PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή Lightsaber???????????



drcg
08-08-10, 14:38
Γειά σας παιδια.
Ενδιαφέρομαι να κατασκευάσω ένα Lightsaber
(μιας και φανατικός του Star Wars:lool:) ξέρω οτι μπορώ να χρησιμοποιήσω led υψηλής ισχύος
και ένα γαλακτώδη(ή γαλακτοειδή) σωλήνα.
Η ερώτησή μου είναι η εξής:

1) Το led να είναι 1,3 ή 5 watt; Δεν θέλω να φωτίζει πολύ δυνατά, ίσα ίσα για το εφέ.

2) Πού μπορώ να βρώ ένα γαλακτώδη(ή γαλακτοειδή) σωλήνα;

georgz
08-08-10, 14:45
http://pix.motivatedphotos.com/2008/7/16/633517670702387305-Sith-Army-Knife---Dark-lords-of-the-sith-go-camping-too---Motivational.jpg

Λυκιδευς
08-08-10, 15:42
στο youtube εχει σχεδια αλλα και προχειρες κατασκευες απο ταινιες οπως για παραδειγμα αυτο που θες την μασκα του iron man και πολλα αλλα...αν θες ενδιαφερομαι και γω για κατι τετοιο αλλα το προβλημα δεν ειναι τοσο ο φωτισμος αλλα ο ηχος...(αν θελουμε να κανουμε 1 προς 1)

drcg
08-08-10, 15:50
ο ήχος δεν με ενδιαφέρει τόσο. ουσιαστικά είναι ένα απλό σύστημα μπαταρίας, διακόπτη, λάμπας. Το θέμα είναι να βρεις τα υλικά.

leosedf
08-08-10, 16:32
Θα μπορούσες να πάρεις ένα παλούκι plexi glass και να το κάνεις αμμοβολή.

Λυκιδευς
08-08-10, 16:46
Θα μπορούσες να πάρεις ένα παλούκι plexi glass και να το κάνεις αμμοβολή.

τι ειναι η αμμοβολη;

Λυκιδευς
08-08-10, 16:48
ο ήχος δεν με ενδιαφέρει τόσο. ουσιαστικά είναι ένα απλό σύστημα μπαταρίας, διακόπτη, λάμπας. Το θέμα είναι να βρεις τα υλικά.

ενα σωληνα μεταλλικο στρογγυλο για λαβη (μεταλλουργειο)καλωδια θες ,την λαμπα που θα βαλεις (προτεινω κοκκινη)και το διακοπτη...προτεινω στογγυλο μπουτον..

drcg
08-08-10, 17:12
σωστο...μονο που θα ηθελα κατι ετοιμο....

Λυκιδευς
08-08-10, 17:19
σωστο...μονο που θα ηθελα κατι ετοιμο....

δηλαδη;του κουτιου;

drcg
08-08-10, 17:21
οχι του κουτιου εξ αρχης.μονο το σωλήνα του lightsaber.του κουτιου ειναι πανακριβα

Λυκιδευς
08-08-10, 17:52
οχι του κουτιου εξ αρχης.μονο το σωλήνα του lightsaber.του κουτιου ειναι πανακριβα

σε μαγαζια που επεξεργαζονται πλαστικο μπορεις να πας

drcg
08-08-10, 20:16
όπως....???

Λυκιδευς
08-08-10, 20:19
όπως....???

δυστυχως δεν εχω καποιο υπ οψιν μου...

Λυκιδευς
08-08-10, 20:22
http://www.pneuma.enea.it/cm/navContents?l=EL&navID=eee&subNavID=2&pagID=21&flag=1

drcg
08-08-10, 20:33
Κρίμα. Πάντως η κατασκευή του θα είχε πλάκα. Αν κάποιος ξέρει που μπορώ να βρω τέτοιο σωλήνα μήκους 1m περίπου να το πει!

Λυκιδευς
08-08-10, 20:34
Κρίμα. Πάντως η κατασκευή του θα είχε πλάκα. Αν κάποιος ξέρει που μπορώ να βρω τέτοιο σωλήνα μήκους 1m περίπου να το πει!
Επιβαλλεται να το πει!!!!χαχαχαχαχαχαχα
αν φτιαξεις 2 θα κανεις καμια μαχη;

drcg
08-08-10, 20:56
εννοειται! θα πάρω τον κολλητό και θα πάμε να κυνηγήσουμε τον Chewbacca. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Θα πάω πάντως αυριο να κοιτάξω για τα υλικά

Λυκιδευς
08-08-10, 21:21
εννοειται! θα πάρω τον κολλητό και θα πάμε να κυνηγήσουμε τον Chewbacca. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Θα πάω πάντως αυριο να κοιτάξω για τα υλικά

Αν βρεις κατι ανεβασε τα εδω γιατι υπαρχουν πολλοι που ενδιαφερομαστε!!!

drcg
08-08-10, 21:23
αμε!θα ανεβασω και φωτο αμα είναι

drcg
09-08-10, 13:57
Μάγκες βρήκα τρόπο.

1) για να το φτιάξεις με μπαταρία χρειάζεσαι ένα φακό... αλλά βγαίνει πολύ χάλια. δεν φαίνεται καθόλου το φως

2) Αυτό που θα κάνω εγώ θα μπαίνει στην πρίζα. Θα χρησιμοποιήσω ένα μετασχηματιστή και λάμπα φθορίου. Ο μετασχηματιστής έχει πλάτος 4cm οπότε ο μεταλλικός
σωλήνας της λαβής θα είναι γύρω στα 5 - 6cm διάμετρος (στα 5cm είναι το κατάλληλο μέγεθος) και 15cm μήκος. Για το χρώμα θα μπει πάνω από τη λάμπα ένας χρωματιστός σωλήνας.


Πιο πολύ για την πλάκα το φτιάχνω οπότε δεν με πειράζει που θα μπέι στην πρίζα... μετά θα το χρησιμοποιήσω και ως κρυφό φωτισμό ;-)

Λυκιδευς
09-08-10, 14:11
Μάγκες βρήκα τρόπο.

1) για να το φτιάξεις με μπαταρία χρειάζεσαι ένα φακό... αλλά βγαίνει πολύ χάλια. δεν φαίνεται καθόλου το φως

2) Αυτό που θα κάνω εγώ θα μπαίνει στην πρίζα. Θα χρησιμοποιήσω ένα μετασχηματιστή και λάμπα φθορίου. Ο μετασχηματιστής έχει πλάτος 4cm οπότε ο μεταλλικός
σωλήνας της λαβής θα είναι γύρω στα 5 - 6cm διάμετρος (στα 5cm είναι το κατάλληλο μέγεθος) και 15cm μήκος. Για το χρώμα θα μπει πάνω από τη λάμπα ένας χρωματιστός σωλήνας.


Πιο πολύ για την πλάκα το φτιάχνω οπότε δεν με πειράζει που θα μπέι στην πρίζα... μετά θα το χρησιμοποιήσω και ως κρυφό φωτισμό ;-)

πω ετοιμασου για μαχες!!!σε παιρνει;χαχαχαχαχα

Λυκιδευς
09-08-10, 14:14
Μάγκες βρήκα τρόπο.

1) για να το φτιάξεις με μπαταρία χρειάζεσαι ένα φακό... αλλά βγαίνει πολύ χάλια. δεν φαίνεται καθόλου το φως

2) Αυτό που θα κάνω εγώ θα μπαίνει στην πρίζα. Θα χρησιμοποιήσω ένα μετασχηματιστή και λάμπα φθορίου. Ο μετασχηματιστής έχει πλάτος 4cm οπότε ο μεταλλικός
σωλήνας της λαβής θα είναι γύρω στα 5 - 6cm διάμετρος (στα 5cm είναι το κατάλληλο μέγεθος) και 15cm μήκος. Για το χρώμα θα μπει πάνω από τη λάμπα ένας χρωματιστός σωλήνας.


Πιο πολύ για την πλάκα το φτιάχνω οπότε δεν με πειράζει που θα μπέι στην πρίζα... μετά θα το χρησιμοποιήσω και ως κρυφό φωτισμό ;-)

μπορουμε να φτιαξουμε 2 ειδων 1 για προσωπικη χρηση που θα το σπασουμε και ενα για επιδειξη που μπορουμε να βαλουμε και ηχο!!!

drcg
09-08-10, 14:38
Μπα... πάει πολύ... Πάντως για τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα μου είπαν γύρω στα 15 ευρώ πάνε όλα.

Λυκιδευς
09-08-10, 14:42
Μπα... πάει πολύ... Πάντως για τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα μου είπαν γύρω στα 15 ευρώ πάνε όλα.

ε ναι ποσο να πανε το δυσκολο θα ειναι η ενωση του μεταλλικου σωληνα με το πλαστικο!!!