PDA

Επιστροφή στο Forum : αναβαθμιση αδειων SW σε SV



fuzz
13-08-10, 18:41
Δημόσια Διαβούλευση επί του Σχεδίου του Νέου Κανονισμού Λειτουργίας Ερασιτεχνικών Σταθμών Ασυρμάτου

Η Γενική Γραμματεία Επικοινωνιών του Υπουργείου Υποδομών Μεταφορών & Δικτύων σας προσκαλεί σε Δημόσια Διαβούλευση επί του προσχεδίου αυτού. Παρατηρήσεις, σχόλια, ιδέες και προτάσεις μπορούν να υποβληθούν μέχρι την Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου 2010.
Το νέο σχέδιο κανονισμού εμπεριέχει πλήθος βελτιώσεων και επικαιροποιήσεων όπως η αναμόρφωση και εκσυγχρονισμός του συστήματος εξετάσεων ώστε να πραγματοποιείται ηλεκτρονικά ενώ παράλληλα ανανεώνεται η εξεταστέα ύλη για την απόκτηση πτυχίου ραδιοερασιτέχνη σύμφωνα με τη νεότερη έκδοση της σύστασης T/R 61-02 της Ευρωπαϊκής Συνδιάσκεψης Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (CEPT).
Επίσης, εναρμονίζονται πλήρως οι ελληνικές άδειες «κατηγορίας 1» και «κατηγορίας 2» με την άδεια ραδιοερασιτέχνη που προβλέπεται στη σύσταση T/R 61-01 της Ευρωπαϊκής Συνδιάσκεψης Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων CEPT (CEPT radio amateur license) και με τα ισχύοντα στον Διεθνή Κανονισμό Ραδιοεπικοινωνιών της ITU. Επιπλέον, στην «κατηγορία 2» παρέχονται δικαιώματα λειτουργίας σε όλες τις ζώνες ραδιοσυχνοτήτων που έχουν εκχωρηθεί για την υπηρεσία ραδιοερασιτέχνη εκτός των περιοχών συχνοτήτων που χρησιμοποιούνται για την μορσική ραδιοτηλεγραφία (CW). Οι τροποποιήσεις αυτές είναι απαραίτητες για την εναρμόνιση της Ελληνικής νομοθεσίας με τα ισχύοντα στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες καθώς, και για την επίλυση προβλημάτων αναγνώρισης πτυχίων / αδειών και δικαιωμάτων αλλοδαπών ραδιοερασιτεχνών στη χώρα μας, ή την αναγνώριση ελληνικών πτυχίων / αδειών κατά την μετεγκατάσταση ή επίσκεψη Ελλήνων ραδιοερασιτεχνών σε άλλες χώρες της CEPT.
Επιπλέον λαμβάνονται υπόψη οι ρυθμίσεις του νόμου 3852/2010 «Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης − Πρόγραμμα Καλλικράτης» (ΦΕΚ Α’ 87) σε θέματα αρμοδιότητας περιφερειακών υπηρεσιών και εκδόσεως αδειών και γίνονται απαραίτητες βελτιώσεις και προσαρμογές σε θέματα όπως ειδικά διακριτικά κλήσεως, έκδοση πινάκων αναμεταδοτών επαναληπτών-ραδοφάρων σε νέα βάση κλπ.
Αποσκοπώντας στην ευρύτερη συμμετοχή των ενδιαφερομένων ραδιοερασιτεχνών στη διαμόρφωση του υπόψη ΝΕΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ, επ’ ωφελεία της ανάπτυξης και βελτίωσης του ραδιοερασιτεχνισμού στη χώρα μας, οι απόψεις, ιδέες και παρατηρήσεις που θα υποβληθούν κατά την διαβούλευση θα συνεκτιμηθούν στην τελική διαμόρφωση.

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ
Σ. ΚΑΤΣΙΚΑΣ

kx5
25-08-10, 13:41
Το τελικό βήμα για την κατάργηση των Morse?

Τρελός Επιστήμονας
25-08-10, 15:33
Δυστυχώς, έχουν ελάχιστη αξία χρήσης πλέον...

HFProject
26-08-10, 00:07
Αντίθετα. Η αξία τους όσο οι καλοί χειριστές θα "φεύγουν" θα είναι ανεκτίμητη.

Μπορείς με φωνή και QRP να ακουστείς τόσο μακριά ? δε νομίζω.

Πάντως συμφωνώ ότι είναι περιττό να εξετάζεσαι σε κώδικα morse για να πάρεις άδεια.

Βέβαια... μπορείς απλά να μην πάρεις ποτέ άδεια.

SV2HIA
27-08-10, 23:02
Διάβασα το νέο νομοσχέδιο για την Υπηρεσία Ραδιοερασιτέχνη και συμφωνώ με τη γνώμη που εξέφρασαν και άλλοι ραδιοερασιτέχνες. Από τη στιγμή που SV και SW εξεταζόμαστε στην ίδια θεωρία, με τη διαφορά ότι οι SW δεν εξετάζονται σε Morse, να χρησιμοποιούνται τα Βραχέα και από αυτούς στις συχνότητες "φωνής" (AM, FM, SSB, κλπ). Όσο για την ισχύ εκπομπής, νομίζω πρέπει να έχουν ότι και οι SV. Φυσικά τα Σήματα Morse δεν "πέθαναν" και ούτε πρόκειτε να συμβεί κάτι τέτοιο. Και βέβαια σε καμιά περίπτωση δεν μπορούμε να πούμε ότι η εναρμόνιση των αδειών "Κατηγορίας 1" και "Κατηγορίας 2" αναβαθμίζει τις άδειες των SW σε SV. Μην τα μπερδεύουμε!:drool:

Τρελός Επιστήμονας
30-08-10, 11:48
Ως ραδιοερασιτέχνης έχω επικοινωνήσει με χώρες από σχεδόν όλο τον κόσμο με CW. Έχω κάνει κατασκευές πομπών και δεκτών CW (άλλο αν τώρα πια δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα). Όλες οι υπηρεσίες (Στρατός, Πολεμικό και Εμπορικό Ναυτικό κλπ) έχουν καταργήσει τα Μορς ή ίσως διατηρούν έναν ελάχιστο αριθμό χειριστών για ειδικούς σκοπούς πλέον. Το CW λαμβάνεται ασύρματα μακρύτερα από τις άλλες αναλογικές διαμορφώσεις (AM. FM, SSB) αν και από τη φύση του δεν είναι αναλογικό. Εκπέμπεται και λαμβάνεται με τον πιο απλό συνδυασμό πομπών και δεκτών. Ένας καλός χειριστής μπορεί να κάνει "θαύματα". Προσφέρεται στους ραδιοερασιτέχνες για πειραματισμό και κατασκευές λόγω απλότητας. Έχουν όμως εφευρεθεί άλλα πιο αποδοτικά ψηφιακά συστήματα επικοινωνίας, ασφαλέστερα, κρυπτογραφημένα και αποδοτικότερα σε ρυθμό μετάδοσης πληροφορίας από τον μορσικό κώδικα. Ποια είναι η αξία χρήσης του σήμερα εκτός από συναισθηματικούς λόγους για τους παλιούς χειριστές (και εμού συμπεριλαμβανομένου); Υπάρχει ανάγκη σύντομα να χρησιμοποιηθεί το Μορς; Χρειάζονται νέοι χειριστές; Υπάρχουν σήμερα σχολές ασυρματιστών όπου διδάσκεται ακόμη ο μορσικός κώδικας; Ποιες είναι αυτές;

Όσο για την εναρμόνιση της νομοθεσίας, αυτά είναι αυτονόητα, δεν γίνεται αλλιώς.

antonis_p
09-09-10, 09:29
Ποια είναι η αξία χρήσης του σήμερα εκτός από συναισθηματικούς λόγους για τους παλιούς χειριστές (και εμού συμπεριλαμβανομένου); Υπάρχει ανάγκη σύντομα να χρησιμοποιηθεί το Μορς; Χρειάζονται νέοι χειριστές; Υπάρχουν σήμερα σχολές ασυρματιστών όπου διδάσκεται ακόμη ο μορσικός κώδικας; Ποιες είναι αυτές;
η τηλεγραφία είναι πρακτικά η διαφορά του ραδιοερασιτεχνισμού από την "συχνότητα πολιτών". Επίσης όταν με τις γνώσεις ύλης δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης παίρνει κάποιος την άδεια VHF και πάνω, η εκμάθηση τηλεγραφίας είναι το μοναδικό διάβασμα που θα χρειαστεί για να πάρει κάποιος την άλλη άδεια: για χρήση των HF. Όλη η κουβέντα γίνεται για λιγότερο διάβασμα. Ή για μια άδεια σχεδόν χωρίς εξετάσεις.

GeorgeVita
09-09-10, 09:54
η τηλεγραφία είναι πρακτικά η διαφορά του ραδιοερασιτεχνισμού από την "συχνότητα πολιτών"... Όλη η κουβέντα γίνεται για λιγότερο διάβασμα. Ή για μια άδεια σχεδόν χωρίς εξετάσεις.
Μάλλον για μια μεγαλύτερη "συχνότητα πολιτών" με "αγοραστική ελευθερία". Ολα έτοιμα, απλά πατάω το PTT και μιλάω ή το <enter> και κάνω "PC-DX".
Απο την άλλη όμως, καλύτερα περισσότεροι για να μη χαθούν και αυτές οι συχνότητες.
Φιλικά,
Γιώργος

antonis_p
09-09-10, 12:19
Μάλλον για μια μεγαλύτερη "συχνότητα πολιτών" με "αγοραστική ελευθερία". Ολα έτοιμα, απλά πατάω το PTT και μιλάω ή το <enter> και κάνω "PC-DX".
Απο την άλλη όμως, καλύτερα περισσότεροι για να μη χαθούν και αυτές οι συχνότητες.
Φιλικά,
Γιώργος

καμία συχνότητα δεν χάνεται, οι συχνότητες δεν είναι υπόθεση της ελληνικής κυβέρνησης (ανέκδοτο)
αλλά διεθνών κανονισμών.

Το cq test μπορεί να το στέλνω με βοήθεια PC όταν τρέχω ένα contest για 24 ή 36 ώρες (48 για αυτούς που μπορούν)
αλλά μόνο με τα αυτιά θα κάνω decode. Το keyboard χρησιμοποιείται για να μην φεύγουν τα δάκτυλα
από το αυτό αφού πρέπει να περνώ κάποια στοιχεία στο logbook.

Μακάρι να έρθουν περισσότεροι και για αυτό τον λόγο
πολλοί ραδιοερασιτέχνες κάνουν αφιλοκερδώς μαθήματα σε υποψήφιους.
Αλλά να μην μπει στον χώρο ο κάθε πικραμένος και το κάθε καρυδιάς καρύδι
αλλά άνθρωποι που μπορούν να σταθούν αξιοπρεπώς στον αέρα
και που δεν θα κάνουν περίγελο το prefix μας.

SV1EDG
09-09-10, 15:41
Από τον σημερινό τύπο:

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=353207&dt=09/09/2010

Γιώργος 231
09-09-10, 16:03
Aπο το αρθρο ....

Μ ε τον όρο «ραδιοερασιτεχνισμός» δεν περιγράφονται οι πάλαι ποτέ ηρωικοί πειρατικοί σταθμοί όπως νομίζουν οι περισσότεροι....

Γιώργος 231
09-09-10, 16:04
γνωριζει καποιος κανεναν ερ συλλογο στα ανατολικα της θεσσαλονικης ?
(μενω Καλαμαρια)

antonis_p
09-09-10, 17:34
Aπο το αρθρο ....

Μ ε τον όρο «ραδιοερασιτεχνισμός» δεν περιγράφονται οι πάλαι ποτέ ηρωικοί πειρατικοί σταθμοί όπως νομίζουν οι περισσότεροι....

Οι "περισσότεροι" παρανόησαν!!!

Γιώργος Ανώνυμος
09-08-11, 15:41
Έχουμε καμία εξέλιξη σχετικά με τη ψήφιση του μέχρι πρότινος υπό διαβούλευση σχεδίου?

Apostoliz
09-08-11, 17:14
Φίλε Γιωργο231 δε πρέπει να υπάρχει κάποιος σύλλογος στην περιοχή μας (καθώς και εγώ μένω Καλαμαριά και το έχω ψιλοψάξει το θέμα). Εγω τώρα θέλω να ρωτήσω πότε θα διεξαχθούν οι επόμενες εξετάσεις για ραδιοερασιτέχνη ξέρουμε? Και αν θελήσω να πάρω SW τι τελικά δικαιώματα θα έχω σαν SV?

Γιώργος Ανώνυμος
10-08-11, 12:41
Αν δεν έχει ψηφιστεί το σχέδιο και έχουν οριστεί ημερομηνίες εξετάσεων σύντομα φαντάζομαι θα μπορείς να δώσεις εξετάσεις για SW με την προηγούμενη κατάσταση που νομίζω σε ευνοεί δεδομένης της επικείμενης αναβάθμισης σε V.

MAKHS
21-08-11, 15:27
Σχετικα με τα Μορς να σημειωσω οτι μεταξυ 1993-1994 οι αμερικανικες ΕΔ για λογαριασμο των ΗΠΑ πραγματοποιησαν στην Αλασκα δοκιμες συχνοτητων και διαμορφωσεων υπο συνθηκες ¨αποκαλυψης¨με σκοπο την αποκατασταση επικοινωνιας.Η μονη διαμορφωση με συμβατα μεσα που ¨περασε¨την ¨αποκαλυψη¨ ηταν τα Μορς.Περα των συμβατων μεσων σε ψηφιακη μορφη ¨περασε¨κατα 80% το SITOR.Οι δοκιμες εγιναν αντιληπτες απο πολλους ραδιοερασιτεχνες σε ολο το κοσμο αλλα κυριως απο αμερικανους και καναδους επειδη μεταξυ των χειριστων των ΕΔ ηταν πολλοι ραδιοερασιτεχνες ενω συμμετειχαν και αρκετοι αλλοι στα πλαισια της οργανωσης και λειτουργιας των ασυρματων δικτυων MARS.Η ασκηση ¨αποκαλυψη¨αναφερθηκε στον τυπο αρκετους μηνες μετα αφου ειχε γινει γνωστο οτι τη συγκεκριμενη περιοδο ειχε δραστηριοποιηθει και το συστημα HARP το οποιο συμμετειχε τελικα και αυτο στην ¨αποκαλυψη¨.Στην Ελλαδα αν θυμαμαι καλα το 1994-1995 ειχε αναφερθει με 5 γραμμες και ενα περιοδικο μαλλον το αμυνα και διπλωματια ενω επισημα για τις ΗΠΑ αυτες οι δοκιμες δεν εγιναν ποτε αλλα συνεχιζουν να λειτουργουν τα Μορς αν και εχουν γεμισει το διαστημα με δορυφορους.

thanp
24-08-11, 19:51
Καλά όλα αυτά, γνωστή και μη εξαιρετέα η αξία του CW, αλλά αυτό σε καμμιά περίπτωση δεν δικαιολογεί την απαίτησή του στις εξετάσεις την στιγμή που παγκοσμίως έχει επισήμως καταργηθεί εδώ και χρόνια. Ας μην ξεχνούμε πως πολύ πιο απαραίτητα και καθημερινής χρήσης θέματα των επικοινωνιών όπως ψηφιακά ηλεκτρονικά και ψηφιακές διαμορφώσεις, computing, δίκτυα και πλήθος άλλων συναφών ούτε που αναφέρονται στην θεματολογία των εξετάσεων. Εδώ δεν υπάρχει σχεδόν ίχνος από θεωρία κεραιών, δεν εξετάζεται κανείς στα βασικά έστω Αγγλικά που αποτελούν την βάση του DX, δεν εξετάζεται ούτε στον βασικό χειρισμό συσκευών, στα σήματα Morse και την αξία τους κολλήσαμε;

Από παλιά άλλωστε είναι γνωστό πως για πολλούς Έλληνες ραδιοερασιτέχνες και συλλόγους οι μόνοι ουσιαστικοί λόγοι εξέτασης στα Morse δεν ήταν άλλοι από το "φιλτράρισμα" και τον "ελιτίστικο" διαχωρισμό αμνών και εριφίων. Όπως επίσης είναι γνωστό το πόσο "κερδοφόρα" υπήρξε σε αρκετές περιπτώσεις για τους εξεταστές η αντίστοιχη δοκιμασία... :001_rolleyes:

MAKHS
24-08-11, 20:16
Θανο η απασχοληση ως χομπυ με τον ραδιοερασιτεχνισμο δεν χρειαζεται πολλες γνωσεις αν και καποιοι επιδιωξαν να το κανουν ¨επιστημη¨.Προσωπικη αποψη που την εχω εκφρασει εδω και πολλα χρονια ειναι οτι ραδιοερασιτεχνισμος σημαινει πειραματισμος και επικοινωνια οχι μονο των μηχανηματων αλλα και των ανθρωπων μεταξυ τους (αυτο παει να σβησει και εμειναν τα μηχανηματα να μιλανε μονα τους).Ειμαι ραδιοπειραματιστης εδω και 35 χρονια.Ραδιοερασιτεχνης 25 χρονια και υπηρξα επαγγελματιας χειριστης ασυρματων μεσων φωνης και ψηφιακης μορφης για 30 χρονια.Πιστευω οτι ο ραδιοερασιτεχνης πρεπει οπως πιθανον αναγνωριζει και αποκωδικοποιει μεσω υπολογιστη τα ψηφιακα συστηματα να μπορει να ξεχωρισει και με μια ταχυτητα 40 γραμματων ανα λεπτο και ενα beacon η καποια αλλη εκπομπη.Πιο πανω απλα ανεφερα το ιστορικο οχι για τον εντυπωσιασμο στη χρησιμοτητα τους αλλα για την αξια τους και σημασια που δινουν σε αυτα.
Το γεγονος οτι καποιοι το εκαναν επιστημη με 100 και βαλε γραμματα οχι με χειστηριο αλλα με κομπιουτερ ειναι αυτο που εκανε τους αλλους να τα απαιχθανονται.Προσπαθησε να ακουσεις ενα ραδιοερασιτεχνικο σταθμο με φυσιολογικη ταχυτητα εκπομπης και θα καταλαβεις ισως τη σημασια τους διοτι πιθανον ακομη και ο πομπος να ειναι ραδιοερασιτεχνικη ιδιοκατασκευη.

thanp
24-08-11, 21:41
Φίλε Μάκη και πάλι θα το ξαναπώ πως στα βασικά σημεία δεν διαφωνώ μαζί σου, το αντίθετο θα έλεγα.

Όμως σε καμμιά περίπτωση δεν πρόκειται να δεχτώ πως η έστω προσωρινή διατήρηση των Morse στις εξετάσεις, και το επαναλαμβάνω "στις εξετάσεις", έχει σήμερα κάποιο νόημα. Υπάρχουν πολύ πιο απαραίτητα πράγματα που οφείλει πρακτικά έστω να γνωρίζει ο κάθε ασχολούμενος με τις ασύρματες τηλεπικοινωνίες από το χειριστήριο. Ούτε περισσότερες παρεμβολές θα κάνει κάποιος που δεν γνωρίζει morse, ούτε ηλεκτροπληξία θα πάθει η θα προκαλέσει, ούτε βέβαια θα περάσει σε κάποιο άλλο ανώτερο ή κατώτερο επίπεδο γνώσης.

Αν μάλιστα κρίνω από το τι ακούμε καθημερινά στον αέρα, τόσο τον χαμηλό (HF) όσο και στον υψηλότερο, τότε μάλλον θα πρέπει να μας απασχολεί όλους πολύ περισσότερο η ουσία των εξετάσεων και η αναβάθμισή τους, όχι απαραίτητα σε δυσκολία, παρά τα επισήμως νεκρά σήματα Morse. Όση ιστορική ή και πρακτική αξία αν έχουν, και έχουν, δεν μπορεί να αποτελούν εξεταστέα ύλη και μάλιστα διαβατήριο για τα βραχέα, την στιγμή που θεμελιώδεις και άκρως απαραίτητες γνώσεις γύρω από τις συγκεκριμένες συχνότητες ούτε καν υπάρχουν στην ύλη.

Εκεί λοιπόν έγκειται η διαφωνία μου με τα morse και εννοείται πως όχι βέβαια με εσένα προσωπικά, ούτε με την συμπάθεια ή ενασχόληση που μπορεί κάποιος να έχει με το CW. Άλλο όμως η προσωπική ενασχόληση από μεράκι και άλλο η αναγωγή του σε εξεταστέα ύλη.

Και τελειώνοντας να προσθέσω κάτι στο άλλο θέμα, μια και αναφέρθηκες στην δυσκολία των εξετάσεων. Προσωπικά, ναι θα τις ήθελα τεχνικά δυσκολότερες και ουσιαστικότερες και με σαφώς αναβαθμισμένη ύλη. Και εγώ δεν είμαι υπέρ των "τεχνιτών εμποδίων" στην είσοδο ανθρώπων στον χώρο, αλλά ρε παιδί μου αν κρίνω από το πως ήταν τα πράγματα πριν καμπόσα χρόνια και το πως τα ακούω σήμερα τότε άστα να πάνε. Χειρότερα από CB του '80 ή μάλλον του '90 που είχε ήδη τα χάλια του, έχουν καταντήσει οι αναμεταδότες. Ψάχνεις να βρεις καμμιά τεχνική συζήτηση και με ελάχιστες εξαιρέσεις το μόνο που ακους είναι ανοησίες και την αδιάκοπη επανάληψη χαρακτηριστικών, λες και αυτό είναι το μόνο που απέμεινε να προσδίδει μια κάποια σοβαρότητα... :001_smile:

antonis_p
25-08-11, 06:35
Καλά όλα αυτά, γνωστή και μη εξαιρετέα η αξία του CW, αλλά αυτό σε καμμιά περίπτωση δεν δικαιολογεί την απαίτησή του στις εξετάσεις την στιγμή που παγκοσμίως έχει επισήμως καταργηθεί εδώ και χρόνια.

Δεν υπάρχει καμία "επίσημη κατάργηση της τηλεγραφίας" και ειδικά "εδώ & χρόνια".
Τόσο η ITU όσο και η IARU το περιλαμβάνουν κανονικά στα γνωστά και ενεργά modes, όσο και στα band plans.

Πέρα από αυτό - και είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως η τηλεγραφία κάνει τη διαφορά από το CB στον ραδιοερασιτεχνισμό -
πιστεύω πως μπορεί να μην υπάρχει στις εξετάσεις με την διαφορά
πως κάποιες άλλες γνώσεις θα πρέπει να είναι προϋπόθεση
για να στρωθεί κάποιος να διαβάσει για να γίνει ραδιοερασιτέχνης.

fuzz
25-08-11, 08:02
εχουμε να κανουμε με ενα χόμπυ και δεν επρεπε να υπαρχουν οι εξετασεις οπως υπαρχουν τωρα.το καλυτερο θα ηταν η "θητεια" για καποιο χρονικο διαστημα σε εναν ηδη ραδιοερασιτεχνη ο οποιος θα κρινει αν πρεπει ο ανθρωπος που ειναι μαθητης του να παρει αδεια

σκεφτειτε οτι για να ασχοληθεις με τον αερομοντελισμο να χρειαζοταν αδεια πιλοτου
η ακομα βλεπουμε και οδηγους αυτοκινητων με αδεια οδηγησης να γραφουν στα "παλαια τους υποδηματα" τους κανονες κυκλοφορίας

στο τέλος για να πάρεις όπλο χρειάζεσαι μια ιατρική γνωμάτευση - γιατι για να γίνεις ραδιοερασιτέχνης θα πρέπει να ξέρεις ραδιοηλεκτρολογία κ morse (για τα βραχέα) ?
και γιατι εγω που εχω αδεια SW και ασχολούμαι με τα ψηφιακά να μου στερείται η "χαρά" να δοκιμάσω και τις δυνατότητες μου στα βραχέα ?

Γιώργος Ανώνυμος
25-08-11, 08:15
Δεν υπάρχει καμία "επίσημη κατάργηση της τηλεγραφίας" και ειδικά "εδώ & χρόνια".
Τόσο η ITU όσο και η IARU το περιλαμβάνουν κανονικά στα γνωστά και ενεργά modes, όσο και στα band plans.

Πέρα από αυτό - και είμαι από αυτούς που πιστεύουν πως η τηλεγραφία κάνει τη διαφορά από το CB στον ραδιοερασιτεχνισμό -
πιστεύω πως μπορεί να μην υπάρχει στις εξετάσεις με την διαφορά
πως κάποιες άλλες γνώσεις θα πρέπει να είναι προϋπόθεση
για να στρωθεί κάποιος να διαβάσει για να γίνει ραδιοερασιτέχνης.

Σαφώς και δεν πρέπει να υπάρξει κατάργηση αλλά νομίζω πως θα πρέπει να είναι θέμα επιλογής για όποιον επιλέξει να την χρησιμοποιήσει στις συγκεκριμένες περιοχές συχνοτήτων σύμφωνα με τα bandplans και όχι αποτρεπτικός παράγοντας για όποιον επίσης έχει επιλέξει έναν άλλο τύπο διαμόρφωσης στην περιοχή των βραχέων κυμάτων (HF) σύμφωνα με τα bandplans για επικοινωνίες φωνής σε SSB mode.

Συμφωνώ εν μέρει με το θέμα της ποιότητας των γνώσεων στις εξετάσεις προκειμένου να γίνονται τροχοπέδι για τους άσχετους. Αλλά το θέμα της ποιότητας-βαθμού δυσκολίας των θεμάτων των εξετάσεων είναι αντικείμενο της μέχρι τώρα αδειοδότησης για SW και ήταν κοινό με αυτό της αδειοδότησης για SV (στα SV απλά υπήρχε ο δεύτερος γύρος εξετάσεων με χειριστήριο χρήσης του κώδικα ΜΟΡΣ). Το εν μέρει έχει να κάνει με την απλή διαπίστωση πως τελικά αυτός που θέλει να ασχοληθεί με το άθλημα διευρύνει το γνωστικό του αντικείμενο από μόνος του με προσωπική ενασχόληση και δεν είναι θέμα εξετάσεων η πορεία του στο χώρο... Και το αντίθετο για πολλούς που παρισφύουν στον χώρο για ιδιοτελείς ή άλλους μη χομπίστικους λόγους!

Χαιρετισμούς!

thanp
25-08-11, 13:24
Δεν υπάρχει καμία "επίσημη κατάργηση της τηλεγραφίας" και ειδικά "εδώ & χρόνια".
Η ITU ακολουθώντας την κατάργηση από το 1999 των Morse στην ναυτιλία και το στρατό, ανακοίνωσε στο Conference του 2003 την παύση της απαίτησης των εξετάσεων CW για ραδιοερασιτέχνες, ακολουθούμενη από το σύνολο σχεδόν των χωρών συμπεριλαμβανομένης και του "κάστρου" της παράδοσης των Morse, των ΗΠΑ. Κατάργηση της "τηλεγραφίας" με την έννοια του mod σίγουρα δεν υπάρχει, όπως δεν υπήρξε ποτέ και κατάργηση του "ατμού", των βοϊδάμαξων και του δωδεκάθεου. :)

Τώρα όσο για το αν κάνει η τηλεγραφία τη διαφορά μεταξύ CB και ραδιοερασιτεχνισμού, και σε αυτό θα διαφωνήσω. Να μου πεις για την θεωρητικά καλύτερη κατάρτιση των ασχολούμενων, για τον πειραματισμό ναι, να μου πεις για κατασκευές και πάλι ναι, αλλά η τηλεγραφία; Δεν βλέπεις, γέμισαν τα βραχέα με Έλληνες που ασχολούνται με το CW. Με ελάχιστες εξαιρέσεις, το σύνολο σχεδόν μια φορά στη ζωή τους μαθαίνουν το ..."φυστικάκι" στα 5wpm (και αυτό όσοι δεν δίνουν το κατιτίς του στον εξεταστή) και αυτό είναι όλο. Στην συνέχεια η πλειψηφία τους απλά απολαμβάνει την "ποιοτική τους ανωτερότητα" από τους SW προσευχόμενοι κρυφά τις νύχτες μην ψηφιστεί η διαβούλευση και γίνουν ένα με την πλέμπα. :biggrin:

Μιλώντας τουλάχιστον για την Ελληνική πραγματικότητα, την διαφορά με το (κακό) CB, όταν υπήρχε διαφορά, την έκανε το ποιόν των ανθρώπων που εκ των πραγμάτων ήταν αποτέλεσμα κύρια του μικρού πλήθους ασχολούμενων με τον ραδιοερασιτεχνισμό. Με την υποχώρηση του CB και την αθρόα προσέλευση του κάθε πικραμένου μια χαρά CB κατάντησε και ο ραδιοερασιτεχνισμός και ούτε η τηλεγραφία ούτε οι παιδαριώδεις εξετάσεις ούτε η επιφανειακή σοβαροφάνεια κατάφεραν να το εμποδίσουν αυτό. Αν θέλεις την γνώμη μου, αυτό που χρειαζόταν είναι εξετάσεις. Μπορεί να είμαι αντίθετος με το κόλλημα στα (πεθαμένα) Morse, αλλά δεν μπορώ να θεωρήσω ως σοβαρές εξετάσεις το γνωστό multiple-choice με τις μισές και πλέον ερωτήσεις του να είναι λάθος ή να ισορροπούν μεταξύ αστειότητας και βλακείας. Και αν είναι να καταντήσει και πάλι CB, πράγμα μάλλον αναπόφευκτο δεδομένου του πλήθους των ενδιαφερόμενων, τουλάχιστον να καταντήσει CB ανθρώπων που διάολε ξέρουν να κάνουν μια κόλληση χωρίς να ακρωτηριαστούν ή να υπολογίσουν και να φτιάξουν ένα δίπολο ή ένα τροφοδοτικό.

Γιώργος Ανώνυμος
25-08-11, 13:48
Καταρχήν είμαι πολέμιος αυτών που επικαλούνται τα CW για τον περιορισμό χρήσης της ζώνης των βραχέων κυμάτων από μη γνώστες του κώδικα morse στη λογική του ότι τα βραχέα έχουν ιδιαίτερα και ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά διάδοσης και στη μετάδοση φωνής, τα οποία μόνο σε μικρή κλίμακα εμφανίζονται στις υψηλότερες μπάντες των αδειών κατηγορίας 2 (SW). Από εκεί και μετά θα ήθελα να αναφέρω δύο καλούς λόγους χρήσης των CW σήμερα και στο μέλλον: δυνατότητα καταλιπτότητας του εκπεμπόμενου μηνύματος σε αποστάσεις που κανένας άλλος τύπος διαμόρφωσης επιτυγχάνει. Έτσι με μικρή ισχύ εκπομπής μπορείς να κάνεις μακρινές επικοινωνίες χωρίς να λες αυτό που λέγαμε παλαιότερα (που ο Αραβικός κόσμος ήταν στις δόξες του) ο Άραβας με τα Kw από την έρημο και άλλες γελοιότητες για να δικαιολογήσεις ότι ο Ιταλός που μίλησες δεν έβγαινε από το Μιλάνο αλλά από τον Ασπρόπυργο που παραθέριζε!
Επίσης σε δοκιμές του στρατού σε πιθανό πόλεμο με χρήση ηλεκρομαγνητικών εμπλοκών - παρεμβολών - όπλων τα CW μπορού υπό προϋποθέσεις να διαπεράσουν το αντίξοο αυτό περιβάλλον και να μεταφέρουν το μήνυμα στην άλλη πλευρά. Κάποιοι πρόσκοποι επίσης γνωρίζουν να στέλνουν μηνύματα με τον φακό χρησιμοποιώντας τον κώδικα...
Εντέλλει είναι καλό που στα bandplans υπάρχουν ζώνες αμιγούς χρήσης CW για την αποφυγή φαινομένων μαρμελάδας (jam) στις συχνότητες. Υπάρχει χώρος για όλους και όλοι οι καλοί χωράνε μέχρι τους 30 MHz!

antonis_p
25-08-11, 14:57
Μιλώντας τουλάχιστον για την Ελληνική πραγματικότητα, την διαφορά με το (κακό) CB, όταν υπήρχε διαφορά, την έκανε το ποιόν των ανθρώπων που εκ των πραγμάτων ήταν αποτέλεσμα κύρια του μικρού πλήθους ασχολούμενων με τον ραδιοερασιτεχνισμό. Με την υποχώρηση του CB και την αθρόα προσέλευση του κάθε πικραμένου μια χαρά CB κατάντησε και ο ραδιοερασιτεχνισμός και ούτε η τηλεγραφία ούτε οι παιδαριώδεις εξετάσεις ούτε η επιφανειακή σοβαροφάνεια κατάφεραν να το εμποδίσουν αυτό. Αν θέλεις την γνώμη μου, αυτό που χρειαζόταν είναι εξετάσεις.

Ξεκινώ με την διαπίστωση πως στις σοβαρές και μεγάλες dxpeditions που δίνουν στατιστικά, το CW είναι το πρώτο mode σε συμμετοχή. Το αν οι πλοιοκτήτες προκειμένου να μειώσουν το κόστος, εκμεταλλευόμενοι την τεχνολογία άφησαν άνεργους τους τηλεγραφητές τους, δεν σημαίνει πως καταργήθηκε το CW. Στον στρατό μπορεί να μήν είναι το πρώτο mode αλλά πάντα υπάρχει σαν backup, όταν τα άλλα αποτύχουν θα χρησιμοποιηθεί. Και ξέρουμε πως οι πλέον τεχνολογικά προηγμένοι τρόποι επικοινωνίας είναι και οι περισσότερο ευαίσθητοι. Θυμίζω για να κάνω περισσότερο κατανοητό το τί θέλω να πω πως πέρσι η Κίνα κατέρριψε ένα δικό της δορυφόρο για να κάνει επίδειξη ισχύος.

Όπως σωστά είπε ο φίλος παραπάνω:


Συμφωνώ εν μέρει με το θέμα της ποιότητας των γνώσεων στις εξετάσεις προκειμένου να γίνονται τροχοπέδι για τους άσχετους.

η τηλεγραφία όλα αυτά τα χρόνια υποτίθεται πως εμπόδιζε τους άσχετους που δεν είχαν καμία διάθεση να διαβάσουν το παραμικρό, από το να μπουν στο χώρο και το κάνουν CB. Το αν όλοι χρησιμοποιούσαν μία γνωριμία για να ξεπεράσουν το "εμπόδιο" δεν σημαίνει πως αυτό δεν έπρεπε να υπάρχει. Και αυτό ήταν το ανάχωμα για τους άσχετους που ήθελαν μία άδεια προκειμένου να έχουν κάτι να δείξουν αν κάποιος διέκοπτε το πρόγραμμά τους με τις αφιερώσεις.

Όταν κάτι σε κάνει να διαβάσεις, δεν μπορεί επ' ουδενί να σου κάνει κακό. Και το να μάθεις αυτό που ξέρουν οι πρόσκοποι


Κάποιοι πρόσκοποι επίσης γνωρίζουν να στέλνουν μηνύματα με τον φακό χρησιμοποιώντας τον κώδικα...

δεν είναι και επιστήμη.

Γιώργος Ανώνυμος
25-08-11, 15:33
Το αν οι πλοιοκτήτες προκειμένου να μειώσουν το κόστος, εκμεταλλευόμενοι την τεχνολογία άφησαν άνεργους τους τηλεγραφητές τους, δεν σημαίνει πως καταργήθηκε το CW.
Μην ακούω τέτοια, θα με πιάσουν τα ιδεολογικά μου... Μην ξεχνάμε ότι η πληροφορία στο CW στέλνεται ούτε καν γράμμα, γράμμα στο πεδίο του χρόνου. Και αυτό δεν εξαρτάται από τον χειριστή δηλ. σαν το παραμύθι με το μηχάνημα και το γίγαντα ξυλοκόπο που τον νίκησε τελικά το μηχάνημα για 1 κούτσουρο...


Και αυτό ήταν το ανάχωμα για τους άσχετους που ήθελαν μία άδεια προκειμένου να έχουν κάτι να δείξουν αν κάποιος διέκοπτε το πρόγραμμά τους με τις αφιερώσεις.
Δεν ξέρω πολλούς να το κάνανε έτσι, για την ακρίβεια κανένα! Πιστεύω ότι το οποιοδήποτε κωλ...χαρτο δεν θα τους ξελάσπωνε στην περίπτωση σύλληψης παρουσία εισαγγελέα! Για να το αναφέρεις κάτι θα ξέρεις...


Όταν κάτι σε κάνει να διαβάσεις, δεν μπορεί επ' ουδενί να σου κάνει κακό. Και το να μάθεις αυτό που ξέρουν οι πρόσκοποι. δεν είναι και επιστήμη.
Δεν ξέρω αν είναι επιστήμη, απλά όταν μπόρεσα να το κάνω δεν το γουστάρησα και τελικά δεν το έκανα! Ότι μαθαίνεις καλό είναι αλλά σκέφτηκα γιατί στον χρόνο αυτό να μην μάθω τανγκό ας πούμε. Ίσως θα προσέλκυα και καμία ωραία παρουσία. Πέρα από την πλάκα εγώ με τους προσκόπους ήθελα να πω πως εκτός από τα ραδιοκύματα μπορείς να στέλεις με οπτικά μέσα ή και ακουστικά, αλλά αχρείαστα να είναι όλα αυτά, γιατί τότε....

Στα ραδιοερασιτεχνικά μου που ελπίζω κάποια στιγμή να τα ασκήσω εμένα μου αρκούν επικοινωνίες εντός Ελλάδος να μπορούν να καλύψουν όμως όλο τον χάρτη, π.χ. επικοινωνία με Θεσ/κη. Διευκρινίζω χωρίς την χρήση αναμεταδοτών ή web links... Πρέπει να υπάρχει χώρος για όλα τα γούστα αλλά με την χρήση κάποιων κανόνων. Και στο CB γίνονταν αξιοπρεπείες επικοινωνίες. Οι μπανταχτσήδες όλων των ειδών/συχνοτήτων αποβάλλονται από το σύνολο και χωρίς να απαιτούνται αστυνομικά μέτρα (βλ. ΕΕΕΤ αν και αυτή ασχολείται τελευταία σχεδόν αποκλειστικά με τον ΟΤΕ)!
Καλησπερίζω...

thanp
25-08-11, 20:36
Όταν κάτι σε κάνει να διαβάσεις, δεν μπορεί επ' ουδενί να σου κάνει κακό. Και το να μάθεις αυτό που ξέρουν οι πρόσκοποι

Θα μου επιτρέψεις και πάλι να διαφωνήσω και μάλιστα ριζικά. Όπως πολύ σωστά είπε παραπάνω ο φίλος Γιώργος, υπάρχουν πολύ χρησιμότερα πράγματα να κάνεις ή αν θες να διαβάσεις από το να ασχολείσαι με το Morse. Και αν πρόκειται να διαβάσεις κάτι που αναμφισβήτητα θα σου κάνει καλό και μόνο καλό, αυτό ας είναι ταυτόχρονα και κάτι αντικειμενικά χρήσιμο και όχι κάτι πρακτικά νεκρό και αδιάφορο για τους περισσότερους.

Και μια και μιλούμε για πρακτική χρησιμότητα ας δούμε την κατάσταση ως έχει, ρεαλιστικά και χωρίς υπερβολές.

Ο μέσος ραδιοερασιτέχνης κατασκευάζει απλές ή ενίοτε και σύνθετες κεραίες, στείνει και συντηρεί εγκαταστάσεις που βρίσκονται διάσπαρτες μέσα σε κατοικημένες περιοχές. Εκτός από τις ανοησίες του τύπου "μείνε 200m μακρυά από κεραυνούς, βάλε και καμια γείωση" που είδες αλήθεια να του επιβάλλεται το διάβασμα ή η εξέταση στην έστω θεμελιώδη αλλά σωστή γνώση του αντικειμένου;

Ο μέσος ραδιοερασιτέχνης θα κληθεί να αντιμετωπίσει παρεμβολές ηθελημένες ή μη, ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές δυσλειτουργίες μέχρι και την απλή συντήρηση των δικών του μηχανημάτων και γενικότερα της εγκατάστασης. Και αν κρίνουμε από τις εξετάσεις, για όλα λύση η γείωση και ...οι φερρίτες (που ανάθεμά με αν τύχει και τους δει ποτέ μια μεγάλη πλειοψηφία των ραδιοερασιτεχνών θα τους γνωρίσει).

Και αντί να μας απασχολεί η γελοιότητα και το συχνά εντελώς λάθος περιεχόμενο της ύλης των εξετάσεων, βάζουμε τον κάθε υποψήφιο μελλοντικό DXer των βραχέων να παιδεύεται με τα έτσι και αλλιώς άχρηστα για οτιδήποτε 5wpm σε morse, χωρίς να μας ενδιαφέρουν όλα τα παραπάνω, χωρίς να μας ενδιαφέρει αν ξέρει διάολε να δουλέψει ένα tuner, ένα μηχάνημα, αν ξέρει να μιλάει σαν άνθρωπος, αν μπορεί να διαχειριστεί ένα DX, αν μπορεί να υπολογίσει σωστά μια εγκατάσταση κεραίας, αν αν αν. Κολλήσαμε στα morse την στιγμή που το σύνολο σχεδόν δεν θα τα χρησιμοποιήσει ποτέ ξανά στην ζωή του και αδιαφορούμε για όλα αυτά που καθημερινά θα χρησιμοποιεί συχνά λάθος με αποτέλεσμα να βασανίζει τον εαυτό του, τον συνομιλητή του αλλά και τους γείτονες.

Τέλος, δεν λέω καλό το μεράκι, η παράδοση ή η μανία είτε αυτά λέγονται CW είτε AM είτε packet. Οι εξετάσεις όμως δεν πραγματοποιούνται απλά για να διατηρηθεί κάποια παράδοση ή μονομανία ορισμένων. Το μεράκι και η χρήση μιας οποιασδήποτε διαμόρφωσης είναι προσωπική επιλογή του καθενός, οι εξετάσεις όμως γίνονται για να αξιολογηθεί η ικανότητα των υποψηφίων να ανταπεξέρθουν στις έστω βασικές γνωσιακές ανάγκες του hobby.

Και αν θες την γνώμη μου, οι εξετάσεις στα σήματα morse το μόνο που μέχρι στιγμής έχουν καταφέρει είναι να κρατούν εκτός των βραχέων ανθρώπους συχνά με περισσότερες γνώσεις στο αντικείμενο αλλά με λιγότερο χρόνο ή διάθεση για ντι-ντα-ντιριντάχτα. Και από την άλλη, το γελοίο επίπεδο και η απίστευτη προχειρότητα της θεωρητικής εξέτασης κατάφερε μια χαρά να επιτρέψει τις υψηλές συχνότητες να καταντήσουν CB και μάλιστα όχι στις καλύτερές του ημέρες. Κάθεσαι στο πανελλαδικό και νομίζεις πως είσαι στο κανάλι 13 και από στιγμή σε στιγμή θα πεταχτεί ο τυγχόντας breaker ζητώντας ένα "κοντρολάκι". Μόνο τα echo λείπουν αλλά από ότι διαπιστώνω άρχισαν και αυτά να κάνουν αισθητή την την παρουσία τους και μάλιστα στα βραχέα, έστω και καλυμμένα με τον μανδύα του ...ESSB :001_smile:

antonis_p
25-08-11, 20:55
Θα μου επιτρέψεις και πάλι να διαφωνήσω και μάλιστα ριζικά. Όπως πολύ σωστά είπε παραπάνω ο φίλος Γιώργος, υπάρχουν πολύ χρησιμότερα πράγματα να κάνεις ή αν θες να διαβάσεις από το να ασχολείσαι με το Morse.
Αντικειμενικά ή υποκειμενικά; Γιατί είναι χρησιμότερο το να "ασχολείσαι με τη φωνή" απο το "ασχολείσαι με το Morse";


Ο μέσος ραδιοερασιτέχνης θα κληθεί να αντιμετωπίσει παρεμβολές ηθελημένες ή μη, ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές δυσλειτουργίες μέχρι και την απλή συντήρηση των δικών του μηχανημάτων και γενικότερα της εγκατάστασης. Και αν κρίνουμε από τις εξετάσεις, για όλα λύση η γείωση και ...οι φερρίτες (που ανάθεμά με αν τύχει και τους δει ποτέ μια μεγάλη πλειοψηφία των ραδιοερασιτεχνών θα τους γνωρίσει
Θα μάθει καλύτερα για τους φερρίτες αν δεν μάθει 24+10 γράμματα και αριθμούς ηχητικά;


Και αντί να μας απασχολεί η γελοιότητα και το συχνά εντελώς λάθος περιεχόμενο της ύλης των εξετάσεων, βάζουμε τον κάθε υποψήφιο μελλοντικό DXer των βραχέων να παιδεύεται με τα έτσι και αλλιώς άχρηστα για οτιδήποτε 5wpm σε morse
DXing χωρίς CW είναι b-dxing. Υποτίθεται πως μαθαίνει και όλα τα υπόλοιπα: κανονισμό επικοινωνιών, ραδιοθεωρία κλπ.
Εγώ θα προϋπέθετα 300 κάρτες swl στα 2 βασικά mode προκειμένου να ξέρει να σταθεί στη συχνότητα. Αλλά δεν αποφασίζω εγώ.


Και αν θες την γνώμη μου, οι εξετάσεις στα σήματα morse το μόνο που μέχρι στιγμής έχουν καταφέρει είναι να κρατούν εκτός των βραχέων ανθρώπους συχνά με περισσότερες γνώσεις στο αντικείμενο αλλά με λιγότερο χρόνο ή διάθεση για ντι-ντα-ντιριντάχτα.
Εφόσον μιλάμε για hobby (πέρα από υπηρεσία) προφανώς υπάρχει ο χρόνος. Πώς έχει κάποιος το χρόνο για να κάνει dxing, να διαβάσει την υπόλοιπη ύλη και δεν έχει για να μάθει 34 γράμματα; Τόση πολύ κουβέντα για 34 "ντι-ντα-ντιριντάχτα";

antonis_p
25-08-11, 21:04
Μην ακούω τέτοια, θα με πιάσουν τα ιδεολογικά μου... Μην ξεχνάμε ότι η πληροφορία στο CW στέλνεται ούτε καν γράμμα, γράμμα στο πεδίο του χρόνου. Και αυτό δεν εξαρτάται από τον χειριστή δηλ. σαν το παραμύθι με το μηχάνημα και το γίγαντα ξυλοκόπο που τον νίκησε τελικά το μηχάνημα για 1 κούτσουρο...
Δεν το ξέρω το παραμύθι και δεν μπορώ να σε ακολουθήσω στο συλλογισμό.



Δεν ξέρω πολλούς να το κάνανε έτσι, για την ακρίβεια κανένα! Πιστεύω ότι το οποιοδήποτε κωλ...χαρτο δεν θα τους ξελάσπωνε στην περίπτωση σύλληψης παρουσία εισαγγελέα! Για να το αναφέρεις κάτι θα ξέρεις...
Εγώ είχα την τιμή να γνωρίσω κάποιον που έκανε το προγραμματάκι του με ένα KENWOOD αλλά έχω ακούσει και άλλα τέτοια φαιδρά. Επίσης ξέρω πως και κάποιοι που φτιάχνουν μεσαιατζίδικα έχουν ραδιοερασιτεχικό διακριτικό κλήσης κλπ. Ανεξάρτητα αν αυτό είναι αρκετό για να τους ξελασπώσει αν κάποιοι κρατικοί υπάλληλοι κάνουν τη δουλειά τους.



Δεν ξέρω αν είναι επιστήμη, απλά όταν μπόρεσα να το κάνω δεν το γουστάρησα και τελικά δεν το έκανα! Ότι μαθαίνεις καλό είναι αλλά σκέφτηκα γιατί στον χρόνο αυτό να μην μάθω τανγκό ας πούμε.
Και κάποιοι άλλοι θα θεωρήσουν περιττά τα υπόλοιπα μαθήματα στα οποία καλούνται να εξεταστούν για να πάρουν άδεια ραδιοερασιτέχνη. Θα σου πει ο άλλος πως όπως έπαιρνα το cb έτοιμο έτσι θα πάρω και τη "σκούπα" !!! Γιατί να μάθω ραδιοθεωρία; Και τότε την κ40 έτοιμη την έπαιρνα, και στο μέλλον την diamond έτοιμη θα την πάρω ...

thanp
25-08-11, 22:31
Αντικειμενικά ή υποκειμενικά; Γιατί είναι χρησιμότερο το να "ασχολείσαι με τη φωνή" απο το "ασχολείσαι με το Morse";
Μήπως γιατί ζούμε στο 2011;
Μήπως επίσης γιατί πλέον του 90% του φάσματος είναι τηλεφωνία και το σύνολο σχεδόν των δεκάδων χιλιάδων ραδιοερασιτεχνών στην Ελλάδα δεν έχουν καν χειριστήριο στον εξοπλισμό τους (ούτε και θέλουν να δούν).
Μήπως γιατί με την ίδια λογική θα έπρεπε να δοκιμάζονται στον χειρισμό του μικροφώνου που αποτελεί την καθημερινότητα ενός ραδιοερασιτέχνη ενώ δεν έχει ακόμα ...καταργηθεί;


Θα μάθει καλύτερα για τους φερρίτες αν δεν μάθει 24+10 γράμματα και αριθμούς ηχητικά;
Γιατί θα τους γνωρίζει έχοντάς τα μάθει; Μόνο που η άγνοια για τους φερρίτες και κάθε τι το τεχνικά συναφές θα επηρρεάζει καθημερινά τον ίδιο, εμένα, εσένα τον κάθε γείτονα και τον αέρα γενικότερα. Η άγνοια των morse ποιόν θα επηρρεάσει;


DXing χωρίς CW είναι b-dxing.
Γνώμη σου. Για το σύνολο πάντως των χωρών, ακόμα και των πάλαι ποτέ παραδοσιακών κάστρων του CW όπως η ARRL τα Morse έχουν πεθάνει. Και αν κρίνουμε και από την τελευταία διαβούλευση η αιώνια καθυστερημένη Ελλάδα ακολουθεί έστω αργά τον ίδιο δρόμο. Οπότε πιά λίγη αξία έχει το τι διαφορετικό πιστεύεις εσύ ή εγώ. :wiink:

antonis_p
25-08-11, 22:40
Μήπως γιατί ζούμε στο 2011;
Μήπως επίσης γιατί πλέον του 90% του φάσματος είναι τηλεφωνία και το σύνολο σχεδόν των δεκάδων χιλιάδων ραδιοερασιτεχνών στην Ελλάδα δεν έχουν καν χειριστήριο στον εξοπλισμό τους (ούτε και θέλουν να δούν).
Μήπως γιατί με την ίδια λογική θα έπρεπε να δοκιμάζονται στον χειρισμό του μικροφώνου που αποτελεί την καθημερινότητα ενός ραδιοερασιτέχνη ενώ δεν έχει ακόμα ...καταργηθεί;
Η Ελλάδα δεν είναι ούτε στον ραδιοερασιτεχνισμό κάτι που πρέπει ένα άλλο έθνος να μιμηθεί.
Σκατά ραδιοερασιτεχνισμό έχουμε. Μπορούμε να κουβεντιάσουμε για τον Γερμανικό, τον Αμερικάνικο και τον Ιαπωνικό ραδιοερασιτεχνισμό.


Γιατί θα τους γνωρίζει έχοντάς τα μάθει; Μόνο που η άγνοια για τους φερρίτες και κάθε τι το τεχνικά συναφές θα επηρρεάζει καθημερινά τον ίδιο, εμένα, εσένα τον κάθε γείτονα και τον αέρα γενικότερα. Η άγνοια των morse ποιόν θα επηρρεάσει;
Δεν κάνω ραδιοερασιτεχνισμό με πρωταρχικό γνώμονα τον γείτονα. Για μένα το κάνω έχοντας πάντα υπόψιν να μην ενοχλήσω.
Αυτός που έχει την υπομονή να μάθει τηλεγραφία, έχει διάθεση, θα μάθει και τα υπόλοιπα.
Το πρόβλημα είναι για αυτόν που θέλει να παρει την άδεια χωρίς να μάθει τίποτα.


Γνώμη σου. Για το σύνολο πάντως των χωρών, ακόμα και των πάλαι ποτέ παραδοσιακών κάστρων του CW όπως η ARRL τα Morse έχουν πεθάνει. Και αν κρίνουμε και από την τελευταία διαβούλευση η αιώνια καθυστερημένη Ελλάδα ακολουθεί έστω αργά τον ίδιο δρόμο. Οπότε πιά λίγη αξία έχει το τι διαφορετικό πιστεύεις εσύ ή εγώ. :wiink:
Γιατί; αυτά που λες εσύ δεν είναι η δική σου άποψη;

Αν έχεις διάθεση να ασχοληθείς με το dxing (και το contesting) θα βρεις πως η δραστηριότητα στο cw δεν υπολείπεται καθόλου αυτής της φωνής.
Και αν κάπου η δραστηριότητα σε φωνή είναι ελάχιστα υψηλότερη, λάβε υπόψιν πως στο μικρόφωνο μπορεί να κάνει καριέρα και ο Μητσος ο Scania, στο cw δεν μπορεί...

thanp
25-08-11, 23:38
Δεν κάνω ραδιοερασιτεχνισμό με πρωταρχικό γνώμονα τον γείτονα. Για μένα το κάνω έχοντας πάντα υπόψιν να μην ενοχλήσω.
Σωστά, αλλά δυστυχώς η γνώση του morse δεν βοηθά σε τίποτα ως προς αυτό, αντιθέτως με όλα τα υπόλοιπα τα οποία είναι απαραίτητα αλλά αξιολογούνται με προκλητική ανεπάρκεια από την πολιτεία.



Γιατί; αυτά που λες εσύ δεν είναι η δική σου άποψη;
Σαφώς και είναι άποψή μου που και αυτή με την σειρά της υπόκειται σε κριτική. Μόνο που δυστυχώς ή ευτυχώς αυτή η άποψη συνάδει με την άποψη κάθε σχεδόν χώρας του DXCC και κάθε επίσημης ραδιοερασιτεχνικής ή μη αρχής. Οπότε ότι και να συζητούμε οι δυό μας και όσο και αν διαφωνούμε, ο κύβος για το χειριστήριο και την αξία του τουλάχιστον σε επίπεδο εξετάσεων έχει πλέον ριφθεί.



Και αν κάπου η δραστηριότητα σε φωνή είναι ελάχιστα υψηλότερη, λάβε υπόψιν πως στο μικρόφωνο μπορεί να κάνει καριέρα και ο Μητσος ο Scania, στο cw δεν μπορεί...
Αυτό είναι δικό του πρόβλημα όχι δικό μου. Όσο αδιάφορος μου είναι ο "Μήτσος ο Scania" με μικρόφωνο, άλλο τόσο θα μου ήταν αδιάφορος αν είχε χειριστήριο ή περικεφαλαία. Λυπούμαι αν διαφωνούμε, αλλά δυστυχώς δεν κάνει το χειριστήριο τον καλό χειριστή το αντίθετο ίσως και να ισχύει και αυτό θα έπρεπε να αξιολογείται και να καλλιεργείται ως νοοτροπία από την πολιτεία τους συλλόγους και τους ραδιοερασιτέχνες.

silver
25-08-11, 23:44
Μηπως καποιος θα μπορουσε να με βοηθησει να δωσω μια απαντηση τοσο στον εαυτο μου οσο και σε καποιους αλλους που μπορει να τους απασχολει το ιδιο ερωτημα;Κατα την γνωμη σας ποιος ειναι πιο κοντα στο πνευμα-νοημα του ραδιοερασιτεχνισμου;Ενας που μελετα,σχεδιαζει και υλοποιει-κατασκευαζει εναν πομπο και μια κεραια για τις νομιμες συχνοτητες των ραδιοερασιτεχνων η ενας φραγκατος που μπαινει σε ενα μαγαζι τα αγοραζει ετοιμα και αρχιζει τις επαφες του;Κι αμα χαλασει επειδη δεν ξερουμε που παν τα τεσσερα δεν βαριεσαι πληρωνουμε και μας τον φτιαχνουνε.Ας μου απαντησει καποιος μπας και βγαλουμε και καμμια ακρη για την υλη των εξετασεων.Γιατι σιγουρα γνωριζοντας τον κωδικα Μορς ουτε γνωστες μας κανει ουτε και ατομα της ραδιοερασιτεχνικης ελιτ μας κανει οπως πιστευουν ορισμενοι.Εκτος και αν ισχυει ακομα το δογμα του 75-76 οτι οσο πιο λιγοι ειμαστε τοσο καλυτερα γιατι αμα γινουμε πολλοι θα καταντησουμε σαν τα περιπτερα.Η το ακομα χειροτερο οτι ο κωδικας χρειαζεται για αλλους ευννοητους λογους που ανηκουν στην κατηγορια:ξερουμε αλλα δεν λεμε......Απο καποιον που προσπαθησε να γινει αδειουχος πριν απο 40 χρονια αλλα δυστυχως πηρε δρομο και ακομα τρεχει και θα τρεχει για πολυ ακομα οσο ακουει-διαβαζει-βλεπει αυτα που γινονται.Υ.Γ. Υπαρχουν και εξαιρεσεις στον κανονα.Ευχαριστω.

antonis_p
25-08-11, 23:54
Σωστά, αλλά δυστυχώς η γνώση του morse δεν βοηθά σε τίποτα ως προς αυτό, αντιθέτως με όλα τα υπόλοιπα τα οποία είναι απαραίτητα αλλά αξιολογούνται με προκλητική ανεπάρκεια από την πολιτεία.
Όταν κάνεις hobby βασικά μετράει η δική σου ευχαρίστηση. Αν δεν είσαι σε θέση να μην ενοχλείς τους γείτονες, θα φροντίσει η ΕΕΤΤ.



Σαφώς και είναι άποψή μου που και αυτή με την σειρά της υπόκειται σε κριτική. Μόνο που δυστυχώς ή ευτυχώς αυτή η άποψη συνάδει με την άποψη κάθε σχεδόν χώρας του DXCC και κάθε επίσημης ραδιοερασιτεχνικής ή μη αρχής. Οπότε ότι και να συζητούμε ο κύβος έχει μάλλον πλέον ριφθεί.
Το DXCC αφορά μόνο το ομώνυμο βραβείο.




Αυτό είναι δικό του πρόβλημα όχι δικό μου. Όσο αδιάφορος μου είναι ο "Μήτσος ο Scania" με μικρόφωνο, άλλο τόσο θα μου ήταν αδιάφορος αν είχε χειριστήριο ή περικεφαλαία. Λυπούμαι αν διαφωνούμε, αλλά δυστυχώς δεν κάνει το χειριστήριο τον καλό χειριστή το αντίθετο ίσως και να ισχύει και αυτό θα έπρεπε να αξιολογείται και να καλλιεργείται ως νοοτροπία από την πολιτεία τους συλλόγους και τους ραδιοερασιτέχνες.
Και κάτι ακόμα: Δεν υπάρχουν χειριστές με κακή παρουσία στο CW - που να δημιουργούν αρνητικές εντυπώσεις - αντίθετα υπάρχουν πολλοί στη φωνή. Το cluster θα σε πείσει.

14195.0 IT9RYH 25-Aug-2011 1910Z biggest idiot on the air κλπ

antonis_p
25-08-11, 23:57
Γιατι σιγουρα γνωριζοντας τον κωδικα Μορς ουτε γνωστες μας κανει ουτε και ατομα της ραδιοερασιτεχνικης ελιτ μας κανει οπως πιστευουν ορισμενοι.

Πώς εννοούμε το "ελιτ"; Από αυτό πρέπει να ξεκινήσουμε.

thanp
26-08-11, 00:01
Όταν κάνεις hobby βασικά μετράει η δική σου ευχαρίστηση. Αν δεν είσαι σε θέση να μην ενοχλείς τους γείτονες, θα φροντίσει η ΕΕΤΤ.
Ναι έχουμε δει όλα αυτά τα χρόνια πόσο καλά φροντίζει τέτοια θέματα η EETT. :lool:


Το DXCC αφορά μόνο το ομώνυμο βραβείο.
Συγγνώμη αλλά δεν νομίζω να θέλει πολύ μυαλό ώστε να γίνει αντιληπτό πως αναφερόμουν στο σύνολο των χωρών του DXCC που ανά τον κόσμο για τους ραδιοερασιτέχνες όπως εσύ αποτελεί την επιτομή των δραστηριοποιούμενων (http://www.arrl.org/files/file/DXCC/2011e DXCC Current.pdf) στο hobby χωρών.

silver
26-08-11, 00:08
Ελιτ συνηθως ονομαζεται μια ομαδα ανθρωπων που θεωρει-νομιζει-πιστευει οτι εχει περισσοτερα δικαιωματα απο καποια αλλη ομαδα και προφανως διαφερει απο αυτην θεωροντας την κατωτερη.

antonis_p
26-08-11, 07:07
Συγγνώμη αλλά δεν νομίζω να θέλει πολύ μυαλό ώστε να γίνει αντιληπτό πως αναφερόμουν στο σύνολο των χωρών του DXCC που ανά τον κόσμο για τους ραδιοερασιτέχνες όπως εσύ αποτελεί την επιτομή των δραστηριοποιούμενων (http://www.arrl.org/files/file/DXCC/2011e DXCC Current.pdf) στο hobby χωρών.

Το DXCC έχει entities και όχι χώρες. Η (χώρα) Ελλάδα στο DXCC αποτελείται από τέσσερις (4) DXCC entities.


Ελιτ συνηθως ονομαζεται μια ομαδα ανθρωπων που θεωρει-νομιζει-πιστευει οτι εχει περισσοτερα δικαιωματα απο καποια αλλη ομαδα και προφανως διαφερει απο αυτην θεωροντας την κατωτερη.

Όλοι έχουν τα ίδια δικαιώματα που απορρέουν από τις εξετάσεις που πρέπει κάποιος να δώσει για να πάρει την επιθυμητή άδεια. Στην οδήγηση για παράδειγμα, ο οδηγός τριαξονικής νταλίκας έχει περισσότερα δικαιώματα από τον οδηγό οχήματος μέχρι 8 θέσεων και βάρους μέχρι 2 τόνους; Δεν έχει άλλα δικαιώματα. Απλά πέτυχε επιτυχώς διαφορετικές εξετάσεις και οδηγά διαφορετικό όχημα. Αυτός που χρησιμοποιεί τηλεγραφία σύμφωνα με το band plan μπορεί να χρησιμοποιεί όλη σχεδόν την μπάντα ενώ αυτός που χρησιμοποιεί μικρόφωνο μπορεί να χρησιμοποιεί μόνο ένα περιορισμένο μέρος αυτής. Πάλι δεν θα έχει τα ίδια "δικαιώματα".

http://www.sz7xan.gr/wp-content/uploads/2008/10/bandplan_2006.pdf

ρ (http://www.sz7xan.gr/wp-content/uploads/2008/10/bandplan_2006.pdf)ίξε μια ματιά, πολύ λίγες περιοχές συχνοτήτων είναι απαγορευμένες για τηλεγραφία ενώ είναι πολλές αυτές που δεν επιτρέπεται η φωνή. Δηλαδή όποια άδεια και αν πάρει κάποιος και με οπιονδήποτε τρόπο δεν θα μπορεί να κάνει ssb μεταξύ 3500 και 3600. Με αυτή την έννοια κάποιοι πάλι θα έχουν περισσότερα "δικαιώματα"

Γιώργος Ανώνυμος
26-08-11, 10:00
Συνάδελφοι η συζήτηση τείνει να ξεφύγει από τον αρχικό της σκοπό... Ένας τρίτος αναγνώστης διαπιστώνει μία πολυσυλλεκτικότητα και πως οι απόψεις που ακούγονται είναι σωστές σε συνάρτηση με την οπτική γωνία του καθενός...

Απλά πρέπει να γίνει κατανοητό το αυτονόητο ότι όσα επιχειρήματα και αν ακούσει κάποιος για την χρησιμότητα π.χ. του CW (όπου και εγώ ανέφερα κάποια) κανένας δεν θα μπορέσει να τον μεταπείσει ως προς να κάνει κάτι που απλά δεν τον ελκύει (κοινώς δεν το γουστάρει!).

Απο εκεί και μετά το φάσμα αποτελεί Δημόσια περιουσία, εκχωρείται κατά περίπτωση με νόμους της πολιτείας και επομένως δεν είναι ιδιοκτησία κανενός. Στα πλαίσια του τι θέλει ο καθένας και με σεβασμό πάντα στην κείμενη νομοθεσία και τον κανονισμό λειτουργίας ραδιοερασιτεχνικών σταθμών είναι υπεύθυνος να λειτουργήσει τον σταθμό του.

Επαναλαμβάνω κάποια αυτονόητα γιατί δεν καταλαβαίνω τελικά πιο είναι το θέμα σας. Τώρα όσον αφορά τις γνώσεις του καθενός αυτές συναρτώνται με πολλά πράγματα, π.χ. κάποιος μπορεί να έχει κάνει σπουδές στις αναλογικές τηλεπικοινωνίες και να έχει εντριφήσει ακαδημαικά στο αντικείμενο. Αν μάθει τον κανονισμό λειτουργίας των ραδιοερασιτεχνών και συμπεριφέρεται κόσμια στις συχνότητας τι θα πρέπει να του πούμε: ότι δεν μπορεί να βγαίνει βραχέα επειδή δεν γνωρίζει μορς και δεν έχει μπάρμπα την Κορώνη να του εκχωρήσει την άδεια με συνοπτικές διαδικασίες. Έλεος πια με αυτά τα Μορς και τους κολλημένους...!!! Και επειδή κάποιοι μεσεατζήδες έχουν ραδιοερασιτεχνική άδεια και ενδεχομένως μπορεί κάποια στιγμή να κάνουν κατάχρηση σημαίνει ότι θα πρέπει να την πληρώσουν όλοι με κάποιο τρόπο?. Μήπως είναι και Βίκτωρες? Εγώ γνωρίζω ότι κάποιοι που κατακαιρούς έχουν συλληφθεί για παρεμβολές σε αναμεταδότες (μία περίπτωση μάλιστα τελευταία) ήταν πλήρως (δηλ. με ενεργή παρουσία στις συχνότητες) Βίκτωρες. Τελικά τα ράσα κάνουν τον παπά, δεν το γνωρίζω?

Ο καθένας κατα την ταπεινή μου άποψη θα πρέπει να έχει τη δυνατότητα να εκφραστεί ελεύθερα στα πλαίσια του κανονισμού λειτουργίας και οι εμπλεκόμενοι φορείς θα πρέπει να του δίνουν τη δυνατότητα! Σε μία υποτίθεται ελεύθερη κοινωνία θα πρέπει να είμαστε περισσότερο ανοιχτοί και χωρίς τα κολλήματα του παρελθόντος. Δόξα τώ θεώ υπάρχει πεδίο δόξης λαμπρόν για όλους, αν αξίζει κάποιος θα αναδειχτεί, αν λειτουργεί αντιδεοντολογικά θα απορριφθεί από το λοιπό υγιές σώμα!!

Καλημερίζω

silver
26-08-11, 10:16
Η διαφορα λοιπον οπως και στο παραδειγμα που ανεφερες ειναι οτι ολοι οδηγουν απλως ενω εδωσαν τις ιδιες θεωρητικες εξετασεις και οδηγουν ολοι αυτος που δινει και μηχανολογια,στην περιπτωση μας Μορς,εχει το δικαιωμα να οδηγει και μεγαλυτερα οχηματα.Ολοι λοιπον κυκλοφορουν με το διπλωμα σε ολους τους δρομους και δεν απαγορευεται στον κατοχο ερασιτεχνικου διπλωματος να κυκλοφορει π.χ στην εθνικη οδο.Το ιδιο επρεπε να ισχυει και εδω.Δλδ αφου δινουν τις ιδιες εξετασεις οι αδειες SW εχουν περιορισμο οχι ως προς τις υποζωνες που προοριζονται για CW αλλα σε ολες τις ζωνες HF.Καμμια αντιρηση στο να κανουν χρηση των ζωνων CW αυτοι που εχουν την γνωση του κωδικα αλλα κατα την αποψη μου αναφαιρετο δικαιωμα και ενος SW να εκπεμπει στις ζωνες για AM η SSB.Αρα η ενσταση μου ειναι γιατι να μην μπορει καποιος με αδεια SW να κανει π.χ. επαφες στα 160μ,80,40 κλπ στην υποζωνη που επιτρεπεται σε AM MODE η SSB.Πιστευω να εγινα αντιληπτος.Οσο για το θεμα της ελιτ που προανεφερα απλως διαβασε λιγο προσεκτικα το υφος ορισμενων που εγραψαν στην διαβουλευση η ριξε καμμια ματια σε ορισμενες σελιδες ραδιοερασιτεχνων και με το χερι στην καρδια πες μου αν δεν υπαρχει μια,ας πουμε,υπεροψια ορισμενων SV απεναντι στους SW.Οσο για το επιπεδο και των δυο κατηγοριων δυστυχως παντα υπαρχουν και οι καλοι και οι κακοι.Ουδεις ασφαλτος οπως λεει και η γνωστη μας LADY ANGIE.Καλημερα.

Γιώργος Ανώνυμος
26-08-11, 10:38
Ως προς το πρώτο μέρος σχετικά με τους ραδιοερασιτέχνες με άδεια κατηγορίας 2 (SW) συμφωνούμε, νομίζω έχει αναφερθεί κάμποσες φορές!

Μία ψύχραιμη ματιά νομίζω δείχνει ότι ό συκεκριμένος χώρος δεν διαφέρει από όλους τους υπόλοιπους: θα έχει τους "κακούς" που τον δυσφημούν, τους "δήθεν" ή "ελίτ" ή όπως θέλεις, τα "κοράκια" δηλ. αυτούς που τον εκμεταλλεύνονται (π.χ για να κάνουν ταξίδια τζαμπέ - δεν θέλω να επεκταθώ στο συγκεκριμένο, ο νοών νοείτω), τους υπέρμαχους, "προστάτες" και τιμητές κλπ. Απλά θα πρέπει να το δούμε σαν μία ακόμα συλλογική (με την έννοια της συλλογικότητας και δευτερευόντως των Ενώσεων, Συλλόγων κλπ. οργανομένων φορέων που είναι προαιρετικοί για τους αδειούχους) δραστηριότητα με ότι αυτό και αν σημαίνει για τον καθένα μας αλλά και το σύνολο...

antonis_p
26-08-11, 10:55
Οσο για το θεμα της ελιτ που προανεφερα απλως διαβασε λιγο προσεκτικα το υφος ορισμενων που εγραψαν στην διαβουλευση η ριξε καμμια ματια σε ορισμενες σελιδες ραδιοερασιτεχνων και με το χερι στην καρδια πες μου αν δεν υπαρχει μια,ας πουμε,υπεροψια ορισμενων SV απεναντι στους SW.

Δεν μπορώ να αποκλείσω πως κάποιος μπορεί να έχει τέτοια λογική αλλά προσωπικά δεν το ξέρω. Πιστεύω πως οι SW μπορεί να είναι και σοβαροί ραδιοερασιτέχνες αλλά μπορεί να είναι και της πλάκας, των αναμεταδοτών ή των έξω από την ραδιοερασιτεχνική μπάντα - πανελλαδικών. Κάποιος κάτοχος SW διακριτικού κλήσης μπορεί να μιλήσει μέσω δορυφόρων, μπορεί να μιλήσει με διαστημικούς σταθμούς και μπορει να κάνει DX στα 2μ ή τα 70 εκατ. Αυτά είναι πράγματι σπουδαία και για αυτό ο SW δεν είναι ούτε CBer ούτε μεσαιατζής. Αρκεί να μην υποτιμήσει ο ίδιος αυτό που έχει.

Κάποιοι πράγματι γίνονται ελίτ. Πραγματική ελίτ όμως και όχι δήθεν. Υπάρχουν καταξιωμένοι ραδιοερασιτέχνες με διεθνή αναγνώριση. Εκεί φαίνεται ποιος είναι ο καθένας πραγματικά. Υπάρχουν βραβεία, διαγωνισμοί κλπ που φέρνουν την αναγνώριση διεθνώς και όχι μεταξύ μας. Ιδιαίτερα εκεί κανείς δεν μπορεί να είναι δήθεν. Όλοι ξέρουμε ποιος είναι ο καθένας μας. Και πόσο αναγνωρισμένος είναι.

Γιώργος Ανώνυμος
26-08-11, 10:58
Πιστεύω πως οι SW μπορεί να είναι και σοβαροί ραδιοερασιτέχνες αλλά μπορεί να είναι και της πλάκας, των αναμεταδοτών ή των έξω από την ραδιοερασιτεχνική μπάντα - πανελλαδικών.

Για τους SV δηλ. δεν ισχύει το παραπάνω σχόλιο?

antonis_p
26-08-11, 11:02
Για τους SV δηλ. δεν ισχύει το παραπάνω σχόλιο?

Φυσικά, το λέω επειδή μερικοί αισθάνονται "εγκλωβισμένοι" και πιστεύουν πως η άδεια τους είναι μόνο για τα reports στους αναμεταδότες. Αν δεν απομονώσεις μόνο την παραπάνω πρόταση θα το καταλάβεις.

Γιώργος Ανώνυμος
26-08-11, 11:20
Φυσικά, το λέω επειδή μερικοί αισθάνονται "εγκλωβισμένοι" και πιστεύουν πως η άδεια τους είναι μόνο για τα reports στους αναμεταδότες. Αν δεν απομονώσεις μόνο την παραπάνω πρόταση θα το καταλάβεις.

Μα αν κατάλαβα καλά το θέμα που συζητάει ο Θάνος είναι τα βραχέα. Νομίζω ότι δεν το ενδιαφέρουν οι δραστηριότητες που αναφέρεις στα πλαίσια της αδειόδότησης SW. Όπως και εγώ ανέφερα πως στο βάθος του μυαλού μου (όταν το επιτρέψουν για μένα οι συνθήκες της ζωής) θα ήθελα να κάνω συνομιλίες μέσα στην Ελλάδα εκεί που το επιτρέπουν οι μπάντες HF. Δεν ξέρω αν θά είναι τα 40μ. ή τα 80μ. Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις για κάρτες από τροπικά μέρη κλπ κλπ. Αυτό μου αρκεί και με ικανοποιεί. Μέσω φίλων ραδιοερασιτεχνών μπορώ να βιώσω την εμπειριά δύσκολων DXing ως θεατής-ακροατής έστω αλλά προς το παρόν τουλάχιστον δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει να εντρυφήσω...

thanp
26-08-11, 11:47
Υπάρχουν βραβεία, διαγωνισμοί κλπ που φέρνουν την αναγνώριση διεθνώς και όχι μεταξύ μας. Ιδιαίτερα εκεί κανείς δεν μπορεί να είναι δήθεν. Όλοι ξέρουμε ποιος είναι ο καθένας μας. Και πόσο αναγνωρισμένος είναι.
Τα βραβεία και οι διαγωνισμοί αδελφέ δεν αναδεικνύουν ούτε κάποια "ελίτ" με την θετική σημασία του όρου, ούτε τα ποιοτικά χαρακτηριστικά ή την τεχνική κατάρτιση ενός ενασχολούμενου με ένα καθαρά τεχνικό hobby όπως ο ραδιοερασιτεχνισμός. Σίγουρα κάτι φανερώνουν αλλά εξαιρουμένων κάποιων τεχνικής υφής challenges τις περισσότερες φορές δεν αποδεικνύουν τίποτα περισσότερο από το ότι κάποιοι συνάδελφοι είναι περισσότερο αργόσχολοι από κάποιους άλλους.

Σίγουρα πρόκειται για διαφορετικές πτυχές του ίδιου hobby, αλλά προσωπικά σε καμμιά ελίτ δεν θα ανήγαγα ανθρώπους που ξημεροβραδιάζονται συμμετέχοντας σε ανούσια contests κάνοντας QSOs των 10", δίνοντας 9-5 reports σε όποιον ακούν και κρεμώντας στην συνέχεια σημαιάκια και αναμνηστικά "λάφυρα" στους τοίχους τους. Σαφώς δικαίωμά τους, σίγουρα μια έκφραση δημιουργικότητας για τους ίδους αλλά μην τρελαθούμε κιόλας και ονοματίσουμε ως δικαιολογημένο ελιτισμό και αναγνώριση την γραφικότητα του hobby. :001_smile:

Και επί τη ευκαιρία ορίστε και ένα καταπληκτικό video του K1OIK που μιλάει τόσο για την κατάντια αυτής της ...ελίτ όσο και για γραφικότητες και κολλήματα ορισμένων ραδιοερασιτεχνών. Πραγματικά απολαυστικό video με μεγάλες αλήθειες.


http://www.youtube.com/watch?v=IWE7FrVY9T4

antonis_p
26-08-11, 17:43
Τα βραβεία και οι διαγωνισμοί αδελφέ δεν αναδεικνύουν ούτε κάποια "ελίτ" με την θετική σημασία του όρου, ούτε τα ποιοτικά χαρακτηριστικά ή την τεχνική κατάρτιση ενός ενασχολούμενου με ένα καθαρά τεχνικό hobby όπως ο ραδιοερασιτεχνισμός. Σίγουρα κάτι φανερώνουν αλλά εξαιρουμένων κάποιων τεχνικής υφής challenges τις περισσότερες φορές δεν αποδεικνύουν τίποτα περισσότερο από το ότι κάποιοι συνάδελφοι είναι περισσότερο αργόσχολοι από κάποιους άλλους.
Τα βραβεία πάντα κάτι δηλώνουν. Το ίδιο και οι διαγωνισμοί. Είτε πρόκειται για ραδιοερασιτεχνισμό είτε για οτιδήποτε άλλο.
Αν αυτοί που πετυχαίνουν κάτι σημαντικό στους διαγωνισμούς είναι αργόσχολοι, ποιοι ραδιοερασιτέχνες δεν είναι αργόσχολοι; Ξέρω πως το να πετύχεις κάτι θέλει κόπο, χρόνο και δυνατότητες. Υπάρχει και άλλος τρόπος;


Σίγουρα πρόκειται για διαφορετικές πτυχές του ίδιου hobby, αλλά προσωπικά σε καμμιά ελίτ δεν θα ανήγαγα ανθρώπους που ξημεροβραδιάζονται συμμετέχοντας σε ανούσια contests κάνοντας QSOs των 10", δίνοντας 9-5 reports σε όποιον ακούν και κρεμώντας στην συνέχεια σημαιάκια και αναμνηστικά "λάφυρα" στους τοίχους τους. Σαφώς δικαίωμά τους, σίγουρα μια έκφραση δημιουργικότητας για τους ίδους αλλά μην τρελαθούμε κιόλας και ονοματίσουμε ως δικαιολογημένο ελιτισμό και αναγνώριση την γραφικότητα του hobby. :001_smile:
Δέχομαι πως πρόκειται για κάτι που απαξιώνεις εφόσον το κατέχεις. Αν γνωρίζεις κάτι και ξέρεις να το κάνεις καλά, μετά μπορείς να το απορρίψεις, Διαφορετικά το μυαλό μου πάει στην λαϊκή σοφία με το πονηρό ζώο και κάτι που δεν έφτανε. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Ιδού η SV5, ιδού και το πήδημα ...


Και επί τη ευκαιρία ορίστε και ένα καταπληκτικό video του K1OIK που μιλάει τόσο για την κατάντια αυτής της ...ελίτ όσο και για γραφικότητες και κολλήματα ορισμένων ραδιοερασιτεχνών. Πραγματικά απολαυστικό video με μεγάλες αλήθειες.
Λοιπόν, τί λέει ο K1OIK για τα contests; Πως προσπαθούν να "δουλέψουν" όσο περισσότερους γίνεται ραδιοερασιτέχνες σε μία μικρή περίοδο. Δεν ανταλλάσσουν κάποια χρήσιμη πληροφορία: δεν λένε το όνομά τους, δεν λένε την τοποθεσία τους (σε κάποια την λένε, λέγεται grid locator και έχει την μορφή: KM18WH) δεν λένε κάτι για την οικογένειά τους (σε κάποια αναφέρουν την ηλικία τους) δεν λένε για τον πομπό τους ή για τον καιρό! Ανταλλάσσουν μόνο το διακριτικό κλήσης τους και ένα signal report (59 ή 599) το οποίο είναι αναληθές.
Για να προχωρήσω μετά από λίγη μετάφραση, να δούμε τί είναι ραδιοερασιτεχνισμός. Ευτυχώς ο ραδιοερασιτεχνισμός δεν έχει ανάγκη από υποκειμενικές ερμηνείες. Ο ραδιοερασιτεχνισμός αναφέρεται ξεκάθαρα στη νομοθεσία τί είναι. Διαβάζω στο site του υπουργείου: "Ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι μια υπηρεσία ραδιοεπικοινωνίας, που έχει ως σκοπό την αυτοδιδασκαλία, την αλληλοεπικοινωνία, την τεχνολογική έρευνα των ραδιοερασιτεχνών" Άρα όσο καλύτερα εξασκείς αυτήν την υπηρεσία ραδιοεπικοινωνίας τόσο καλύτερος ραδιοερασιτέχνης είσαι. Ίσως θα μπορούσαμε να κουβεντιάσουμε και άλλες ερμηνείες αλλά αυτή βγαίνει αβίαστα και κατά λέξη διαβάζοντας το νόμο.
Επανερχόμαστε στα σχόλια του αγαπητού Burton. Προφανώς το 59 (ή 599) να είναι μία άχρηστη πληροφορία αλλά δεν μεταδίδεται ποτέ μόνη της. Συνήθως μεταδίδεται από κάτι ακόμα όπως η τοποθεσία του σταθμού (εδώ είναι faul ο Burton γιατί την δίνουν πολλά γνωστά contests όπως το WAG ή τα 6μετρικά) η οποία σύμφωνα με τον Burton είναι χρήσιμη πληροφορία. Το να μην την πάρεις όμως σωστά δηλώνει πως δεν είσαι σε θέση να ανταπεξέλθεις στις ανάγκες της ραδιοεπικοινωνίας, όπως αναφέρει ο νόμος. Και ενώ όταν κάνεις ένα QSO με τον Μπάμπη από την Κερατέα είτε simplex είτε μέσω ενός αναμεταδότη αυτό φαίνεται να είναι piece of cake, όταν όμως το qso γίνεται με την άκρη του κόσμου και με οριακά σήματα ή χαμένα μέσα στο θόρυβο της μπάντας αυτό χρειάζεται έναν skilled operator. Και μπορεί ένας επαγγελματίας να είναι skilled operator, αυτό όμως δεν είναι δεδομένο για έναν ερασιτέχνη.

MAKHS
26-08-11, 20:09
Καλησπερα σας.
Διαβασα με προσοχη τα κειμενα και θα ηθελα να μεινω σε δυο (2) σημεια.
1. Ο ραδιοερασιτεχνισμος ειναι απασχοληση σε ελευθερο χρονο.Αρα το κανεις οταν θελεις λιγο να ξεφυγεις απο τη καθημερινοτητα σου.
Ολοι αυτοι που το ειδαν επιστημη οπως ηρθαν στο χομπυ ετσι εφυγαν μονοχνωτοι και αντικοινωνικοι.
2. Σχετικα με τη χρηση των μορς θα επαναλαβω (προσωπικη αποψη) οτι η γνωση τους πρεπει να ειναι προυποθεση χορηγησης διακριτικου.Ενα απλο παραδειγμα:Σημερα στη Μυτιληνη που βρισκομαι ακουγα χαμηλα καποιο R7B.Δεν μπορουσα να καταλαβω ποιο ηταν.Οταν ομως το beacon εδωσε sv7f καταλαβα οτι ηταν του Παγγαιου.Ακουσα επισης καποιο R5 οταν εδωσε το beacon sv4a καταλαβα οτι ηταν του Πηλειου.Ακουσα επισης καποιο R2b αλλα δεν ακουσα beacon για να ξερω ποιο ηταν.
Αυτα στα πλαισια ενασχολησης με το χομπυ ειναι πολυ χρησιμα στοιχεια για ενα ραδιοερασιτεχνη αφου για πρωτη φορα ακουσα το Πηλιο εδω στο 1th QTH γι΄αυτο και τα καταγραφω στο ημερολογιο ασυρματου.
Αν δεν γνωριζα τα στοιχειωδη Μορς θα εχανα την ευκαιρια να ξερω τι ακουω και το κυριοτερο να καταγραψω ραδιοερασιτεχνικα οτι στις ταδε του μηνος και ωρα ταδε ακουστηκε στη Μυτιληνη το R5 Πηλιου...Καποιος θα μου πει ψηλα γραμματα!!!Για ενα ραδιοερασιτεχνη και οχι αεριτζη ισως το πιο σημαντικο της ημερας.

Καπου διαβασα οτι αδειουχοι ραδιοερασιτεχνες ¨βγαινουν¨στα μεσαια.Για τη χρηση του εξοπλισμου του ο καθε ενας ειναι υπευθυνος και υπολογος.Ισως αυτοι λογω της ¨ραδιοερασιτεχνικης¨ τους νοοτροπιας να μπορεσαν να διατηρησουν χρονια και χρονια ζωντανη τη φλογα των ΑΜ για τους νεοτερους με αποτελεσμα να μην σβηνει ποτε.Σημειωνω βεβαια οτι ξεκινησα απο τα ΑΜ,περασα στα FM,πηγα στα Qrl και ασχοληθηκα ελαχιστες φορες (οχι πανω απο 10) στα πλαισια του πειραματισμου με τα 11 μετρα.
Με εκτιμηση

thanp
26-08-11, 21:23
Σχετικα με τη χρηση των μορς θα επαναλαβω (προσωπικη αποψη) οτι η γνωση τους πρεπει να ειναι προυποθεση χορηγησης διακριτικου.Ενα απλο παραδειγμα:Σημερα στη Μυτιληνη που βρισκομαι ακουγα χαμηλα καποιο R7B.Δεν μπορουσα να καταλαβω ποιο ηταν.Οταν ομως το beacon εδωσε sv7f καταλαβα οτι ηταν του Παγγαιου.Ακουσα επισης καποιο R5 οταν εδωσε το beacon sv4a καταλαβα οτι ηταν του Πηλειου.Ακουσα επισης καποιο R2b αλλα δεν ακουσα beacon για να ξερω ποιο ηταν.
Κατανοητό το παράδειγμά σου φίλε Μάκη, όμως στον αντίποδα θα μου επιτρέψεις να σε ρωτήσω με τη σειρά μου, τα ίδια repeaters στα οποία αναφέρθηκες, όπως και δεκάδες άλλα, αποτελούν ακρογωνιαίο θεμέλιο της ραδιοερασιτεχνικής κοινότητας και καθημερινή ενασχόληση για τους περισσότερους. Και αφού λοιπόν χωρίς αυτά τα repeaters ούτε το beacon δεν θα άκουγες γιατί δεν είναι στην εξεταστέα ύλη, ούτε ο τρόπος λειτουργίας τους, ούτε τεχνικά ή έστω λειτουργικά στοιχεία περί duplex, linking, repeater nets και τόσο άλλα;

Αν τα morse με ελάχιστους να τους ενδιαφέρουν και με ακόμα λιγότερους να τα χρησιμοποιούν, είναι εξεταστέα ύλη γιατί να μην είναι θέματα όπως τα παραπάνω που αποτελούν καθημερινότητα για όλους; Δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι καταντώντας ίσως κουραστικός, αλλά δεν είναι ύλη όλα αυτά της καθημερινότητας, δεν είναι στην ύλη οι κεραίες, δεν είναι στην ύλη οι δορυφόροι και τα μικροκύματα, δεν είναι στην ύλη ούτε αυτός ο χειρισμός μηχανημάτων, ούτε οι κανόνες ραδιοτηλεφωνίας, ούτε η στοιχειώδης διαχείριση ενός QSO. Εκτός βέβαια και αν οι νεοεισερχόμενοι, έρχονται φωστήρες σε όλα αυτά οπότε το μόνο κενό που τους έμεινε να καλυφθεί είναι τα σήματα morse...

Ελπίζω να καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου. Δεν είμαι δογματικά αντίθετος ούτε με το CW ούτε με κάποια άλλη διαμόρφωση ή άλλο θέμα. Θα πρέπει όμως κάποια στιγμή και εσείς οι της "αντίθετης άποψης" να κατανανοήσετε, πως δεν είναι δυνατόν την ίδια στιγμή που γίνονται αποδεκτοί στην νόμιμη κοινότητα του hobby άνθρωποι συχνά παντελώς ανίδεοι με κάθε τι το τεχνικό, να καθόμαστε να ασχολούμαστε τώρα με τα σήματα morse. Όπως κατά δήλωση προηγούμενου συνομιλητή μας κάτι τέτοιοι τύποι θα μάθουν με τον καιρό αυτά τα λίγα τεχνικά, έτσι ακριβώς και όποιος ασχοληθεί με τα morse θα μάθει με τον καιρό.

Ρητορική βέβαια η ερώτηση φίλε Μάκη. Λίγο πολύ όλοι μας ξέρουμε τι ήταν αυτό που συντηρούσε τα morse στις εξετάσεις όλα αυτά τα χρόνια. Όπως και όλοι μας γνωρίζουμε την ανθρώπινη αντίδραση του τύπου "τα συχαινόμουν όταν τα μάθαινα, αλλά τώρα οι επόμενοι πρέπει να τα αγαπήσουν", ή αλλιώς "μ@λ@κ@ς ήμουν εγώ που ξεσκίστηκα να τα ψιλομάθω και να πάρω το SV;". Αυτά λοιπόν περιμένω να ακούσω και να τα κατανοήσω απόλυτα ως ανθρώπινη αντίδραση, όχι όμως περί beacon, ναυτικές τραγωδίες, και άλλες τέτοιες συναισθηματικές ιστοριούλες. Άλλωστε λίγο πολύ όλοι μας στα ίδια χωράφια αλωνίζουμε, και γνωρίζουμε τόσο τα καλά του hobby όσο και την περιρρέουσα νοοτροπία.

Πάντα ειλικρινά φιλικά. :)

IC-756
27-08-11, 00:29
Συμφωνώ και θυμίζω, οι εξετάσεις σε cw έχουν καταργηθεί σε όλες τις προηγμένες χώρες. Καιρός να καταργηθούν και εδώ (ελπίζω η σχετική τροποποίηση να είναι ante portas). Επειδή οι εξετάσεις πλησιάζουν σπεύσατε να δηλώσετε:
http://www.patt.gov.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=3388%3A-2011&catid=154%3A2010-01-12-17-34-05&Itemid=174&lang=el
Η χρήση του cw είναι μεγάλη και δημοφιλής στην ραδιοερασιτεχνική κοινότητα και έτσι θα παραμείνει πιστεύω.

sv4lqcnik
27-08-11, 00:49
καλα κανουν και κοβουν τα μορς απο την υλη των εξετασεων αλλα παλι καποια στιγμη θα τα αποζητησουμε qrp cw κακα τα ψεματα ειναι η μονη εποικοινωνια που φτανει μακρυα χωρις μεγαλη προσπαθεια και φορτια μονο με σχετικη ικανοτητα στο χειρισμο .

thanp
27-08-11, 02:11
καλα κανουν και κοβουν τα μορς απο την υλη των εξετασεων αλλα παλι καποια στιγμη θα τα αποζητησουμε qrp cw κακα τα ψεματα ειναι η μονη εποικοινωνια που φτανει μακρυα χωρις μεγαλη προσπαθεια και φορτια μονο με σχετικη ικανοτητα στο χειρισμο .

Έτσι είναι. Άλλωστε κανείς δεν θέλει την εξαφάνιση του χειριστηρίου από τον αέρα, ειδικά του straight που και νόημα έχει, και πρακτική και ιστορική αξία.

spiros123
27-08-11, 02:17
Καλησπέρα και απο μένα.Εγώ πιστεύω πως είναι καλό αυτό.Τα μορς είναι πιστεύω προσωπική επιλογή του καθενός αν τα μάθει.Εγώ θέλω να δώσω την άνοιξη για την sv και είχα αρχίσει απο τώρα να αγχώνομαι για τα Μorse. Δεν λέω είναι μια σταθερή αξία και χαίρομε όταν περνάω απο τις ραδιοερασιτεχνικές μπαντες με τον δέκτη και ακούω τοσα πολλά σηματα. Αλλά πιστεύω πως έπρεπε να βγουν απο την ύλη καθώς ειναι καλύτερο ο ραδιοερασιτεχνισμός να είναι προσιτός και για ατομα που δεν τους αρέσουν τα morse.

thanp
27-08-11, 04:03
Σπύρο από ότι φαίνεται οι του Σεπτεμβρίου θα είναι μάλλον οι τελευταίοι στην ιστορία του Ελληνικού ραδιοερασιτεχνισμού που θα υποστούν την βάσανο της εξέτασης στο χειριστήριο. Θεωρητικά τουλάχιστον γιατί στην Ελλάδα όλα είναι πάντοτε πιθανά, η διαβούλευση έκλεισε δια παντός και το μόνο που απομένει είναι το ΦΕΚ που όσο και αν αργεί μέχρι την άνοιξη μάλλον θα έχει τελειώσει.

Οπότε με το καλό οι αέρηδες των βραχέων θα είναι ορθάνοιχτοι για όλους μας και έτοιμοι να υποδεχτούν τις ορδές των βαρβάρων (SW) που σύντομα και αρκούντος του πλήθους τους θα τα μεταμορφώσουν και αυτά με τη σειρά τους σε παραδοσιακό καφενέ αντάξιο των CB και των (τρισκατάρατων) εξίμισυ. Ναι ναι μη γελάς Αντώνη (antonis_p), αυτή είναι και η δική μου άποψη παρά τις ενστάσεις μου για το υποχρεωτικό των σημάτων morse. Έτερον εκάτερον όμως. Ο κόσμος ούτε προχωράει ούτε και βελτιώνεται μέσω τεχνητών εμποδίων αλλά με φιλότιμες προσπάθειες, συναδελφικότητα και ομοψυχία.

Και το πιο ωραίο θα είναι όταν σιγά - σιγά αποφασίσουν οι ανά την επικράτεια SW να βάλουν κεραίες βραχέων μια και πλέον θα το δικαιούνται. Ε ρε γλέντια που έχουν να γίνουν. Έχει να πέσει καυγάς στις εδώ και χρόνια καλομαθημένες με κεντρικές κεραίες τηλεόρασης γειτονιές, που θα πάει σύννεφο. Γιατί άλλο πράγμα ο ένας-δυό σκόρπιοι SV εδώ και εκεί, και άλλο κάτι δεκάδες χιλιάδες νεόκοποι βραχεατζήδες με άγριες διαθέσεις. Στην γειτονιά μου για παράδειγμα σφάζονται εδώ και μια δεκαετία για μια κεραία κινητής τρέχοντας ομαδικά σε διαδηλώσεις και δικαστήρια. Αν τώρα σκεφτείς πως μόνο τριγύρω μου έχει καμμιά δεκαριά ορεξάτους SW, περιμένω κρίσεις πανικού και ομαδικά εγκεφαλικά. :lool:

Εκτός βέβαια και αν σταθούν τυχεροί οι γείτονες και άτυχοι εμείς, και περάσει τελικά σε ψήφιση η τροπολογία περί ελάχιστης απόστασης κάποιων δεκάδων μέτρων από τον κοντινότερο γείτονα, οπότε την κάτσαμε την βαρκούλα. Μετά το φορητάκι μας από το μπαλκόνι και όλοι μαζί στο πανελλαδικό να κάνουμε qso-αγκαλίτσες κλαίγοντας.

spiros123
27-08-11, 13:20
Ε αν ισχύσει κάτι τέτοιο (περι κεραιών) πετάς ενα καλωδιάκη εξω στο μπαλκόνι, φτιαχνεις και μια μεγάααλη γείωση το κοτσάρεις πάνω σε ενα σχετικα καλό tuner και αντε μετα να σου βρούν οτι εσυ εχεις κεραια :lool:

IC-756
27-08-11, 16:50
Διευκρινίζω: όπως ανέφεραν παραπάνω και άλλοι φίλοι η αφαίρεση των cw αφορά μόνο τις εξετάσεις. Όπως ανέφερα και εγώ η χρήση τους συνεχίζετε όπως και πριν χωρίς να έχουν μειωθεί τα ποσοστά τους.
Τα cw κατά τη γνώμη μου θα συνεχίσουν να χρησιμοποιούνται και για πολύ μακρινές επαφές με μικρή ισχύ σε συνδυασμό με απλές κατασκευές πομποδεκτών. Δηλαδή με εξοπλισμό σπαρτιάτικο θα λέγαμε. Εάν κάποιος χρησιμοποιήσει επιπλέον και ένα Η/Υ, μπορεί να έχει εξίσου καλά ή καλύτερα αποτελέσματα με ψηφιακές διαμορφώσεις. Ο καθένας χρησιμοποιεί ότι τον ευχαριστεί (δεν υπάρχουν δόγματα στο χόμπι). Προσωπικά προς το παρόν δεν αποζητώ το qrp cw. Μου φθάνει το qrp ssb ή digi.
Όσο για τους sw δεν πρόκειται για "ορδές των βαρβάρων (SW) που σύντομα και αρκούντος του πλήθους τους θα τα μεταμορφώσουν..." όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Μέσα σε αυτούς που δημιουργούν προβλήματα υπάρχουν και αρκετοί SV μην ξεχνάτε.
Θα έλεγα στον φίλο που ενδιαφέρεται να δώσει εξετάσεις, να πάει τώρα αν είναι έτοιμος. Εάν γίνουν κάποιες αλλαγές αργότερα θα αλλάξει και η ύλη οπότε θα χρειασθεί περαιτέρω προετοιμασία και διάβασμα.

Γιώργος Ανώνυμος
30-08-11, 08:49
Θάνο,

καλό θα ήταν για σένα πρώτα απ'όλα να μην τα ισοπεδώνεις όλα. Είναι κοινά παραδεκτό πως η επιστήμη, τα hobbies κλπ προάγονται από ανθρώπους που δείχνουν πραγματική αφοσίωση. Στη δικιά σου περίπτωση πιστεύω το θέμα δεν είναι τα μορς (δέντρο) αλλά η γνώση γύρω από τον χώρο (δάσος). Και αν ακόμα μάθαινες τα μορς νομίζεις πως θα 'περπατούσες' στο άθλημα? Δεν νομίζω. Η συνεισφορά του καθενός σε κάθε χώρο εκτιμάται ανάλογα ακόμα και σε αυτήν την χώρα που τα πάντα τσουλάνε με τους γνωστούς τρόπους...

Το να δηλώσεις όμως ότι λόγω αντικειμενικών υποχρεώσεων δεν θα είσαι σε θέση να συμμετάσχεις σε contest ή περιορίζεις τις προσδοκίες σου όπως κάνω εγώ που λέω πως μου αρκούν επικοινωνίες εντός του Ελλαδικού χώρου είναι κάτι διαφορετικό. Σίγουρα δεν θα βάλω το λιθαράκι μου στα επιτεύματα της χώρας μας στον χώρο αλλά σε κάθε περίπτωση θα σεβαστώ αυτούς που θα προσπαθήσουν να το κάνουν. Εννοείται επίσης ότι σε κάθε περίπτωση δεν αναφέρομαι σε ανθρώπους του καναπέ!

Καλημέρα

thanp
30-08-11, 12:20
Γιώργο που είδες την ισοπέδωση; Η αντίθεσή μου με την επιβολή των Morse ως εξεταστέας ύλης είναι δεδομένη για λόγους τους οποίους νομίζω πως αιτιολόγησα επαρκώς και συν τοις άλλοις, λόγους τους οποίους ακόμα και η πολιτεία έστω αργά, αποφάσισε να αποδεχτεί και επιτέλους να συμβαδίσει διαδικαστικά με το σύνολο σχεδόν του πλανήτη.

Σχετικά δε με το δεύτερο θέμα περί συνεισφοράς, contests και των λοιπών, δεν νομίζω ούτε πως ισοπέδωσα κάτι ούτε πως παρουσίασα τα πράγματα πολύ διαφορετικά από ότι συχνά είναι. Άλλωστε όπως βλέπεις και από το video που παράθεσα, η κριτική σε κάποιες γραφικότητες και εμμονές ορισμένων ασχολούμενων με το hobby είναι διεθνής και προέρχεται από σοβαρούς ανθρώπους ήδη ασχολούμενων με αυτό. Αναμφίβολλα ο κάθε ραδιοερασιτέχνης είναι ελεύθερος να κάνει ότι του επιτρέπει η άδειά του, είτε αυτό είναι contest, dxpedition, κατασκευές ή ότι άλλο επιθυμεί. Θα μου επιτρέψεις όμως στα πλαίσια της δικής μου ατομικής ελευθερίας να έχω κάπως διαφορετικά κριτήρια για το τι αποτελεί ουσιαστικό επίτευγμα και το κατά πόσο αυτό ενδεχόμενα συνεισφέρει στην αναγνώριση προσώπων και αξιών, πόσο δε μάλλον όταν πραγματοποιείται μέσα στα πλαίσια ενός hobby.

Σε διαβεβαιώ πως και εκτιμώ και συχνά θαυμάζω την επιμονή και την υπομονή ορισμένων που επιδίδονται στο συγκεκριμένο "άθλημα", έστω και αν συχνά απλώς προσπαθούν να πραγματοποιήσουν μερικές εκατοντάδες QSOs μεταξύ μπριζόλας και μπύρας σε κάποιο υπάιθριο expedition. Όμως ειλικρινά όπως δεν βλέπω τίποτα το μεμπτό σε αυτή τη δραστηριότητα, δεν βλέπω και τίποτα το σπουδαιότερο από ότι σε κάποιον μεμονωμένο DXer που χωρίς βραβεία, διπλώματα και υπερβολές κάνει τις συζητήσεις του με ανθρώπους από όλο τον κόσμο, ίσως κυνηγάει κάποια σπάνια DX entities ίσως σχεδιάζει κεραίες ή πραγματοποιεί κάποιες άλλες κατασκευές.

Προσωπικά, όλα αυτά τα θεωρώ ισάξιες εκφάνσεις του hobby και της ατομικής επιλογής του κάθε ενασχολούμενου με αυτό. Πέραν όμως της προσωπικής ικανοποίησης δεν μπορώ να δεχτώ τις εύκολες στην χώρα και στο χώρο μας παραδοχές περί "αυθεντιών", "εθνικών συνεισφορών" και άλλων τέτοιων. Στην ραδιοερασιτεχνική κοινότητα, όπως και σε κάθε άλλη ενασχόληση στη ζωή, τα πάντα και οι πάντες κρίνονται μηδενός εξαιρουμένου. Κάποιοι χειροκροτούν τα εκατοντάδες contacts σε μια ώρα, κάποιοι το θεωρούν ανοησία. Κάποιοι στέκονται εκστατικοί μπροστά σε μια πρωτοποριακή σχεδίαση κεραίας ή άλλης κατασκευής, ενώ άλλοι την προσπερνούν αδιάφορα κρίνοντάς την άχρηστη. Κάποιοι διασκεδάζουν συνομιλώντας με φίλους τους, κάποιοι ξοδεύουν περιουσίες για να εντυπωσιάσουν και κάποιοι άλλοι μελετούν και βελτιώνουν τις όποιες ικανότητές τους. Όλα μα όλα αυτά είναι απολύτως σεβαστά και εκτιμητέα ως προσωπικές επιλογές και εκφράσεις της ατομικής ελευθερίας αλλά όπως συμβαίνει και στην ζωή όλα και όλοι επιδέχονται κριτικής.

Γιώργος Ανώνυμος
30-08-11, 13:49
Αν σκεφτείς ότι οι μαγάλες αποφάσεις για το μέλλον μας παίρνονται σε συναντήσεις ηγετών μεταξύ τύρου και άχλαδος δεν είναι τόσο μεμπτό το να γίνεται κανένα QSO μεταξύ... μπριζόλας και μπύρας αρκεί να μην μιλάμε για οινοκατάνυξη... Και το τι φαντάζει γραφικότητα για κάποιους, για κάποιους άλλους είναι ιεροτελεστεία! Τα τρόπαια του αθλήματος εδώ δεν είναι ελαφοκεφαλές αλλά κάρτες με στοιχεία χωρών και άλλα όπου και εκεί απ'ότι έχω καταλάβει ο αποστέλλων βάζει επίσης την προσωπική του σφραγίδα, γούστο, πολιτισμική κουλτούρα κλπ. Εντάξει δεν είναι και κυλότες του επιδειξιομανή εραστή από τις ερωμένες του, αλλά σκέψου το εξής απλό: για μία δύσκολη επικοινωνία την οποία θέλει την χαρεί κάποιος εκτός από την ευχαρίστηση της στιγμής (όσο αντέχει η διάδοση) τι άλλο θα μπορούσε να υπάρξει ως ανάμνηση και επιβεβαίωση αυτής? Και όχι μόνο... Απ'ότι ξέρω άλλωστε όλοι οι αγώνες έχουν ένα έπαθλο στο τέλος που αποτελεί μέρος του κινήτρου... Άλλωστε το να σέβεσαι κάτι δεν γίνεται βάσει δήλωσης αλλά και με το να μην υπονοείς ειρωνία με τα γραφόμενά σου...

thanp
30-08-11, 18:55
Καμμιά ειρωνία φίλε Γιώργο, το αντίθετο θα έλεγα. Αν και δεν νομίζω πως αναφέρθηκα πουθενά στον μέσο DXer του μάλλον ατυχούς παραδείγματός σου, ο οποίος όπως άλλωστε και οι περισσότεροί μας συνομιλώντας συλλέγει τις QSL κάρτες του, αλλά σε contesters και στις γνωστές υπερβολές κάποιων, ωστόσο νομίζω πως ήμουν αρκετά σαφής λέγοντας πως όσα παράθεσα αποτελούν ελεύθερη προσωπική επιλογή του καθενός και ως τέτοια είναι απολύτως σεβαστή.

'Ομως από το "σεβαστή ως ατομική έκφραση" μέχρι στην αναγωγή των ενασχολούμενων σε μια διακεκριμένη τάξη, ελίτ το ονόμασε κάποιος προηγουμένως, ή σε προσφορά στην χώρα και άλλες τέτοιες υπερβολές, υπάρχει πολύ μεγάλη απόσταση την οποία δεν θα ήθελα ούτε διαλεκτικά να διατρέξω. Και όσο αδιαμφισβήτητο διακαίωμα κάποιων είναι να ασπάζονται τέτοιες "διακρίσεις", άλλο τόσο αδιαμφισβήτητο δικαίωμα άλλων όπως εγώ είναι να τις θεωρούν ρομαντικές γραφικότητες.

Είπαμε, σε μια πολυσχιδή κοινωνία όπως αυτή των ραδιοερασιτεχνών, εγώ, εσύ αλλά και οι πάντες και τα πάντα κρίνονται αλλήλοις. :)

antonis_p
31-08-11, 18:33
http://www.youtube.com/watch?v=U48LpNsykGk&amp;feature=youtu.be


http://www.youtube.com/watch?v=8Wg-723nOLc&amp;feature=related

gRooV
21-04-12, 21:45
έχει κανείς αλλάξει το διακριτικό του? είναι ενήμεροι στο τμήμα επικοινωνιών του υπουργείου?
το μόνο που χρειάζεται είναι το παράβολο 9Ε και η παλιά άδεια?

GeorgeVita
22-04-12, 00:14
έχει κανείς αλλάξει το διακριτικό του? είναι ενήμεροι στο τμήμα επικοινωνιών του υπουργείου?
το μόνο που χρειάζεται είναι το παράβολο 9Ε και η παλιά άδεια?

Μέχρι να βρεθεί κάποιος να έχει τροποποιήσει την άδειά του λόγω αλλαγής χαρακτηριστικού,
η ουσία είναι ότι το χαρακτηριστικό έχει ήδη γίνει SVxyyy και η άδεια θα το γράφει στην επόμενη ανανέωση δηλαδή δεν απαιτείται η τροποποίηση. Αν εσύ το "χρειάζεσαι" πληρώνεις, περιμένεις, παραλαμβάνεις.


2. Οι άδειες «κατηγορίας 1» και «κατηγορίας 2» της Υπουργικής Απόφασης 68000/763/9−12−2002 (ΦΕΚ Β’ 1579) «Κανονισμός λειτουργίας ερασιτεχνικών σταθμών ασυρμάτου», που εκδόθηκαν μέχρι και την ημερομηνία ισχύος της απόφασης αυτής εξομοιώνονται αυτοδικαίως με τις άδειες «κατηγορίας 1» (άδεια CEPT) του άρθρου 6. Στα χαρακτηριστικά κλήσεως, το πρόθεμα (prefix) «SW» αντικαθίσταται με το πρόθεμα «SV». Η κατάληξη−επίθεμα (suffix) του χαρακτηριστικού κλήσης παραμένει ίδιο. Η αντικατάσταση των παλαιών εντύπων των αδειών (SW) θα πραγματοποιείται σταδιακά κατά την πρώτη ανανέωσή τους. Οι ενδιαφερόμενοι, εφόσον το επιθυμούν, μπορούν, με αίτησή τους προς τις ΑΠΥ, να ζητούν πριν τη λήξη της άδειάς τους, τη σχετική τροποποίηση του εντύπου αδείας, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 9.

Tο άρθρο 9:

Άρθρο 9
Ανανέωση − Τροποποίηση αδειών λειτουργίας ραδιοερασιτεχνικών σταθμών πλην των αδειών SV0 και των ειδικών αδειών αναμεταδοτών−επαναληπτών−ραδιοφάρων
1. Η ανανέωση της άδειας γίνεται κατόπιν αιτήσεως του ενδιαφερόμενου. Η αίτηση μπορεί να υποβάλλεται στην ΑΠΥ το νωρίτερο μέχρι και έξι (6) μήνες πριν τη λήξη της αδείας. Η αίτηση συνοδεύεται από τα εξής δικαιολογητικά:
1.1. Φωτοαντίγραφο ταυτότητας ή διαβατηρίου.
1.2. Υπεύθυνη Δήλωση (του άρθρου 8 του ν.1599/1986) με την οποία δηλώνεται ο μόνιμος χώρος εγκατάστασης του σταθμού βάσης, οι εναλλακτικές θέσεις εγκατάστασης αυτού και η διεύθυνση μονίμου κατοικίας.
1.3. Προβλεπόμενο παράβολο.
1.4. Για τα νομικά πρόσωπα, τα σχετικά δικαιολογητικά (αποφάσεις, καταστατικά ιδρύσεως κλπ) από τα οποία προκύπτει η εκπλήρωση των απαιτουμένων προϋποθέσεων.
2. Η τροποποίηση γίνεται με αίτηση του κατόχου της άδειας σε περιπτώσεις αλλαγής κάποιου ή κάποιων από τα στοιχεία της αδείας του (κατηγορία, χώρος εγκατάστασης σταθμού βάσης, διεύθυνση κατοικίας κλπ). Η σχετική αίτηση συνοδεύεται από τα εξής δικαιολογητικά:
2.1. Επίσημα έγραφα ή υπεύθυνη δήλωση (του άρθρου 8 του ν.1599/1986) ανάλογα με την περίπτωση, που να αποδεικνύουν την αλλαγή των προς τροποποίηση στοιχείων.
2.2. Προβλεπόμενο παράβολο.
2.3. Για τα νομικά πρόσωπα, τα σχετικά δικαιολογητικά (αποφάσεις, καταστατικά κλπ) από τα οποία προκύπτει η εκπλήρωση των απαιτουμένων προϋποθέσεων.
3. Η ανανέωση ή και η τροποποίηση της άδειας πραγματοποιείται από την ΑΠΥ με την έκδοση νέου εντύπου ραδιοερασιτεχνικής αδείας.
4. Η διάρκεια ισχύος της άδειας είναι δεκαετής και ανανεώνεται κάθε φορά με αίτηση του ενδιαφερόμενου για νέα περίοδο δέκα (10) ετών. Ο κάτοχος ραδιοερασιτεχνικής αδείας οφείλει να μεριμνά για την έγκαιρη ανανέωση ισχύος της άδειάς του. Με τη λήξη ισχύος της ραδιοερασιτεχνικής άδειας αίρεται αυτομάτως κάθε δικαίωμα άσκησης ραδιοερασιτεχνικών δραστηριοτήτων που προβλέπονται στον παρόντα κανονισμό, συμπεριλαμβανόμενων και δικαιωμάτων εγκατάστασης κεραίας ραδιοερασιτεχνικού σταθμού. Σε περίπτωση αίτησης ανανέωσης για νέα χρονική περίοδο, η δεκαετία αρχίζει να προσμετράται από την ημερομηνία έκδοσης της νέας−ανανεωμένης άδειας.
5. Σε περιπτώσεις αιτημάτων μόνο για τροποποίηση της άδειας, πρέπει αυτή να είναι σε ισχύ και η ημερομηνία λήξης δεν αλλάζει. Ο κάτοχος ραδιοερασιτεχνικής άδειας οφείλει να μεριμνά για την έγκαιρη τροποποίηση της άδειας του.
6. Σε περιπτώσεις τροποποίησης της άδειας λόγω αλλαγής μονίμου τόπου κατοικίας του ραδιοερασιτέχνη
σε διαφορετική γεωγραφική ραδιοερασιτεχνική περιοχή, τροποποιείται αναλόγως και το πρόθεμα του διακριτικού κλήσεως.

Τα παραπάνω είναι από την απόφαση Αριθμ. 38200/1136 "Κανονισμός λειτουργίας ερασιτεχνικών σταθμών
ασυρμάτου" (http://www.yme.gr/imagebank/categories/ctg745_9_1192093566.pdf) (2-ΣΕΠ-2011).

G

antonis_p
22-04-12, 14:49
Η πιο τζάμπα αναβάθμιση ever ..... Ούτε τηλεγραφία έμαθαν, ούτε ηλεκτρονικά διάβασαν!!! Σε μια νύχτα έγιναν ραδιοερασιτέχνες (και) των HF!!! Ελλαδάρα αθάνατη!

Να περιμένω μήπως μου αναβαθμίσουν έτσι την άδεια οδήγησης από κατηγορίας "β" σε "δ" ή "ε";

kx5
22-04-12, 17:09
Η πιο τζάμπα αναβάθμιση ever ..... Ούτε τηλεγραφία έμαθαν, ούτε ηλεκτρονικά διάβασαν!!! Σε μια νύχτα έγιναν ραδιοερασιτέχνες (και) των HF!!! Ελλαδάρα αθάνατη!

Να περιμένω μήπως μου αναβαθμίσουν έτσι την άδεια οδήγησης από κατηγορίας "β" σε "δ" ή "ε";
Τι εννοείς? Πέρα από τα Morse η ύλη των εξετάσεων για τους SV και SW δεν ήταν ίδια?

nikknikk4
22-04-12, 18:21
http://www.youtube.com/watch?v=VX3_tnLDUEk

SRF
22-04-12, 18:23
Η πιο τζάμπα αναβάθμιση ever ..... Ούτε τηλεγραφία έμαθαν, ούτε ηλεκτρονικά διάβασαν!!! Σε μια νύχτα έγιναν ραδιοερασιτέχνες (και) των HF!!! Ελλαδάρα αθάνατη!

Να περιμένω μήπως μου αναβαθμίσουν έτσι την άδεια οδήγησης από κατηγορίας "β" σε "δ" ή "ε";


Τι εννοείς? Πέρα από τα Morse η ύλη των εξετάσεων για τους SV και SW δεν ήταν ίδια?

ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΙΔΙΑ!!! Μόνο μορς δεν έδιναν! Φαίνεται ότι κάποιοι ή πήραν την άδεια "αλλοιώτικα" και δεν το γνωρίζουν αυτό, ή λένε ότι θέλουν!!! Και να συμπληρώσω... ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΑΔΕΙΟΥΧΟΙ ΗΤΑΝ ΟΥΤΩΣ ή ΑΛΛΩΣ!!! Εκτός αν κάποιος πίστευει ότι χωρίς μορς ήταν "πειρατές" & αυτοί, ή οι "φιλλιπινέζες" του... Σαν δεν ντρεπόμαστε λίγο!!! Αυτά τα μυαλά & οι αντιλήψεις διακρίσεων μας φάγανε τόσα χρόνια... τελικά! Έ, ρε κόμπλεξ!!!
"Την είχα πιό μεγάλη γιατί την χειριζόμουνα διαρκώς... και τώρα έγιναν όλοι ίδιοι και δεν την έχω μεγαλύτερη πιά" !!! :001_tt2:

antonis_p
22-04-12, 19:58
Τι εννοείς? Πέρα από τα Morse η ύλη των εξετάσεων για τους SV και SW δεν ήταν ίδια?

Ήταν ίδια. Αλλά τώρα είναι διαφορετική και πιο δύσκολη. Άρα δεν έμαθαν τηλεγραφία - που ήταν η παραπάνω δυσκολία στο παλιό σύστημα - και δεν έδωσαν τα πιο δύσκολα ηλεκτρονικά που είναι η δυσκολία του νέου συστήματος.

Για αυτό κάπου αλλού λέγαμε πως η γκρίνια που υπήρχε για τα "morse" δεν υπάρχει πια αλλά ανακαλύφθηκε μια νέα.

Αν χρειαστεί να εξηγήσω κάτι ακόμα, εδώ είμαι!

nikknikk4
22-04-12, 20:26
Η πιο τζάμπα αναβάθμιση ever ..... Ούτε τηλεγραφία έμαθαν, ούτε ηλεκτρονικά διάβασαν!!! Σε μια νύχτα έγιναν ραδιοερασιτέχνες (και) των HF!!! Ελλαδάρα αθάνατη!

Να περιμένω μήπως μου αναβαθμίσουν έτσι την άδεια οδήγησης από κατηγορίας "β" σε "δ" ή "ε";

. .

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
22-04-12, 20:49
Bρέ συνάδελφοι μην μαλώνετε για τα morse και τα ηλεκτρονικά επι της ουσίας με το νεο νόμο για τις κεραίες έχει κάποιος κανα νέο?

matthew
02-05-12, 14:51
Αν & είμαι νέος ραδιοερασιτέχνης (πρώην SW & τώρα SV) πιστεύω ότι ο κώδικας Morse είναι μια σταθερή & αναλλοίωτη στο χρόνο αξία. Δεν έμαθα το κώδικα αλλά έχω σκοπό να ασχοληθώ & να τον μάθω για μένα, ας μη χρησιμοποιείται συχνά από ραδιοερασιτέχνες πλέον. Ας έχουμε υπ' όψην μας συνάδελφοι ότι ο κώδικας Morse απευθύνεται σε όλους τους ανθρώπους & όχι μόνο αποκλειστικά σε ραδιοερασιτέχνες. Μπορεί να τον μάθει & να τον χρησιμοποιεί οποιοσδήποτε θέλει. Αυτό γιατί η επικοινωνία με Morse δεν χρειάζεται αποκλειστικά πομποδέκτες, αλλά για πολύ κοντινές αποστάσεις μπορεί να γίνει πχ & με φακούς τη νύχτα ή ακόμη & με ήχο (χτύπους), σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης όπου δεν υπάρχει διαθέσιμος πομποδέκτης. :001_cool:
73 de SV4NLA