PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΛΑΒΗ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΥΞΗ ΨΥΓΕΙΟΥ



chrsmanaigio
25-08-10, 14:07
Καλημέρα σας,
έχω εδώ και είκοσι χρόνια ένα ψυγείο Philips ARB441/PH δίπορτο με καταψύκτη 4 αστέρων με αυτόματη απόψυξη. Από πέρσι το καλοκαίρι όταν κάνει απόψυξη κάθε δύο μέρες βλέπουμε να πλημυρίζει το δάπεδο από νερά (πάρα πολλά νερά που το λεκανάκι πίσω στο μοτέρ δεν χωρά για να τα συγκρατήσει). Αυτό συμβαίνει το καλοκαίρι ιδίως όταν κάνει πολύ ζέστη. Το χειμώνα δεν παρατηρείται τίποτα. Στο εσωτερικό βλέπω να πιάνει πολύ χιόνι έως και πάγο στην πλάκα με τα στοιχεία.
Εκεί εντοπίζω το πρόβλημα. Η χρήση του (ανοιγόκλειμα πόρτας)είναι η στάνταρ εδώ και χρόνια, τα λάστιχα δεν βλέπω να μην εφαρμόζουν, όμως δεν τα έχω αλλάξει ποτέ. Το ψυγείο δουλεύει κανονικά και ο θερμοστάτης του το ξεκινά και το σταματά σε τακτά χρονικά διαστήματα. Μήπως ο χρονοδιακότης (κάθε δύο μέρες) η ο αισθητήρας? που τυχόν υπάρχει αργεί να δώσει την εντολή να κάνει απόψυξη μαζεύεται πολύ χιόνι και όταν δίνει την εντολή τότε πλημυρίζει?
Καμμιά ιδέα?

TomMan
25-08-10, 14:44
Είναι φυσιολογικό το καλοκαίρι να έχεις τέτοιες παρενέργειες. Ειδικά το φετινό καλοκαίρι που έφτασε η σχετική υγρασία και 90%. Αυτό που συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να συμπυκνώνονται οι υδρατμοί και να παγώνουν. Εφόσον το ψυγείο έχει αυτόματη απόψυξη ξεκινά τη διαδικασία. Ο τρόπος που συνήθως χρησιμοποιούν, για να «πίνουν» τα νερά, είναι να τα εξατμίζουν μέσω του περάσμασματος του νερού από ένα τμήμα της «σερπαντίνας ψύξης» του φρέο.
Όταν όμως η ποσότητα νερού είναι μεγάλη δεν προλαβαίνει να το εξατμίσει. Χαμήλωσε λίγο την ψύξη, μείωσε τον χρόνο ανοίγματος της πόρτας και ίσως διορθώσεις το πρόβλημα.
Δεν είμαι ψυκτικός, αλλά έχω ταβέρνα και φέτος βλαστήμησα. Ρόλο παίζει και ο τρόπος αποθήκευσης.

klik
25-08-10, 22:36
Εκτός απο τα εσωτερικά που περιέγραψε ο TomMan...δες μήπως δεν εφαρμόζει καλά και το λάστιχο της πόρτας και τραβά φρέσκο (υγρό) αέρα απο έξω.

panayiotis1
26-08-10, 14:25
χαμήλωσε ελαχιστα την ψυξη σου, η υγρασια φετος ειναι υψηλη σε τραγικα επιπεδα. Προσπαθησε να μην φορτωνεις υπερβολικα την καταψυξη και κανε για δυο-τρεις μερες μια πολύ συντηρητική χρηση του ψυγειου (λιγοτερα ανοιγματα πορτας). Αν δεις οτι η ποσοτητα συμπυκνωματων ειναι μικροτερη, τοτε να εισαι σιγουρος οτι το ψυγειο δουλευει ρολοι. Αν δεις οτι δεν αλλαζει κατι τοτε αρχιζεις να ψαχνεις θερμοκρασιες, πιεσεις, λαστιχα, φρεον, μοτερ, θερμοστατες κ.τ.λ. Γενικα παντως, η υγρασια φετος προκαλεσε πολλα προβληματα, κλιματιστικα που πλυμμηριζαν, ψυγεια που ξεχειλιζαν, λιγο δραμα η κατασταση..