PDA

Επιστροφή στο Forum : ELSER E-688/V3



briko
03-08-10, 18:24
επειδή αγόρασα τον πάνω συναγερμό εάν κάποιος τον γνωρίζει θα ήθελα μια μικρή βοήθεια
ευχαριστώ

Radiometer
03-08-10, 22:44
για πες μας ποιο είναι το πρόβλημα σου και αν μπορούμε να το λύσουμε

briko
03-08-10, 23:13
Μέσα στην συσκευασία εκτός από τις διόδους διακόπτες καλώδια τα όποια είναι κατανοητό στην τοποθέτηση τους υπήρχε και ένας βραχυκυκλωτηρας (jumper) το που συνδέετε δεν υπάρχει πουθενά στο σχέδιο.
Υπάρχει ύστερα και ένα έξτρα καλώδιο 4πλο που το ονομάζει (4 pin 2 zone sensor input) στο όποιο δεν υπάρχει τίποτε για σύνδεση – ούτε στο σχέδιο δείχνει τίποτε

Radiometer
03-08-10, 23:26
το 4 pin 2 zone sensor input πρέπει να είναι επέκταση για να συνδέσεις έξτρα αισθητήρες στο συναγερμό,
δεν ξέρω τη έχτρα παίρνει αλλά μπορεί να είναι πχ κάποιο ογκομετρικό ραντάρ η αισθητήρα κραδασμού

για το jumper μπορείς να βγάλεις καμιά φώτο ? που το έχει αυτό ? είναι καλώδιο η βραχυκυκλωτήρας ?

briko
03-08-10, 23:43
ενα απλο jumperακι οπως εχουν ολα τα mboard pc η οι δισκοι HDD eide
Παρεμπιπτόντως το σύστημα δεν έχει κραδασμικο sensor .
Που βρίσκω κάτι τέτοιο? για συμπλυρωμα?

Radiometer
03-08-10, 23:57
για κραδασμικο δες εδώ http://www.elser.gr που έχουν συνεργάτες στην περιοχή σου.

να ρωτήσω , για οπτική ένδειξη τη έβαλες τα αλαρμ η τα φώτα? δλδ στην όπλιση-αφόπλιση τι ανάβει εξωτερικά στο αμάξι ?
και εκεί που μπαίνει το jumperακι δεν έχει κάνα σχέδιο επάνω στον συναγερμό ?

briko
04-08-10, 00:43
Στην elser δεν έχει κραδασμικους διακόπτες.
Τα φώτα που διεγείρονται είναι τα φλας , τώρα αν θες να ανάβεις τα φώτα (προβολείς) η έξοδος του συναγερμού είναι ένα ρελε.
Το jumperακι ήταν μέσα στο σακουλάκι και δεν δείχνει ούτε στο σχέδιο που μπαίνει και ούτε υπάρχει κάποια θέση πάνω στις μονάδες που να μπορεί να μπει

sacracer
04-08-10, 20:37
φιλε εχω εγω τον Ε-877 που ειναι παρομοιος.η φυσα 4 πιν ειναι για αισθητηρα κραδασμου.τα ασπρα καλωδια που λεει να τα συνδεσεις στα φλας καλυτερα να τα συνδεσεις στα μικρα φωτα ψειρες.το jumber κατι μου λεει πως ειναι για καποιου ειδους εκμαθηση.επειδη τοποθετησα μονος μου τον δικο μου και εινε παρομοιες οι φυσες ρωτα οτι δεν ξερεις.για αισθητηρα κραδασμου πρεπει να πας στο ηλιον που ειναι η αντιπροσωπεια.εκει πηγα εγω και το πληρωσα 20 εβρω.ολα τα αλλα μαγαζια μου ζηταγαν 30.το τοποθετεις σε ενα πλαστικο μερος κατω απο το ταμπλω!!!οχι σε μεταλικο γιατι απλα δεν θα νιωθει τις δονησεις.πειραματιστηκα πολυ μεχρι να βρω ακρη.φυσικα το ρυθμιζεις οπως θελεις εσυ.

Radiometer
04-08-10, 21:16
Σε άλλης μάρκας συναγερμό είχε ένα jumper για να επιλέγεις τι έξοδο θα έχει +12 η γείωση για την εντολή που ανάβει τα μικρά φώτα (ψείρες)

το ανάφερε σαν parking light polarity select