PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολογισμός Watt αντίστασης για τροφοδοσία LED.



PsychotIC_N4n0b0t
10-08-10, 21:59
Χαιρετώ όλα τα μέλη του forum,

δεν έχει τύχει μέχρι στιγμής να υπολογίσω τα watt μιας αντίστασης που πρέπει να χρησιμοποιήσω σε ένα κύκλωμα και γι' αυτό θα χρειαστώ την βοήθειά σας!

Το λοιπόν, θέλω να συνδέσω 4 LED λευκού φωτός, εξαιρετικά μεγάλης φωτεινότητας τα οποία μου είπαν ότι δουλεύουν στα 3,7V - 3,8V στα 100mA (το ένα). Αυτά τα 4 LED θέλω να τα συνδεσμολογήσω στην σειρά, δηλαδή:

12V____R____+LED-____+LED-____+LED-____+LED-____GND

Προσπαθώ να προσεγγίσω το όλο θέμα ως προς την κατανάλωση. Δηλαδή: Η κατανάλωση κάθε LED είναι 3,8 x 0,1 = 0,38W. Στα 4, θα έχω 0,38 x 4 = 1,52 W. Σωστά;

Πως μπορώ να βρω την τιμή της αντίστασης που θέλω χωρίς αυτή να είναι μεγάλη σε μέγεθος; Έχω δει κάτι αντιστάσεις λίγων Watt που πιάνουν πολύ χώρο πάνω σε μία πλακέτα και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω μια τέτοια.

Επίσης, σε περίπτωση που θέλω να τα "πειράξω" (τα LED), δίνοντάς τους περισσότερη τάση (πχ max 4V) για να φωτίσουν λίγο περισσότερο, μπορώ να αντικαταστήσω την αντίσταση με κάποια άλλη λιγότερων Ω ή είναι προτιμότερο να χρησιμποιήσω μία με ίδα Ω, αλλά περισσότερων mW;

Ευχαριστώ.

SakisMS
10-08-10, 22:03
Γιατι θα χρησιμοποιήσεις αντίσταση αφού η τάση λειτουργίας των led ξεπερνά την τάση τροφοδοσίας που δίνεις;

tasosmos
10-08-10, 22:48
Με 12V τροφοδοσια το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα αναβουν καθολου τα λεντ σου. Πρεπει να τα βαλεις σε 3αδες το πολυ.

Για τους υπολογισμους ειτε P=I² * R ειτε δες εδω για μια απλη προσεγγιση: http://led.linear1.org/led.wiz

Για να αυξησεις την φωτεινοτητα πρεπει να αυξησεις το ρευμα δλδ να μικρυνεις την τιμη της αντιστασης, δεν εχει σχεση το power rating της.

PsychotIC_N4n0b0t
10-08-10, 22:54
Χμμμμ...,

Σάκη, εάν βάλω τα LED απευθείας στην πηγή δεν θα τραβήξουν όσο ρεύμα αυτή μπορεί να διαθέσει, μέχρι να καούν; Δεν χρειάζεται να υπάρχει μια αντίσταση για να κόβει το ρεύμα;

Αν τα LED τραβούν μόνο 100mA τότε έχεις δίκιο, οπότε μάλλον θα πρέπει να μπουν 2 σε σειρά και τα άλλα δύο παράλληλα σε αυτά, σωστά; Τότε πως μπορώ να υπολογίσω τις 2 αντιστάσεις που πρέπει να έχω για να πετύχω τα ανάλογα με αυτά που έγραψα στο 1ο μήνυμα;

Ευχαριστώ.

PsychotIC_N4n0b0t
10-08-10, 22:58
Άκυρο, Τάσο το link σου με κάλυψε εντελώς.

Ευχαριστώ πολύ!

Λυκιδευς
10-08-10, 22:59
εχεις τετοια link και για αλλα πραματακια;ηταν οντως πολυ βοηθητικο!!!

tasosmos
10-08-10, 23:03
google? "... calculator"