PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέγιστο Φορτίο Μονοφασικής Παροχής



Αρτέμης
22-08-10, 21:12
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το site. Αν και άσχετος με το αντικείμενο έμαθα αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα αυτό το Σαββατοκύριακο. Θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής πρόβλημα :
Έχω κατάστημα στο οποίο σκοπεύω να τοποθετήσω δεύτερο κλιματιστικό γιατί μετά από ανακαίνιση ο χώρος ’μεγάλωσε’ και και το υπάρχον δεν αρκεί. Το πρόβλημα μου είναι κατα πόσο θα με καλύψει η μονοφασική παροχή, η οποία απ’ότι ακούω μπορεί να μου προσφέρει μέχρι 8 KW (μέσος όρος των απόψεων ηλεκτρολόγων που ρώτησα). Έχω υπολογίσει την κατανάλωση απ’όλα μου τα μηχανήματα (φώτα φθορίου και PC κυρίως) και είναι ακριβώς 4350W, συν το air-con που είναι άλλα 2200W (18000BTU, μη inverter και προϊστορικό) συν άλλα 1600W το καινούριο (επίσης 18000BTU, μη inverter). Το άθροισμα είναι 8,15KW και φοβάμαι ότι θα ’βγαίνω‘ πολύ οριακά. Σημειωτέον, στο παρελθόν με ανοικτο 1 κλιματιστικό, αερόθερμο και θερμοσίφωνα μετά από 1 ώρα έπεφτε η χελώνα της ΔΕΗ - η οποία έχει 32Α ασφάλεια, όση και ο πίνακας μου! Πλέον δεν υπάρχει θερμοσίφωνας και αερόθερμο, αλλά έχουν αυξηθεί τα φώτα και τα PCιά, χωρίς όμως να πέφτει πια η ασφάλεια.

1) Είναι απαραίτητη η 3φασική παροχή? Πέρα από το κόστος με προβληματίζει πολύ η καλωδίωση που πρέπει να γίνει λόγω του σημείου που βρισκονται οι χελώνες σε σχέση με το μαγαζί.
2) Με 3φασική παροχή θα πληρώνω τα ίδια χρήματα για την ίδια κατανάλωση ή είναι μεγαλύτερα τα πάγια και οι χρεώσεις/KWh?
3)Κάποιος ηλεκτρολόγος μου είπε ότι μπορώ να ζητήσω ενισχυμένη παροχή που δεν είναι 3φασικό αλλά ‘δίνει‘ παραπάνω από την ’απλή’. Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι κάτι σαν τα "economizer" (πολύ γέλιο αυτό το topic!) ?
4)Αν αλλάξω την ασφάλεια της ΔΕΗ με 40Α και τοποθετήσω καινούριο και μεγαλύτερο πίνακα έχω ελπίδες να κερδίσω κάτι? O Ηλεκτρολόγος που ήρθε τελευταία έχει φαγωθεί να τον αλλάξει, γιατί λέει ότι είναι παμπάλαιος (έχει δίκιο, κοντέυει τα 30 χρόνια) και πολύ μικρός (2 σειρές από 10 αυτοματάκια περίπου) με αποτέλεσμα να βγάζει ζέστη ειδικά το καλοκαίρι. Κόστος 400e για ένα με 3 σειρές και αυτοματάκια ΑΒΒ. Πως σας φαίνεται?

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας να διαβάσετε τα παραπάνω και περιμένω τις απαντήσεις σας!

Pxelectric
22-08-10, 21:39
Πρώτον να ξεκινήσουμε με την παλαιότητα του πίνακα που αυτό για εμένα είναι ποιο σοβαρό , καλό για την ασφάλεια σου είναι να αντικαταστήσεις τον παλιό πίνακα τοποθετώντας πάντα και ρελέ διαφυγής . Τώρα δεν ξέρω την δραστηριότητα του μαγαζιού σου και τη ανάγκες έχεις , αυτό που θα σου πρότεινα αν δεν έχεις μεγάλες ανάγκες κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας και αφού η παροχή σου είναι στα πλαίσια των προδιαγραφών εσωτερικών ηλεκτρικών εγκαταστάσεων να ζητήσεις επαύξηση παροχής , από 35Α σε 63Α με χαμηλό κόστος μετάβασης παροχής ,τώρα όλα τα παραπάνω θα τα κρίνει επαγγελματίας ηλεκτρολόγος όπου θα σου δώσει και τις απαραίτητες πληροφορίες που χρειάζεσαι .{ Να ξέρεις ότι θα πρέπει να κάνεις μια έρευνα αγοράς πρώτα και να πάρεις προσφορές από επαγγελματίες ηλεκτρολόγους . }
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να ανατρέξεις στο επίσημο site της ΔΕΗ http://www.dei.gr/LoginPage.aspx?id=5092&nt=18&lang=1&sc=1

Αρτέμης
22-08-10, 22:09
Πρώτον να ξεκινήσουμε με την παλαιότητα του πίνακα που αυτό για εμένα είναι ποιο σοβαρό , καλό για την ασφάλεια σου είναι να αντικαταστήσεις τον παλιό πίνακα τοποθετώντας πάντα και ρελέ διαφυγής . Τώρα δεν ξέρω την δραστηριότητα του μαγαζιού σου και τη ανάγκες έχεις , αυτό που θα σου πρότεινα αν δεν έχεις μεγάλες ανάγκες κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας και αφού η παροχή σου είναι στα πλαίσια των προδιαγραφών εσωτερικών ηλεκτρικών εγκαταστάσεων να ζητήσεις επαύξηση παροχής , από 35Α σε 63Α με χαμηλό κόστος μετάβασης παροχής ,τώρα όλα τα παραπάνω θα τα κρίνει επαγγελματίας ηλεκτρολόγος όπου θα σου δώσει και τις απαραίτητες πληροφορίες που χρειάζεσαι .{ Να ξέρεις ότι θα πρέπει να κάνεις μια έρευνα αγοράς πρώτα και να πάρεις προσφορές από επαγγελματίες ηλεκτρολόγους . }
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να ανατρέξεις στο επίσημο site της ΔΕΗ http://www.dei.gr/LoginPage.aspx?id=5092&nt=18&lang=1&sc=1

Το κατάστημα είναι φαρμακείο και ανάγκες μου είναι αυτές ακριβώς που έγραψα, συνολικά 8,1 ΚW. Τhanx για το link, τα έψαξα και παλιότερα αλλά δεν γράφει τίποτα για επαύξησξ παροχής αν και θα ήταν η ιδανική λύση. Όσο για τις χρεώσεις-KWh δεν είναι σαφείς στο site της ΔΕΗ και δεν γινεται πουθενά διαχωρισμός 1φασικού-3φασικόυ.

Λυκιδευς
22-08-10, 23:36
το καλυτερο που μπορεις να κανεις για να μην μπλεξεις καθολου με την μανουρα του τριφασικου ειναι να κανεις αυξηση παροχης απο 35->63(οπως αναφερει και ο φιλος στο post του) αυτο θα σε καλυψει απολυτα χωρις να σκεφτεσαι πολλα και χωρις να θελεις πολλες αλλαγες..

Ηλιας Α
22-08-10, 23:57
<<Είναι απαραίτητη η 3φασική παροχή?>> τώρα μάλλον είσαι οριακά κάποια μέρα πρέπει να γίνει .
<<Πέρα από το κόστος με προβληματίζει πολύ η καλωδίωση που πρέπει να γίνει λόγω του σημείου που βρισκονται οι χελώνες σε σχέση με το μαγαζί.>> πόσα μέτρα είναι;.
<<Με 3φασική παροχή θα πληρώνω τα ίδια χρήματα για την ίδια κατανάλωση >> ναι << ή είναι μεγαλύτερα τα πάγια >> ναι << και οι χρεώσεις/KWh?>> ίδιες(*)
<<O Ηλεκτρολόγος που ήρθε τελευταία έχει φαγωθεί να τον αλλάξει, γιατί λέει ότι είναι παμπάλαιος (έχει δίκιο, κοντέυει τα 30 χρόνια >>μάλλον δίκιο έχει.
<<με αποτέλεσμα να βγάζει ζέστη ειδικά το καλοκαίρι.>> είναι η αρχή κάθε κακού, και ενός κακού μύρια έπονται.
Σε περίπτωση που πας σε 3φασική παροχή αγωγοί 5 τουλάχιστον 10 mm² , μη δεχτείς με τίποτα 4 αγωγούς.
(*)Στην απόδειξη έχεις και το τηλ της ΔΕΗ για λεπτομέριες

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
23-08-10, 00:15
Έχει δίκιο ο λυκιδεύς τα 32 Α Χ 220 v = 7040 w αυτά έχεις και όχι 8 kw . καλύτερα να αυξήσεις σε μονοφασικό 63 Α Έτσι θα αλλάξεις πίνακα θα γίνει έλεγχος γειώσεως που έπρεπε να έχει γίνει να Βάλης RELAY διαφυγής και πυκνωτές για διόρθωση του συνημίτονου γιατί έχεις αυτεπαγωγηκες αντιστάσεις και ανεβαίνουν τα Α . Οσο για την τιμολόγηση πρέπει να είναι μεγαλύτερη γιατί ανεβαίνουν συνολικά η kwh

xampos
23-08-10, 00:17
δες και αυτό http://www.dei.gr/Default.aspx?id=5092&nt=18&lang=1

Λυκιδευς
23-08-10, 00:20
Έχει δίκιο ο λυκιδεύς τα 32 Α Χ 220 v = 7040 w αυτά έχεις και όχι 8 kw . καλύτερα να αυξήσεις σε μονοφασικό 63 Α Έτσι θα αλλάξεις πίνακα θα γίνει έλεγχος γειώσεως που έπρεπε να έχει γίνει να Βάλης RELAY διαφυγής και πυκνωτές για διόρθωση του συνημίτονου γιατί έχεις αυτεπαγωγηκες αντιστάσεις και ανεβαίνουν τα Α . Οσο για την τιμολόγηση πρέπει να είναι μεγαλύτερη γιατί ανεβαίνουν συνολικά η kwh
επιπλεον καλως η κακως η αλλαγη σε τριφασικο σημαινει επιπλεον αλλαγες σκαψιματα και σε γενικες γραμμες γενικη αλλαγη του πινακα που ενδεχομενως να επηρεασει και αλλα πραγματα...πιστευω προς στιγμην το 63Α ειναι οτι πρεπει...

Ηλιας Α
23-08-10, 03:48
επιπλεον καλως η κακως η αλλαγη σε τριφασικο σημαινει επιπλεον αλλαγες σκαψιματα και σε γενικες γραμμες γενικη αλλαγη του πινακα που ενδεχομενως να επηρεασει και αλλα πραγματα...πιστευω προς στιγμην το 63Α ειναι οτι πρεπει...
<< επιπλεον καλως η κακως η αλλαγη σε τριφασικο σημαινει επιπλεον αλλαγες σκαψιματα και σε γενικες γραμμες γενικη αλλαγη του πινακα που ενδεχομενως να επηρεασει και αλλα πραγματα >> << και σε γενικες γραμμες >>σε γενικές γραμμές γιατί; << γενικη αλλαγη του πινακα >> ζεσταίνεται! << που ενδεχομενως να επηρεασει και αλλα πραγματα>> ποια πράγματα; << προς στιγμην το 63Α ειναι οτι πρεπει>> με τι αγωγούς 10 ή 6 mm² που ενδεχόμενα έχει;

Ηλιας Α
23-08-10, 03:56
Έχει δίκιο ο λυκιδεύς τα 32 Α Χ 220 v = 7040 w αυτά έχεις και όχι 8 kw . καλύτερα να αυξήσεις σε μονοφασικό 63 Α Έτσι θα αλλάξεις πίνακα θα γίνει έλεγχος γειώσεως που έπρεπε να έχει γίνει να Βάλης RELAY διαφυγής και πυκνωτές για διόρθωση του συνημίτονου γιατί έχεις αυτεπαγωγηκες αντιστάσεις και ανεβαίνουν τα Α . Οσο για την τιμολόγηση πρέπει να είναι μεγαλύτερη γιατί ανεβαίνουν συνολικά η kwh


<<Οσο για την τιμολόγηση πρέπει να είναι μεγαλύτερη γιατί ανεβαίνουν συνολικά η kwh >> μα οι kwh ανεβαίνουν όταν αυξάνομε τα φορτία,
δηλ από το χρήστη και μόνο εξαρτάτε, όταν γυρνά τους διακόπτες από θέση off σε on

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
23-08-10, 04:57
Όταν οι ασφάλειες που έχεις δεν σε καλύπτουν και βάλεις μεγαλύτερες δεν αυξάνεται και η κατανάλωση ? αλλά η δεη σε κάθε καταναλωτή έχει μπλοφών kwh εάν τις ξεπεράσεις χρεώνεσαι με άλλο τιμολόγιο .

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
23-08-10, 05:03
Όταν οι ασφάλειες που έχεις δεν σε καλύπτουν και βάλεις μεγαλύτερες δεν αυξάνεται και η κατανάλωση ? αλλά η δεη σε κάθε καταναλωτή έχει μπλοφών kwh εάν τις ξεπεράσεις χρεώνεσαι με άλλο τιμολόγιο .

Ηλιας Α
23-08-10, 10:19
Όταν οι ασφάλειες που έχεις δεν σε καλύπτουν και βάλεις μεγαλύτερες δεν αυξάνεται και η κατανάλωση ? αλλά η δεη σε κάθε καταναλωτή έχει μπλοφών kwh εάν τις ξεπεράσεις χρεώνεσαι με άλλο τιμολόγιο .


<< Όταν οι ασφάλειες που έχεις δεν σε καλύπτουν και βάλεις μεγαλύτερες δεν αυξάνεται και η κατανάλωση ?>> μόνο και μόνο με την αλλαγή ασφαλειών σε μεγαλύτερες(*) δεν αυξάνεται η κατανάλωση, για σκέψου αν αλλάζαμε ασφάλειες με μικρότερες θα είχαμε μείωση της κατανάλωσης;.
<<αλλά η δεη σε κάθε καταναλωτή έχει μπλοφών kwh εάν τις ξεπεράσεις χρεώνεσαι με άλλο τιμολόγιο>> όχι σε κάθε καταναλωτή, αλλά σε κατηγορίες καταναλωτών, δε νομίζω ότι στην προκειμένη περίπτωση ο Λευτέρης θα αλλάξει κατηγορία.
(*) Αν και δεν είμαι της σχολής, δεν με καλύπτουν οι ασφάλειες τις αλλάζω με μεγαλύτερες και καθάρισα, χωρίς την αύξηση της διατομής των αγωγών , με σπάνια εξαίρεση την περίπτωση αν διαπιστώσω υπεροχή διατομής αγωγών τέτοια που να συμφωνεί με τις νέες ασφάλειες

Αρτέμης
23-08-10, 11:19
Δυστυχώς ως κατάστημα όλες οι KWh χρεώνονται με 0,18+ΦΠΑ, δεν υπάρχει κλιμακωτό τιμολόγιο όπως στα σπίτια! Ο πίνακας και οι ασφάλειες θα αλλαχτούν τελικά οπωσδήποτε και θα πάω απ’τη ΔΕΗ να ξεκαθαρίσω το θέμα της ενισχυμένης παροχής. Στη σελίδα της πάντως όχι μόνο δεν το αναφέρει, αλλα διευκρινίζει ότι η μονοφασική αρκεί για φορτία μέχρι 12ΚV, που σημαίνει (θεωρητικά) ένταση μέχρι 54Α κι όχι 63 ! Ελπίζω να βγάλω άκρη από κοντά γιατί απ’το τηλέφωνο δε με βοήθησαν και πολύ...
Τα καλώδια από τη χελώνα στον πίνακα μάλλον είναι 6mm, αν όντως μου δώσουνε 63Α είναι αρκετά για το αυξημένο φορτίο ή θ’αρχίσουν να υπερθερμαίνονται?
Απ’όσο ξέρω τα 16Α απαιτούν καλώδιο 2.5mm, οπότε αν πάει αναλογικά δεν αρκούν (6/2.5 * 32 = 38.4), εκτός αν υπολογίζουμε με την διατομή οπότε βγαίνει 92Α! Ελπίζω να μη γραφω βλακείες, αλλά δε βγάζω άκρη μ’αυτά που μου λένε 2 ηλεκτρολόγοι που ρώτησα κι ένας ΔΕΗτζής. Μήπως υπάρχει κάποιος στο forum που εργάζεται στη ΔΕΗ για να με βοηθήσει? Κερνάω καφέ και φάρμακα!

Λυκιδευς
23-08-10, 11:55
ειπες οτι εχεις 6mm καλωδιο ε;και 10mm να ειχες παλι το 63Α που σου προτεινα ειναι πολυ...αμα δεις και σε πινακα με διατομες καλωδιων και επιτρεπομενων ρευματων τοτε θες 16mm+ για το 63Α

nveli
23-08-10, 12:11
η επαύξηση ισχύος σε παροχή Νο05 δεν είναι μόνο θέμα της ΔΕΗ να σου αλλάξει τον μικροαυτόματο στο μετρητή της στα 63Α αλλά και δικό σου πριν από την αλλαγή να έχεις εξασφαλίσει ότι η ΕΗΕ (που είναι δικιά σου και όχι της ΔΕΗ) μπορεί να λειτουργεί με ασφάλεια με την μεγαλύτερη ισχύ. Οι αλλαγές που θα χρειαστούν είναι νέα γραμμή μετρητή-πίνακα 16mm2 αφού τα 6mm2 δεν μπορούν να φορτιστούν με 63Α, νέα γενική ασφάλεια πίνακα 50Α ή 63Α και πιθανόν νέες γραμμές στα επιπλέον φορτία.

Ηλιας Α
23-08-10, 13:34
Δυστυχώς ως κατάστημα όλες οι KWh χρεώνονται με 0,18+ΦΠΑ, δεν υπάρχει κλιμακωτό τιμολόγιο όπως στα σπίτια! Ο πίνακας και οι ασφάλειες θα αλλαχτούν τελικά οπωσδήποτε και θα πάω απ’τη ΔΕΗ να ξεκαθαρίσω το θέμα της ενισχυμένης παροχής. Στη σελίδα της πάντως όχι μόνο δεν το αναφέρει, αλλα διευκρινίζει ότι η μονοφασική αρκεί για φορτία μέχρι 12ΚV, που σημαίνει (θεωρητικά) ένταση μέχρι 54Α κι όχι 63 ! Ελπίζω να βγάλω άκρη από κοντά γιατί απ’το τηλέφωνο δε με βοήθησαν και πολύ...
Τα καλώδια από τη χελώνα στον πίνακα μάλλον είναι 6mm, αν όντως μου δώσουνε 63Α είναι αρκετά για το αυξημένο φορτίο ή θ’αρχίσουν να υπερθερμαίνονται?
Απ’όσο ξέρω τα 16Α απαιτούν καλώδιο 2.5mm, οπότε αν πάει αναλογικά δεν αρκούν (6/2.5 * 32 = 38.4), εκτός αν υπολογίζουμε με την διατομή οπότε βγαίνει 92Α! Ελπίζω να μη γραφω βλακείες, αλλά δε βγάζω άκρη μ’αυτά που μου λένε 2 ηλεκτρολόγοι που ρώτησα κι ένας ΔΕΗτζής. Μήπως υπάρχει κάποιος στο forum που εργάζεται στη ΔΕΗ για να με βοηθήσει? Κερνάω καφέ και φάρμακα!


<< Τα καλώδια από τη χελώνα στον πίνακα μάλλον είναι 6mm, αν όντως μου δώσουνε 63Α είναι αρκετά για το αυξημένο φορτίο ή θ’αρχίσουν να υπερθερμαίνονται?>>
<< αν όντως μου δώσουνε 63Α >> δε σου δίνουν << θ’αρχίσουν να υπερθερμαίνονται >>και όχι μόνο!

Αρτέμης
23-08-10, 16:11
<< Τα καλώδια από τη χελώνα στον πίνακα μάλλον είναι 6mm, αν όντως μου δώσουνε 63Α είναι αρκετά για το αυξημένο φορτίο ή θ’αρχίσουν να υπερθερμαίνονται?>>
<< αν όντως μου δώσουνε 63Α >> δε σου δίνουν << θ’αρχίσουν να υπερθερμαίνονται >>και όχι μόνο!

Κι όμως μου δίνουν (τουλάχιστον απ’το τηλέφωνο έτσι είπανε), αλλά με καλλώδια 16mm. Τελικά σκάψιμο και καλωδίωση-πίνακα δεν τα γλυτώνω όπως και να’χει, οπότε θα βάλω κατευθείαν 3φασικό. Η πλάκα είναι ότι κι εκεί οι απόψεις διίστανται : υπάλληλος της ΔΕΗ στο γκισέ μου είπε ότι η χελώνα κοστολογείται ‘κάνα χιλιάρικο‘ και ΑΝ χωράει, ενώ ο ’υπεύθυνος’ που μιλήσαμε στο τηλέφωνο, αφού έλεγξε τον αριθμό παροχής στον υπολογιστή με διαβεβαίωσε ότι για 3φασικό 1 το κόστος είναι 109,38 + 200 επιπλέον εγγύηση και για αυξηση παροχής 35,40. Βγάλε άκρη... Αύριο θα ξαναπάω να κάνω την αίτηση κι ελπίζω να μάθω τι θα πληρώσω επιτέλους!

Ηλιας Α
23-08-10, 17:01
Κι όμως μου δίνουν (τουλάχιστον απ’το τηλέφωνο έτσι είπανε), αλλά με καλλώδια 16mm. Τελικά σκάψιμο και καλωδίωση-πίνακα δεν τα γλυτώνω όπως και να’χει, οπότε θα βάλω κατευθείαν 3φασικό. Η πλάκα είναι ότι κι εκεί οι απόψεις διίστανται : υπάλληλος της ΔΕΗ στο γκισέ μου είπε ότι η χελώνα κοστολογείται ‘κάνα χιλιάρικο‘ και ΑΝ χωράει, ενώ ο ’υπεύθυνος’ που μιλήσαμε στο τηλέφωνο, αφού έλεγξε τον αριθμό παροχής στον υπολογιστή με διαβεβαίωσε ότι για 3φασικό 1 το κόστος είναι 109,38 + 200 επιπλέον εγγύηση και για αυξηση παροχής 35,40. Βγάλε άκρη... Αύριο θα ξαναπάω να κάνω την αίτηση κι ελπίζω να μάθω τι θα πληρώσω επιτέλους!

<<Κι όμως μου δίνουν (τουλάχιστον απ’το τηλέφωνο έτσι είπανε), αλλά με καλλώδια 16mm.>>……<< αλλά με καλλώδια 16mm.>> έγραψα δε σου δίνουν με την υπάρχουσα κατάσταση, αλλά 3*16mm²= 48 mm² , για 63Αkai για τριφασικό 5*10 mm²=50 mm² . 3*40Α= 120Α, τι σε συμφέρει; Αν δε λάβεις τι διαφορά κόστους μετατροπής και τα αυξημένα πάγια 5-6 €/ τετράμηνο << οπότε θα βάλω κατευθείαν 3φασικό >> το καλύτερο!

stom
23-08-10, 17:22
Αν υπαρχει ηδη κουτι διανομης και παροχη απο την κολωνα μεχρι εκει που να αντεχει την ζητουμενη ισχυ τοτε το κοστος ειναι σχετικα χαμηλο.
Αφου ο υπαλληλος κοιταξε τα στοιχεια της παροχης, λογικα ξερει τι λεει.
Ετσι κιαλλιως, πινακα θα αλλαξεις, οπως και καλωδιο παροχης, αρα το σκαψιμο δεν το γλιτωνεις.
Θα σου ελεγα στη συνεχεια να ψαξεις για εναλλακτικο παροχο ηλεκτρικης ενεργειας.
Σε καταστηματα δινουν με οικονομικοτερα τιμολογια απο οτι η ΔΕΗ..

KarlBarks
23-08-10, 18:20
αφου θα μπεις στην διαδικασία αναβάθμισης καλωδιων και πίνακα τοτε νομίζω οτι ειναι μονόδρομος να βάλεις 3φασικό .

Ηλιας Α
23-08-10, 20:12
Αν υπαρχει ηδη κουτι διανομης και παροχη απο την κολωνα μεχρι εκει που να αντεχει την ζητουμενη ισχυ τοτε το κοστος ειναι σχετικα χαμηλο.
Αφου ο υπαλληλος κοιταξε τα στοιχεια της παροχης, λογικα ξερει τι λεει.
Ετσι κιαλλιως, πινακα θα αλλαξεις, οπως και καλωδιο παροχης, αρα το σκαψιμο δεν το γλιτωνεις.
Θα σου ελεγα στη συνεχεια να ψαξεις για εναλλακτικο παροχο ηλεκτρικης ενεργειας.
Σε καταστηματα δινουν με οικονομικοτερα τιμολογια απο οτι η ΔΕΗ..
<< Θα σου ελεγα στη συνεχεια να ψαξεις για εναλλακτικο παροχο ηλεκτρικης ενεργειας >>.
Τι γνωρίζεις για αυτό;

Αρτέμης
23-08-10, 20:21
<< Θα σου ελεγα στη συνεχεια να ψαξεις για εναλλακτικο παροχο ηλεκτρικης ενεργειας >>.
Τι γνωρίζεις για αυτό;

Εμένα με έχουν πάρει επανειλλειμένα από την Aegean Power για παροχή ρεύματος αλλά δεν ασχολήθηκα καθόλου φοβούμενος αντίστοιχες εμπειρίες με τους παρόχους τηλεφωνίας, που ειδικά τα πρώτα χρόνια ήταν με μία λέξη ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ. Τελευταία διορθώθηκαν κάπως τα πράγματα, αλλά δεν τον αλλάζω τον ΟΤΕ ειδικά στο μαγαζί με τίποτα, γιατί αν συμβεί οτιδήποτε θα σου πούνε ‘φταιει ο ΟΤΕ’. Φαντάζεστε να κόβεται το ρεύμα ή να πέφτει ή τάση ή να μη σας δίνουν αρκετό (απλές αντισοιχίες με προβλήματα τηλεφωνικής φύσεως) και να σου λένε ‘φταίει η ΔΕΗ ή ο ηλεκτρολόγος σου‘? AN σηκώσουν δηλαδή το τηλέφωνο όταν τους πάρεις για βλάβη. Μέχρι να διαπιστώσω ότι βγαίνει φτηνότερα και κυρίως δουλεύει σωστα η ιδιωτική παροχή ρεύματος σε άλλους επαγγελματίες, παραμένω ‘Με τη δύναμη της ΔΕΗ‘:001_tt2:. Αν τώρα κάποιος έχει κάνει την εμπειρία του πραγματικά θα ήθελα τη γνώμη του.

thespyros
29-08-10, 23:45
sunfono gi ayxsiis i isxuos

FILMAN
30-08-10, 12:42
Και με την ήδη υπάρχουσα παροχή θα έκανες δουλειά... Ούτε τριφασικό ούτε επαύξηση...

Αρτέμης
02-09-10, 02:07
Και με την ήδη υπάρχουσα παροχή θα έκανες δουλειά... Ούτε τριφασικό ούτε επαύξηση...

:crying: Μα πώς γίνεται αυτό ρε μάστορα? Με την αμπεροτσιμπιδα μέτρησα από 28 έως 30,5 Αμπερ με κλιματιστικό, φώτα και προβολείς ανοιχτούς. Με 32ρα ασφάλεια και 6mm2 καλώδια δε νομίζω να έχω περιθώριο να βάλω ένα ακόμα κλιματιστικό 18ρι που στην καλύτερη περίπτωση θα τραβάει άλλα 7Α. Για να ξαναβάλω επιτέλους επιπλέον και ταχυθέρμ ή θερμοσίφωνα (που τον ξήλωσα παλιότερα για να προσθέσω φώτα και να αντέξει η παροχή) ούτε λόγος.
Έκανα και την αίτηση στη ΔΕΗ αλλά θέλουνε 10 εργάσιμες για να απαντήσουνε απλά, μετά βλέπουμε για να έρθει επισκοπιστης και μετά να πάρω το τελικό ΟΚ και να αγοράσω τη χελώνα. ’Ελεος...Παρεμπιπτόντως, το 3 φασικό Νο1 το χρεώνουνε πράγματι μόνο 120 ε συν άλλα 200 εγγύηση επιπλέον. Πάλι καλά γιατί ο γείτονας που έβαλε πέρυσι ξηλώθηκε 1500ε, αλλά για 3 x 60Α (έχει πολλούς φούρνους) που νομίζω είναι 3φασικό Νο3.
Αλήθεια, να βάλω καλώδια 10mm2 ή δεν έχω να κερδίσω τίποτα και να μείνω στα 6mm2? H διαφορά κόστους είναι μικρή για 15 μέτρα καλωδίωση και σκέφτομαι να βάλω 10ρια. Επίσης, πώς γίνεται να βάλω 4 και όχι 5 καλώδια? Ένας ηλεκτρολόγος της γειτονιάς το πρότεινε για οικονομία αλλά δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται αφού είναι 3 οι φάσεις 1 το ουδέτερο και 1 η γείωση! Μπορεί να μου το εξηγήσει κανείς?

her
02-09-10, 09:27
Και ένα καλώδιο ακόμα για ένδειξη του νυχτερινού.

Ηλιας Α
02-09-10, 10:06
[QUOTE=QUOTE]

Για Λευτέρη

<<Ένας ηλεκτρολόγος της γειτονιάς το πρότεινε για οικονομία αλλά δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται αφού είναι 3 οι φάσεις 1 το ουδέτερο και 1 η γείωση! Μπορεί να μου το εξηγήσει κανείς?>>

Γίνεται π…στιά ……και το ρεύμα αν την πάρει χαμπάρι, χτυπάει ανελέητα!
Κάτσε μακριά απ΄αυτόν τον <<ηλεκτρολόγο>> όσο μακριά πρέπει να καθόμαστε από τις πεθερές.

stom
02-09-10, 11:09
Εμένα με έχουν πάρει επανειλλειμένα από την Aegean Power για παροχή ρεύματος αλλά δεν ασχολήθηκα καθόλου φοβούμενος αντίστοιχες εμπειρίες με τους παρόχους τηλεφωνίας, που ειδικά τα πρώτα χρόνια ήταν με μία λέξη ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ. Τελευταία διορθώθηκαν κάπως τα πράγματα, αλλά δεν τον αλλάζω τον ΟΤΕ ειδικά στο μαγαζί με τίποτα, γιατί αν συμβεί οτιδήποτε θα σου πούνε ‘φταιει ο ΟΤΕ’. Φαντάζεστε να κόβεται το ρεύμα ή να πέφτει ή τάση ή να μη σας δίνουν αρκετό (απλές αντισοιχίες με προβλήματα τηλεφωνικής φύσεως) και να σου λένε ‘φταίει η ΔΕΗ ή ο ηλεκτρολόγος σου‘? AN σηκώσουν δηλαδή το τηλέφωνο όταν τους πάρεις για βλάβη. Μέχρι να διαπιστώσω ότι βγαίνει φτηνότερα και κυρίως δουλεύει σωστα η ιδιωτική παροχή ρεύματος σε άλλους επαγγελματίες, παραμένω ‘Με τη δύναμη της ΔΕΗ‘:001_tt2:. Αν τώρα κάποιος έχει κάνει την εμπειρία του πραγματικά θα ήθελα τη γνώμη του.


Η συγκριση των εναλλακτικων παροχων ενεργειας με αυτους στις τηλεπικοινωνιες ειναι τουλαχιστον ατυχης....
Για να το πω απλα.. Οι εναλλακτικοι δεν εχουν το δικο τους δικτυο.
Σε αντιθεση με τις τηλεπικοινωνιες, το δικτυο ειναι ενα, συντηρειται απο τη ΔΕΗ. Οι εναλλακτικοι παραγουν ρευμα, πχ στην αλεξανδρουπολη, το δινουν στο δυκτιο εκει, και μετα ερχονται στην αθηνα και το πουλανε σε σενα.
Ομως τα ηλεκτρονια δεν ξεχωριζουν στο καλωδιο, οποτε η ποιοτητα ειναι ιδια για ολους. Αμα εχει διακοπη η περιοχη σου, θα χεις και συ.
Αν εχεις βλαβη τη Δεη θα παρεις απευθειας.
Ακομα και τη μετρηση την κανει η ΔΕΗ και τη στελνει στους εναλλακτικους για να σε τιμολογησουν.
Ακομα και εκτος λειτουργιας να βγει το εργοστασιο του ενναλακτικου, παλι ρευμα θα εχεις.
Αμα γινει blackout, δεν θαχει κανεις, απο οπου και να τιμολογειται.

Το ολο θεμα στηριζεται στο γεγονος οτι η ΔΕΗ πουλαει το επαγγελματικο ρευμα πολυ ακριβοτερα απο οσο της κοστιζει, γιαυτο και υπαρχει περιθωριο για εναλλακτικους. Ακουγεται μαλιστα οτι σκοπευει να μειωσει τις τιμες στο επαγγελματικο, γιαυτο ακριβως το λογο.
Η εμπειρια απο γνωστους που εβαλλαν εναλλακτικους ειναι πολυ θετικη, (ειδικοτερα οταν μερικοι απο αυτους τους αλλαζουν καθε λιγο αφηνωντας τους και ενα φεσι...)
Περισσοτερες πληροφοριες http://www.verbund.gr

FILMAN
02-09-10, 11:35
:crying: Μα πώς γίνεται αυτό ρε μάστορα? Με την αμπεροτσιμπιδα μέτρησα από 28 έως 30,5 Αμπερ με κλιματιστικό, φώτα και προβολείς ανοιχτούς. Με 32ρα ασφάλεια και 6mm2 καλώδια δε νομίζω να έχω περιθώριο να βάλω ένα ακόμα κλιματιστικό 18ρι που στην καλύτερη περίπτωση θα τραβάει άλλα 7Α. Για να ξαναβάλω επιτέλους επιπλέον και ταχυθέρμ ή θερμοσίφωνα (που τον ξήλωσα παλιότερα για να προσθέσω φώτα και να αντέξει η παροχή) ούτε λόγος.

Επίσης, πώς γίνεται να βάλω 4 και όχι 5 καλώδια? Ένας ηλεκτρολόγος της γειτονιάς το πρότεινε για οικονομία αλλά δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται αφού είναι 3 οι φάσεις 1 το ουδέτερο και 1 η γείωση! Μπορεί να μου το εξηγήσει κανείς?
Κατ' αρχάς θεωρώ απίθανο η παροχή σου να έχει διατομή 6mm^2. Το πιθανότερο είναι ότι είναι 10mm^2. Όσο για το ρεύμα που τραβάνε τα φορτία σου, κοίταξες αν τα φωτιστικά φθορισμού που υπάρχουν έχουν μέσα πυκνωτές αντιστάθμισης; Αν δεν έχουν, βάζοντας τους κατάλληλους πυκνωτές το απορροφούμενο ρεύμα θα πέσει κατά πολύ, αφήνοντάς σου περιθώρια να προσθέσεις κι άλλα φορτία. Επίσης, οι ασφάλειες των 32Α δεν πέφτουν στα 33Α! Ακόμα καλύτερα, αν η ασφάλεια στο μετρητή της ΔΕΗ είναι τηκτή, θα μπορούσες να βάλεις μέσα στον πίνακά σου για γενική μια αυτόματη D40, αποκτώντας κι άλλα περιθώρια πρόσθεσης φορτίων! Όσο για τα 4 καλώδια αντί για 5 που σου είπε αυτός ο ηλεκτρολόγος, μάλλον εννοούσε ότι θα σου έφερνε μόνο τις 2 φάσεις μέσα!

Ηλιας Α
02-09-10, 12:30
Κατ' αρχάς θεωρώ απίθανο η παροχή σου να έχει διατομή 6mm^2. Το πιθανότερο είναι ότι είναι 10mm^2. Όσο για το ρεύμα που ............! Όσο για τα 4 καλώδια αντί για 5 που σου είπε αυτός ο ηλεκτρολόγος, μάλλον εννοούσε ότι θα σου έφερνε μόνο τις 2 φάσεις μέσα!


Φίλιππα συνηθίζουν οι <<ηλεκτρολόγοι>> όταν φτάνει ο αγωγός γείωσης στο πίνακα να τον διακλαδίζουν του δίνουν χρώμα μπλε και τον βαπτίζουν ουδέτερο.
Μπορεί να παίζει και αυτό που εσύ έγραψες δηλ διφασική άφιξη στον πίνακα το οποίο σαφώς υπερτερεί –για λόγους ασφάλειας και μόνο- της τριφασικής άφιξης στον πίνακα , με 4 αγωγούς

Αρτέμης
03-09-10, 16:30
Κατ' αρχάς θεωρώ απίθανο η παροχή σου να έχει διατομή 6mm^2. Το πιθανότερο είναι ότι είναι 10mm^2. Όσο για το ρεύμα που τραβάνε τα φορτία σου, κοίταξες αν τα φωτιστικά φθορισμού που υπάρχουν έχουν μέσα πυκνωτές αντιστάθμισης; Αν δεν έχουν, βάζοντας τους κατάλληλους πυκνωτές το απορροφούμενο ρεύμα θα πέσει κατά πολύ, αφήνοντάς σου περιθώρια να προσθέσεις κι άλλα φορτία. Επίσης, οι ασφάλειες των 32Α δεν πέφτουν στα 33Α! Ακόμα καλύτερα, αν η ασφάλεια στο μετρητή της ΔΕΗ είναι τηκτή, θα μπορούσες να βάλεις μέσα στον πίνακά σου για γενική μια αυτόματη D40, αποκτώντας κι άλλα περιθώρια πρόσθεσης φορτίων! Όσο για τα 4 καλώδια αντί για 5 που σου είπε αυτός ο ηλεκτρολόγος, μάλλον εννοούσε ότι θα σου έφερνε μόνο τις 2 φάσεις μέσα!

Κι όμως 6mm^2 είναι δυστυχώς, οπότε δεν έχω πολλά περιθώρια μέχρι τα 35Α που είναι το μέγιστο. Όσο για τα φθόρια, είναι ακριβώς 1800W, εκ των οποίων τα 1000 περίπου δεν έχουν πυκνωτάκια, αλλά ακόμα κι αν βάλω και πέσει το ρεύμα που τραβάνε στο μισό, πάλι δεν φτάνει. Η χελώνα της ΔΕΗ δεν έχει τηκτή ασφάλεια, αλλά αυτοματάκι και μάλιστα 32Α, όσο και του πίνακα μου. Οπότε μόλις τραβάω παραπάνω ρεύμα για πολύ ώρα (πχ. αερόθερμο) πέφτει η χελώνα της ΔΕΗ κι όχι ο γενικός μου! Για τα 4 αντί 5 καλώδια εννοείται πώς δεν θα το επέλεγα ποτέ, απλά μου έκανε εντύπωση που κάποιοι το κάνουν! Προφανώς εσείς θα έχετε δει και χειρότερα στον κλάδο σας, όπως βλέπω κι εγώ στο δικό μου! Έχουμε μεγάλη πλάκα τελικά...
Ευτυχώς εγκρίθηκε το 3φασικό Νο1 που ζήτησα με κόστος 303ε για εγγύηση και άλλα 126 για τη νεα χελώνα, συν φυσικά τα σκαψίματα και τα υλικά του ηλεκτρολόγου που θα κάνει τη δουλειά.

FILMAN
03-09-10, 16:34
Μα καλά, πόσο παλιά είναι η εγκατάσταση; Απ' όσο έχω ακούσει, η ΔΕΗ δεν δέχεται οποιαδήποτε διατομή παροχής κάτω από 10mm^2. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο αληθεύει αυτό...

Λυκιδευς
03-09-10, 16:50
αφου λοιπον εχει 6αρι στην παροχη αναγκαστικα θα πρεπει να αλλαχθει ετσι;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
03-09-10, 16:53
Δεν υπάρχει περίπτωση 6 mm2 καλώδιο πρέπει να ήταν πριν 50 χρόνια Τ3 με καινούριο αυτοματάκη 32 Α η ΔΕΗ έπρεπε να κάνει διακοπή η να ζητήσει επανέλεγχο τις εγκατάστασης .το θέμα είναι ότι τα δεδομένα που δίνετε είναι λάθος . γι αυτό και λέγονται διάφορα

Αρτέμης
03-09-10, 18:08
Δεν υπάρχει περίπτωση 6 mm2 καλώδιο πρέπει να ήταν πριν 50 χρόνια Τ3 με καινούριο αυτοματάκη 32 Α η ΔΕΗ έπρεπε να κάνει διακοπή η να ζητήσει επανέλεγχο τις εγκατάστασης .το θέμα είναι ότι τα δεδομένα που δίνετε είναι λάθος . γι αυτό και λέγονται διάφορα

Γι αυτό λοιπόν διαβάστε αυτό το θέμα μόνο αν πιστεύετε ότι η παροχή μου έχει 6 mm2 καλώδιο και 32 Α ασφάλεια. Η εγκατάσταση είναι του 1971, αλλά ακόμη κι ο επισκοπιστής της ΔΕΗ που ήρθε προχθες δεν διαπίστωσε κάτι μεμπτό! Δε λες καλά που έχω γείωση και ρελιέ διαφυγής τουλάχιστον...

nveli
03-09-10, 18:52
οι κατηργημένες παροχές Νο01 και Νο02 είχαν καλώδιο μετρητή-πίνακα 2x6 και 3x6

JOUN
03-09-10, 22:01
..........