PDA

Επιστροφή στο Forum : Ale Retour



thomasofluton
31-08-10, 02:42
Καλως σας βρήκα,

Εχω το εξης προβλημα,

Φωτα πιλοτης που ελεγχωνται απο εναν μονο διακοπτη Αλε Ρετουε 3 επαφων, και εναν διπλο διακοπτη Αλε Ρετουρ με τεσσερις επαφες μια στο πλαι και τρεις στην σειρα (βασικα δεν εχω καταλαβει πως ειναι δυνατον απο την μια πλευρα να εχουμε μονο και απο την αλλη διπλο (εκτος και εαν ο διπλος ειναι μονο ως προς το ενα σκελος αλε ρετουρ) το ζητημα ειναι πως εχω συνδεσει ενα φωτοκυταρο σην κεντρικη διακλαδωση ετσι ωστε να αναβουν τα φωτα αυτοματα (οταν ο διακοπτης ειναι σε ανοικτη θεση βεβαια)

Το ζητουμενο ειναι πως τωρα θελω να καταργησω τους διακοπτες ετσι ωστε να παραμενει κλειστο το κυκλωμα και να δουλευει μονο απο το φωτοκυταρο πια καλωδια πρεπει να γεφυρωσω????

thespyros
31-08-10, 02:52
mipos kapoy taexeis ligo mperdecei/?

thomasofluton
31-08-10, 03:02
Τι ενοεις?

Μπερδεμενα ειναι απο μονα τους (ολα τα καλωδια ειναι μαυρα εκτος απο τος γειωσεις για να καταλαβεις) εχουν βαλει τα χερια τους πολοι ηλεκτρολογοι και καθενας εκοβε οτι εβρισκε.

Εγω εχω καταληξει να βλεπω απο την μια μερια εναν μονο Α/Ρ με τρεις επαφες (μια φαση και 2 επιστροφες?) και απο την αλλη εναν διπλο Α/Ρ με 4 (η μηπως 5? και το λεω αυτο επειδη φανταζομε πως μπορει ο ενας διακοπτης του διπλου να ελεγχει τον Α/Ρ (3 επαφες) και απο την αλλη (2 επαφες Με καποιο ισως καλωδιο που ληπει) καποια αλλη λαμπα.....

Περισσοτερα φανταζομε παρα βλεπω παντως! λιγο φως???

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
31-08-10, 03:04
Ο διακόπτης με τις τέσσερις επαφές είναι ενδιάμεσος πρέπει να υπάρχει και 3,4 διακόπτης

thomasofluton
31-08-10, 03:10
Οκ,

τωρα εαν βρω και τον τριτο πως τους καταργουμε?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
31-08-10, 03:14
Περίμενε σχέδιο

thomasofluton
31-08-10, 03:18
Ευχαριστω πολυ, περιμενω

thomasofluton
31-08-10, 03:21
Οκ

Περιμενω και ευχαριστω πολυ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
31-08-10, 03:29
15576ετσι .......

thomasofluton
31-08-10, 03:33
Δηλαδη γεφυρωνω μονο τα καλωδια τα οποια πανε απο διακοπτη σε δικοπτη? και με τους τελικους τι κανω? τους αφηνω στο αερα?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
31-08-10, 03:43
Τα θέλεις όλα έτυμα τι θα γίνουν οι ηλεκτρολόγοι ? πρέπει να τα γεφυρώσεις όλα και βάζεις το φ/ρο ενδ/σα στον τελευταίο διακόπτη και το φως . μην επιχειρήσεις χωρίς να κόπσης το ρεύμα και καλύτερα φώναξε συνάδελφο το ρεύμα σκοτώνει

thomasofluton
31-08-10, 09:14
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες,

Το να φωναξω ηλεκτρολογο εκει που ειναι το σπιτι στην Ελληνικη επαρχια το θεωρω επικινδυνο διοτι εκει μονο καποιοι αλβανοι ολα τα σφαζω ολα τα μαχειρωνω υπαρχουν και να σου πω την αληθεια εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη σε εμενα που στο κατω κατω ειμαι ηλεκτρονικος απλα οχι τοσο εξικειωμενος με τα ηλεκτρικα και μαλιστα τα παλια που δεν εχουν χρωματα! Σπουδες στην Αγγλια γαρ που απο πριν το 40 ολα ηταν χρωματιστα!

ενοειται πως ολες οι δουλειες γινονται αφου βγαλω την ασφαλεια του πινακα και την βαλω στην τσεπη οσο δουλευω

Αποστόλης1
31-08-10, 13:24
Το να δηλώνεις ηλεκτρονικός και να θέλεις διευκρινήσεις για το κύκλωμα, κάπου μπάζει

FILMAN
31-08-10, 13:44
Κάνεις αυτό που σου είπε ο φίλος για τον μεσαίο διακόπτη, και για τους ακριανούς γεφυρώνεις τον μεσαίο πόλο με έναν από τους δυο ακριανούς. Τον άλλο ακριανό τον μονώνεις και τον αφήνεις ασύνδετο. Το φως έτσι θα ανάβει. Κόβοντας τώρα ένα οποιοδήποτε καλώδιο απ' αυτά που σύνδεσες, το φως θα σβήνει. Εκεί βάζεις και το χρονοδιακόπτη.

thomasofluton
01-09-10, 02:38
Φιλε Αποστολε,

Ηλεκτρονικος και ηλεκτρολογος δεν ειναι το ιδιο, μπορει να μπορω να φτιαξω ενα πολυ ποιο πολυπλοκο κυκλωμα ή να προγραμματισω ενα PLC αλλα δεν εχω απολυτη οικειωτητα με ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις, δεν ειναι καλυτερα να ρωταμε λοιπον?

FILMAN
01-09-10, 11:43
Θωμά θεωρώ ότι ο Αποστόλης έχει δίκιο, δεν μπορεί να βγάζεις άκρη με τα δύσκολα και να μπερδεύεσαι με 3 διακόπτες και μια λάμπα...

Αποστόλης1
01-09-10, 22:25
Θωμά μέχρι το σημείο που δίνει το σχεδ/μα ο Δημήτρης μπορώ να το δεχτώ, όπως και να καλέσεις ηλεκτρολόγο θα σου στείλει το "γερμανό" του, αν δήλωνες προγραμματιστής θα έλεγα εντάξει "γειάσου κόσμε".
Η πρώτη μας κατασκευή ήταν να ανάψουμε ένα λαμπάκι.
Φυσικά αν δεν ρωτούσαμε ή δεν το ψάχναμε, δεν θα ξέραμε ούτε τα μισά απόσα ξέρουμε.
φιλικά