PDA

Επιστροφή στο Forum : INVERTER



a89fm
28-08-10, 10:18
Γνωριζει καποιος απο εσας να με βοηθειση στη σωστη επιλογη ενος inverter
Συγκακριμενα ενας φιλος προκειται να φτιaξει ενα ηλιακο παρκο 100kw|
Και ηδιαφορες εταιριες του εχουν προτεινη αρκετα inverter
Τι να πρωσεξουμε για την σωστη επιλογη ?

leosedf
28-08-10, 12:17
XANTREX είναι μια καλή επιλογή.
H Sunlight εδώ βγάζει τα αυτοκόλλητα του και το πουλάει με δικά της αυτοκόλλητα (sunlight).
Είναι τώρα να εγκαταστήσουμε σε ένα πάρκο 2MW.

a89fm
28-08-10, 21:12
ασχολεισαι με τα θεματα επαγγελματικα ?
Γνωριζεις τι θα πρεπει να ισχυει ωστε τα inverter να μην ζωριζονται οταν ειναι να αποδωσουν πχ 7000w

leosedf
28-08-10, 21:32
Ναι να βάλεις έναν inverter 40kW και δεν θα ζορίζεται στα 7. Αν ενοείς αυτό..
Βασικά τους υπολογισμούς τους κάνετε με τεφτέρι? Ψάξε να κατεβάσεις κανένα λογισμικό να σου κάνει υπολογισμούς. http://www.solardesign.co.uk/pv.php
και κάνε και μια βόλτα απο www.xantrex.com και δές, νομίζω έχουν και λογισμικό που σου προτείνει τί μηχανήματα να βάλεις.

Τώρα αν αναρωτιέσαι ποια είναι καλύτερη μάρκα η αλήθεια είναι οτι υπάρχουν πάρα πολλές καλές, εξαρτώνται απο την τσέπη σου.

ga.technician.res
29-08-10, 01:53
Ναι φιλαρακια με το τευτερι κανεις τους υπολογισμους για τον οποιονδηποτε inverter και με ενα επιστημονικο κομπιουτερακι παρεα αν θελετε να ξερετε. Και αν θελετε να λεγεστε τεχνικοι του κουβα να βρισκετε τα ετοιμα software που σας πλασσαρουν οι διαφορες εταιρειες για να μην μπαινετε στον κοπο να δουλεψετε το μυαλο σας αν εχεται μυαλο......που πας ρε καραμητροοοοοοοοο???????? Δωστε και κανα φραγκο να πατε σε καμμια σχολη να μαθετε πεντε σωστα πραγματα και αφηστε τα πειραματα,οχι τιποτε αλλα για να μπορεσετε να σταθειται στα ποδια σας.Λοιπον για να κλεισω ΤΕΥΤΕΡΙ-ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΑΚΙ-ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ INVERTER ΣΤΑ KW ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. Α ΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΓΝΩΣΗ Η ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΡΩΤΗΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΕΧΝΙΚΟ Α.Π.Ε. ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΠΤΥΧΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΟΜΩΣ.

Nemmesis
29-08-10, 09:29
Ναι φιλαρακια με το τευτερι κανεις τους υπολογισμους για τον οποιονδηποτε inverter και με ενα επιστημονικο κομπιουτερακι παρεα αν θελετε να ξερετε. Και αν θελετε να λεγεστε τεχνικοι του κουβα να βρισκετε τα ετοιμα software που σας πλασσαρουν οι διαφορες εταιρειες για να μην μπαινετε στον κοπο να δουλεψετε το μυαλο σας αν εχεται μυαλο......που πας ρε καραμητροοοοοοοοο???????? Δωστε και κανα φραγκο να πατε σε καμμια σχολη να μαθετε πεντε σωστα πραγματα και αφηστε τα πειραματα,οχι τιποτε αλλα για να μπορεσετε να σταθειται στα ποδια σας.Λοιπον για να κλεισω ΤΕΥΤΕΡΙ-ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΑΚΙ-ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ INVERTER ΣΤΑ KW ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. Α ΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΓΝΩΣΗ Η ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΡΩΤΗΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΕΧΝΙΚΟ Α.Π.Ε. ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΠΤΥΧΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΟΜΩΣ.


σιγα ρε επιστημονα... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΟΥ ΠΟΣΤ!!!!!.... και μαλιστα 2τα ξημερωματα... χαχα... περαστηκα και καλημερες... καμια πληροφορια δεν ειδα να δινεις... εκτος απο το επιστημονικα κουμπιουτερακι... χαχα.. δεν ξερεις να το κανεις με απλο???

και σε ρωταω τωρα φιλτατε ga.technician.res σου αρεσει ο τροπος που σου απαντησα?

a89fm
29-08-10, 10:11
Ναι φιλαρακια με το τευτερι κανεις τους υπολογισμους για τον οποιονδηποτε inverter και με ενα επιστημονικο κομπιουτερακι παρεα αν θελετε να ξερετε. Και αν θελετε να λεγεστε τεχνικοι του κουβα να βρισκετε τα ετοιμα software που σας πλασσαρουν οι διαφορες εταιρειες για να μην μπαινετε στον κοπο να δουλεψετε το μυαλο σας αν εχεται μυαλο......που πας ρε καραμητροοοοοοοοο???????? Δωστε και κανα φραγκο να πατε σε καμμια σχολη να μαθετε πεντε σωστα πραγματα και αφηστε τα πειραματα,οχι τιποτε αλλα για να μπορεσετε να σταθειται στα ποδια σας.Λοιπον για να κλεισω ΤΕΥΤΕΡΙ-ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΑΚΙ-ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ INVERTER ΣΤΑ KW ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. Α ΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΓΝΩΣΗ Η ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΡΩΤΗΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΕΧΝΙΚΟ Α.Π.Ε. ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΠΤΥΧΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΟΜΩΣ.




το να θες να παρεις καποια πληροφορια και να προστατευτης απο τα δικα σου ''φιλαρακια΄' τυπου Α.Π.Ε.δεν νομιζω να ειναι κακο
Κακο ειναι ομως να ερθουν τα πρωτοβγαλτα ¨"φιλαρακια σου" και να ποιασουν στο υπνο αθωους επενδυτες και να τους ΄'γδαρουν'

τελος παντον εγω θα προσπαθησω να μαζεψω πληροφοριες και οποιος ΦΙΛΟΣ θελει μπορει να με βοηθειση

leosedf
29-08-10, 11:01
To κακό δυστηχώς είναι οτι πλέον γεμίσαμε με εταιρίες που κάνουν τους διαμεσολαβητές, τους έμπορους, ενώ μέχρι χτές δεν υπήρχαν καν. Γεμίσαμε ειδήμονες των επιδοτήσεων.

FYI Γιώργο, η εταιρία που δουλεύω βάζει φωτοβολταικά εδώ και 15 χρόνια και όχι σε χωράφια αγροτών.

leosedf
29-08-10, 12:35
15546
Ιδού και οι xantrex σε μια μικρή εγκατάσταση, αυτοί είναι 45kW ο καθένας.

ga.technician.res
29-08-10, 18:13
Ενταξει φιλε μου ζηταω συγγνωμη αν ο τονος μου ητανε λιγο αποτομος χθες,και το εννοω. Αλλα δεν εχω τιποτα μαζι σας απλα μ'αυτα που βλεπω και ακουω απο μερικους σου γυριζουν τ'αντερα. οκ. Αν μπορω να σου φανω χρησιμος πολυ ευχαριστως. Και κατι ακομα: Αντε καποιος δεν ξερει το αντικειμενο των απε οπως επισης δεν μπορει να εχει αποψη γι'αυτο, οπως επισης το λαθος που κανουνε πολλα ατομα οτι επειδη εχουνε καποια γνωση ηλεκτρολογιας εχουν την ψευδη εντυπωση οτι μπορουν να δωσουν συμβουλες και κατευθυνση σε καποιον που ρωταει κατι πανω στο αντικειμενο.Που η ηλεκτρολογια απεχει οσο η γη απ'το φεγγαρι με τις απε που για να μπορεσεις να ανταπεξελθεις πρεπει να εχεις παει σχολειο και να εχεις εκπαιδευτει στο συγκεκριμενο αντικειμενο, πως λοιπον πολλα ατομα υπστηριζουν λαθος τεχνικες και εφαρμογες και τελος παντων αφου δεν γνωριζουν κατι συγκεκριμενο πως και με πιο δικαιωμα λενε στους αλλους τι να κανουν;;;;;;; αυτο ειναι που με τσατιζει παρα πολυ. Δεν ξερεις μην μιλας. Η ψαξε και βρες καποιον που κατεχει το αντικειμενο για να μπορεσεις να βοηθησεις τον φιλο σου που εχει προβλημα.Αυτα εν ολιγης σε κουρασα το ξερω αλλα βγηκαν απο μονα τους απο μεσα μου.Να ξερεις τι φυντανια εχουν ξεφυτρωσει ξαφνικα και το παιζουν ειδημονες αστα βραστα. Τελος παντων με λενε γιωργο και αν υπαρχει περιπτωση να σε βοηθησω σε κατι μετα χαρας να το κανω. Γεια σου

navar
29-08-10, 22:54
το έσωσες κάπως τώρα !!!

a89fm
31-08-10, 12:38
ενταξει γιωργο
αλλα ξεφυγαμε απο το αρχικο μας θεμα
φιλε leosedf ειναι σωστο να βαλεις 4 hantrex των 45kw απο να βαλεις 10 των 18kw ? ενα παραδειγμα φερνω
Ποιο απο τα χαρακτιριστικα που δινουν οι εταιριες ειναι αυτα που πρεπει να προσεξουμα οταν θα πρεπει να διαλεξουμε αναμεσα σε δυο-τρεις εταιριες
Παλαια οτα ηταν να αγορασουμε ενα ενισχυτη ηχου κοιτουσαμε τα rms και οχι τα εκαντοταδες watt που μας πιπιλισαν το μυαλο οι πωλητες
Ποσοι την ειχαν πατησει τοτε

leosedf
31-08-10, 12:46
Φίλε Γιώργο ΔΕΝ ξέρω. Η αλήθεια είναι οτι αν βάλεις 10 θα ανέβει το κόστος εγκατάστασης και αν έχεις και σύστημα τηλεμετρίας, ελέγχου κλπ γίνεται πιό περίπλοκο και ανεβαίνει και εκεί το κόστος. Δεν ξέρω πώς τα σχεδιάζουν εγώ μόνο εγκαταστάσεις κάνω και βλάβες. Δεν θα βάλεις 4 των 45kW αλλα 4 των 60kW π.χ.
Η καλύτερη λύση είναι να βάλεις ΕΝΑΝ. Χαμηλότερες απώλειες, μικρότερο κόστος κλπ. Ο κανόνας είναι να πάς σε μεγαλύτερο όσο γίνεται πιό κοντά στην ισχύ που θέλεις. 120kW πχ.
Η απόδοση των xantrex είναι 93 με 95%.

fra
31-08-10, 13:27
Καλη επιστροφη παιδες απο τις διακοπες!!!!!!!Δεν λεμε καλο χειμωνα....λεμε καλη συνεχεια για οσο κρατησει το καλοκαιρι!!!!Απο την εμπειρια μου μιλαω και απο αποτελεσματα ΦΒ παρκων που δουλευουν αρκετο καιρο εχω δει οτι οι SMA ειναι μαλλον οι καλυτεροι. Δεν κανω ουτε διαφημιση ουτε εχω καποιο συμφερον. Ιδια παρκα το ενα διπλα στο αλλο και με τα ιδια πανελ και καλωδια εχουν καλυτερη αποδοση σε σχεση με αλλους. Και γενικα σαν προιοντα ολα ειναι παρα πολυ καλα με ελαχιστα σφαλματα και βλαβες. Πιστευω ομως οτι και αλλες εταιρειες εχουν πολυ καλα και αξιοπιστα μηχανιματα οπως η KACO, Conergy, Siemens, Xantrex κτλ. Φιλε leosedf μηπως ειναι 4,5kW???Ειναι καπως μικροι για 45kW ο καθενας......Δυστυχως και εγω εχω κανει την διαπιστωση οτι ολα γινονται για το κερδος και τιποτα για το περιβαλλον. Αν δεν ηταν το κερδος κανενας δεν θα εβαζε το χερι στην τσεπη, ουτε επιστημονικο κουμπιουτερακι με ΦΒ δεν θα επερναν :biggrin::biggrin::biggrin:

leosedf
31-08-10, 13:33
fra έχεις δίκιο.
Εγώ αυτά που δουλεύω δεν είναι σε σκέτα φωτοβολταικά αλλα σε APSS (Αutonomous Power Supply System). Για να μου λές οτι τα SMA είναι καλύτερα παίζει να είναι όντως καλύτεροι στη συγκεκριμένη εφαρμογή.

Ναί είναι μικροί σε μέγεθος και είναι όντως 45kW (νομίζω βγάζει και μεγαλύτερους με ίδιο μέγεθος) αλλα είναι ασήκωτοι, θέλεις σίγουρα 2-3 άτομα για να το βάλεις στον τοίχο.

fra
31-08-10, 13:55
Εγω μιλαω για διασυνδεδεμενα συστημα. Για τα αυτονομα μπαινουν αλλου τυπου inverter. Για το δικτυο πρεπει να εχουν καποιες προδιαγραφες. Στα αυτονομα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα. Υπαρχουν και εδω αρκετες εταιρειες. Leosedf ειναι με μετασχηματιστη? Δεν βαζω το χερι μου στην φωτια αλλα απο οτι ξερω η Xantrex βγαζει μεχρι 5kW. απο οτι βλεπω ειναι 4 Χ 45kW= 180kW!!! Ειναι παρα πολλα kW για αυτονομο χοντρικα κοστιζει 1.260.000 €!!!!!!!!Εχεις καποιο datasheet να στειλεις η να μου πεις τον τυπο??? Με ενδιαφερει γιατι εχω ενα αυτονομο για σχεδιαση 38kWp.

leosedf
31-08-10, 14:08
fra θα ζητήσω αν και χλωμό το κόβω να μου δώσουν. Είναι συγκεκριμένες εφαρμογές που δεν μπαίνουν σε πολλά εμπορικά κλπ.

fra
31-08-10, 14:20
Ok σε ευχαριστω

a89fm
31-08-10, 14:23
κωστα δεν υπαρχουν απωλειες πανω στα καλωδια οταν δινεις τοση ισχυ σε ενα inverter
Δεν ζωριζετε θεμοκρασιακα ? ο χειροτερος εχθρος και (στα panel)
Δεν ειναι καλιτερα (οχι απο αποψη οικονομιας ) διλπα απο τα panel να ειναι και τα inverter
εξηγησε μου το APSS (Αutonomous Power Supply System οπου εγκαταστεις
Παντος τα sma που εγραψε ο φιλος πρεπει να ειναι πολυ καλα

genesis
15-09-10, 18:27
... Στα αυτονομα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα. ...Με ενδιαφερει γιατι εχω ενα αυτονομο για σχεδιαση 38kWp.

Γεια σου φίλε fra.
Είναι ακριβώς το ανάποδο!! Τα διασυνδεδεμένα Φ/Β συστήματα είναι πολύ πιο απλά στο σχεδιασμό και στη ρύθμιση των παραμέτρων τους.
Τα αυτόνομα συστήματα ηλεκτροδότησης είναι πολύ πιο απαιτητικά και περίπλοκα.

Δεν μιλάμε για ένα πάνελ με ένα ρυθμιστή φόρτισης μια μπαταρία και ένα inverter 300W...Μιλάμε για συστήματα ηλεκτροδότησης που συνδυάζουν πολλές πηγές, συνεργάζονται με γεννήτριες, διαχειρίζονται άψογα τους συσσωρευτές τους και είναι σχεδιασμένα να λειτουργούν αξιόπιστα για πολλά χρόνια.
Ο χρήστης δεν καταλαβαίνει τη διαφορά με το να έχει ΔΕΗ.

Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, στείλε μου π.μ.
Με τη τρέχουσα τεχνολογία μπορούμε να τροφοδοτήσουμε τριφασικά φορτία μέχρι 300kW.

cast128dreams
01-10-10, 21:59
Παιδια γεια σας..Ειμαι καινοργιο μελος& καλως σας βρηκα!!!
Εγω ασχωλουμε με τα φ/β κυριως σαν χομπι.Μεχρι στιγμης εγω κατασκευασει δυο πανελ,που βγαζουν το καθενα 14,80 volt....κυριωσ για φορτιση μπαταριων 12 volt
Λοιπον ας μπουμε στο κυριο θεμα μιας και αυτος ηταν ο λογος που εγινε μελος για να με βοηθησετε.

Οπως σας ειπα στο Σπιτι εχω Φ/Β πανελ και φορτιζω μπαταριες.Ολλα τα συστηματα τα εχω φτιαξει μονος μου και ολλα πηγαν μια χαρα..
Το μοναδικο προβλημα που αντιμετομιζω ειναι ο inverter μου.Εχω παρει εναν inverter απο 12v σε 220v ac.Το προβλημα ειναι οτι το inverter αυτο μου βγαζει εξοδο 233 volt και φωβαμε μην καψω καμια συσκευη που λειτοθργω σεχδον καθε μερα.Τηλεορασει,home cinema,laptop...

Kαι τωρα η ερωτηση
Τι μπορω να κανω για να μειωσω την ταση στα 220?Ετσι ωστε να μην τρεχει κανενας λογος ανυσηχιας περι καψιμος των συσκευων.

Ευχαριστω πολυ και παλι καλως σας βρηκα παδια

cast128dreams
03-10-10, 17:33
Κανεις δεν ξερει να μου απαντηση?Ειναι φυσιολογικο ο Ιnverter να μου βγαζει 233v..Eτσι ωστε οταν τον φορτονω με πολλα watt η ταση να πεφτει στα 220?

genesis
03-10-10, 21:54
Να υποθέσω όι έχεις πάρει έναν inverter κάτω των 250 ευρώ, πιθανότατα "τροποποιημένου ημιτόνου" δηλαδή "τετραγώνου"...
Αν ναι, καλά κάνεις και φοβάσαι για τις συσκευές σου, όχι λόγω της αυξημένης τάσης τόσο, όσο για τη συνολική ποιότητα του ρεύματος που παράγουν αυτά τα μηχανήματα.
Η απάντηση είναι απλή!

Απόκτησε έναν σοβαρό inverter ημιτόνου οι οποίοι στην πλειονότητά τους σου δίνουν τη δυνατότητα να ρυθμίσεις πολλές από τις παραμέτρους λειτουργίας τους, μεταξύ αυτών και τη τάση εξόδου.
Επίσης, ανάλογα με την εφαρμογή, καλό θα ήταν να είναι inverter / charger για να μπορείς να φορτίσεις τις μπαταρίες και από γεννήτρια.

cast128dreams
04-10-10, 12:55
Οντως το Inverter που πηρα ειναι ενα φτηνιαρικο απο Ebay.......Τελος παντων....
Ειδη σκεφτομαι να το αλλαξω.....

Ενας φιλος μου ηλεκτολογος μου ειπα οτι μια ληση θα ηταν ενα ups.Εαν δηλαδη το εβαζα πανω στον Ιnverter.

Aλλη μια ληση παλι που σκεφτηκα ειναι να εβαζα ενα πολυμπριζο σταθεροποιτης τασης.....................?

cast128dreams
04-10-10, 12:56
Ευχαριστω για την απαντηση Genesis

ILI
09-10-10, 12:07
Ο χρυσός κανόνας του 30% προστασία πιστεύω ότι θα βοηθήσει……..
Αυτός πιστεύω είναι ένας κανόνας που αν τον ακολουθήσει κάποιος στην μελέτη, θα προστατευθεί από ζημιές.
ILI

her
09-10-10, 14:01
Το προβλημα ειναι οτι το inverter αυτο μου βγαζει εξοδο 233 volt και φωβαμε μην καψω καμια συσκευη που λειτοθργω σεχδον καθε μερα.



Πλέων η κανονική τάση τροφοδοσίας είναι τα 230V. Όλες οι συσκευές λειτουργούν κανονικότατα στα 230V δεν έχεις πρόβλημα από θέμα τάσης. Από θέμα κυματομορφής όμως μάλλον θα έχεις

cast128dreams
26-10-10, 12:16
Υπαρχει τροπος να διορθωσω την κυματομορφη?

ultra
26-10-10, 12:56
Μπορεις να ανεβασεις μια καλη φωτογραφια απο το εσωτερικο του inverter?

cast128dreams
29-10-10, 01:39
http://img153.imageshack.us/img153/9264/09012008080.jpg (http://img153.imageshack.us/i/09012008080.jpg/)




http://img29.imageshack.us/img29/3874/09012008081.jpg (http://img29.imageshack.us/i/09012008081.jpg/)

nikoskale
30-10-10, 22:44
ayth i foto kati mou thimizei ... kiniti .... me fotovoltaika apo ekei einai i foto?

spyropap
10-11-10, 12:03
Το μικρότερο inverter που έχω δεί (δεν θα έχει παραπάνω από 4 mosfets).
Με αυτό το inverter δεν θα πρέπει να παίρνεις παραπάνω από 150W.
Και βέβαια εάν προσπαθήσεις να τραβήξεις περισσότερο το κύκλωμα προστασίας
θα κόψει την έξοδο για να μην καεί.
Το τετράγωνο αντί για ημίτονο είναι μικρό πρόβλημα που δεν θα επιλύσεις.
Έτσι λειτουργούν αυτά..
Η λίγο μεγαλύτερη τάση δεν είναι πρόβλημα για τις περισσότερες συσκευές.
Με ηλεκτρονική πρίζα προστασίας θα έχεις επιπλέον προστασία, καλό θα κάνει.

Κι εδώ ένα τραγουδάκι http://www.youtube.com/watch?v=G_3hcV8I9UQ (http://www.youtube.com/watch?v=G_3hcV8I9UQ)

cast128dreams
11-11-10, 13:34
Ηλεκτρονικη πριζα?Εχεις κανενα λινκ να δω περι τινος προκειται?...Η αληθεια ειναι οτι οταν βαζω πανω πχ το homecinema ακουω ενα μικρο βζζζζζζζζζζζζζζζ μεσα στην συσκευη..Οταν το βγαζω απο το inverter και το βαζω στην ΔΕΗ δεν κανει τιποτα...Ετσι εχω αρχισει και βοφαμαι με αυτο το inverter..H ηλεκτρονικη μπριζα θα λυση αυτο το βζζζζζζζζζ.......?

spyropap
11-11-10, 14:32
Δεν είμαι βέβαιος ότι θα έχεις αποτέλεσμα, έγραψα ότι θα έχεις επιπλέον προστασία (ίσως και όχι).
Οι πρίζες/πολύμπριζα που έχω κι εγώ στον υπολογιστή μου προσφέρουν προστασία από την υπέρταση λένε.
Εσωτερικά έχουν κύκλωμα καθυστέρησης με πηνία/φερίτες και κύκλωμα αξομάλυνσης με πυκνωτές.
Κάποιοι ισχυρίζονται ότι διορθώνουν την διαφορά ημιτόνου που προκαλούν οι ηλεκτροκινητήρες.

Το ότι η συσκευή σου βουίζει σημαίνει ότι ταλαντώνει διαφορετικά απ ότι θα έπρεπε και είναι σοβαρός
λόγος ανησυχίας.
Εκτός από την υψηλότερη τάση και την τετραγωνική κυματομορφή πιθανό να είναι και η συχνότητα διαφορετική.
Η συσκευή σου δεν θα αντέξει για πολύ τέτοιο ανέκδοτο.
Είναι όμως χρήσιμο εάν θέλεις να ψήσεις καφέ…

Τα inverter πρέπει να δοκιμάζουμε πριν αγοράσουμε εάν είναι κατάλληλα για την κατανάλωση μας.
Γενικά ισχύει ότι πρέπει να έχουν ονομαστική ισχύ και VPeek μεγαλύτερη από την ζητούμενη.

cast128dreams
11-11-10, 16:37
χαχα...λοιπον Λει οτι η συχνοτητα ειναι 60 hz...Aλλα μαλον με την κυματομορφη εχω το προβλημα...Μπορει να φτιαχτει?εαν αλλαξω κανεναν πυκνωτη η ξερω εγω καμια αντισταση.???