PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση σχετικά με θερμοσίφωνα..



Apollwnas
28-08-10, 14:26
Μιας και είναι και το πρώτο μου ποστ να σας χαιρετήσω όλους και να πω καλώς σας βρήκα.

έκανα μια αναζήτηση στο google και έπεσα στο φόρουμ σας και ειπα να γραφτώ μιας και ειδα οτι μπορείτε, θέλετε και έχετε τις γνώσεις να βοηθήσετε τους άσχετους σε διάφορα θέματα.

Είμαι τεχνικός Η/Υ αλλα γενικός πιάνουν τα χέρια μου και εχω λιγες γενικές γνώσεις απο ολα τα ηλεκτρο-μηχανολο-υδραυλικά μιας και δούλευα σαν τεχνικός μηχανημάτων ρομποτικής & τεχνολογίας υπολογιστών.

Το πρόβλημα μου τώρα ειναι το εξής : Άλλαξα στο σπίτι της κοπέλας μου τον θερμοσίφωνα γιατι ήταν 25 χρόνια παλιός και ο μοναδικός υδραυλικός που βρήκε της ζήτησε 120 € + τα υλικά και το θεώρησα κοροϊδία όποτε είπα να το κάνω μόνος μου. το πρόβλημα μου είναι στο ηλεκτρολογικό κομμάτι γιατι ο παλιός θερμοστάτης ειναι συνδεδεμένος κάπως διαφορετικά απο οσους εχω δει και απο οσο ξέρω, δηλαδή (φάση στη θέση 1, ουδέτερος στην 4, οι θέσεις 2-3 κουμπώνουν πάνω στην αντίσταση και μπαίνουν και τα καλώδια για το λαμπάκι. και η γείωση φυσικά στο προβλεπόμενο σημείο)

Ο εν λόγο λοιπόν θερμοστάτης ήταν συνδεδεμένος :
φάση στο 1
ουδέτερο στο 2
γείωση κανονικά
αντιστάσεις και λαμπάκι στο 3,4 + ενα διπλό καλώδιο που βγαίνει μέσα απο τον τοίχο (λεπτό, πολύκλωνο) και συνδέετε και αυτό στο 3,4.

Τωρα εγώ τον καινούργιο λογικά πρέπει να τον συνδέσω οπως ήταν ο παλιός αλλα καμιά ιδέα τι καλώδιο ειναι αυτό το εχτρά στο 3,4 και γιατί είναι συνδεδεμένος έτσι;

navar
28-08-10, 14:52
μήπως είναι κάποια επιστροφή της κατάστασης του θερμοσίφωνα ?
ας πούμε κάνει επιστροφή και ανάβει ενα λαμπάκι ράγας στον πίνακα για να ξέρεις και απο εκεί σε τί κατάσταση είναι ο θερμοσίφωνας ?
αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη άστα ασύνδετα ασχολήσου μόνο με την μεγάλη παροχή ( τα χοντρά καλώδια) και κάνε τις συνδέσεις σύμφωνα με το manual απο το θερμοσίφωνα !

solarcon
28-08-10, 17:08
Καλησπέρα φίλε μου.

Στη θέση σου θα έψαχνα να βρω ακριβώς τον ίδιο θερμοστάτη.. Επειδή είμαι και αφηρημένος, θα σχεδίαζα σε ένα χαρτάκι και τη συνδεσμολογία.

Θα σου πρότεινα να πας σε ένα μεγάλο κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικό όπως αυτό: http://www.skrekis.gr/servicedet.asp?id=131. Εκεί επειδή έχουν πάνω από 50.000 τίτλους, σίγουρα θα βρεις αυτό που ψάχνεις.

Στη θέση σου, στο θέμα της βλάβης, θα ήμουν πιο επιφυλακτικός. Μπορεί να μην έρχονται τα 220V από τον πίνακα στο θερμοσίφωνα, μπορεί να φταεί όντως ο θερμοστάτης, μπορεί όμως να φταίει και η αντίσταση στο εσωτερικό του θερμοσίφωνα.

Άνοιξε το κύκλωμα από την τροφοδοσία σου και τσέκαρε εάν έρχεται τάση. Εάν έχεις τάση τότε μέτρα το θερμοστάτη με ένα ωμόμετρο.

Εάν είναι εντάξει ο θερμοστάτης θα σου δείξει τέλειο βραχυκύκλωμα ( που ισχύει μέχρι τoυς 60 0 C ). Μέτρα και το μεταλλικό στέλεχος του θερμοστάτη, γιατί συνήθως οξειδώνεται και χάνει την αγωγιμότητά του.

Εάν διαπιστώσεις ότι όλα είναι εντάξει, τότε φταίει η αντίσταση. Αδειάζεις τον θερμοσίφωνα από νερό και ξεβιδώνεις το μεταλλικό τμήμα από πάνω , βγάζοντας την αντίσταση του στοιχείου προσεκτικά. Κατόπιν την αλλάζεις, αλλάζοντας και μια βαλβίδα ασφαλείας, όπως συνήθως γίνεται.

panayiotis1
28-08-10, 17:23
Για σου απολλωνα, τσεκαρε με ενα πολυμετρο (ωμομετρο) τι κοβει ο συγκεκριμενος θερμοστατης. Αν δεν εχεις πολυμετρο, δωσε μια φαση στο 1 και γυριζοντας το ρυθμιστικο του θερμοστατη, δες με ενα δοκιμαστικο που εχεις φαση μολις κανει κλικ. Λογικα θα εχεις στο 3. (το ιδιο και το 2 με το 4 πρεπει να κανει). Το καλωδιακι που ειδες το λεπτο, ειναι για λαμπακι σε σημειο που ειναι εμφανες. Το χρησιμοποιουσαν παλια που βαζανε τους θερμοσιφωνες στα παταρια για να βλεπουν ποτε δουλευει. (Και κατι ακομα, Ασχετο με αυτο που ρωτας αλλα ελεξε και τα Kw της παλια αντιστασης σε σχεση με την καινουρια, καμια φορα βρισκεις 2,5αρι καλωδιο σε 5αρα αντισταση.. no good )

panayiotis1
28-08-10, 17:29
κωστα (solarcon), αν καταλαβα καλα, εχει αγορασει καινουριο θερμοσιφωνα και απλα δεν ξερει να τον συνδεσει. (Ή ψαχνει να δει αν η συνδεσμολογια του παλιου ειναι ιδια με του καινουριου του θερμοστατη).

solarcon
28-08-10, 17:48
Εεεμ είδες ρε Πάνο που είμαι αφηρημένος...:001_huh:

Έχεις δίκιο. Είμαι της επισκευής εγώ και όχι της αντικατάστασης...:wiink:


ΓΕΡΑΜΑΤΑ

stefstefan
28-08-10, 18:11
Καλύτερα να αλλάξεις και τον θερμοστάτη για λόγους ασφαλείας... 25 χρόνια δεν είναι λίγα... όσο δυο καφέδες είναι το κόστος του... ;)

panayiotis1
28-08-10, 18:36
οι θερμοσιφωνες του κουτιού, εχουν και αντισταση και θερμοστατη επανω. Το μονο που χρεαζονται ειναι νερο και φαση/ουδετερο/γειωση. :)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
28-08-10, 18:46
Πρόχειρα που διάβασα λίγο στην αρχή και εάν κατάλαβα το πρόβλημα σου είναι το έξτρα καλώδιο .Πολλοί συνάδελφοι βάζουν λαμπάκι στον πίνακα που να δείχνει πότε έχει τάση η αντίσταση η όχι .Το λαμπάκι αυτό ανέβη και σβήνει για να καταλαβαίνει ο καταναλωτής πότε το νερό είναι έτοιμο . αυτό συνδέετε παράλληλα με την αντίσταση

Apollwnas
28-08-10, 23:15
Παιδια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρων σας, το εχτρα καλώδιο μου ήρθε φλασιά και το έψαξα το μεσημέρι και οδηγεί σε λυχνία στον πίνακα τελικά. Το βασικό μου πρόβλημα δεν ήταν αυτο, ηταν το που συνδέω φάση - ουδέτερο γιατι ο παλιός θερμοστάτης τον μέτρησα και εχει φάση 1 με 3 και 2 με 4 οπως και οι καινούργιοι, οπότε έπρεπε να ήταν συνδεδεμένος φαση στο 1 και ουδετερος στο 4 και οχι στα 1 και 2 που ήταν αυτός. Να αναφέρω πως η παλια αντισταση ηταν συνδεμένη με καλωδιακια στο θερμοστάτη (επαφές 3,4), δεν είχε αυτά τα λαμάκια με το 7αρι παξιμάδι όπως έχουν οι καινουργιες οπου εργοστασιακά πλέον οι αντιστάσεις ειναι συνδεδεμένες στα 2 και 3.

Πάντως αφου η καινούργια αντίσταση ειναι εργοστασιακά συνδεδεμένη με λαμάκια στις επαφές 2 και 3 του θερμοστάτη, την παροχή πρέπει να τη συνδέσω στο 1 και 4. Σωστά δεν μιλάω; Γιατι έχω τον ξερόλα τον αδελφό της κοπέλας μου (οδηγός απορριμματοφόρου στο επάγγελμα) που επιμένει οτι πρέπει να ξηλώσουμε τα λαμάκια και να τα συνδέσουμε όλα όπως τα ειχε ο παλιός και οχι τίποτα άλλο αλλα επηρεάζει και τα γερόντια και μου εχουν κάνει τα νευρα μου τσατάλια 2 μέρες τωρα.

KarlBarks
28-08-10, 23:56
http://www.helioakmi.com/inst8-gr.html


τσεκ δις ουτ ματε

Tolis-Sx
29-08-10, 00:11
αγαπητε μου για να τελειωνεις με την κατασταση και να μη σου τα ζαλιζουν......1-φαση , 2 λΑΜΑΚΙ 3 ΛΑΜΑΚΙ 4-ουδετερος
εδω εδω
καλωδιο καλωδιο
που παει που παει
πινακα πινακα



τελος μην ξεχασεις να γεμισεις τον θερμοσιφωνα με νερο και να εχεις ανοιξει μια βρυση ζεστου υδατος.....για εξαερωση.....καλο μπανιο και αλη ξεκουραση

Αποστόλης1
29-08-10, 00:24
Το βασικό είναι φάση>θερμοστάτης>αντίσταση>ουδέτερος και γείωση στο σώμα.
...και πες του δικού σου να κάνει μπάνιο στο δημαρχείο ή στο ΙΚΑ :001_tt2:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
29-08-10, 00:42
Το καλύτερο είναι να αφήνεται αυτά τα πράγματα σε επαγγελματίες που ελέγχουν και εγγυούνται την αλλαγή . τι θα γένη εάν υπάρξει ατύχημα σε εσάς ?

Ηλιας Α
29-08-10, 12:46
Παιδια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρων σας, το εχτρα καλώδιο μου ήρθε φλασιά και το έψαξα το μεσημέρι και οδηγεί σε λυχνία στον πίνακα τελικά. Το βασικό μου πρόβλημα δεν ήταν αυτο, ηταν το που συνδέω φάση - ουδέτερο γιατι ο παλιός θερμοστάτης τον μέτρησα και εχει φάση 1 με 3 και 2 με 4 οπως και οι καινούργιοι, οπότε έπρεπε να ήταν συνδεδεμένος φαση στο 1 και ουδετερος στο 4 και οχι στα 1 και 2 που ήταν αυτός. Να αναφέρω πως η παλια αντισταση ηταν συνδεμένη με καλωδιακια στο θερμοστάτη (επαφές 3,4), δεν είχε αυτά τα λαμάκια με το 7αρι παξιμάδι όπως έχουν οι καινουργιες οπου εργοστασιακά πλέον οι αντιστάσεις ειναι συνδεδεμένες στα 2 και 3.

Πάντως αφου η καινούργια αντίσταση ειναι εργοστασιακά συνδεδεμένη με λαμάκια στις επαφές 2 και 3 του θερμοστάτη, την παροχή πρέπει να τη συνδέσω στο 1 και 4. Σωστά δεν μιλάω; Γιατι έχω τον ξερόλα τον αδελφό της κοπέλας μου (οδηγός απορριμματοφόρου στο επάγγελμα) που επιμένει οτι πρέπει να ξηλώσουμε τα λαμάκια και να τα συνδέσουμε όλα όπως τα ειχε ο παλιός και οχι τίποτα άλλο αλλα επηρεάζει και τα γερόντια και μου εχουν κάνει τα νευρα μου τσατάλια 2 μέρες τωρα. Συνχαριτήρια πολύ σωστά έπραξες, μην περιμένεις περισσότερα απο έναν
<< οδηγός απορριμματοφόρου >>, αν θες ανάρτησε προηγούμενη συνδεσμολογία για
σχολιάσομε πιθανούς κινδύνους, προφανώς τη συνδεσμολογία έκανε κάποιος
οδηγός ....................................

Ηλιας Α
29-08-10, 12:58
Το καλύτερο είναι να αφήνεται αυτά τα πράγματα σε επαγγελματίες που ελέγχουν και εγγυούνται την αλλαγή . τι θα γένη εάν υπάρξει ατύχημα σε εσάς ?
ο φίλος μας έφραψε ότι είναι <<Είμαι τεχνικός Η/Υ αλλα γενικός πιάνουν τα χέρια μου και εχω λιγες γενικές γνώσεις απο ολα τα ηλεκτρο-μηχανολο-υδραυλικά μιας και δούλευα σαν τεχνικός μηχανημάτων ρομποτικής & τεχνολογίας υπολογιστών.>>νομίζεις ότι έχει την ανάγγη των << επαγγελματιών>>;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
29-08-10, 14:17
Να είσαι σίγουρος όταν δεν ξέρης τι είναι τα έξτρα καλώδια και μετά από υπόδειξη μου του ήρθε φλασιά . και όταν σε καινούριο θερμοσίφωνα ρωτά εάν αλλάξει τα λαμάκια .τελικά η ημιμάθεια είναι χειρότερη τις αμάθειας Ηλεία.

Νίκος-Λάρισα
29-08-10, 14:28
Συνχαριτήρια πολύ σωστά έπραξες, μην περιμένεις περισσότερα απο έναν
<< οδηγός απορριμματοφόρου >>, αν θες ανάρτησε προηγούμενη συνδεσμολογία για
σχολιάσομε πιθανούς κινδύνους, προφανώς τη συνδεσμολογία έκανε κάποιος
οδηγός ....................................
Φίλε Ηλία Α εαν διάβασες πιο πάνω ο παλιος θερμοσηφωνας ηταν 25 χρονών,και μαλλον λειτουργούσε αρα όποιος και να εκανε τη συνδεσμολογία προφανώς την εκανε σωστά.Δηλαδή ενας << οδηγός απορριμματοφόρου >>, δεν μπορει να έχει άποψη;εστω και λαθασμένη.
Φίλε Απόλλωνα καλα κάνουν και σου τα πρήζουν.Και εγώ εαν δεν είχα ζεστο νερο το ίδιο θα έκανα.

εσεις δεν έχεται άποψη περι οδήγησης;

σημ. Εγω δεν είμαι οδηγός

Apollwnas
29-08-10, 14:32
Καλημέρες στην παρέα, την Παρασκευή που θα έρθουν και κάποια απο τα έπιπλα θα ξαναπάμε σπίτι και θα τον συνδέσω αν με αφήσουν 1 -4 παροχή και να τελειώνω.
Φίλε Ηλία ο θερμοστάτης που είχε ο παλιός θερμοσίφωνας κατα την ταπεινή μου άποψη πιστευω οτι είναι αλλαγμένος γιατι εκτός του οτι δείχνει ολοκαίνουργιος σε σχέση με τον υπόλοιπο θερμοσίφωνα, είναι και της βιοηλεκτρικής και είναι αυτοί που συνεργάζεται και τοποθετεί η Ελκο. (Αν τον αγοράσεις απο μαγαζί εχει μονο το logo της βιοηλεκτρικής, αν τον βρεις πανω σε θερμοσίφωνα έλκο έχει logo Ελκο και απο κάτω βιοηελεκτρική) οπότε συμπεραίνω οτι ήταν λάθος σύνδεση απο αυτον που τον άλλαξε ο οποίος παίζει να είναι και ο πατέρας του ιδιοκτήτη ο οποίος είχε φτιάξει γενικός διάφορα στο σπίτι κάποτε (κάγκελα, βαψίματα, πλακάκια, υδραυλικά κλπ κλπ).

Και εδω είναι μια φωτογραφία με το πως ήταν η συνδεσμολογία ( ο θερμοστάτης είναι ο ιδιος ακριβός μόνο που δεν έχει το Logo της Elco)15547http://www.hlektronika.gr/forum/images/misc/pencil.png

leosedf
29-08-10, 14:36
Θα ήταν καλύτερα να ακολουθούμε το θέμα και να μην μπλέκουμε επαγγελματίες και ερασιτέχνες και αντιπαραθέσεις. Ο άνθρωπος μπήκε σε αυτό το φόρουμ για να βρεί λύσεις οχι για να του πούν να βρεί ηλεκτρολόγο, υπάρχει και ο χρυσός οδηγός γι αυτό.
Θα σας παρακαλούσα όσοι θέλετε να ακολουθήσετε το θέμα.

Apollwnas
29-08-10, 14:39
Φίλε Δημήτρη δεν νομίζω να ανέφερα κάπου πως θέλω να αλλάξω τα λαμάκια στον καινούργιο θερμοσίφωνα, τωρα για το έχτρα καλώδιο δεν μπορώ να αποδείξω αν το σκέφτηκα ή μου το επέδειξες και δεν υπάρχει και λόγος. Παρόλα αυτά αν ήξερα ή αν ήμουν 100% σίγουρος δεν θα ζητούσα την βοήθεια σας, ειπα απο την αρχή οτι εχω λίγες γνώσεις και οχι οτι ξέρω.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
29-08-10, 15:09
η απάντηση αφορά περισσότερο τον Ηλεία Και εγώ προσπάθησα να σε βοηθήσω αλλά ότι δεν χρειάζονται επαγγελματίες δε το δέχομαι , απλός το ρεύμα δεν είναι για αστεία και στο επισήμανα αν είναι λάθος θα δήξη

Apollwnas
29-08-10, 17:21
Προς Θεού καλά έκανες και το επισήμανες, συζήτηση κάνουμε και ανταλλαγή απόψεων δεν έχουμε κατι να χωρίσουμε. Το ρεύμα δεν είναι για αστεία όντως και οι επαγγελματίες φυσικά και χρειάζονται αλλα πλέον τα πράγματα εχουν ξεφύγει στην Ελλάδα. Πχ για ενα θερμοσίφωνα θες 100- 120 € για τον υδραυλικό + 40 - 50 € για τον ηλεκτρολόγο, δεν είναι λίγα λεφτά και κακά τα ψέματα 150€ είναι το 1/4 ενος βασικού μισθού.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
29-08-10, 18:08
Φίλε Απόλλωνα σε δύσκολους καιρούς που ζούμε σε καταλαβαίνω ώμος κακός τα έχετε με τους ηλεκτρολόγους δεν παίρνουν τίποτα σε σχέση με άλλα επαγγέλματα τι θα κάνης στο γιατρό , το λογιστή, το δικηγόρο τον δημόσιο υπάλληλο που σου ζητά μίζα για να σου κάνη τι δουλειά . βλέπω ότι είσαι Η/Υ όπως ο υιός μου αύριο πόσα θα πάρεις για να φτιάξης έναν υπολογιστή τίποτα? .συγγνώμη για το θάρρος που παίρνω αλλά ,έτσι είναι βέβαια υπάρχουν και κακοί επαγγελματίες όμως μη το κάνουμε κανόνα .τώρα εάν μπορείς να το φτιάξης μόνος είναι ευχάριστο αρκεί να είναι ασφαλή .

Apollwnas
29-08-10, 20:52
κανένα πρόβλημα με το θάρρος, τωρα δεν ξέρω αν μου διέφυγε κάτι αλλα δεν ειπε κανείς κατι για τους ηλεκτρολόγους. Εγω τουλάχιστον μίλησα για αυτον που εκανε τη σύνδεση αλλα οπως ειπα δεν νομίζω να ηταν ηλεκτρολόγος, την Παρασκευη που θα πάμε σπίτι θα σου τραβηξω φωτογραφία να δεις οτι το καλώδιο της παροχής στο σημείο που εχει απογυμνώσει την εξωτερική μόνωση εχει ξύσει αρκετά απο τη μια μεριά και την μόνωση απο το καλώδιο της φάσης. Και αυτό ειναι θεμα γιατι ο θερμοσίφωνας ειναι παλιος και το καπάκι που κρύβει αντισταση και καλώδια ειναι μεταλλικό και θα μπορούσε κάλλιστα οταν τοποθετούσε το καπάκι το γυμνό σημείο να ακουμπούσε επάνω.

navar
30-08-10, 00:13
το μόνο πράγμα που κουράζει ακόμα και εμένα σε αυτό το φόρουμ είναι η ΜΗ δικαιολογημένες αναλύσεις επι αναλύσεων για απλά πράγματα !!!!
και ναί υπάρχει επιστήμη που θέλει ανάλυση !
και ναί υπάρχουν κυκλώματα που θέλουν ανάλυση !

αλλα προς θεού ρε παιδιά δεν θέλει να εισαι τις παντείου για να συνδέσεις μια παροχή 220 σε ενα θερμοσίφωνα που έχει και εικονίδια και συμβολάκια και μανουαλ και τα πάντα για το τι πάει που !

επίσης καταντάει σπαστικό το "πάρε μάστορα "! ναι έχουμε αναδουλειά ναι καλα ειναι να δίνουμε δουλειά σε συναδέλφους αλλα μόνο οταν είναι κατι που πραγματικά χρειάζεται εξειδικευμένες γνώσεις !

το παλικάρι το είπε απλά ! ήξερε τα πάντα απλα κολούσε στα 2 επιπλέον καλώδια που δεν ήξερε τη ήταν.
στο #2 ποστ ουσιαστικά στην πρώτη απάντηση οτι πιθανών να είναι για ενδεικτικό (αν και εκανα μόνο υπόθεση όταν το έγραφα καθότι δεν είναι ηλεκτρολόγος , ωστόσο μετα επιβεβαιώθηκε ) και αν νομίζει πως μπορεί να προχωρήσει στην σύνδεση αγνοώντας τα !

ας μλην γινόμαστε τόσο κουραστικοί

φιλικά και χωρίς κανένα ιχνος κακίας προς κανέναν Κωνσταντίνος !

FILMAN
30-08-10, 12:34
Kαι οι δυο συνδέσεις του θερμοστάτη (παλιά και νέα) είναι σωστές. Το διάγραμμα στην πρόσοψη του θερμοστάτη κανένας δεν το είδε; Απλώς τα καλώδια που αντιστοιχούν στην επαφή ασφαλείας που κόβει τον ουδέτερο είχαν μπει στη μια περίπτωση έτσι και στην άλλη αλλιώς. Είναι απίστευτο ρε παιδιά το πού κολλάτε...

Ηλιας Α
01-09-10, 06:32
Και η παλιά σύνδεση ήταν σωστή, μια φωτογραφία αξίζει περισσότερο από 1000 λέξης.
Δε με έπεισαν τα 25 χρόνια που δούλευε ο θερμοσίφωνας, ότι δούλευε και με ασφάλεια. :wiink:

xrhstosmp
02-09-10, 00:25
φιλε navar (κωστα) . πριν απο κανα χρονο πηγα σε καποιο σπιτι που μολις ειχε μετακομισει "που τον χτυπαγε το ρευμα οταν εκανε μπανιο" μετα απο αρκετο ψαξιμο ξαφνικα η ταση στα ακρα "μπαταριας-σιφωνιου" στη μπανιερα εφτασε τα 60ν !!! .την στιγμη εκεινη εγινε και ενα μικρο πεσιμο της εντασης στα φωτα. τι αναψατε ρωτησα? την κουζινα. και παμε στην κουζινα. το σπιτι παλιο με γειωση στα υδραυλικα. τη συνδεσα μονος μου ... ειπε με καμαρι ο ενοικιαστης. λοιπον... το μαυρο πηγαινε στο μπλε της συσκευης.. το κιτρινο της γειωσης (ειχε γινει περιπου καφε απο την πολυκαιρια) στο...καφε και το γκρι στο κιτρινο της συσκευης.
σεβομαι οτι υπαρχει κριση..και οτι 150 ευρω για θερμοσιφωνο ειναι αρκετα.. μερικες γνωσεις καλο ειναι να υπαρχουν αλλα με μερικα πραγματα δεν παιζουμε.. ρελαι στο σπιτι δεν υπηρχε ουτε για αστειο μιας και ο πινακας ηταν εβιοπ 4 γραμμων με τηκτα. αν σκοτωνε το παιδακι του τι θα ελεγε? ηταν πολλα τα 30-40-100???????

Λυκιδευς
02-09-10, 01:05
φιλε navar (κωστα) . πριν απο κανα χρονο πηγα σε καποιο σπιτι που μολις ειχε μετακομισει "που τον χτυπαγε το ρευμα οταν εκανε μπανιο" μετα απο αρκετο ψαξιμο ξαφνικα η ταση στα ακρα "μπαταριας-σιφωνιου" στη μπανιερα εφτασε τα 60ν !!! .την στιγμη εκεινη εγινε και ενα μικρο πεσιμο της εντασης στα φωτα. τι αναψατε ρωτησα? την κουζινα. και παμε στην κουζινα. το σπιτι παλιο με γειωση στα υδραυλικα. τη συνδεσα μονος μου ... ειπε με καμαρι ο ενοικιαστης. λοιπον... το μαυρο πηγαινε στο μπλε της συσκευης.. το κιτρινο της γειωσης (ειχε γινει περιπου καφε απο την πολυκαιρια) στο...καφε και το γκρι στο κιτρινο της συσκευης.
σεβομαι οτι υπαρχει κριση..και οτι 150 ευρω για θερμοσιφωνο ειναι αρκετα.. μερικες γνωσεις καλο ειναι να υπαρχουν αλλα με μερικα πραγματα δεν παιζουμε.. ρελαι στο σπιτι δεν υπηρχε ουτε για αστειο μιας και ο πινακας ηταν εβιοπ 4 γραμμων με τηκτα. αν σκοτωνε το παιδακι του τι θα ελεγε? ηταν πολλα τα 30-40-100???????
πολυ σωστος!!!με την ασφαλεια τη δικια μας αλλα και των γυρω μας δεν παιζουμε ποτε!!!

navar
02-09-10, 20:03
Χρήστο δεν θα διαφωνήσω πουθενά !!! η ασφάλεια ειναι ο προταρχικός σκοπός όταν μιλάμε για 220 !
εγώ απλά επικεντρώθηκα στο ποστ μου στο "να μην κάνουμε επιστήμη της σύνδεση 3 απλών καλωδίων " και μπορεί για κάποιον που δεν έχει καμία σχέση να είναι όντως επιστήμη , αλλα για κάποιον που έχει κάποιες απλές βασικές τυπικές γνώσεις ηλεκτροτεχνίας είναι απλό.
και νομίζω πως για αυτούς τους κάποιους που έχουν κάποιες απλές γνώσεις ηλεκτροτεχνίας είναι γνωστό το πόσο σημαντική είναι η γείωση !

xrhstosmp
02-09-10, 20:11
δεν ειχα σκοπο ουτε να ...σε μαλωσω ουτε να κανω παιχνιδι εντυπωσεων φιλε κωστα. απλα πιστευω πως να δινεις απαντησεις σε ερωτηματα σε ενα φορουμ μερικες φορες ειναι πολυ επικινδυνο... αν π.χ με ρωταγε ενα παιδακι 11 χρονων πως συνδεετε ενα ντουι θα το σκεφτομουνα πολυ να του απαντησω... στο απροσωπο διαδικτυο δεν μπορεις να φιλτραρεις μερικα πραγματα... :)

navar
02-09-10, 20:55
όπως και δυστυχώς δεν μπορούμε να φιλτράρουμε ούτε το ποιος αργότερα θα διαβάσει τα ίδια που μπορεί να λέμε σε κάποιον ποιο έμπειρο και το επιχειρήσει !
και ειλικρινά δεν θίχτηκα ούτε τίποτα , και εγώ την άποψη μου είπα απλά :)

υγ: του 11χρονου ούτε εγώ θα του έδινα οδηγίες πως να το κάνει αλλα σίγουρα θα του έδινα μια cr2032 και λίγα led !

jiovanip
26-09-10, 01:46
μια παρατηρηση μονο.
εφοσον οπως ειπες ο θερμοσιφωνας ειναι 25 ετών, υποθετω οτι το σπιτι μπορει να ειναι και παλιοτερο. οπότε αν εχει γειωση στο δικτυο υδρευσης ενδεχεται σε καποια ανακαινηση να καταργηθηκε οποτε θα εισαι χωρισ γειωση και για αθτο αντεξε ο θερμοσιφωνας τοσα χρονια