PDA

Επιστροφή στο Forum : προστασια μοτερ



FMTRIKALA
20-08-10, 20:19
καλησπερα σε ολους.ο πατερας μου εχει θερμοκιπια που παραγει λουλουδια.μεσα σε αυτα υπαρχουν αεροθερμα τα οποια καινε πυρινα(τσιοφλια απο κουκουτσια ελιας).δηλαδη υπαρχει ενας καδος οπου μπαινει ο πυρινας και μεσω μιας αριδας παει τον πυρινα προς τον χωρο καυσης του αεροθερμου οπου καιγετε.επειδη πολες ειναι οι φορες που μπορει να υπαρχει μια πετρα μεσα η οποια μπορει να μπλοκαρει το μοτερ της αριδας κια να καει το μοτερ ψαχνω ενα κυκλωμα το οποιο μολις καταλαβει οτι εχει μπλοκαρει η καει το μοτερ να δινει εντολη σε ενα gsm το οποιο να μοθ στελνει μυνημα η να μου περνει τηλεφωνο.

auto_mitch
20-08-10, 20:23
Τι ισχύος είναι τα μοτέρ?
Είναι μονοφασικά ή τριφασικά?

navar
20-08-10, 22:14
πατριωτάκι Γιώργο καλησπέρα !
σκοπός είναι να καταλαβαίνει πρώτα την εμπλοκή και να προλαβαίνει το κάψιμο του μοτέρ !
θέλεις κάποιο κύκλωμα μΕ που να διαβάζει τα amps καθώς αυτά θα αυξηθούν αν μπλοκάρει το μοτέρ , η να διαβάζει κάποιον αισθητήρα που θα ελέγχει τις στροφές του κινητήρα !
μετά είναι επόμενο βήμα η εποικοινωνία με GSM , για αυτό υπάρχουν έτοιμα modules που θα παίρνουν εντολή απο τον μΕ

Λυκιδευς
20-08-10, 23:23
ισως με καποιο ειδος ρελε που οταν αντιλαμβανεται ζορισμα του μοτερ να το φρεναρει(θες δηλαδη καποιο ειδος ελεγχομενης ηλεκτρονικης πεδης μολις γινει αντιληπτο το ζορισμα) ωστε να αποφυγει η καταστροφη του...τωρα με τηλεχειρισμο ισως μπορεις να κοιταξεις σε βιομηχανικους αυτοματισμους που να ειδικευονται σε τετοια πακετα...
τωρα αυτο με τα amper με προβληματιζει γιατι μπορει το μοτερ να ζοριζεται και να ανεβαινουν τα amper και χωρις να μπει πετρα...

tomka
21-08-10, 09:21
Μπορεις να βαλεις ενα θερμομαγνητικο ή θερμικο μαζι με ενα ρελε στην παροχη του μοτερ, ρυθμισμενο στα ονομαστικα αμπερ. Μολις ζοριστει το μοτερ θα κοβει την παροχη.

chs
22-08-10, 20:12
αυτο που ειπε ο tomka ειναι σωστο...
στην συνεχεια ρωτα σε ετεριες κινιτισ τηλεφωνιας τι συστημα εχουν για την ειδοποιηση των μοτερ στα πιγαδια...... κατι εχω ακουσει οτι το κοστολογιο τους ειναι πολυ μικρο σε σχεσει με το να το φτιαξεις μονος σου.......

Ηλιας Α
22-08-10, 22:34
Για σίγουρη προστασία του μοτέρ μπορείς να βάνεις στροφομετρικό ή ηλεκτρονικό μετρητή στροφών, ο οποίος θα φέρει βοηθ επαφή η οποία και θα ελέγχει το μοτέρ, αλλά πρέπει να βάνεις και τέτοια διάταξη η οποία να αναιρεί την εντολή του στροφομετρικού ή του ηλεκτρονικού μετρητή κατά την εκκίνηση του μοτέρ

micalis
26-08-10, 21:11
Φιλε George.Εγω θα σου προτεινα να βαλης μια ασφαλειοκαστανια,αναμεσα στο μοτερ και στον κοχλια.

xmaze
26-08-10, 23:11
καλύτερα με αμπέρ φίλε...θα έχεις κάποιο άνω όριο το οποίο θα σημαίνει οτι το μοτερ μπλοκαρε και όχι οτι ζορίζεται...
σε πειραματα που έκανα μόνος μου για τον χαβαλέ απο 1,5 α πήγαινε στα 3 οταν το μπλοκαρα με το χερι...
Επισης τα παιδιά παλιότερα είχαν προτείνει μια εύκολη λύση με αισθητήρα hall

FILMAN
30-08-10, 15:30
Ένα θερμικό θέλει που όταν πέσει, θα διακόπτει την τροφοδοσία του μοτέρ και θα δίνει και την ψηφιακή εντολή στο GSM modem.