PDA

Επιστροφή στο Forum : Προστασία επαφών ρελέ



Mihos
13-08-10, 17:36
Καλησπέρα σε όλους! Τη τελευταία εβδομάδα παιδεύομαι με τη σχεδίαση και τη κατασκευή ενός μεταβλητού τροφοδοτικού πάγκου. Στις πρώτες δοκιμές που έκανα με λίγο περίεργα φορτία (μοτέρ, πολύ μικρές αντιστάσεις κτλ) κάηκαν οι επαφές του ρελέ εξόδου.

Έψαξα να βρω μεθόδους για τη προστασία των επαφών του ρελέ και είδα ότι οι συνηθέστερη μέθοδος είναι να βάλει κανείς ένα RC ζευγάρι παράλληλα με τις επαφές του ρελέ. Ξέρετε μήπως από τι υλικό πρέπει να είναι ο πυκνωτής που θα κάνει αυτή τη δουλειά; Έχετε να προτείνετε καμία άλλη μέθοδο για τη προστασία των επαφών;

Ευχαριστώ!

(edit: Ζητώ συγγνώμη αλλά στην αρχή έκανα κατά λάθος τη δημοσίευση στα Κυκλώματα->Διάφορα... Αν κάποιος admin θέλει ας σβήσει εκείνο το post.)

FILMAN
13-08-10, 17:38
Ναι αυτό γίνεται καμιά φορά, αλλά όχι για να μην καταστραφεί το ρελέ μετά από καμιά 10ριά φορές λειτουργίας! Προφανώς έχεις χρησιμοποιήσει ρελέ με πολύ μικρή ικανότητα διακοπής!

Mihos
13-08-10, 17:44
Καλησπέρα Φίλιππε. Το ρελέ μου νομίζω ότι είναι εντάξει... Είναι 5Α στα 30V και το τροφοδοτικό είναι 2Α 20V max. Τι ρελέ πρέπει να χρησιμοποιήσω; Και κάτι ακόμα, είναι θεμιτό να γεφυρώνω τις δύο επαφές ενός διπολικού ρελέ (για αντοχή σε μεγαλύτερα ρεύματα) ή αυτό μπορεί να προκαλέσει άλλα προβλήματα;

navar
13-08-10, 18:14
πρακτικά νομίζω οτι ο πυκνωτής σε σώζει απο την εκκενωση΄/ μικροσπινθιρισμό όταν κόβεται η επαφή !