PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με εγγραφη απο ntsc σε dvd-rεcorder ή σε tv tuner. PLEASE HELP ME.



zntoupis
11-08-10, 23:34
Αγόρασα μια συσκευή βίντεο Philips VR730 η οποία παίζει αυτόματα και ntsc βιντεοκασσετες σε pal τηλεοραση. Προσπαθώ να κάνω εγγραφή σε dvd και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα :

Όταν συνδέσω τη συσκευή βίντεο κατευθείαν σε pal τηλεόραση μου το δείχνει μια χαρά την βιντεοκασσέτα τύπου NTSC.

Αν συνδέσω όμως σε line in το dvd recorder sony rdr300 για να κάνω εγγραφή dvd μου εμφανίζεται στο κάτω μερος της οθόνης της τηλεόρασης μια πράσινη παχια γραμμή ή το επάνω μέρος της ταινίας !!

Το ίδιο γίνεται σε tv tuner. Αγόρασα μια tv tuner lifeview Lv3a που υποστηρίζει όλους τους τύπους σήματος εικόνας και μου δε μου δείχνει πουθενά καθαρή εικόνα (ntsc usa/japan/433 -pal b/g/n/m/i - secal ktl) !! Αν το βάλω στο pal 60 γίνεται οτι γινόταν σε σύνδεση με dvd-r και στα υπόλοιπα pal έχει πολλα είδολα γραμμές.

Το παραπάνω πρόβλημα το αντιμετωπίζω μόνο σε ntsc κασσέτες.

Αν μπορεί κανείς να με βοηθήσει ας μου στείλει. ευχαριστώ.

Pefres
14-08-10, 22:43
η συνδεση μεταξυ καρτας και βιντεο γινεται με AV η με RF?
αν γινεται με AV δοκιμασε να ρυθμισεις το δεκτη στη συχνοτητα που εκπεμπει το βιντεο
γιατι η εισοδος AV ειναι PAL και μονο (αν δεν ειμαι λαθος)

HFProject
15-08-10, 10:28
η οποία παίζει αυτόματα και ntsc βιντεοκασσετες σε pal τηλεοραση

Λάθος, παίζει NTSC σε τηλεόραση multisystem που υποστηρίζει και NTSC στις εισόδους Line In.

Δεν κάνει μετατροπη΄σε PAL. Άρα δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις έτσι.


Μόνο με Computer ή Standard Converter. Η λύση του Computer είναι απέιρως φθηνότερη.

zntoupis
26-08-10, 16:51
HFProject το συνδεσα σε pal τηλεοραση παλια philips και σε καινουργια LCD sony bravia και ολα μια χαρα η εικονα.. όμως όταν το συνδέσω με το dvd recorder για να περασει το σημα μεσω dvd recorder στην τηλεοραση να κανω εγγραφη μου χαλαει την εικονα (πρασινη γραμμη,ή επανω μερος - κατω ) ! Το συνδεσα κ με tv tuner στο pc και ενω εχει επιλογη ntsc-pal-secam το tv tuner ..σε καμια επιλογη δε εχει καθαρη εικονα (γραμμες , ειδωλα κτλ.). Εκανα συνδεση κ με AV και με RF και το αποτελεσμα το ιδιο !!! το βιντεο λεει εχει υποστηριξη ntsc playback !