PDA

Επιστροφή στο Forum : ειναι αληθεια αυτα?



fm344
19-08-10, 15:44
"Ακούσαμε απόψε στην εκπομπή του Γιώργου ΣΑΧΙΝΗ στο ΚΡΗΤΗ TV τον ΝΙΚΟ ΚΑΤΣΑΡΟ Διευθυντή Ερευνών του ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος» να λέει κάτι το ανατριχιαστικό και δεν πιστεύαμε στα αυτιά μας...
Πως εάν σπάσουν πέντε από τις πολυδιαφημιζόμενες λάμπες εξοικονόμησης ενέργειας μπορεί ο υδράργυρος που περιέχουν να μολύνει μια λίμνη ογδόντα τετραγωνικών χιλιομέτρων, και για αυτό το πρόβλημα δεν έχουν ενημερωθεί οι πολίτες. Οι λάμπες εξοικονόμησης ενέργειας περιέχουν φονικό ΥΔΡΑΡΓΥΡΟ . Δυστυχώς, στην Ελλάδα καμία περιβαλλοντική...
οργάνωση, ή οι οικολογούντες υπερασπιστές των λαμπτήρων "οικονομίας" ενημέρωσαν τους έρμους καταναλωτές για το "πράσινο" προϊόν που είναι τοξικό για τους ανθρώπους και ρυπαρό για το περιβάλλον. ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΑ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΣΚΑΣΜΟ. Στις 8 Οκτωβρίου τού 2008 η βρετανική υπηρεσία Προστασίας της Υγείας εξέδωσε ανακοίνωση για την επικινδυνότητα των λαμπτήρων "οικονομίας" (η οποία ουδέποτε είδε το φως της δημοσιότητας στην Ελλάδα). Με αυτήν διευκρινιζόταν ότι η υπεριώδης ακτινοβολία των λαμπτήρων "οικονομίας", όταν χρησιμοποιούνται από κοντινή απόσταση, είναι δυνατό να προκαλέσει προβλήματα στην υγεία των καταναλωτών και ίσως καρκίνο. Οι λαμπτήρες περιέχουν επικίνδυνα ποσοστά Υδράργυρου και Μόλυβδου. Γι αυτόν το λόγο απαγορεύεται να πετιούνται αυτοί οι λαμπτήρες στα σκουπίδια αλλά επιβάλλεται να πηγαίνουν στην ανακύκλωση. Δεν υπάρχουν πουθενά οδηγίες καθαρισμού του χώρου σε περίπτωση που ο Υδράργυρος απελευθερωθεί εάν μια λάμπα σπάσει. Πως λοιπόν μπορούν οι καταναλωτές να ξέρουν τι πρέπει να κάνουν όταν εκτεθούν σε τέτοιο κίνδυνο και πως θα μάθουν πόσο επικίνδυνη είναι η έκθεσή τους σε περίπτωση απελευθέρωσης του Υδράργυρου;
Προσέξτε λοιπόν τα εξής σημαντικά αν είστε από αυτούς που έχουν ήδη πειστεί και έχετε στο σπίτι σας ή στη δουλειά σας τέτοιους λαμπτήρες:
- Ποτέ μη χρησιμοποιείτε ηλεκτρική σκούπα για να καθαρίσετε τον Υδράργυρο, Η ηλεκτρική σκούπα θα μολυνθεί και θα πρέπει να πεταχτεί σε χώρο ειδικό για επικίνδυνα απόβλητα.
- Ποτέ μη χρησιμοποιείτε σκούπα για να καθαρίσετε τον Υδράργυρο.
- Ποτέ μην πλένετε σκεύη που έχουν μολυνθεί από Υδράργυρο, στο πλυντήριο πιάτων. Το αποτέλεσμα θα είναι να μολυνθεί η συσκευή καθώς και ο υπόνομος στον οποίο θα καταλήξει το νερό της συσκευής.
- Όλοι- συμπεριλαμβανομένων και των ζώων- πρέπει να μετακινηθούν από το σημείο που έχει υπάρξει διαρροή Υδραργύρου, να σφραγιστεί ο χώρος και να κλείσουν όλα τα συστήματα εξαερισμού.
- Σε περίπτωση τέτοιου ατυχήματος, μολύνονται αυτομάτως τα παπούτσια και τα ρούχα μας με αποτέλεσμα την εξάπλωση του Υδράργυρου σε όλον το χώρο του σπιτιού!
Έχουν ήδη παρουσιαστεί οι παρενέργειες σε σχέση με τη χρήση αυτών των λαμπτήρων. Πολλά άτομα υπέφεραν από ζαλάδες και πονοκεφάλους
...................
Αν ρωτήσετε έναν οποιονδήποτε ειδικό, θα σας πει ότι και οι γνωστές λάμπες φθορισμού (αυτές που είναι σαν βέργες ή κουλούρες, που όταν ανάβουν κάνουν "πλινγκ" και που στην Ελλάδα λανθασμένα τις ονομάζουμε "λάμπες νέον"), δεν θα άναβαν αν δεν είχαν ατμούς υδραργύρου στο εσωτερικό τους.
Τις γνωρίζουμε όλοι: Χρησιμοποιούνται σε αφθονία σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες, σε όλα σχεδόν τα σχολεία, στα γραφεία, σε ιδιωτικούς χώρους εργασίας, σε όλες σχεδόν τις εφαρμογές κρυφού φωτισμού, ενώ πολλοί από εμάς τις έχουμε στο μπάνιο ή στην κουζίνα μας.
Με δυο λόγια, από τη δεκαετία του '60 και μέχρι σήμερα βρωμάει ο τόπος από τέτοιες λάμπες στην Ελλάδα.

Εσείς διαβάσατε ή ακούσατε ποτέ καμιά προειδοποίηση για τον υδράργυρο που περιέχει αυτός ο ευρύτατα διαδεδομένος τύπος λάμπας; Εγώ πάντως, όχι. Το μόνο που έχω ακούσει είναι ένας αστικός μύθος. Ότι δήθεν, όταν εκτίθεσαι, λέει, συνέχεια σε τέτοιο φως φθορισμού, αποκτάς φαλάκρα. (Πέρασα τη μισή ζωή μου δουλεύοντας κάτω από τέτοιες λάμπες και τα μαλλιά μου είναι ακόμη στη θέση τους)

button
19-08-10, 16:14
ΑΑΑΑ................ αυτό έχει μεγάλο ενδιαφέρον ποτέ δεν μπήκα στο κόπο να μάθω τι στο καλώ έχει μεσα

Λυκιδευς
19-08-10, 16:16
ομολογω πως δεν το ηξερα και δεν το ειχα ακουσει ποτε.ισως θα πρεπει στο θεμα να δωθει εκταση...για να ενημερωθουν οι πολιτες...

georgz
19-08-10, 16:18
Καλά μην ξεκινήσετε και εξέγερση. Το είχα ξανακούσει και πριν γίνει όλος αυτός ο ντόρος αλλά η ποσότητα που περιέχουν είναι ελάχιστη.
http://www.greenpeace.org/greece/press/118523/mercury-myths
Τα ΜΜΕ στην Ελλάδα το ξαναέκαναν το θαύμα τους.

Radiometer
19-08-10, 16:26
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44537

leosedf
19-08-10, 20:52
Μέχρι χτές όλοι απο εμάς παίζαμε με μόλυβδο, ακόμα και στο στόμα το κρατούσαμε, μέχρι χτές παίζαμε με τον υδράργυρο (σίγουρα περισσότερη ποσότητα απο τις λάμπες) επειδή έχει περίεργες ιδιότητες. Εγώ μάλιστα έπαιζα και τον πετούσα κάτω, να κάνω αμερικλάνικη ταινία το σπίτι μου και να το βάλω σε καραντίνα? Να φωνάξω και τον Morgan freeman να κάνει τον commander/συντονιστή καραντίνας.

Αποστόλης1
19-08-10, 22:50
... και πόσοι από εμάς αλλάξαμε τα κλασικά θερμόμετρα με ψηφιακά, ή δεν το ξέραμε?? :w00t:

stefstefan
30-08-10, 02:00
Οι γνωστές κρίσεις πανικού που μας πιάνουν κατά καιρούς... λες και τριγύρω μας όλα τα υπόλοιπα είναι ακίνδυνα προς την υγεία μας... ο υδράργυρος από τους λαμπτήρες μας πείραξε... όταν παίζαμε στο μάθημα της χημείας στο γυμνάσιο με τον υδράργυρο δεν υπήρχε κίνδυνος... με αυτή την λογική να κόψουμε και το ρεύμα στα σπίτια μας... είναι θανατηφόρο σε περίπτωση που σε χτυπήσει... γιατί όχι και να επαναφέρουμε τους φανούς θυέλλης δεν μαμιέται :P
είναι δυνατόν λέει να προκαλέσει προβλήματα υγείας στους καταναλωτές και ίσως.. ίσως... καρκίνο... θες να σε πω πόσες συσκευές και πόσα αντικείμενα στο σπίτι είναι δυνατόν δυνατόν και ίσως και ίσως λέω να σου προκαλέσουν και καρκίνο...? ;)

stom
30-08-10, 08:59
Πεταξτε ΤΩΡΑ ολα τα μαχαιρια.. ΣΦΑΖΟΥΝ..

Δεν αφηνουμε τις λαμπες και τις συχνοτητες να πιασουμε το τσιγαρο που αποδεδειγμενα κανει κακο και υπαρχουν και πολλοι που το καπνιζουν?

Λυκιδευς
30-08-10, 09:11
Πεταξτε ΤΩΡΑ ολα τα μαχαιρια.. ΣΦΑΖΟΥΝ..

Δεν αφηνουμε τις λαμπες και τις συχνοτητες να πιασουμε το τσιγαρο που αποδεδειγμενα κανει κακο και υπαρχουν και πολλοι που το καπνιζουν?
Απο την τεταρτη 1η του μηνος ''υποχρεωτικα'' προστιμα σε οσους δεν τηρουν το νομο απαγορευσης του καπνισματος...!

dovegroup
30-08-10, 11:00
Υπερβολές παντού υπερβολές...και εκτός θέματος...
Για μιά άκόμη φορά μου έρχονται οι δημοκρατικότατες φράσεις "αποφασίζουμε και διατάζουμε" "ο ασθενείς είναι στο γύψο" και πολλά άλλα γελεία...
Ευτυχώς οι σωτήρες πάλι έκαναν το θαύμα τους "μεγάλη η χάρη τους" και θα μας σώσουν απο τον φονικό υδράργυρο, το βλαβερό κάπνισμα, το μαγγάνιο, το μόλυβδο, το ουράνιο, το βρωμύλιο και όλα τα άλλα στοιχεία που υπάρχουν στη φύση...θα μας αποστειρώσουν και θα μας σώσουν γιατί ενδιφέρονται για την υγεία μας θέλουν να είμαστε όλοι ζωντανοί μέχρι τα βαθειά γεράματα ετσι ώστε να απολαμβάνουμε τα αγαθά της ζωής...οχι δεν θέλουν εργατικά χέρια είναι όλοι τους ανθρωπιστές...
:laugh:OFF TOPIC:w00t:

cloud_constructor
30-08-10, 11:42
τι διαολο , πλουτωνιο εχουν μεσα?

Λυκιδευς
30-08-10, 12:01
τι διαολο , πλουτωνιο εχουν μεσα?

πανικοβαλλουν το ανθρωπους με αυτα που λενε...ενω στα πυρηνικα ολο και ανοιγει αγορα...ειναι σαν να φοβομαστε την σταγονα και να προσπερναμε τον κατακλυσμο

chip
30-08-10, 13:24
Χαχαχα Αυτό είναι η πράσινη ανάπτυξη, τί νομίζεται...
Δεν ξέρω πόσο μεγάλη έκταση μολύνει μία λάμπα αλλά σίγουρα μολύνει. Και σίγουρα δεν είναι τόσο οικολογικές και οικονομικές όσο αφήνουν τον κόσμο να πιστεύει. Απλά τα λένε αυτοί που τους συμφέρει (λίγοι) και αυτοί που δεν ξέρουν (πολλοί). Εκτός από υδράργυρο έχουν και ηλεκτρονικά κυκλώματα που έχουν επίσης τοξικά. Επίσης δεν είναι τόσο οικονομικές όσο θα περιμέναμε αφού συχνά χαλάει το ηλεκτρονικό κύκλωμα γρήγορα.
Αν ήθελαν να προστατεύσουν το περιβάλλον θα φρόντιζαν να μας πιέσουν να χρησιμοποιούμε λάμπες (έστω φθορισμού) που το κύκλωμα έναυσης να είναι στο φωτιστικό και όχι στη λάμπα που πετάγεται με κάθε αλλαγή λάμπας.
Έτσι τελικά αντι να μωλύνουμε με διοξείδιο του άνθρακα που αποροφάται από τα δέντρα μολύνουμε με βαραία μέταλα!!!
Έβγαλαν και για λίγες μέρες (1-2 φορές την είδα) διαφήμιση στην τηλεόραση για το οτι πρέπει να συλέγονται σε επιλεγμένα σημεία οι λάμπες φθορισμού (κατι σαν αυτό που γίνεται με τις μπαταρίες) αλλά δεν έχω ιδέα που είναι αυτά τα σημεία....
Και μη χειρότερα.....

aris285
30-08-10, 13:47
Εγω παντως χρειαστηκε να αγωρασω 8 λαμπες οικονομιας και κατεληξα να επιστρεψω τοις 3 γιατι δεν αναβαν και μου εριχναν και την ασφαλεια στον πηνακα.
Μαλον θα ειχαν πολυ υδραργυρο και θα βραχηκυκλωναν...χαχαχα.