PDA

Επιστροφή στο Forum : S O S !!! Ηλεκτρικο ανοιγομενο πορτακια



gioastra
30-08-10, 23:23
Καλησπερα . Θα ήθελα να κατασκευασω ένα ηλεκτρικο ανοιγομενο πορτακι έτσι ώστε να το ανοιγω απο αποσταση και να το κλεινω οποτε θελω εγω . Έχω ενα περιπτερο και θέλω να φτιαξω το πορτακΙ της πουροθήκης να ανοιγει ηλεκτρικά. Το πορτάκι ανοιγει προς τα πανω 90 μοίρες και ρευμα θελω να παρω απο μια διαφημιστικη πινακιδα η οποια έχει 12V. Ακόμα όταν θα ανοιγει προς τα πανω θελω να μενει ανοιχτο σε γωνια 90 μοιρών. Παρακαλω πολυ οποιος μπορει να με βοηθησει γιατι το έχω πραγματικα ανάγκη σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

thespyros
30-08-10, 23:26
tha xreiasteis aytomatismo den xero kata poso to katexeis??

gsmaster
31-08-10, 00:16
Πόση είναι η απόσταση?

leosedf
31-08-10, 14:42
Γιάννη μήπως θα μπορούσε να βάλει εναν actuator σαν και αυτό http://www.futurehouse.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=50_66&products_id=372 (σπρώχτης) ωστε να κάνει την κίνηση με λιγότερα μηχανικά εξαρτήματα?

safetec
13-11-10, 00:16
κανε πατεντα βαλε ενα κιπρι !!

σαν και αυτο που εχουν και ανηγουν στης πολυκατικιες την πορτα

δουλευει με 12 βολτ ταση οταν πατας το κουμπι απλα θα μπωρει ο πελατης να ανηξει το πορτακι

herctrap
13-11-10, 00:23
το servo με δυο 555 θα ηταν πιο φτηνο απο το actuator

με το κιπρι θα μπορουσες να βαλεις και ενα ελατηριο για να το σπρωχνει επανω

Θες και να κλειδωνει?

ή απλα ειναι για εφε?

beretasg7
13-11-10, 00:24
το μόνο που μπορείς να χρησιμοποιεισεις είναι μια μαγνητική κλειδαριά από αυτοκίνητο και ένα μικρό αμορτισερακι που εχουν τα ντουλαπάκια των αυτοκινήτων

safetec
13-11-10, 16:11
το μόνο που μπορείς να χρησιμοποιεισεις είναι μια μαγνητική κλειδαριά από αυτοκίνητο και ένα μικρό αμορτισερακι που εχουν τα ντουλαπάκια των αυτοκινήτων

καλο !! αλλα μετα πως θα το κληνει ???? αυτο φανταζομε το θελει για να μην τον κλεβουν !!!

ipso
15-11-10, 21:33
Αν είχες συμπιεσμένο αέρα γινόταν με ένα διακόπτη αέρος 10 ευρώ και ένα εμβολακι 20 ευρώ.