PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΑΖΗΤΕΙΤΑΙ ΔΕΚΤΗΣ FM ME ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ



jeik
01-09-10, 16:51
Παιδια θα ηθελα τη γνωμη σας για αγορα δεκτη για αυτοκινητο , κατι με τα κλασικα USB,mp3 αλλα με υψηλη επιλεκτικοτητα , υπαρχει κατι για αυτοκινητο που να αγγιζει επαγγελματικο δεκτη fm ?

Αργοτερα θα αναλυσω τι ψαχνω ακριβως

jeik
02-09-10, 01:22
Kαι συνεχιζω επι του θεματος.
Γνωριζω οτι οι ψαγμενοι εργαστηριακοι δεκτες φμ εχουν οργανο μετρησης σηματος,επιλoγη wide-narow για καλυτερη πιστοτητα ή επιλεκτικοτητα του σταθμου ,επιλογες αποεμφασης κλπ.
Εχει υπ οψιν του καποιος κατι αντιστοιχο σε ραδιοcd αυτοκινητου ?
Μπορουμε να πουμε οτι καθε εταιρια εχει τα στανταρ της ? Ενα κλαριον που δοκιμασα εχει πολυ καλο διαχωρισμο καναλιων(οχι στην στερεοφωνια,μιλαω για συχνοτητες ληψεως) , μπορει να λοκαρει ανα 100ΚΗΖ , οταν υπαρχουν γειτονικοι πομποι και σχεδον χωρις να ''μπαινει η διαμορφωση του ενος μεσα στον αλλον,
ενω το ΣΟΝΥ που διαθετω εχει φοβερη πιστοτητα και ευαισθησια στη ληψη αλλα χανει σε επιλεκτικοτητα ,ακομη και στα 250ΚΗΖ διαφορα υπαρχει το ''ξυσιμο'' στον διπλανο , η χρυση τομη υπαρχει ? , θα μπορουσε να εχει ο δεκτης αυτοκινητου μια επιλογη μεταξυ στενου και ''χαλαρου'' φιλτρου οποτε να εχουμε την πολυτελεια των 2 επιλογων κατα περιπτωση ?.
Ποσο εφικτο ειναι αυτο να γινει ? υπαρχει κατι στην αγορα ?, μπορει να κανει τεχνικος τη μετατροπή?

jeik
02-09-10, 19:11
κανεις ?????? κατι ?????

classic
11-09-10, 23:51
Kαι συνεχιζω επι του θεματος.
Γνωριζω οτι οι ψαγμενοι εργαστηριακοι δεκτες φμ εχουν οργανο μετρησης σηματος,επιλoγη wide-narow για καλυτερη πιστοτητα ή επιλεκτικοτητα του σταθμου ,επιλογες αποεμφασης κλπ.
Εχει υπ οψιν του καποιος κατι αντιστοιχο σε ραδιοcd αυτοκινητου ?
Μπορουμε να πουμε οτι καθε εταιρια εχει τα στανταρ της ? Ενα κλαριον που δοκιμασα εχει πολυ καλο διαχωρισμο καναλιων(οχι στην στερεοφωνια,μιλαω για συχνοτητες ληψεως) , μπορει να λοκαρει ανα 100ΚΗΖ , οταν υπαρχουν γειτονικοι πομποι και σχεδον χωρις να ''μπαινει η διαμορφωση του ενος μεσα στον αλλον,
ενω το ΣΟΝΥ που διαθετω εχει φοβερη πιστοτητα και ευαισθησια στη ληψη αλλα χανει σε επιλεκτικοτητα ,ακομη και στα 250ΚΗΖ διαφορα υπαρχει το ''ξυσιμο'' στον διπλανο , η χρυση τομη υπαρχει ? , θα μπορουσε να εχει ο δεκτης αυτοκινητου μια επιλογη μεταξυ στενου και ''χαλαρου'' φιλτρου οποτε να εχουμε την πολυτελεια των 2 επιλογων κατα περιπτωση ?.
Ποσο εφικτο ειναι αυτο να γινει ? υπαρχει κατι στην αγορα ?, μπορει να κανει τεχνικος τη μετατροπή?

Δεν νομιζω στις σημερινες συσκευες να μπορει τοσο ευκολα να μπει "δαχτυλο" στην επιλεκτικοτητα του δεκτη. Εαν σου το επιτρεπει το αυτοκινητο ψαξε για κατι αλλο. Παλια τα μονα ραδιοφωνα αυτοκινητου που τα "λεγανε" ηταν τα Blaupunkt.
Σημερα.... δεν ξερω!!!!!!

sigmacom
12-09-10, 02:04
Αν έχει κεραμεικό φιλτράκι στην IF των 10.7MHz, γιατί δεν το αλλάζεις με ένα πιο στενού εύρους?
Συνήθως βάζουν φίλτρα εύρους 280kHz (+/-140kHz), αλλά υπάρχουν και των 230, 180, 150, 110, και και και...
Όσο πιο στενό τόσο πιο αυξημένη επιλεκτικότητα, αλλά εις βάρος του αποδιαμορφωμένου ήχου. Ένα των 180kHz είναι μια καλή μέση λύση.

http://www.murata.com/catalog/p61e7.pdf

jeik
12-09-10, 02:16
Αν έχει κεραμεικό φιλτράκι στην IF των 10.7MHz, γιατί δεν το αλλάζεις με ένα πιο στενού εύρους?
Συνήθως βάζουν φίλτρα εύρους 280kHz (+/-140kHz), αλλά υπάρχουν και των 230, 180, 150, 110, και και και...
Όσο πιο στενό τόσο πιο αυξημένη επιλεκτικότητα, αλλά εις βάρος του αποδιαμορφωμένου ήχου. Ένα των 180kHz είναι μια καλή μέση λύση.

http://www.murata.com/catalog/p61e7.pdf

Ωρε , Παναγια μου , δυσκολη φαση :crying: , το ξανασυζητησαμε, αλλα ποιος βαζει χερι σε καινουριο Σονυ , ετσι για δοκιμες :w00t: ?
Στελιο , υπαρχει περιπτωση να τοποθετηθουν και τα 2 με δυνατοτητα επιλογης ? Στο υπαρχον Σονυ ? Ξερω , ζηταω πολλα , αλλα μονο ετσι γινομαι καλυτερος :001_rolleyes:.

sigmacom
12-09-10, 03:17
Αμα έχει χώρο μέσα να βάλεις το δεύτερο φίλτρο και το κύκλωμα εναλλαγής, γιατί όχι? Ο χώρος περίπου 1x2x1cm, θα πρέπει να είναι δίπλα στο υφιστάμενο φίλτρο κατά προτίμηση.
Βρες και μια υφιστάμενη λειτουργία (π.χ. αλλαγή χρώματος back-light αν έχει), να την χρησιμοποιήσεις ως trigger για να αλλάζεις απο κει το φίλτρο, και να μην βγάζεις καλώδια και διακοπτάκια να κρέμονται έξω από τη συσκευή.

(σε μπριζώνω άσχημα τώρα, το ξέρω... :001_tt2: )

classic
12-09-10, 08:59
Εαν κανει εναλλαγη μονο το μεσαιο ποδαρακι του φιλτρου (γη) το παραμενων φιλτρο με τα 2 ποδια θα επηρεασει την λειτουργια του δεκτη (σωστη αποδοση)??

sigmacom
12-09-10, 12:54
Έξυπνη ιδέα, αν και φοβάμαι αλληλεπιδράσεις.
Από το να κάτσω να το αναλύσω, είναι πιο εύκολο να το δω στον αναλυτή πως συμπεριφέρεται.

jeik
12-09-10, 14:23
Αμα έχει χώρο μέσα να βάλεις το δεύτερο φίλτρο και το κύκλωμα εναλλαγής, γιατί όχι? Ο χώρος περίπου 1x2x1cm, θα πρέπει να είναι δίπλα στο υφιστάμενο φίλτρο κατά προτίμηση.
Βρες και μια υφιστάμενη λειτουργία (π.χ. αλλαγή χρώματος back-light αν έχει), να την χρησιμοποιήσεις ως trigger για να αλλάζεις απο κει το φίλτρο, και να μην βγάζεις καλώδια και διακοπτάκια να κρέμονται έξω από τη συσκευή.

(σε μπριζώνω άσχημα τώρα, το ξέρω... :001_tt2: )

Τελειο !!! καπως ετσι το σκεφτομουν ,και το συζητουσα με ενα φιλο , να ακυρωσω μια αχρηστη λειτουργια , αλλα τελικα δεν χρειαζεται ακυρωση για να γινεται η εναλλαγη , ετσι θα εχω και οπτικη ενδειξη ,κοκκινος φωτισμος >> υψηλη πιστοτητα , πρασινος φωτισμος >> υψηλη επιλεκτικοτητα , πω πω σουπερ ακουγεται.

Νομιζω οτι ειναι μια μεγαλη προκληση για εναν ψαγμενο τεχνικο .... του wet radio ας πουμε :001_cool: ,σιγουρα θα τον ενδιεφερε να το εφαρμοσει , ενα βαρετο....... φθινοπωρινο...... απογευμα ....:001_tt2:.Ε ? τι λετε ?

Μενει να παραγγειλω το φιλτρακι.

radioamateur
12-09-10, 18:55
Αυτά τα φίλτρα βρίσκονται σε καταστήμτα ηλεκτρονικών στην Αθήνα & αν ναι μπορείτε να μου υποδείξετε κάποιο.Σας ρωτάω γιατί κάποτε ρώτησα σε κάποιο κατάστημα και με κοίταζαν σαν κινέζο.
Ευχαριστώ...

sigmacom
12-09-10, 23:28
jeik, δυστυχώς έχω φίλτρα μόνο 230, 150, 110 και 13 kHz και τα είχα πάρει από Digikey.
Το 230άρι είναι φαρδύ για την δουλειά που το θες, και το 150 πολύ στενό για τους Ελληνικούς ραδιοσταθμούς.
Δεν έχω 180kHz που θα ήταν το ιδανικό για σένα. Ψάξε στην Digikey ή στην Mouser. Π.χ.:
http://gr.mouser.com/ProductDetail/Murata/SFELF10M7HA00-B0/?qs=sGAEpiMZZMsBj6bBr9Q9act/bJpj7%252bWbW74T9IwcNok%3d

TSAKALI
13-09-10, 16:24
Το θεμα custom car radio με ενδιαφερει και μενα..πιστευω επισης οτι δεν χρειαζεται
να υπαρχει cd player (mp3) στο αυτοκινητο, μιας και η δουλεια γινεται με υποδοχη
flash player. Παντως Δημητρη, δεν θα εβαζα χερι σε καινουριας τεχνολογιας sony.
Στη θεση σου θα εβρισκα ενα παλαιοτερο blaupunkt η alpine, και θα μετετρεπα
εκεινο.Βασικα απο οτι καταλαβα χρειαζεσαι μονο καλυτερη επιλεκτικοτητα και
ενα s-meter. Πιστευω θα γινοταν πιο ευκολα η μετατροπη στο παλιο γιατι τα
εξαρτηματα ειναι ευδιακριτα..και δεν εχεις να χασεις και πολλα αν δεν πετυχει
η μετατροπη..

jeik
14-09-10, 01:23
Το θεμα custom car radio με ενδιαφερει και μενα..πιστευω επισης οτι δεν χρειαζεται
να υπαρχει cd player (mp3) στο αυτοκινητο, μιας και η δουλεια γινεται με υποδοχη
flash player. Παντως Δημητρη, δεν θα εβαζα χερι σε καινουριας τεχνολογιας sony.
Στη θεση σου θα εβρισκα ενα παλαιοτερο blaupunkt η alpine, και θα μετετρεπα
εκεινο.Βασικα απο οτι καταλαβα χρειαζεσαι μονο καλυτερη επιλεκτικοτητα και
ενα s-meter. Πιστευω θα γινοταν πιο ευκολα η μετατροπη στο παλιο γιατι τα
εξαρτηματα ειναι ευδιακριτα..και δεν εχεις να χασεις και πολλα αν δεν πετυχει
η μετατροπη..

Εχεις δικιο , αλλα ειναι δυσκολο να αποχωριστεις το καλο και να βαλεις αλλο για καποιες φορες που θα κανεις ''ακροαση'' , εκτος αν κανω τιποτα με διακοπτη εναλλαγης ηχειων και τοποθετηση (καπου να βολευει) το παλιο μεταποιημενο για ''ειδικες'' ληψεις.

classic
14-09-10, 09:50
Εχεις δικιο , αλλα ειναι δυσκολο να αποχωριστεις το καλο και να βαλεις αλλο για καποιες φορες που θα κανεις ''ακροαση'' , εκτος αν κανω τιποτα με διακοπτη εναλλαγης ηχειων και τοποθετηση (καπου να βολευει) το παλιο μεταποιημενο για ''ειδικες'' ληψεις.

Xaxaxa οπως πας εσυ στο τελος θα παρεις δευτερο αυτοκινητο για να εχεις αλλο ραδιο να κανεις ακροασεις!!!!!!

jeik
14-09-10, 16:56
Xaxaxa οπως πας εσυ στο τελος θα παρεις δευτερο αυτοκινητο για να εχεις αλλο ραδιο να κανεις ακροασεις!!!!!!

Μαγος εισαι ?? ,υπαρχει και δευτερο αυτοκινητο , μαλλον αυτο θα κανω , αλλα θελει κι άλλα ηχεια παναθεμα το !!!!

sakis
28-10-10, 11:30
γιατι δεν λες ακριβως τι θελεις να κανεις ... εχω την εντυπωση οτι η προσεγιση σου ειναι λαθος .... κατι μου λεει μεσα μου οτι αυτο που αναζητας δεν ειναι ραδιοφωνο ... καλυτερα να αγορασεις να πεδιομετρο με spectrum analyzer fm και ετσι θα ξερεις ακριβως ποσο μολυνουν η κατασκευες του την μπαντα των fm ...... οοοοοps αυτο που ειπα ηταν μαλλον κακια ... ανακαλω κυριε προεδρε ....

αυταν .....

jeik
28-10-10, 16:03
γιατι δεν λες ακριβως τι θελεις να κανεις ... εχω την εντυπωση οτι η προσεγιση σου ειναι λαθος .... κατι μου λεει μεσα μου οτι αυτο που αναζητας δεν ειναι ραδιοφωνο ... καλυτερα να αγορασεις να πεδιομετρο με spectrum analyzer fm και ετσι θα ξερεις ακριβως ποσο μολυνουν η κατασκευες του την μπαντα των fm ...... οοοοοps αυτο που ειπα ηταν μαλλον κακια ... ανακαλω κυριε προεδρε ....

αυταν .....

Διορθωνω το μυνημα σου καθοτι καταλαβα οτι ηλελες να γραψεις ''θα ξερεις ακριβως ποσο μολυνουν οι κατασκευες σου την μπαντα των fm ...... οοοοοps αυτο που ειπα ηταν μαλλον κακια ... ανακαλω κυριε προεδρε ....''
Αν αυτο ηθελες να γραψεις συνεχιζω παρακατω ....
Δηλαδη οι κατασκευες μου ? Δεν ασχολουμαι με (ιδιο)κατασκευες Μr sakis , εσυ ναι , εχω τα οργανα που αναφερεις για τη δουλεια που πρεπει , εκτος αν ειναι αμαρτημα η απαιτηση μου να ακουω καθαρα εναν σταθμο χωρις τα ξυσιματα του ''διπλανου'' που υπερδιαμορφωνει ή το πλλ τους ειναι για τον π....... και κανει στους διπλανους του τα 3....2 .
Α , Και να σου θυμισω οτι μου χρωστας κατι απο μια παλιοτερη κουβεντα που ειχαμε φιλε μου.Καλυτερα θα ηταν να ψαξεις εσυ για κανα μηχανημα να μετραει τα νευρα των κατοικων οταν περνανε οι πελατες σου με τις ''κατασκευες'' σου στο φουλ για να κανουν εντυπωση...........ουπς........κακια.......ανακαλω .
Κι επισης ψαξου λιγο με τον εαυτο σου γιατι καπου μπερδευεις την ...........με τη βουρτσα.
αυτα φιλικα ........ετσι για να ευθυμησουμε λιγο.............φιλε Σακις , να σαι καλα.

ΥΓ. Kαι μιας και εισαι τεχνικος , δωσε μου εσυ μια λυση , αυτα που εγραψες με παραπεμπουν σε spam.

radioamateur
28-10-10, 16:45
Κάποιοι δέκτες Degen φορητοί είναι καλοί για ακρόαση μακρινών σταθμών;Φαντάζομαι ότι θα μπορέσουν να χρησιμοποιηθούν και στο αυτοκίνητο μέσω τροφοδοσίας από τον αναπτήρα;

JOUN
28-10-10, 19:18
Εγω εχω το Tecsun PL-600 (http://cgi.ebay.com/TECSUN-PL600-FM-LW-MW-SW-SSB-PLL-Synthesized-Receiver-/150509090321?pt=Shortwave_Radios&hash=item230b0a7611) που ειναι αντιστοιχο με το Degen.
Εχει πολυ καλη ευαισθησια και επιλεκτικοτητα αλλα το S-meter δεν λεει τιποτα,ειναι τελειως αναξιοπιστο.Δεν μπορει να χρησιμευσει για συγκρισεις σε καμμια περιπτωση.

Υ.Γ Δημητρη χρονια πολλα!!!

radioamateur
29-10-10, 00:23
Ευχαριστώ φίλε μου...
Ομολογουμένως υπάρχει εναλλακτική λύση η χρήση ενός κινητού για λήψη.Οι δέκτες το κινητών μπορούν να ακούνε με διαφορά ακόμα και 100 khz.Γιατί άραγε;

JOUN
29-10-10, 16:10
Δηλαδη οι αλλοι δεν μπορουν;Ο δικος μου παντως δεν εχει κανενα προβλημα..

jeik
29-10-10, 16:50
Υ.Γ Δημητρη χρονια πολλα!!![/QUOTE]

Σ' ευχαριστω Γιώργο , οτι επιθυμεις .

radioamateur
29-10-10, 23:53
Δηλαδη οι αλλοι δεν μπορουν;Ο δικος μου παντως δεν εχει κανενα προβλημα..

Εσύ μπορείς να ακούς σήματα με διαφορά 100 khz στα FM χωρίς να ακούς ξυσίματα;Μα καλά με τι δέκτη ακούς;

JOUN
30-10-10, 10:04
Σου ειπα παραπανω τι δεκτη εχω .Ενταξει εδω που ειμαι δεν ειναι και φουλ η μπαντα αλλα σε μια περιπτωση που ειναι δυο σταθμοι κολλητα δεν εχω προβλημα..