PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολογισμός συνφ



tco9998
23-08-10, 20:52
Καλησπέρα σας.
Έχω την εξής ερώτηση;
Αν γνωρίζω ότι το φορτίο μου έχει ισχύ 17kW, σε λειτουργία, και άεργος ισχύς που φτάνει μέχρι 1,3 kW, τότε πως υπολογίζω τον συντελεστή ισχύος της εγκατάστασης;

micalis
23-08-10, 21:39
συνφ=P/UxI Οπου P=ενδειξη βατομετρου,U=ενδειξη βολτομετρου,Ι=ενδειξη αμπερομετρου

Ηλιας Α
23-08-10, 22:42
Καλησπέρα σας.
Έχω την εξής ερώτηση;
Αν γνωρίζω ότι το φορτίο μου έχει ισχύ 17kW, σε λειτουργία, και άεργος ισχύς που φτάνει μέχρι 1,3 kW, τότε πως υπολογίζω τον συντελεστή ισχύος της εγκατάστασης;

……..<< και άεργος ισχύς που φτάνει μέχρι 1,3 kW, >>…….. η άεργος ισχύς έχει μέτρα τα kvar, και όχι τα kw

Λυκιδευς
23-08-10, 22:45
S^2=P^2+Q^2
S=φαινομενη
P=πραγματικη
Q=αεργος
ο τυπος ειναι αυτος που λεει ο φιλος ο μιχαλης...αλλα αντιστοιχει στην πραγματικη ισχυ...Η αεργος στον τυπο της εχει αντι για συνημιτονο το ημιτονο...αλλα ο τυπος αυτος που παραθετει ο φιλος ειναι για μονοφασικη καταναλωση...

Λυκιδευς
23-08-10, 22:54
αν εχεις τριφασικη καταναλωση ο τυπος αλλαζει και ειναι
P=ριζα3*V*I*cosφ

Ηλιας Α
24-08-10, 12:00
συνφ=P/UxI Οπου P=ενδειξη βατομετρου,U=ενδειξη βολτομετρου,Ι=ενδειξη αμπερομετρου

Έδωσες κατά τη γνώμη μου τη σωστότερη απάντηση, και λέω σωστότερη, γιατί θα ήταν σωστή, αν ο δημιουργός αντί για << και άεργος ισχύς που φτάνει μέχρι 1,3 kW>> είχε << και φαινόμενη ισχύς που φτάνει μέχρι 1,3 Kva >>.
Πολλές φορές αναγκαζόμαστε να ρίχνομε τα << χαρτία >> για να καταλάβομε τι θέλει ο ερωτών.

safetec
12-11-10, 23:14
αν εισε αθηνα να ερθω να σε μετρισω ??? αν κανεισ καλο καφε δεν θελω χρηματα !!!! χαχαχαχα

ποσα βατ εινε τα επαγωγικα σου φωρτια ??? και πες μου και αν εινε μονιμα στο δικτιο

ισως σε συνφερει να στησεις ενα μικρο παιδιο αντισταθμισεις ισχιος αν παρουμε μετρισεις 0.92 και κατω

xrhstosmp
14-11-10, 00:57
σε πιο ακριβως τομεα συμφερει εναν οικιακο πελατη να βελτιωσει το συντελεστη ισχυος του φιλε γιαννη?

safetec
14-11-10, 03:24
εξαρτατε το σπιτι που εχεις φιλε μου

ολλα γινοντε για οικονομια και για να αποφυγεις το προστημο της δεη και της υπερτημολογισεις

εχω βαλει παιδια πικνωτων σε σπιτια που εχουν πολλα επαγωγικα φωρτια π.χ μοτερ - μετασχηματιστες και αξιζει τα λευτα του τα βγαζει αμεσα

βεβαια δεν μιλαμε για απλα σπιτια μιλαω για σπιτια που εχουν μεσα πισινες εχουν κηπο μισο στρεμα και φωτιζετε ολλος ..απο κληματιστικα μεσα γινετε ενας χαμος μιλαμε για κομπρεσορες 50.000 btu kai και αλλα πολα τετεια

εχω βαλει 4 σε σπιτια μεχρη τωρα αλλα το πιο μικρο ειχε 300 αμπερ παρωχη ανα φαση δεν παει πιο πανο μετα θελει υποσταθμο δικο του !!! στην ντζια ενας πελατης μου εχει υποσταθμο δικο του και εβαλα και πικνωτες γιατι εκεγε αλλα μιλαμε για καμια 10 στρεματα χωρο και το σπιτι δεν εχω καταφερει να υπολογισω ποσα τετραγωνικα εινε !!!!

εκει εβαλα και γενητρια αυτοματης μεταγωγης


τωρα αν εχεις ενα σπιτι 100-150 τετραγωνικα δεν χρηαζετε να μετρισω καν

απλα θα σου προτηνα να αλαζες λαμπες και να εβαζες οικονομιας παντου και αν εισε καπως πιο ευκαταστατος και σε περνει οικονομικα θα σου πρωτηνα λαμπες led ( η οποια η μια κανει και 40 ευρω π.χ) αλλα εκει πας αλου

safetec
14-11-10, 03:36
το συν φ χαλαει μονο οταν εχεις επαγωγικα φωρτια

τα επαγωγηκα φωρτια εινε ...μοτερ - μετασχηματιστες η συνοληκη εγκατεστημενη ισχηη δεν μας νιαζει !!! σε 1 χρονο

πολοι την πατανε και βαζουν στο κριφο φοτισμο 12 βολτα σποτ !!!

δεν προτηνετε καλυτερα στα ιδια σποτ να ξηλωσεις μετασχηματιστη για να μην εχεις επαγωγηκα φωρτια και να βαλεις λαμπα ντζι γιου 10 το ενα ντουι κανει 20 λεπτα

και για πιο καλλα βαζεις λαμπα led η οποια κανει κοντα στα 23 ευρω εινε 4 βατ μολις και αποδιδει οσο αποδιδει μια λαμπα 50 βατ και εχει 24000 ωρες ζωης η απλες 12 βολτες λαμπες η ωρα ζωης τους δεν ξεπερναν της 1000 ωρες

αλλα δεν ντιμαρετε αν θες να ντιμαροντε αγωραζεις της μαστερ της φιλιπς που εινε και αυτες λεντ εχει καλυτερη αποδοση φωτισμου αλλα κανει κοντα στα 40 ευρω

Ηλιας Α
14-11-10, 05:51
.............

ολλα γινοντε για οικονομια και για να αποφυγεις το προστημο της δεη και της υπερτημολογισεις ..............

Με ποια κριτήρια σ΄ένα οικιακό καταναλωτή αρχίζει << το προστημο της δεη και της υπερτημολογισεις>>

Ηλιας Α
14-11-10, 05:58
το συν φ χαλαει μονο οταν εχεις επαγωγικα φωρτια




Με χωρητικά φορτία δε χαλάει;

xrhstosmp
14-11-10, 09:11
φιλε γιαννη με συγχωρεις αλλα μιλησα για ΟΙΚΙΑΚΟ καταναλωτη (Νο2-Νο3 παροχη) οχι για .. Νο6 ή υποσταθμο. ενα κτημα στη γλυφαδα μια βιλλα στη βαρυμπομπη και 1876 τραπεζες που εχω φτιαξει δε θα αλλαξουν το αυτονοητο, οτι σε ΟΙΚΙΑΚΟ καταναλωτη τα πεδια βελτιωσης του συνταλεστη ισχυος το μονο οφελος που εχουν ειναι να γεμιζουν τις τσεπες των εγκαταστατων (τις δικες μας).

tzitzikas
14-11-10, 09:22
Καλησπέρα σας.
Έχω την εξής ερώτηση;
Αν γνωρίζω ότι το φορτίο μου έχει ισχύ 17kW, σε λειτουργία, και άεργος ισχύς που φτάνει μέχρι 1,3 kW, τότε πως υπολογίζω τον συντελεστή ισχύος της εγκατάστασης;Καταρχήν όπως σου είπαν η άεργος ισχύς είναι σε KVar. Χωρίς να χρειάζεται να μετρήσεις ρεύμα-τάση:
Θα υπολογίσεις την εφαπτομἐνη εφ(φ)=Q/P (P=ενεργός, Q=ἀεργος, S=φαινόμενη συνφ=P/S ημφ=Q/S --> εφ(φ)=ημφ/συνφ=Q/P)
Αρα εφ(φ)=0,07647 => φ=4,3729 => συνφ=0,997

Ηλιας Α
14-11-10, 13:47
Καταρχήν όπως σου είπαν η άεργος ισχύς είναι σε KVar. Χωρίς να χρειάζεται να μετρήσεις ρεύμα-τάση:
Θα υπολογίσεις την εφαπτομἐνη εφ(φ)=Q/P (P=ενεργός, Q=ἀεργος, S=φαινόμενη συνφ=P/S ημφ=Q/S --> εφ(φ)=ημφ/συνφ=Q/P)
Αρα εφ(φ)=0,07647 => φ=4,3729 => συνφ=0,997

Ποιες τιμές πήρες και έβγαλες συνφ=0,997;και αυτό το ρωτώ γιατί βλέπω να πλησιάζει τη μονάδα και κάπου ίσως με χαλά

Λυκιδευς
14-11-10, 13:52
Ποιες τιμές πήρες και έβγαλες συνφ=0,997;και αυτό το ρωτώ γιατί βλέπω να πλησιάζει τη μονάδα και κάπου ίσως με χαλά

Ειναι το τελειο συνημιτονο...

tzitzikas
15-11-10, 15:51
Ποιες τιμές πήρες και έβγαλες συνφ=0,997;και αυτό το ρωτώ γιατί βλέπω να πλησιάζει τη μονάδα και κάπου ίσως με χαλά
ειναι το τέλιο συνημήτονο όπως είπε και ο συνάδελφος. Να σε χάλαγε αν ήταν κάτω απο 0,9 0,8.
τιμές έβαλα αυτές που έδωσες δηλαδή P=17kW και Q=1,3KVar (φαντάζομαι εκ παραδρομής έγραψες 1,3kw), εκτός αν είναι λάθος οι τιμές σου.

Λυκιδευς
15-11-10, 15:53
αν ήταν κάτω απο 0,9 0,8.


βασικα απο 0,85 και πανω ειναι αποδεκτο νομιζω

tzitzikas
15-11-10, 16:08
βασικα απο 0,85 και πανω ειναι αποδεκτο νομιζω
To ίδιο ακριβως είπαμε. Ειπα στον Ηλία Α, οτι να χαλιόταν αν ήταν κατω απο 0,9 0,8. ενοώντας βέβαια οτι η τιμή που βγάζουν οι υπολογισμοί είναι πολύ καλή.

electron
15-11-10, 16:26
Και για να απαντηθούν κάποιες απορίες που τέθηκαν έχουμε τα εξής:

1. Αν οικιακός καταναλωτής έχει κακό συνφ τότε η ΔΕΗ είναι υπεύθυνη για να το διορθώσει. Ο καταναλωτής δεν είναι εξάλλου σε θέση να αντιληφθεί αν έχει κάποιο θέμα.

2. Το χωρητικό συνφ αν ποτέ υπάρξει ,(σε οικιακό καταναλωτή το βλέπω απίθανο, σε βιομηχανικό μπορεί να συμβεί από υπερδιαστασιολόγηση μιας συστοιχίας πυκνωτών ), τότε αυτό δεν επιβαρύνει τον λογαριασμό του, γιατί η ΔΕΗ ρίχνει πρόστιμα μόνο για μεγάλα επαγωγικά φορτία που <χαλάνε> το συνφ κάτω του 0,9

Λυκιδευς
15-11-10, 16:31
1. Αν οικιακός καταναλωτής έχει κακό συνφ τότε η ΔΕΗ είναι υπεύθυνη για να το διορθώσει. Ο καταναλωτής δεν είναι εξάλλου σε θέση να αντιληφθεί αν έχει κάποιο θέμα.


ο υπευθυνος ηλεκτρολογος μηχανικος που υπογραφει δεν πρεπει να διορθωσει το συνφ;Δηλαδη οταν παω στην Δ.Ε.Η. σαν ηλεκτρολογος και η εγκατασταση που εχω κανει εχει συνφ=0,835 τοτε δεν ειμαι υπευθυνος να το διορθωσω;

electron
15-11-10, 16:53
Δεν μιλάω για σενα που είσαι ο υποτιθέμενος εγκαταστάτης και γνωρίζεις οτι υπάρχει πρόβλημα. Μιλάω για τον απλό καταναλωτή που δεν γνωρίζει ότι με κάποιο κακό επαγωγικό φορτίο μπορεί να προκαλέσει ένα τέτοιο πρόβλημα.

Λυκιδευς
15-11-10, 16:55
Δεν μιλάω για σενα που είσαι ο υποτιθέμενος εγκαταστάτης και γνωρίζεις οτι υπάρχει πρόβλημα. Μιλάω για τον απλό καταναλωτή που δεν γνωρίζει αν με κάποιο κακό επαγωγικό φορτίο μπορεί να προκαλέσει ένα τέτοιο πρόβλημα.

Ναι αλλα η απορεια μου ειναι αυτος που εκανε την εγκατασταση πως πηρε το οκ αφου το συνφ ηταν κακο;

electron
15-11-10, 17:11
Δεν είναι απαραίτητο να συνέβει έτσι. Μπορεί ο καταναλωτής να πρόσθεσε στην πορεία εν αγνεία του κάποιο <κακό> φορτίο.

Λυκιδευς
15-11-10, 17:12
Δεν είναι απαραίτητο να σσυνέβει έτσι. Μπορεί ο καταναλωτής να πρόσθεσε στην πορεία εν αγνεία του κάποιο <κακό> φορτίο.

οκ καταλαβα...ευχαριστω

iorant
15-11-10, 18:12
εξαρτατε το σπιτι που εχεις φιλε μου

ολλα γινοντε για οικονομια και για να αποφυγεις το προστημο της δεη και της υπερτημολογισεις

εχω βαλει παιδια πικνωτων σε σπιτια που εχουν πολλα επαγωγικα φωρτια π.χ μοτερ - μετασχηματιστες και αξιζει τα λευτα του τα βγαζει αμεσα

βεβαια δεν μιλαμε για απλα σπιτια μιλαω για σπιτια που εχουν μεσα πισινες εχουν κηπο μισο στρεμα και φωτιζετε ολλος ..απο κληματιστικα μεσα γινετε ενας χαμος μιλαμε για κομπρεσορες 50.000 btu kai και αλλα πολα τετεια

εχω βαλει 4 σε σπιτια μεχρη τωρα αλλα το πιο μικρο ειχε 300 αμπερ παρωχη ανα φαση δεν παει πιο πανο μετα θελει υποσταθμο δικο του !!! στην ντζια ενας πελατης μου εχει υποσταθμο δικο του και εβαλα και πικνωτες γιατι εκεγε αλλα μιλαμε για καμια 10 στρεματα χωρο και το σπιτι δεν εχω καταφερει να υπολογισω ποσα τετραγωνικα εινε !!!!

εκει εβαλα και γενητρια αυτοματης μεταγωγης


τωρα αν εχεις ενα σπιτι 100-150 τετραγωνικα δεν χρηαζετε να μετρισω καν

απλα θα σου προτηνα να αλαζες λαμπες και να εβαζες οικονομιας παντου και αν εισε καπως πιο ευκαταστατος και σε περνει οικονομικα θα σου πρωτηνα λαμπες led ( η οποια η μια κανει και 40 ευρω π.χ) αλλα εκει πας αλου


εχω παθει πλακα με το τι διαβαζω.... Πωπω!!!!!!!!1

Λυκιδευς
15-11-10, 18:20
εχω παθει πλακα με το τι διαβαζω.... Πωπω!!!!!!!!1

τι εννοεις;

iorant
15-11-10, 19:46
για την παραθεση που εχω. Απλα αυτα δεν γινονται. 300 Α ανα φαση δεν γινετε, στα 250 Α ειναι η Νο6 και η Νο7 ειναι μονο σε βιομηχανικες ζωνες μονο με 400 Α ασφαλιες. Αλλα εκτος αυτου Αυτα που λεει ειναι μπουρδες.

safetec
16-11-10, 04:40
για την παραθεση που εχω. Απλα αυτα δεν γινονται. 300 Α ανα φαση δεν γινετε, στα 250 Α ειναι η Νο6 και η Νο7 ειναι μονο σε βιομηχανικες ζωνες μονο με 400 Α ασφαλιες. Αλλα εκτος αυτου Αυτα που λεει ειναι μπουρδες.

1/ καταρχας στην ζωη σου σε μερικα πραματα που δεν ξερεις θα πρεπει να μαθεις να ρωτας για να μαθενεις .ηλεκτρολογια εινε ενας κλαδος που ολοι παντα μαθενουμε οσα και να ξερουμε η τεχνολογια προχωρα

2/να εκφραζεσε καλυτερα ο τροπος σου δεν φωηθαει τους χρηστες του φορουμ και μεταξη μας αυτα που λες εσυ εινε μπουρδες γιατι αν πιστευες αυτα που λες θα το τεκμιριονες η θα ρωταγες αν καπου μπερδευωμε με της παροχες .... που της ξερω καλυτερα απο σενα γιατι εχω ξεδιπλωσει απηρα στροφεια με 300αργια καλωδια πανω που ζιγειζει το καθενα 3500-4000 κιλα

3/δουλευω σε καναλια και σε ραδιοφωνα ο πελατης μου εχει μια εκταση δεν λεω που που εινε 450 στρεματα και δεν εχει 1 ρολοι αλλα 7 και μεσα δεν εχει 1 σπιτι αν μπορεις να το πεις σπιτι εχει 6 και εχει και 4 πισινες 400 απμερ εινε λιγα σινολικα υπολογιζο κοντα στα 2000αμπερ εχει 4 υποσταθμους δεη !!!!αν σου πω πιος εινε θα καταλαβεις αλλα απλα δεν γουσταρω ....

4/η δεη οπως και ολες οι δημοσιες υπιρεσιες "εξυπνε" φιλε μου δεν νιαζοντε για τον πωλητη ολοι εινε στα @@ πως θα παρουν τα λευτα .......... δεν ασχολουντε απλα
αν εσυ εισε μλκ και δεν συντηρης την εγκατασταση σου και παρεις φωτια η αν εσυ δεν εχεις πηκνωτες και εχεις ενα σορο μοτερ χεστικαν απλα θα πληρωνεις παραπανω απλα

αυτοι θα παρουν τα λευτα τους και αυτο εινε ολλο οπως κανουν παντα και οχι μονο η δεη δες και αλλες υπιρεσιες δημοσιου π.χ νοσοκομεια ποσα πληρονεις στο ικα και τι υγεια εχεις ??? .... ποσα πληρωνεις για τελοι κυκλωφωριας και τι δρομους εχεις ??? στην εθνικη οδο αθηνων πατρων πληρωνεις 2.5 ευρω για τον δρομο ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ...θες και αλλα ???

στο σπιτι σου για να κες λιγο ρευμα μιπως ηρθε δεηντζις και στο πε ??? εσυ απο μονος σου δεν το σκευτικες να βαλεις λαμπες αλλες να γλιτωνεις χρηματα ?? οπως το σκευτικαν και ολλος ο αλλος κοσμος ??? εινε ετσι η δεν εινε ετσι ??

iorant
16-11-10, 18:50
Εγινε οτι πεις..

iorant
16-11-10, 19:00
1/ καταρχας στην ζωη σου σε μερικα πραματα που δεν ξερεις θα πρεπει να μαθεις να ρωτας για να μαθενεις .ηλεκτρολογια εινε ενας κλαδος που ολοι παντα μαθενουμε οσα και να ξερουμε η τεχνολογια προχωρα

2/να εκφραζεσε καλυτερα ο τροπος σου δεν φωηθαει τους χρηστες του φορουμ και μεταξη μας αυτα που λες εσυ εινε μπουρδες γιατι αν πιστευες αυτα που λες θα το τεκμιριονες η θα ρωταγες αν καπου μπερδευωμε με της παροχες .... που της ξερω καλυτερα απο σενα γιατι εχω ξεδιπλωσει απηρα στροφεια με 300αργια καλωδια πανω που ζιγειζει το καθενα 3500-4000 κιλα

3/δουλευω σε καναλια και σε ραδιοφωνα ο πελατης μου εχει μια εκταση δεν λεω που που εινε 450 στρεματα και δεν εχει 1 ρολοι αλλα 7 και μεσα δεν εχει 1 σπιτι αν μπορεις να το πεις σπιτι εχει 6 και εχει και 4 πισινες 400 απμερ εινε λιγα σινολικα υπολογιζο κοντα στα 2000αμπερ εχει 4 υποσταθμους δεη !!!!αν σου πω πιος εινε θα καταλαβεις αλλα απλα δεν γουσταρω ....

4/η δεη οπως και ολες οι δημοσιες υπιρεσιες "εξυπνε" φιλε μου δεν νιαζοντε για τον πωλητη ολοι εινε στα @@ πως θα παρουν τα λευτα .......... δεν ασχολουντε απλα
αν εσυ εισε μλκ και δεν συντηρης την εγκατασταση σου και παρεις φωτια η αν εσυ δεν εχεις πηκνωτες και εχεις ενα σορο μοτερ χεστικαν απλα θα πληρωνεις παραπανω απλα

αυτοι θα παρουν τα λευτα τους και αυτο εινε ολλο οπως κανουν παντα και οχι μονο η δεη δες και αλλες υπιρεσιες δημοσιου π.χ νοσοκομεια ποσα πληρονεις στο ικα και τι υγεια εχεις ??? .... ποσα πληρωνεις για τελοι κυκλωφωριας και τι δρομους εχεις ??? στην εθνικη οδο αθηνων πατρων πληρωνεις 2.5 ευρω για τον δρομο ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ...θες και αλλα ???

στο σπιτι σου για να κες λιγο ρευμα μιπως ηρθε δεηντζις και στο πε ??? εσυ απο μονος σου δεν το σκευτικες να βαλεις λαμπες αλλες να γλιτωνεις χρηματα ?? οπως το σκευτικαν και ολλος ο αλλος κοσμος ??? εινε ετσι η δεν εινε ετσι ??


1. δεν ρωτησα κατι που δεν Ξερω, ακουω τεραστιες Βλακιες για εναν τομεα που γνωριζω καλυτερα απο την παλαμη μου.
2. Εκφαραζομαι κοσμια , σε κανενα μου ποστ δεν θα βρεις προσβολη καμια , ή εκφραση που σε μειωνει, αντιθετα με τα δικα σου λογια δες λιγο πως με αποκαλεις στην 4ρτη παραγραφο .
3. Δεν με ενδιαφερει που δουλευεις , απλα αυτα που λες δεν στεκουν. Ρωτα οποιον Ηλεκτρολογο θελεις και θα καταλαβεις.
4. Το οτι δεν ξερεις τιποτα θα το καταλαβεις απο τα λεγομενα σου , Η δεη οχι μονο κεγετε αλλα σου στελνει συνεχως σημειωμα υπερβασης οταν το συν σου πεφτει και ξερεις γιατι; Διοτι γονατιζεις το δυκτιο τους πανω απο ολα.
Τεσπα δεν θα ασχοληθω μαζι σου.

xrhstosmp
16-11-10, 21:18
4 (ιδιωτικοι) υποσταθμοι =7 μετρητες....?? χμ... μαλλον η δεη κλεβει για τα καλα..βαζει διπλους μετρητες και χρεωνει τα διπλασια στα 3/4 των παροχων Μ.Τ της....:001_rolleyes:

safetec
17-11-10, 03:30
ΝΑΙ !!!

Αλλα τωρα θα βαλουμε δικο μας ... θα εποπτευει το εργο μηχανικος και ιδι γινετε μελετη για εγκατασταση μετασχηματιστη ξυρου τυπου

xrhstosmp
17-11-10, 17:59
και στους αλλους 3 υποσταθμους?:001_rolleyes:

patridas595
17-11-10, 23:44
Με έχουν πονέσει τα μάτια μου. Δεν αντέχω άλλο. Φιλικά : https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3439/

vampiris
18-11-10, 07:41
Υπάρχει αντίστοιχο πρόσθετο και για συντακτικό έλεγχο?:lool::w00t:

FILMAN
19-11-10, 16:22
Ή για διόρθωση επί των τεχνικών αναφερομένων;