όπως τα λες Παναγιώτη.
Όλα είναι εντάξει. Εγώ μπερδεύτηκα.
Δεν εχω ηλεκτροβάννες και αυτονομίες.
Σε λίγες μέρες θα βάλω πετρέλαιο και θα κάνω την τελευταία δοκιμή.
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

picdev
14-12-12, 22:37
σε ένα σπίτι δυόροφο με 10 σώματα και τον καυστήρα να δουλεύει στους 70 βαθμούς,
πόση θερμοκρασία πρέπει να ρυθμίσω το θερμοστάτη των κυκλοφοριτών?
να πω ότι είχα και θερμοσίφωνα 3πλής ενέργειας (ζέσταινε νερό απο το κύκλωμα του καλοριφέρ) αλλά τον έκλεισα για λόγους οικονομίας

Nikolaskn
15-12-12, 21:53
Τον κυκλοφορητη εγω τουλαχιστον τον εχω ρυθμισμενο (οπως ειπε και ο παναγιωτης) στους 40 βαθμους.Δλδ μολις πιασει το νερο 40 βαθμους αρχιζει και κυκλοφορει στα σωματα

lelek
15-12-12, 22:13
"Χωρίς να είμαι ειδικός, έκανα μια σύνδεση πίνακα λέβητα ακολουθώντας το σχέδιο και τις οδηγίες που έχω."

Τί να πω... ε τότε σε λίγο να χτίζουμε και σπίτια μόνοι μας... αν και σωστά σου τα λένε τα παιδιά...

Πάντως να πω ότι όλα αυτά είναι πάντοτε σχετικά... ακόμη και αυτό με τους 45 βαθμούς... να σου πω μία σειρά από παραμέτρους:

1) Είδος εγκατάστασης - καύσιμο κλπ κλπ
2) Αντιστάθμιση (εάν υπάρχει)
3) Ηλεκτροβάνες (εάν υπάρχουν)
4) Ο λέβητας σου δουλεύει μόνο για ζέστη ή και για ΖΝΧ? Άν δουλεύει και για ΖΝΧ (24 ώρες ΖΝΧ) κάνει by-pass τον κυκλοφορητή ή όχι?
κλπ κλπ κλπ

Να ξέρεις mitso ότι εάν δε ξέρεις ακριβώς τί κάνεις δε θα έχεις σίγουρα ούτε σωστή καύση ούτε και οικονομία στο καύσιμο.

Πάρε έναν ειδικό καλύτερα. Μία φορά θα τον πληρώσεις και εφόρου ζωής θα κάνεις οικονομία....

Καλό το site αλλά έχει και ένα όριο η αποτελεσματικότητα του...Όλα δε γίνονται μέσω ίντερνετ...

Ελπίζω να μην ακούγομαι "κάπως" φίλε μου ... Απλά πρέπει να πω τη γνώμη μου...

Nikolaskn
15-12-12, 22:29
Φιλε μου εχεις απολυτο δικαιο.Ολα ειναι σχετικα.Οποτε ζητειται ειδικος.Σαν διαχειριστης που ειμαι τα τελευταια 10 χρονια εχουν δει πολλα τα ματια μου απο ''ειδικους''.να πω 2..3 παραδειγματα.Καθε χρονο καθαριζουμε τον λεβητα απο ''ειδικο''.Ενας απο αυτους αντι να ξεβιδωσει τις βιδες του καυστηρα με ενα γερμανικο η πολυγωνο 16-17 τις ξεβιδωνε με μια πενσα και εγω τρελαθηκα.Σε ενα αλλο προβλημα καταναλωσεις που ειχα περασαν 10 ''ειδικοι'' και στο τελος εγω ο ασχετος καταλαβα οτι ειχε προβλημα ο θερμοστατης.Ενω ηταν ρυθμισμενος να κοβει τον καυστηρα στους 75 βαθμους ..τον εκοβε στους 90.Αυτο μεταφραζεται σε χιλιαδες ευρο πετρελαιο καθοτι το προβλημα το ειχα για 3 χρονια και η πολυκατοικια ειναι παλια με πολλες απωλειες θερμοτητος,κυκλοφοριας νερου,σκουριας κλπ οποτε τους 90 βαθμους ηταν πολυ δισκολο να τους πιασει με συνεπεια να δουλευει συνεχεια ο καυστηρας στα μεγαλα κρυα .Προς θεουν δεν θελω να πω οτι ολοι ειναι ιδιοι.Απλα ψαχνουμε ολοι να βρουμε τον ''διαφορετικο''

picdev
16-12-12, 11:38
η εγκατάσταση που έχω δεν είναι καμία περίεργη, 2 ηλεκτροβάνες έχει (μία για τον ηλιακό και μία για τα σώματα, του θερμοσίφωνα την έκλεισα)
και εγώ την είχα πάθει απο ειδικό, που είχε ρυθμίσει τον λέβητα στους 85 βαθμούς και έκαιγε τσάμπα πολύ πετρέλαιο , τώρα με τους 70-75 δουλεύει μια χαρά ,
και επειδή έκλεισα τον θερμοσίφωνα δεν χρειάζεται να ανοίγουν οι κυκλοφορητές σε υψηλή θερμοκρασία.
Τώρα δεν νομίζω να χρειάζεται ειδικό για να μου πείτε σε τι θερμοκρασία χρειάζεται να ανοίγει ο κυκλοφορητής

GeorgeVita
16-12-12, 11:56
Οι συνηθισμένες θερμοκρασίες είναι >40°C για τον κυκλοφορητή και <80°C για το σβήσιμο του καυστήρα.
Στην πολυκατοικία μας τα έχουμε: 40°C και 75°C