PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταθεροποιητής-πρίζα για ψυγείο



zeovani
18-08-10, 18:21
Γεια σε όλους,

Σήμερα αγόρασα από γνωστό μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας ένα σταθεροποιητή-πρίζα για την προστασία από τα ανεβοκατεβάσματα του ρεύματος.
Γράφει ότι είναι και για ψυγείο. Εγώ έχω ένα μεγάλο ψυγείο BOSCH... Μπορώ να το τοποθετήσω εκεί?

Το site της εταιρείας κατασκευής είναι http://www.amarad.gr/

:crying:

mariosm
18-08-10, 18:28
Προφανως μπορεις. Δεν νομιζω να ειναι για λιγοτερο απο 10A.

zeovani
18-08-10, 18:32
Επειδή για manual βλέπω μία μονή καρτέλα, τα χαρακτηριστικά του είναι : MODEL VP-25, INPUT: 170~265V ac, OUTPUT: 220 V.

Εχω γίνει εξαιρετικά ανασφαλής γιατί είχα άσχημη εμπειρία από ένα UPS που είχα πάρει πριν 1 εξάμηνο το οποίο το είχα επί 1 εβδομάδα συνδεδεμένο στο ψυγείο, έβλεπα πως το ψυγείο όταν το άνοιγα τρεμόπαιζε το φως. Τελικά τα παιδιά από εδώ μου είπαν να το συνδέσω σε ένα πορτατίφ και όταν είδα ότι τρεμόπαιζε και αυτό το επέστρεψα κακήν κακώς πίσω!

Για την ιστορία το UPS ήταν: UPS 2000 VΑ της VMARK

Η πλάκα ήταν ότι όταν το έδωσα μου έδωσε πάλι άλλο με τα ίδια αποτελέσματα...

Στην περίπτωση της πρίζας λέτε να έχω το ίδιο πρόβλημα????

jeik
18-08-10, 18:42
Ναι μπορεις , αλλα μαλλον ειναι μονο για υπερτασεις , και καλυτερα θα ηταν να παρεις εναν σταθεροποιητη , ειναι μια συσκευή οχι σε μεγεθος πριζας , αλλα αρκετα μεγαλυτερη , που εχει εσωτερικα εναν αυτομετασχηματιστη νομιζω κι ενα κυκλωμα και ''κραταει'' σταθερη την ταση σε περιπτωσεις ''ανεβοκατεβασματων'', μαλιστα εχει και καθυστερηση στην επαναφορα της τασης σε περιπτωση αλλεπαληλων διακοπων , που ειναι χρησιμη ειδικα σε ψυγειο , οπου ο κομπρεσορας θελει μερικα δευτερολεπτα να ηρεμησει προτου ξαναδεχτει ταση.Στο 1 κιλοβαττ πρεπει να κοστιζει 30 ευρω.
Εχω 2 τετοια της πλακας , το 2004 πηρα το 500αρι 17 ευρω και το χιλιαρι 23 ευρω.

ΥΓ. ολα αυτα χρειαζονται αν εχεις περιπτωσεις διακοπων ή υπερτασεων ΔΕΗ.
Προσωπικα δεν μου εχει τυχει να καει ποτε ψυγειο απο ΔΕΗ , αλλα μπορει καλιστα να συμβει , εχουν συμβει περιστατικα ανα την ελλαδα απο προβληματικο δικτυο ΔΕΗ.

jeik
18-08-10, 18:46
Το συνηθισμενο UPS ειναι ''αδιαληπτη παροχη ενεργειας'' κι οχι σταθεροποιητης , οταν υπαρχει ΔΕΗ στην περναει κατ ευθειαν στο μηχανημα αυτουσια , εσυ θελεις σταθεροποιητη , απ οτι βλεπω το δικο σου γραφει οτι αν περνει 170 στα κανει 220 αρα ειναι σταθεροποιητης , αν λεει αληθεια :001_smile: εισαι οκκκ.

Ηλιας Α
18-08-10, 19:17
Εσύ ποιο απ΄ αυτά που πουλά το γνωστό μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας αγόρασες;

Αποστόλης1
18-08-10, 20:30
To VP-25 ΔΕΝ είναι σταθεροποιητής

Αποστόλης1
19-08-10, 01:46
Το συνηθισμενο UPS ειναι ''αδιαληπτη παροχη ενεργειας'' κι οχι σταθεροποιητης , οταν υπαρχει ΔΕΗ στην περναει κατ ευθειαν στο μηχανημα αυτουσια , εσυ θελεις σταθεροποιητη , απ οτι βλεπω το δικο σου γραφει οτι αν περνει 170 στα κανει 220 αρα ειναι σταθεροποιητης , αν λεει αληθεια :001_smile: εισαι οκκκ.

Δημήτρη δεν είναι ακριβώς έτσι, δεν σημαίνει ότι αν η ΔΕΗ δίνει 150Β θα έχει και έξοδο 150Β

jeik
19-08-10, 18:09
Δημήτρη δεν είναι ακριβώς έτσι, δεν σημαίνει ότι αν η ΔΕΗ δίνει 150Β θα έχει και έξοδο 150Β

Nαι , πρεπει να εχεις δικιο , αλλα μαλλον πρεπει η ταση να ειναι απο καποιο οριο και κατω , οποτε το ups βλεπει τα 150 σαν 0 οποτε πλεον επεμβαινει το κυκλωμα του και δινει τα 220.
Παντως για ψυγειο νομιζω οτι θελουμε σταθεροποιητη και σιγουρα οχι ups.
Eγω τους αγορασα απο μαγαζι που εχει προιοντα καταλογου της TELE , υπαρχουν παντου στην ελλαδα , ειναι v'mark ή paco ή καπως ετσι η μαρκα τους και την ιδια εποχη σε καταστηματα με τηλεορασεις κλπ τα αντιστοιχα (σε αλλες μαρκες) τα ειδα 50 ευρω.

Αποστόλης1
19-08-10, 22:57
Δημήτρη, το όριο είναι συνήθως 10%, αλλά το θέμα με τα UPS είναι ότι η κυματομορφή είναι τετράγωνη.

jeik
20-08-10, 00:03
Δημήτρη, το όριο είναι συνήθως 10%, αλλά το θέμα με τα UPS είναι ότι η κυματομορφή είναι τετράγωνη.

Nαι , τουλαχιστον αυτο το ξερω, αν θελουμε ups για συσκευες με μοτερ , μετασχηματιστη κλπ πρεπει να αγορασουμε ακριβο μοντελο που να βγαζει οσο το δυνατον ημιτονοειδη κυματομορφη κι οχι σκαλοπατοειδης και πριονο'ι'δης :001_rolleyes: :001_tt2:.

radioamateur
06-08-12, 01:02
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/s480x480/527279_10151808034712281_43962945_n.jpg

Ψάχνομαι για αξιόπιστο σταθεροποιητή τάσης για ψυγείο no frost.Ο σταθεροποιητής θα πρέπει να λειτουργεί 24ωρο.Βάσει ποιων κριτηρίων θα πρέπει να τον επιλέξω;
Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια...

vasilllis
06-08-12, 10:24
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=18630&cat=319&page=1

NickChas
02-07-14, 18:12
Δλδ με μια απλη πριζα υπερτασης δεν προστατευετε ενα καινουργιο ψυγειο ???

Starhosen
02-07-14, 21:18
Καλησπέρα στην παρέα!
Μια συσκευή με κινητήρα (όπως είναι το ψυγείο) δεν μπορεί να συνεργαστεί με όποιο UPS μας πλασάρουν!
Πολλά UPS βγάζουν σαν έξοδο , όταν παραλάβουν εκείνα το φορτίο, μια κλιμακωτή τάση που προσπαθεί να προσομοιάσει με το ημίτονο.
Αλλά μόνο προσπαθεί, γιατί ουσιαστικά απέχει πολύ από του να είναι ημιτονική.
Αυτοί οι τετραγωνικού παλμοί λοιπόν με τα απότομα μέτωπα ανόδου τους και την πληθώρα των αρμονικών που περιέχουν στην ουσία ταλαιπωρούν όλη την συσκευή
μεχρι σε σημείο που αυτή να κινδινέυει.
Άν θέλουμε οπωσδήποτε UPS πάμε σε ON-Line UPS για το οποίο (μιας και θα πρέπει να αντιμετωπίζει και τα ρεύματα εκκίνησης) μάλλον δεν θα θέλουμε να ακούσουμε την τιμή του! :)
Η σωστή λύση είναι ένας Line Contitioner με ρελέ μεταγωγής των τυλιγμάτων του αυτομετασχηματιστή που περιέχει, θα βγάζει ημιτονική τάση , μέσα στα πλαίσια που είναι αποδεκτά από οποιαδήποτε οικιακή συσκευή.
Οι τιμές τους δεν είναι υψηλές.
Όσον αφορά στην αντιυπερτασική προστασία, αυτή μπορεί να γίνει, αγοράζοντας κάποιο επώνυμο προϊόν (APC π.χ.), η αν πιάνουν τα χέρια μας να την φτιάξουμε μόνοι μας!

zamc
13-01-18, 17:21
Ξεθάβοντας το θέμα (για να μην ανοίξω καινούργιο!) ήθελα να κάνω 1-2 ερωτήσεις.
Επειδή μόλις παράγγειλα καινούργιο ψυγείο θα ήθελα να το συνδέσω σε ένα σταθεροποιητή τάσης.
Οι απορίες μου είναι οι εξής
1) Απο θέμα τί τύπου θα είναι ? απο ότι εχω καταλάβει είναι 2 τύποι που παίζουν, οι ηλεκτρονικοί και οι αναλογικοί? γιατι διαβάζω τυπου servo ή μοτερ? και εχω μπερδευτεί λιγάκι. Και ποιος τύπος μας κάνει για να καλύψει το ψυγείο?
2)Στο θέμα τί μάρκα, βλέπω οτι πιο πολύ παίζουν kebo και vmark. Υπάρχει καμιά πρόταση ως προς το ποια απο τις 2 (και φυσικά και οποιαδήποτε άλλη αν καμία απο αυτές δεν είναι αξιόλογη και το λέω καθότι άσχετος με το θέμα!)
3)απο ότι κατάλαβα στο θέμα ψυγείο πρεπεο ο σταθεροποιητής να υποστηρίζει καθυστέρηση, αυτό το εχουν όλοι σαν δυνατότητα ? Και πώς το ελέγχουμε?

Ευχαριστώ προκαταβολικα

antonis_p
13-01-18, 20:05
γιατι διαβάζω τυπου servo ή μοτερ? και εχω μπερδευτεί λιγάκι. Και ποιος τύπος μας κάνει για να καλύψει το ψυγείο?

Ο τύπος που είναι οικονομικός για ψυκτικές μηχανές, αυτός που χρειάζεσαι, είναι ο "relay".
Με τους όρους "ηλεκτρονικοί vs αναλογικοί" εννοείς τον τύπο των οργάνων που έχουν μπροστά;

Αυτοί που έχουν καθυστέρηση (κυρίως για αυτό τον αγοράζεις) έχουν ένα κουμπάκι "delay" μπροστά.

zamc
13-01-18, 20:11
Ευχαριστώ για την απάντηση καταρχήν!
Οχι δεν εννοώ τον τύπο των οργάνων. Αλλά διαβάζοντας αν δεν κατάλαβα λάθος κατάλαβα πως εχει 2 τύπους. Π.χ αν δείς εδώ https://www.emimikos.gr/Statheropoiites-Tasis/ στα 2 πρωτα λέει relay στο τέταρτο λέει ηλεκτρονικός.
Και υποθέτω οτι εχουμε 2 τύπους (μπορεί να εχω πέσει και πολύ έξω βέβαια!)

Απο μάρκες καμιά ιδέα?