PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανιχνευτής κίνησης -- πλακέτα (PIR sensor)



kplgr
03-09-10, 01:11
Αγαπητοί συμforumistas, θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει πιθανότητα να βρεθεί κάτι
τέτοιο (http://www.seeedstudio.com/depot/tiny-pir-motion-sensor-module-p-277.html) στην Αθήνα.. Εί δυνατόν εξίσου μικρό και (με μια Α ελαστικότητα) εξίσου φθηνό!

Δεν νομίζω οτι με καλύπτει από πλευράς μεγέθους το να διαλύσω ένα radar από
συναγερμό ή αυτόματο προβολέα, αλλά ίσως και να κάνω λάθος.. Αυτό στο link
πάντως παρα-φαίνεται compact, και όσο πιο μικρό τόσο το καλύτερο για την δουλειά
που το θέλω.. :-k

Όχι τίποτα άλλο, αλλά δε με παίρνει να περιμένω και 15-20 μέρες τον κινέζο για αποστολή..

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!

tasosmos
03-09-10, 08:25
Χλωμο να υπαρχει κατι και σε τετοιες διαστασεις.

Θεωρητικα θα μπορουσες να φτιαξεις μονος σου κατι αντιστοιχο με 2πλης οψης πλακετα, δεν εχει κατι ιδιαιτερο εκτος απο τον ανιχνευτη αλλα δεν νομιζω οτι συμφερει. Μονο για τον ανιχνευτη θα δωσεις 3-4€.

dikos
03-09-10, 11:03
Πάρτο http://www.internetnow.gr/agora/47-pir-sensor.html

navar
03-09-10, 13:29
απο τα 7 δολάρια , δηλαδή 5,8 περίπου ευρώ ως τα 17+ ευρώ υπάρχει μια μικρή διαφορά ! η οποία είναι περίπου 200% πάνω !
και μετά φωνάζουν όλοι γιατί ψωνίζουμε απο το ebay !

GeorgeVita
03-09-10, 13:35
από τα 7 δολάρια, δηλαδή 5.8 περίπου ευρώ ως τα 17+ ευρώ ... Για τη σύγκριση πρέπει να προσθέσεις και €6.15 για το ταχυδρομείο χωρίς αντικαταβολή γιατί θα καταθέσεις τα χρήματα σε τράπεζα.

Προτείνω επίσκεψη σε κατάστημα ηλεκτρονικών ή διάλυση κινεζικού προϊόντος. Το PIR σαν εξάρτημα είναι σαν μεταλλικό τρανζίστορ παλαιού τύπου (βλέπε: http://www.futurlec.com/PIR_Sensors.shtml) ενώ το άσπρο κέλυφος είναι διαθλαστικοί φακοί για ρύθμιση της ζώνης λειτουργίας. Στην εφαρμογή σου ίσως αφαιρέσεις το λευκό 'γλόμπο'.

Φιλικά,
Γιώργος

navar
03-09-10, 13:43
οπως επίσης αν μένεις επαρχία θα πρέπει να προσθέσουμε και τα 12€ στα 17€ που ζητάει η απατεώνισσα ACS για μεταφορά φακέλου/μικροδέματος εσωτερικού !
(κάνω αυτό το ποστ για να κράξω τις μεταφορικές μας και όχι την "ελληνική" τιμή του προιόντος !)

herctrap
03-09-10, 13:52
εγω βλεπω στον ebay και παντα πληρωνω οτι βλεπω

ποτε δεν εχω δωσει ουτε cent παραπανω και μου το παραλαμβανω και σπιτι μου

ειτε στην αθηνα ειτε στο χωριο

-------------

εχω ενα τετοιο αλλα θα ειμαι σε μια βδομαδα επανω

navar
03-09-10, 13:59
Ηρακλή το ίδιο λέμε ! αν ψωνίσεις όμως κάτι με αντικαταβολή απο ελληνικό eshop θα πληρώσεις 15-16 παραπάνω και αν δεν ειναι αντικαταβολή μόνο 12 :!!!!
οι ελληνικές courier το έχουν ξεφτυλίσει το θέμα !

kplgr
03-09-10, 14:21
...

Ευχαριστώ πολύ dikos, αλλά μάλλον θα συμφωνήσω με τον navar.. Το 200% είναι
λίγο too much! Θα το έχω στα υπ'όψιν πάντως εάν δεν βρώ άλλη εναλλακτική.

Θα περάσω και από κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών, να δω τι μπορώ να βρώ, αλλά
εδώ που τα λέμε με βλέπω τελικά να ακολουθώ την λύση διάλυσης ήδη-παρόντος-εν-ελλάδι-κινέζικου :laugh:

dikos
04-09-10, 17:56
Θα περάσω και από κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών, να δω τι μπορώ να βρώ, αλλά
εδώ που τα λέμε με βλέπω τελικά να ακολουθώ την λύση διάλυσης ήδη-παρόντος-εν-ελλάδι-κινέζικου :laugh:

Δεν πρόκειται να το βρείς κάπου αλλού στην Ελλάδα ετοιμοπαράδοτο, όσο για τα παιδιά παραπάνω που λένε για τιμές και συγκρίσεις να τους αναφέρω ότι δεν είναι το ίδιο προιόν. Και να διαλύσεις ένα που λες, είσαι σύγουρος ότι μετά θα δουλέψει;

GeorgeVita
04-09-10, 18:20
Δεν πρόκειται να το βρείς κάπου αλλού στην Ελλάδα ετοιμοπαράδοτο, όσο για τα παιδιά παραπάνω που λένε για τιμές και συγκρίσεις να τους αναφέρω ότι δεν είναι το ίδιο προιόν. Και να διαλύσεις ένα που λες, είσαι σίγουρος ότι μετά θα δουλέψει;
Γειά σου Δήμο, μάλλον δεν είναι το ίδιο προϊόν. Αυτό του κινέζου είναι μικρότερου μεγέθους και αναφέρει έως 7 μέτρα ενώ το 'ετοιμοπαράδοτο' μόνο 6. Ο κινέζος έχει και ένα συγκρίσιμου μεγέθους για 7 μέτρα στα $5.90 (μοιάζει πολύ και η πλακέτα του). Συμφωνώ ότι πηγή ηλεκτρονικού υλικού δεν είναι τα παιχνιδάδικα αλλά νομίζω ούτε τα arduinάδικα.

Φιλικά,
Γιώργος