PDA

Επιστροφή στο Forum : ρελέ διαφυγής - ανεξήγητες πτώσεις



marsalts
31-08-10, 12:05
Στην Οικοδομή που μένω είναι 4 διαμερίσματα.
Το ένα έχει τριφασικό ρεύμα και τα υπόλοιπα τρία μονοφασικό (μία διαφορετική φάση το καθένα).
Σε αυτά με το μονοφασικό ρεύμα το ρελέ διαφυγής πέφτει αδικαιολόγητα συνήθως πρωϊνες ώρες μεταξύ 03:00 και 09:00. Πολλές φορές πέφτουν και σχεδόν ταυτόχρονα. Σε αυτό με το τριφασικό ρεύμα όλα καλά. Δεν μπορούμε να βρούμε κάποια λογική εξήγηση! Ποτέ δεν πέφτει με το άναμα κάποιας συσκευής.
Σημειωση : Όλες οι εγκαταστάσεις φτιαχτηκαν από τον ίδιο ηλεκτρολόγο και τα ρελέ είναι ίδιας μάρκα (AEG). Ο καθένας έχει δικό του ρεύμα στην αποθήκη στο υπόγειο και στους ατομικούς καυστήρες.

thespyros
31-08-10, 12:09
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ενα σεναριο ειναι αν υπαρχει καποια μικρη διαρροη μεσα στο κυκλωμα ,η πιθανον να εχει προβλημ,α το ρελε ..

Αποστόλης1
31-08-10, 12:11
Μάλλον κάτι με τη γείωση

Λυκιδευς
31-08-10, 12:15
κοιτα μηπως εχεις χαλαρες συνδεσεις η ειναι κατι με γειωση...τι ειδους γειωση εχεις;

marsalts
31-08-10, 12:33
Η γείωση που υπάρχει είναι μάλλον μόνο ο ουδέτερος που ενώνεται με την γείωση στο ρολόι της ΔΕΗ. Δεν υπάρχει κάτι σε χωριστή γείωση.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
31-08-10, 13:15
1 πέφτουν ταυτόχρονα οι μονοφασικοί ? 2 υπάρχει κοινή κατανάλωση που να συνδέει τους μονοφασικούς( κλιμακοστάσιο ) ? 3 το έκανε αυτό από την αρχή της λειτουργιάς αυτών των εγκαταστάσεων ?4 τι συγκεκριμένη ώρα έχει υγρασία ?

marsalts
31-08-10, 13:32
1 πέφτουν ταυτόχρονα οι μονοφασικοί ? 2 υπάρχει κοινή κατανάλωση που να συνδέει τους μονοφασικούς( κλιμακοστάσιο ) ? 3 το έκανε αυτό από την αρχή της λειτουργιάς αυτών των εγκαταστάσεων ?4 τι συγκεκριμένη ώρα έχει υγρασία ?
(1) αρκετά συχνά πέφτουν μαζί, όχι πάντα- (2) Θεωρητικά όχι (3) Ναι (4) η υγρασία στο υπόγειο είναι σταθερή και μετρημένη στο 64% (έχουμε και φρεάτιο γιατί έχουμε νερό στα θεμέλια.

stom
31-08-10, 13:36
Η γείωση που υπάρχει είναι μάλλον μόνο ο ουδέτερος που ενώνεται με την γείωση στο ρολόι της ΔΕΗ. Δεν υπάρχει κάτι σε χωριστή γείωση.

Κατι γινεται με τη γειωση. Αν δεν υπαρχει κατι σε χωριστη γειωση απο τον πινακα τοτε υπαρχει μεγαλυτερο προβλημα και χρειαζεται να φωναξεις ηλεκτρολογο.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
31-08-10, 13:57
1 η γείωση και να είναι χαλασμένη δεν πέφτει ο relay βέβαια πρέπει να ελέχθη
2 θέλει έλεγχο καλωδιώσεων με όργανο από συνάδελφο Για απλό έλεγχο στη γείωση χωρίς αυτό να σωμένη ότι είναι η καλύτερη γεφύρωσε γη με ουδέτερο να δεις αν πέφτει ο relay

marsalts
31-08-10, 14:04
1 η γείωση και να είναι χαλασμένη δεν πέφτει ο relay βέβαια πρέπει να ελέχθη
2 θέλει έλεγχο καλωδιώσεων με όργανο από συνάδελφο Για απλό έλεγχο στη γείωση χωρίς αυτό να σωμένη ότι είναι η καλύτερη γεφύρωσε γη με ουδέτερο να δεις αν πέφτει ο relay
Το έχω κάνει (ουδέτερο με γείωση) και πέφτει το ρελέ!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
31-08-10, 14:10
Όλα είναι εντάξει κάπου έχεις διαρροή λόγο υγρασίας θέλει έλεγχο

aris285
31-08-10, 15:25
εγω πιστευω οτι φταιει η ΔΕΗ.

leeperik
31-08-10, 15:51
Κοιταξε μια μια τις μπριζες και τα καλωδια στα φωτιστικα με δοκιμαστικο και κλειστο διακοπτη,θελει πολυ χρονο αλλα αν μπλεξεις με ηλκτρολογο...σαινι...
Στο σπιτι μου 2 οροφοι κ υπογειο οταν το φτιαξαμε επεφτε συνεχεια το ρελε.Ο ηλεκτρολογος το πηρε να το αλλαξει,οσο ηρθε σε σας ηρθε κ σε μενα.
Πριν λιγο καιρο στον δευτερο οροφο που ηταν το ρελε που επεφτε(ειναι μισοτελειωμενος ο οροφος)ειπα να βαλω στην τουαλετα ενα ντουι απλο να υπαρχει λιγο φως,βαζω δοκιμαστικο να δω ποιο καλωδιο εχει ταση και τι διαπιστωσα;οτι ο εξυπνος μεγας μαγιστρος ηλεκτρολογος οπως τα συνδεσε ,ενω ειναι ανοιχτο το κυκλωμα το λαμπακι στο δοκιμαστικο αναβει ελαχιστα,οταν ενεργοποιω το διακοπτη αναβει κανονικα,οπως θα επρεπε(ο διακοπτης ειναι τριπλος ενα για φως τουαλετας ενα για φως παταριου και ενα για εξαεριστηρα),κλεινω το διακοπτη φωτος και δοκιμαζω τον εξαερισμο,εδω μια χαρα,οταν ενεργοπιοω το φως τουαλετας και παταριου αναβει ελαχιστα το λαμπακι του δοκιμαστικου στα καλωδια του εξαερισμου.
Αυτος και ο Τσακωνας τα καταφεραν τοσο καλα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
31-08-10, 16:03
Φίλε Περικλή αυτό που βλέπεις στο δοκιμαστικό είναι επαγωγικό ρεύμα λόγο καλωδιώσεων . τώρα για τον ηλεκτρολόγο σου τι να πω πάντως υπάρχουν και επαγγελματίες βρες τους

Λυκιδευς
31-08-10, 16:24
Όλα είναι εντάξει κάπου έχεις διαρροή λόγο υγρασίας θέλει έλεγχο

οταν λες διαρροη λογω υγρασιας τι εννοεις;μπορεις να μου εξηγησεις;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
31-08-10, 17:02
Να σου πω Παναγιώτη η υγρασία εισχωρεί σε φωτιστικά κουτιά διακλαδώσεως και σε ενώσεις που δεν έχει γίνει καλή μόνωση κάνει διαρροή μπορεί και από κατασκευαστικό λάθος καλωδίου η από γδάρσιμο που δεν έχουν εντοπίσει. Δεν ξέρω εάν σε καλυπσα η εννοείς κάτι άλλο .

Λυκιδευς
31-08-10, 17:05
Να σου πω Παναγιώτη η υγρασία εισχωρεί σε φωτιστικά κουτιά διακλαδώσεως και σε ενώσεις που δεν έχει γίνει καλή μόνωση κάνει διαρροή μπορεί και από κατασκευαστικό λάθος καλωδίου η από γδάρσιμο που δεν έχουν εντοπίσει. Δεν ξέρω εάν σε καλυπσα η εννοείς κάτι άλλο .

ναι καταλαβα τι λες...

navar
31-08-10, 20:50
http://www.youtube.com/watch?v=TmdkwvGu6hs

εδω πέφτει αυτός ο Π... ο ρελές !

micalis
31-08-10, 22:19
Χαιρετω την παρεα.Λοιπον Μαριε δεν ειμαι ειδικος αλλα νομιζω οτι το προβλημα βρισκεται σε αγειωτη τριφασικη καταναλωση στο διαμερισμα με το τριφασικο.

xrhstosmp
31-08-10, 22:51
ασχετη ερωτηση που μπορει να ειναι και το προβλημα.. τα σπιτια εχουν και νυχτερινο?

marsalts
01-09-10, 09:11
ασχετη ερωτηση που μπορει να ειναι και το προβλημα.. τα σπιτια εχουν και νυχτερινο?
Ναι έχουν όλα τα διαμερίσματα. Μου πέρασε και μένα από το μυαλό αυτό που σκέφτεσε... !
Ξέρεις πως πρέπει να είναι συνδεμένο το λαμπάκι που δείχνει ότι (ήρθε) το νυχτερινό;
Το λαμπάκι αυτό αν είναι συνδεμένο λάθος μπορεί να προκαλεί οριακή διαροή. (30mA Το όριο). Το λαμπακι θα προκαλούσε διαροή 22mA είναι (0,5W) η κατανάλωση του.

marsalts
01-09-10, 21:13
Ναι έχουν όλα τα διαμερίσματα. Μου πέρασε και μένα από το μυαλό αυτό που σκέφτεσε... !
Ξέρεις πως πρέπει να είναι συνδεμένο το λαμπάκι που δείχνει ότι (ήρθε) το νυχτερινό;
Το λαμπάκι αυτό αν είναι συνδεμένο λάθος μπορεί να προκαλεί οριακή διαροή. (30mA Το όριο). Το λαμπακι θα προκαλούσε διαροή 22mA είναι (0,5W) η κατανάλωση του.
Τελικά αυτή είναι απάντηση στο πρόβλημα!!! Το λαμπάκι του νυχτερινού ήταν συνδεμένο με την φάση μετά το ρελέ.(ουδέτερο παίρνει με το 1,5 που έρχεται από τη Κουτί της ΔΕΗ - πριν το ρελέ δηλαδή)
Έτσι υπήρχε μια οριακή διαρροή η οποία κάποιες φορές ξεπερνούσε τα 30 mA που είναι το όριο του ρελέ.
Ευχαριστώ τους φίλους που ενδιαφέρθηκαν και έγραψαν την γνώμη τους για το πρόβλημα.

FILMAN
02-09-10, 10:48
Μια μικρή διόρθωση... 0.5W στα 230V είναι 2.2mΑ και όχι 22mΑ...

SV7FOM
03-09-10, 14:46
ειναι σηγουρα απο το νυχτερινο γιαυτο,θα δοσεις την φαση για την εδικτηκη λυχνια πριν απο το ρελε διαροης.

FILMAN
03-09-10, 14:54
Αυτό είναι το αρχικό ποστ:

Στην Οικοδομή που μένω είναι 4 διαμερίσματα.
Το ένα έχει τριφασικό ρεύμα και τα υπόλοιπα τρία μονοφασικό (μία διαφορετική φάση το καθένα).
Σε αυτά με το μονοφασικό ρεύμα το ρελέ διαφυγής πέφτει αδικαιολόγητα συνήθως πρωϊνες ώρες μεταξύ 03:00 και 09:00. Πολλές φορές πέφτουν και σχεδόν ταυτόχρονα. Σε αυτό με το τριφασικό ρεύμα όλα καλά. Δεν μπορούμε να βρούμε κάποια λογική εξήγηση! Ποτέ δεν πέφτει με το άναμα κάποιας συσκευής.
Σημειωση : Όλες οι εγκαταστάσεις φτιαχτηκαν από τον ίδιο ηλεκτρολόγο και τα ρελέ είναι ίδιας μάρκα (AEG). Ο καθένας έχει δικό του ρεύμα στην αποθήκη στο υπόγειο και στους ατομικούς καυστήρες.
Πώς γίνεται να φταίει το ενδεικτικό του νυχτερινού για αυτό, ας μου εξηγήσει κάποιος. Ή δεν φταίει αυτό λοιπόν, ή τα ρελέ πέφτουν το βράδυ...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
03-09-10, 15:19
Τα ρελέ διαφυγής έχουν 2 πηνία που το ρεύμα που διαρρέει το ένα επιστρέφει και διαρρέει το άλλο εάν υπάρξει διαρροή δεν ισοβαθμούν και πέφτουν τώρα όταν ρώτησα τι κοινό υπαρχή δεν αναφέρθηκε νυκτερινό ώμος δεν είχε πάρει μόνο το λαμπάκι αλλά και το ρελέ του νυχτερινού μετά το ρελε . τώρα εάν πάρεις φάση πριν το ρελε και ουδέτερο μετά δεν ισοβαθμούν τα πηνία και πέφτει . αυτό το κάνη όταν παίρνει εντολή το κύκλωμα από ΔΕΗ

FILMAN
03-09-10, 15:23
Δημήτρη ξέρω πώς δουλεύει το ρ/δ, η ερώτησή μου αφορούσε πώς είναι δυνατόν να φταίει το λαμπάκι του νυχτερινού (ή το ρελέ του νυχτερινού αν υπάρχει) και εντούτοις το ρ/δ να πέφτει "συνήθως πρωινές ώρες μεταξύ 3:00 και 9:00"... Κάποιος κάτι δεν μας είπε καλά εδώ...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
03-09-10, 15:37
Πάντα το θέμα είναι όταν είσαι 500 km μακριά πρέπει να διαβάζεις τις σκέπεις άλλου και όταν δεν σου δίνη όλα τα δεδομένα εάν δεν το φανταστής δεν λύνεις το πρόβλημα όντος εκεί ήταν το λάθος αλλά πιστεύω ότι δεν ήταν μόνο το λαμπάκι αλλά και ο ρελε μαζί αφού εντοπίστηκε όλα καλά . έχεις δίκιο στο ότι ενώ το έφτιαχναν δεν το τεκμηρίωσαν σωστά . Το ρελε του νυχτερινού εννοώ έτσι γι αυτό τα περισσότερα mA

marsalts
06-09-10, 14:06
Μια μικρή διόρθωση... 0.5W στα 230V είναι 2.2mΑ και όχι 22mΑ...
Έχεις απόλυτο δίκιο. Έχασα ένα δεκαδικό... Παρόλα αυτά και στα τρία διαμερίσματα δεν έχει ξαναπέσει το ρελέ μέχρι και σήμερα.
Αυτή η διαρροή αν και ασήμαντη σε σχέση με το όριο των 30mA φαίνεται να ήταν η αιτία.

marsalts
06-09-10, 14:09
Δημήτρη ξέρω πώς δουλεύει το ρ/δ, η ερώτησή μου αφορούσε πώς είναι δυνατόν να φταίει το λαμπάκι του νυχτερινού (ή το ρελέ του νυχτερινού αν υπάρχει) και εντούτοις το ρ/δ να πέφτει "συνήθως πρωινές ώρες μεταξύ 3:00 και 9:00"... Κάποιος κάτι δεν μας είπε καλά εδώ...
Μετά την διόρθωση δεν ξαναείχαμε άλλες πτώσεις. Πάντος ρελέ δεν έχει κανένα διαμέρισμα. Αν υπάρχει και άλλως παράγοντας που έριχνε το ρελέ θα το δείξει το άμεσο μέλλον!

FILMAN
06-09-10, 14:14
Όχι. Ή τουλάχιστον σχεδόν όχι. Αν παράλληλα στο ενδεικτικό του νυχτερινού είχες και ρελέ για να ενεργοποιούνται αυτόματα κάποια φορτία μόλις έρθει το νυχτερινό, τότε το πρόβλημα ήταν το ρεύμα διέγερσης του ρελέ αυτού, και όχι του ενδεικτικού. Τα ανωτέρω ισχύουν για ενδεικτικά νέον. Για ενδεικτκά με LED το ρεύμα ζεύξεως μπορεί πράγματι να είναι πολύ μεγαλύτερο του ονομαστικού και να σου ρίχνει το ρελέ. Φυσικά άσχετα από τον τύπο του ενδεικτικού, το τεχνικά σωστό είναι να πάρεις φάση πριν το ρελέ για να το τροφδοτήσεις. Μέσω της κατάλληλης ασφάλειας φυσικά.

FILMAN
06-09-10, 14:15
Μετά την διόρθωση δεν ξαναείχαμε άλλες πτώσεις. Πάντος ρελέ δεν έχει κανένα διαμέρισμα. Αν υπάρχει και άλλως παράγοντας που έριχνε το ρελέ θα το δείξει το άμεσο μέλλον!
Μήπως το ενδεικτικό του νυχτερινού είναι με LED και όχι νέον;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
06-09-10, 14:24
Για να καταλάβω και εγώ ο αδαής το νυκτερινό δεν έχει ρελε και πως δουλεύει μόνο με το λαμπάκι που είναι αχρείαστο στις 3 πμ

FILMAN
06-09-10, 14:25
Απλώς το λαμπάκι δείχνει πότε ισχύει το μειωμένο τιμολόγιο.

marsalts
07-09-10, 12:12
Δυστυχώς χθές είχαμε μία πτώση πάλι στο ρελέ ενός διαμερίσματος στις 22:30 (πριν έρθει το νυχτερινό) και το πρωί στο δικό μου διαμέρισμα στις 07:45 (αφού είχε τελειώσει το νυχτερινο). Μάλλον ήρθε η ώρα να αλλάξουμε τα ρ/δ ...

FILMAN
07-09-10, 12:19
Το γεγονός ότι πέφτουν τα ρ/δ σημαίνει ότι δουλεύουν... Μήπως οι πίνακες έχουν πάνω βαλμένα αντικεραυνικά; Στα εν λόγω σπίτια υπάρχουν καθόλου πολύπριζα με προστασία υπέρτασης;

marsalts
07-09-10, 13:29
Το γεγονός ότι πέφτουν τα ρ/δ σημαίνει ότι δουλεύουν... Μήπως οι πίνακες έχουν πάνω βαλμένα αντικεραυνικά; Στα εν λόγω σπίτια υπάρχουν καθόλου πολύπριζα με προστασία υπέρτασης;
Όχι αντικεραυνικά δεν υπάρχουν. Στο δικό μου το σπίτι υπάρχουν πολύμπριζα με προστασία υπέρτασης και μάλιστα αρκετά.(4-5 σίγουρα)

marsalts
07-09-10, 13:30
Μήπως το ενδεικτικό του νυχτερινού είναι με LED και όχι νέον;
Όχι δεν είναι με LED

kourtidisp
07-09-10, 14:48
Ασε το νυχτερινο το το μεσημεριανο και οτι αλλο εχεις στο μυαλο σου.Αλλαξε ενα διαρροης και παρακολουθα.Προσοχη μην το καταργησεις γιατι μπορει να υπαρχει προβλημα.

FILMAN
07-09-10, 15:11
Αφαίρεσε τελείως όλα τα πολύπριζα με προστασία υπέρτασης και δες αν θα ξαναπέσει το δικό σου ρελέ.

stefstefan
07-09-10, 16:37
Παρακολουθώντας το φαινόμενο πρόσεξες αν σχετίζεται με την λειτουργία κάποιας συγκεκριμένης συσκευής?

Δεν μπορεί να υπάρχει συνεχή διαρροή (άν υπάρχει) και να πέφτει όποτε του καπνίσει... άρα θέμα ελαττωματικότητας του ρ/δ δεν πιστεύω να υπάρχει... και το ότι πέφτει και σε ώρες πέραν αυτές του νυχτερινού μας δείχνει πως δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό...

Το ότι πέφτουν και στα τρία διαμερίσματα τα ρ/δ ταυτόχρονα σημαίνει πως τα κυκλώματα τους κατά κάποιο τρόπο συνδέονται μεταξύ τους...

Το πρόβλημα θεωρώ εντοπίζεται στον τρόπο με τον οποίο είναι κατασκευασμένη η εγκατάσταση... Οι ώρες που πέφτει είναι πονηρές όπως και η ύπαρξη του νερού στα θεμέλια...

Με παραξενεύει πολύ πάντως που δεν πέφτει και στο τριφασικό διαμέρισμα...

marsalts
08-09-10, 08:46
Παρακολουθώντας το φαινόμενο πρόσεξες αν σχετίζεται με την λειτουργία κάποιας συγκεκριμένης συσκευής?

Δεν μπορεί να υπάρχει συνεχή διαρροή (άν υπάρχει) και να πέφτει όποτε του καπνίσει... άρα θέμα ελαττωματικότητας του ρ/δ δεν πιστεύω να υπάρχει... και το ότι πέφτει και σε ώρες πέραν αυτές του νυχτερινού μας δείχνει πως δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό...

Το ότι πέφτουν και στα τρία διαμερίσματα τα ρ/δ ταυτόχρονα σημαίνει πως τα κυκλώματα τους κατά κάποιο τρόπο συνδέονται μεταξύ τους...

Το πρόβλημα θεωρώ εντοπίζεται στον τρόπο με τον οποίο είναι κατασκευασμένη η εγκατάσταση... Οι ώρες που πέφτει είναι πονηρές όπως και η ύπαρξη του νερού στα θεμέλια...

Με παραξενεύει πολύ πάντως που δεν πέφτει και στο τριφασικό διαμέρισμα...
Συνήθως όταν πέφτει υπάρχει ελάχιστή κατανάλωση. Οι περισσότερες συσκευές είναι στο stanby και το ψυγείο ίσως είναι το μόνο που καταλώνει ρεύμα!

FILMAN
08-09-10, 09:13
Kάνε αυτό που σου είπα στο ποστ 40.

marsalts
18-09-10, 22:14
Στις 16/09 άλλαξα το αρχικό ρελέ με ένα της hager. Είναι η δευτερη μέρα σήμερα και δεν είχα καμία πτώση... για να δούμε πως θα πάει!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
18-09-10, 22:28
ναι αλλά δεν μιλούσες για ένα ρελε πάνω από έναν πρέπει να είναι η περίπτωση

thespyros
18-09-10, 23:01
κανε ενα τεστ με το νεο ρελε???

electrogeorge
21-09-10, 11:58
φιλαρακο οταν υπαρχει το παλιο συστημα της ουδετερογειωσης και σου πεφτει το ρελε συνηθως δεν εχει καλο ουδετερο η καπου δεν κανει καλη επαφη στον πινακα η φταιει η παροχη του καλωδιου!!

marsalts
22-09-10, 13:49
Τελικά εκ του αποτελέσματος (δεν ξαναεπεσε το ρελέ) το συμπέρασμα μου είναι ότι η διαρροή που προκαλούσε το λαμπάκι του νυχτερινού έκανε "ευαίσθητο" το ρελέ και έπεφτε με το παραμικρό( ακόμα και μετα την σωστή συνδεσμολογία για το λαμπάκι του νυχτερινού). Διορθώνοντας το λαμπάκι και αλλάζοντας το ρελέ με καινούργιο λύθηκε το πρόβλημα.
Παρατήρηση : (στα άλλα διαμερίσματα που δεν αλλάξαν ρελέ αλλά διόθωσαν μόνο την συνδεσμολογία στο λαμπάκι του νυχτερινού συνεχίζονται οι πτώσεις κανονικά)

FILMAN
22-09-10, 13:57
Ε τότε ρε φίλε πώς γίνεται στα άλλα διαμερίσματα να φταίει πάλι το λαμπάκι αφού όπως είπες κι εσύ διορθώθηκε η συνδεσμολογία του; Αν δεν απατώμαι τα ρ/δ της hager περιλαμβάνουν μια μικρή χρονοκαθυστέρηση στην πτώση τους και ίσως αυτό να είναι το κλειδί της λύσης στην περίπτωσή σου...

marsalts
23-09-10, 10:48
Ε τότε ρε φίλε πώς γίνεται στα άλλα διαμερίσματα να φταίει πάλι το λαμπάκι αφού όπως είπες κι εσύ διορθώθηκε η συνδεσμολογία του; Αν δεν απατώμαι τα ρ/δ της hager περιλαμβάνουν μια μικρή χρονοκαθυστέρηση στην πτώση τους και ίσως αυτό να είναι το κλειδί της λύσης στην περίπτωσή σου...
Πιστεύω ότι αυτή η ευαισθησία στο παλιό ρελέ είναι πλέον μόνιμη και γιαυτό συνεχίζεται η πτώση του ρελέ παρόλο που διορθώθηκαν τα λαμπάκια!

FILMAN
23-09-10, 10:52
Ρελέ διαρροής με μνήμη!

jiovanip
26-09-10, 00:02
καλησπερα,καταρχην επειδη μου εχει τυχει κατι αναλογο στο παρελθον (ημουν ο 5ος ηλεκτρολογος της εταιρειας ποθ ειχα παει για το ιδιο θεμα, ως συντηρητης), τοπροβλημα ηταν η συνδεσμολογια του νυχτερινου. δενειναι μονο το ενδεικτικο αλλα και το ρελαι του νυχτερινου που εμφανιζει διαρροη και για αυτο ξεπερναγε τα 30 mA. επισης να αναφερω οτι μερικα ενδεικτικα εχοθν καταναλωση 2w και οχι 0,5.
οσον αφορα τις ωρες, γιατι δεν επεφτε μονο στις ωρεσ αλλαγης, η ΔΕΗ, στελνει καθε μισηωρα εντολη να οπλισει ή να ξεοπλισει το νυχτερινο γιατι υπαρχει περιπτωση να μην οπλισει το ρελαι του νυχτερινου με την πρωτη. αυτο μου το ειπε ενασ υπαλληλοσ τησ ΔΕΗ.
και απο μια αλλη εμπειρια, αν εχεισ μετασχηματιστές π.χ για τον κηπο ή ups ενδεχεται να ειναι αυτοσ ο λόγος, ιδίως για τον μετ/τη του κηπου λογω της υγρασιας που ανεφερεσ

Λυκιδευς
26-09-10, 00:10
καλησπερα,καταρχην επειδη μου εχει τυχει κατι αναλογο στο παρελθον (ημουν ο 5ος ηλεκτρολογος της εταιρειας ποθ ειχα παει για το ιδιο θεμα, ως συντηρητης), τοπροβλημα ηταν η συνδεσμολογια του νυχτερινου. δενειναι μονο το ενδεικτικο αλλα και το ρελαι του νυχτερινου που εμφανιζει διαρροη και για αυτο ξεπερναγε τα 30 mA. επισης να αναφερω οτι μερικα ενδεικτικα εχοθν καταναλωση 2w και οχι 0,5.
οσον αφορα τις ωρες, γιατι δεν επεφτε μονο στις ωρεσ αλλαγης, η ΔΕΗ, στελνει καθε μισηωρα εντολη να οπλισει ή να ξεοπλισει το νυχτερινο γιατι υπαρχει περιπτωση να μην οπλισει το ρελαι του νυχτερινου με την πρωτη. αυτο μου το ειπε ενασ υπαλληλοσ τησ ΔΕΗ.
και απο μια αλλη εμπειρια, αν εχεισ μετασχηματιστές π.χ για τον κηπο ή ups ενδεχεται να ειναι αυτοσ ο λόγος, ιδίως για τον μετ/τη του κηπου λογω της υγρασιας που ανεφερεσ

οταν λες η συνδεσμολογια του νυχτερινου;λαθος συνδεσμολογια;και αν ναι που ηταν το λαθος;

jiovanip
26-09-10, 00:34
ο ουδετεροσ επαιρνε μετα το ρελαι

Λυκιδευς
26-09-10, 00:35
ο ουδετεροσ επαιρνε μετα το ρελαι

α ενω δηλαδη επρεπε να παιρνει πριν ετσι;

jiovanip
26-09-10, 00:48
ετσι λεω , μηπως κανω λαθος?

STALKER IX
26-09-10, 01:29
λιγο περιεργα μου φαινονται η εγω δεν τα καταλαβαινω! σε ενα τριοροφο που ειχα μπλεξει παντως και οι τρεις θερμοστατες του καλοριφερ ηταν ο ουδετερος συνδεμενος στον καθε πινακα του σπιτιου μολις βγηκαν και περνανε κοινο ουδετερο απο τον πινακα του καυστηρα (οπως και φαση) το προβλημα λυθηκε. ετσι ενημερωτικα...

Λυκιδευς
26-09-10, 08:49
ετσι λεω , μηπως κανω λαθος?

οχι δεν κανεις...

FILMAN
27-09-10, 11:10
ο ουδετεροσ επαιρνε μετα το ρελαιΗ φάση θες να πεις... Και είπαμε ότι εδώ δεν υπάρχει ρελέ νυχτερινού... Όσο για το άλλο με τις περιοδικές εκπομπές της εντολής του νυχτερινού φαντάζομαι ότι η μη ανταπόκριση του δέκτη της ΔΕΗ είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας... Παρεμπιπτόντως αν ο 5ος ηλεκτρολόγος κατάφερε να βρει το λάθος στη συνδεσμολογία, και αυτός νομίζει ότι το ενδεικτικό έπαιρνε ουδέτερο μετά το ρελέ, συγχαρητήρια στον κλάδο σας...

marsalts
07-10-10, 09:46
21 μέρες μετά την αντικατάσταση του ρελέ και δεν είχα καμία πτώση.
Αρά έφταιγε το συγκεκριμένο ρελέ το οποίο ήταν ίδιας μάρκας και στα τρία διαμερίσματα!
Οπότε το θέμα θεωρείται ότι έληξε!

kourtidisp
12-10-10, 01:26
21 μέρες μετά την αντικατάσταση του ρελέ και δεν είχα καμία πτώση.
Αρά έφταιγε το συγκεκριμένο ρελέ το οποίο ήταν ίδιας μάρκας και στα τρία διαμερίσματα!
Οπότε το θέμα θεωρείται ότι έληξε!
οταν σου αλλαξε το ρελε και αστα ολα κατι ηξερα

Panoss
12-10-10, 10:07
οταν σου αλλαξε το ρελε και αστα ολα κατι ηξερα
Φίλε μου, απ' αυτό που 'γραψες, βγάζεις νόημα;

kourtidisp
21-10-10, 09:37
Φίλε μου, απ' αυτό που 'γραψες, βγάζεις νόημα;
καλα ντε κατι ξεχασα να γραψω,τοσες μαλ.... που γραψαν εδω μεσα δεν σε πειραξαν;αυτος που ειχε το προβλημα καταλαβε.

kourtidisp
21-10-10, 09:38
Φίλε μου, απ' αυτό που 'γραψες, βγάζεις νόημα;
οταν σου γραψα αλλαξε το ρελε και αστα ολα, κατι ηξερα
οκ τωρα;