PDA

Επιστροφή στο Forum : Tει Ηλεκτρονικής Αθηνας



redman20
03-09-10, 06:00
Γεια σε όλους πέρασα στο τει ηλεκτρονικης αθηνας ποια η αποψη σας για το τμημα ? έχει επαγγελματικες προοπτικές?έχει τελειώσει και καποιος αλλος το συγκεκριμένο τμημα?

tasosmos
03-09-10, 09:20
Οτι εχει κ οποιοδηποτε αλλο τμημα ηλεκτρονικης.
Ειναι απο τα καλα τει σχετικα αλλα μην νομιζεις οτι θα σε περιμενουν εξω απο την πορτα να σε προσλαβουν. Πηραν 2 φιλοι πτυχιο φετος, κι οι 2 με σχετικα καλο βαθμο. Ο ενας δουλευει με 700€ τον μηνα χωρις ενσημα κτλ, στα μαυρα κοινως. Ο αλλος ως μεταφορεας... Ειναι δυσκολες εποχες και ακομα περισσοτερο για τα δικα μας επαγγελματα δεδομενου οτι δεν υπαρχει βιομηχανια στην χωρα να απορροφησει ικανους αριθμους.

ntou
03-09-10, 10:59
Αν ασχοληθείς για 4 χρόνια καλά και αποκτήσεις καλές γνώσεις θα βρεις δουλειά. Επίσης τα μεταπτυχιακά σε στοχευμένους τομείς βοηθάνε αρκετά. Ενδεικτικά η ηλεκτρονική ξεδιπλώνεται και σε αυτούς τους τομείς: συναγερμοί-cctv (η εγκληματικότητα αυξάνει συνεχώς και οι εγκαταστάτες δουλεύουν), κινητή τηλεφωνία (δίκτυο και συσκευές), βιομηχανικοί αυτοματισμοί (περιζήτητοι οι καλοί ηλεκτρονικοί), έξυπνο σπίτι, αμυντικά συστήματα, οικιακές συσκευές (εδώ υπάρχει πρόβλημα), επισκευές pc, δίκτυα τοπικά, δορυφορικές κεραίες. Αν περάσουμε τα σύνορα της Ελλάδας τότε οι επιλογές πολλαπλασιάζονται.

Απλά πρέπει σε κάποια φάση να εστιάσεις κάπου γιατί ο κλάδος είναι τεράστιος και δεν μπορείς να είσαι καλός παντού. Καλό ξεκίνημα.

redman20
03-09-10, 17:49
πιστεύετε οτι είναι καλο τμήμα?το προτιμησα σε σχέση με του αυτοματισμου γιατι έχει επαγγελματικα δικαιώματα και είναι πιο ευρυ το φάσμα και έχει περισσοτερες επιλογες για εργασια..επισης μπορουσα να είχα περασει ηλεκτρονικων υπολογιστικων συστηματων..έχει επαγγελματικη αποκατασταση το τει ηλεκτρονικης?Επισης ξέρετε αν στην εγγραφη χρειάζετε ακτινογραφια θωρακος και γνωματευση απο δερματολογο και παθολογο?αν κάποιος φοιτα στο συγκεκριμενο τμημα ας μου δόσει καποιες πληροφοριες

tasosmos
03-09-10, 19:17
Εγω ειμαι εκει, σαν τμημα καλο ειναι απο εξοπλισμο κτλ αλλα απο οργανωση θα μπορουσε να ηταν αρκετα καλυτερα τα πραγματα. Απο καθηγητες τα συνηθισμενα, μερικοι ειναι για τα μπαζα αλλα εχει κι αρκετους καλους.
Για τα ιατρικα δεν θυμαμαι, νομιζω θελει ακτινογραφια. Ενα τηλ στην γραμματεια κ θα μαθεις.

Ηλια δεν ξερω απο που παιρνεις πληροφοριες αλλα δεν θα λεγα οτι ειναι κ πολυ ακριβεις με βαση τις δικες μου.
Και οι 2 φιλοι που λεω παραπανω εχουν βαθμο πτυχιου ~7, κι οι 2 ψαχνουν εδω κ μηνες για δουλεια κ γραφω παραπανω που εχουν καταληξει...

redman20
03-09-10, 20:15
στο πρώτο εξάμηνο είναι ευκολα τα μαθήματα? για τον βαλαμοντες έχω ακουσει κακα λογια

ntou
03-09-10, 20:16
Εντάξει Τάσο δε λέω οτι δουλεύουν όλοι οι απόφοιτοι αλλά δεν είναι και τει ιχθυοκαλλιέργειας το τει ηλεκτρονικης. Στο κάτω κάτω υπάρχουν 5 τει ηλεκτρονικής (Λαμίας-Θεσσαλονίκης- Αθήνας-Πειραιά-και Χανίων νομίζω) που βγάζουν 50 περίπου απόφοιτους το χρόνο δηλαδή συνολο 250 νεοι τειτζηδες πτυχιουχοι ηλεκτρονικοι κάθε χρόνο, ποιος θα πρωτοδουλέψει κατευθείαν κιόλας? Τα 7αρια δε μου λένε τιποτα απο μόνα τους (ολοι ξερουμε πως δουλευει το συστημα στα τει και τα αει:σκονακια-περσινα θεματα-πασπ-δαπ κτλ) αλλά γενικώς οι φίλοι σου σε κάποια φάση θα βρεθούν στο χώρο αν αξίζουν και αν ξεχωρίζουν, απλά δεν γίνεται αμέσως πάντα (είναι και η κρίση τώρα δυστυχώς). Σε κάποιο ποστ ένας έλεγε πως ψάχνει ηλεκτρονικό εδώ και μήνες στη Νεα Μάκρη και δεν βρίσκει γιατί δεν ξέρουν οι περισσότεροι-όχι πως φταίνε οι ίδιοι αλλά μάλλον οι καθηγητές τους και τα παρωχημένα προγράμματα σπουδών που έχουμε (διδάσκεται ακόμα ο Ζ80 και έχουμε 2010!!!!!!!!). Το κλειδί κατά τη γνώμη μου για ένα απόφοιτο είναι να ασχοληθεί από μόνος του με έναν συγκεκριμένο τομέα και σε κάποια φάση θα βρεθεί μια εταιρία (είτε εδώ είτε έξω) να τον απορροφήσει και να τον εξελίξει.

redman20
03-09-10, 20:31
εσεις πιστεύετε οτι έχει προοπτικες για ευρεση εργασιας?

Λυκιδευς
03-09-10, 20:40
εσεις πιστεύετε οτι έχει προοπτικες για ευρεση εργασιας?
αν μαθεις 5 πραματα και δεν εισαι τουριστας στην σχολη...θα αποκτησεις γνωσεις απο εκει και περα προσπαθεις οπως ολοι μας...

redman20
03-09-10, 20:43
έχω βάλει στοχο να τελειώσω οσο πιο γρήγορα γίνετε..θα παρακολουθώ τα εργαστήρια και την θεωρία..

redman20
03-09-10, 20:47
στο πρώτο εξάμηνο είναι ευκολα τα μαθήματα?

Λυκιδευς
04-09-10, 00:41
έχω βάλει στοχο να τελειώσω οσο πιο γρήγορα γίνετε..θα παρακολουθώ τα εργαστήρια και την θεωρία..

εχει και δυσκολα και ευκολα αλλα πιστευω πως εαν παρακολουθεις δεν θα δυσκολευτεις καθολου...αλλα με συστηματικη παρακολουθηση οχι 3 φορες τον μηνα!!!!

Xarry
04-09-10, 00:45
Eγω περασα AΣΠΑΙΤΕ τι εχετε να μου πειτε;

Λυκιδευς
04-09-10, 01:03
που εισαι να ερθω να σε βρω!!!!ΑΣΠΑΙΤΕ ειμαι και γω ηλεκτρολογος φετος μπαινω 4ο ετος!!!τι θες να σου πω για τι σχολη απλα κορυφαια...χαχαχαχα

Xarry
04-09-10, 01:13
Nα κανονισουμε να βρεθουμε μενουμε και κοντα! Το απλα κορυφαια το λες ειρωνικα η κανονικα;

ntou
04-09-10, 01:14
Εκεί διδάσκανε στα αγγλικά παλιότερα με διερμηνείς για να καταλαβαίνουν οι φοιτητές, τα κτίρια σχηματίζουν το σήμα του ΟΗΕ από ψηλα για να μην βορβαδιστεί σε περίπτωση πολέμου (ασχετο) . Έχει πολύ πράσινο, έχω συναντήσει σκιουράκια, χελώνες και άλλα τέτοια κατά τη διάρκεια πρωινών μέσα στην ΑΣΠΑΙΤΕ(και αυτο ασχετο). Βγαίνει χαλαρά, καλή σχολή γιατί σου δίνει την πολυπόθητη παιδαγωγική επάρκεια για να διδάξεις (κάτι που άλλοι βάζουν μέσο για να αποκτήσουν). Εχει και κάποιους καλούς καθηγητές αλλά γενικά οι περισσότεροι είναι κάπου στο μέτριο. Ο προιστάμενος του τμήματος Ηλεκτρονικών είναι από τα μεγαλύτερα λαμόγια που έχω συναντήσει και αυτό το υπογράφω κιόλας και εγώ και πολλοί άλλοι, καραάσχετος από ηλεκτρονικά με αντεγραμένα βιβλία δικά του που θα σας δώσουν για να τα κονομησει. Α και κάνε κονέ με παρουσίες ...από το τμήμα των έργων υποδομής...θα με θυμηθείς... Καλο ξεκινημα και σε σένα

Λυκιδευς
04-09-10, 01:15
οποτε θες δεν εχω προβλημα θα ανεβω τριτη που δινω και μαθημα...το λεω κανονικα...ειναι πολυ καλη σχολη με πολυ καλες προοπτικες!!!

Xarry
04-09-10, 01:17
καραάσχετος από ηλεκτρονικά με αντεγραμένα βιβλία
Χωρις να εχω ακουσει τιποτα το φανταζομουν αυτο. Τωρα σιγουρευτικα.

Λυκιδευς
04-09-10, 01:19
Εκεί διδάσκανε στα αγγλικά παλιότερα με διερμηνείς για να καταλαβαίνουν οι φοιτητές, τα κτίρια σχηματίζουν το σήμα του ΟΗΕ από ψηλα για να μην βορβαδιστεί σε περίπτωση πολέμου (ασχετο) . Έχει πολύ πράσινο, έχω συναντήσει σκιουράκια, χελώνες και άλλα τέτοια κατά τη διάρκεια πρωινών μέσα στην ΑΣΠΑΙΤΕ(και αυτο ασχετο). Βγαίνει χαλαρά, καλή σχολή γιατί σου δίνει την πολυπόθητη παιδαγωγική επάρκεια για να διδάξεις (κάτι που άλλοι βάζουν μέσο για να αποκτήσουν). Εχει και κάποιους καλούς καθηγητές αλλά γενικά οι περισσότεροι είναι κάπου στο μέτριο. Ο προιστάμενος του τμήματος Ηλεκτρονικών είναι από τα μεγαλύτερα λαμόγια που έχω συναντήσει και αυτό το υπογράφω κιόλας και εγώ και πολλοί άλλοι, καραάσχετος από ηλεκτρονικά με αντεγραμένα βιβλία δικά του που θα σας δώσουν για να τα κονομησει. Α και κάνε κονέ με παρουσίες ...από το τμήμα των έργων υποδομής...θα με θυμηθείς... Καλο ξεκινημα και σε σένα

και εσυ απο ΑΣΠΑΙΤΕ;παιδια η σχολη σου παρεχει πολλα και αν τα εκμεταλευτεις σωστα εχεις πολλες ελπιδες στο μελλον...

tasosmos
04-09-10, 04:12
Κωστα σε εμας το 1ο εξαμηνο θα λεγα ειναι αρκετα ευκολο και γενικα η σχολη δεν ειναι τοσο δυσκολη νομιζω αν το πας συστηματικα.
Βεβαια οι περισσοτεροι (οπως κι εγω δυστυχως) πανε χυμα στα πρωτα εξαμηνα και μετα χανουν τον μπουσουλα.

redman20
04-09-10, 17:07
και εγω εχω βαλει στοχο να παρακολουθω την σχολη ξερω και κατι παραπανω γιατι πηγαινα επαλ αλλα δεν ξερω φυσικη γιατι δεν διναμε..

Λυκιδευς
04-09-10, 17:22
και εγω εχω βαλει στοχο να παρακολουθω την σχολη ξερω και κατι παραπανω γιατι πηγαινα επαλ αλλα δεν ξερω φυσικη γιατι δεν διναμε..

ουτε εγω πηγαινα τεχνικο αλλα περασα ηλεκτρολογικο σχεδιο και κυκλωματα π.χ. ,αν παρακολουθεις μην φοβασαι τιποτα...

redman20
04-09-10, 18:50
συστηματικο διαβασμα δηλαδη να διαβαζω κάθε μερα?

Λυκιδευς
04-09-10, 19:00
συστηματικο διαβασμα δηλαδη να διαβαζω κάθε μερα?
οχι απαραιτητα,αλλα παρακολουθηση συνεχεια ομως στην ταξη και οργανωμενο διαβασμα!!!!

solarcon
04-09-10, 20:26
Στο τμήμα Ηλεκτρονικής να μάθεις την Ηλεκτροτεχνία του Φραγκόπουλου.
Είναι εμπειρία σου λέω. Ίσως το πιο δύσκολο μάθημα αυτής της σχολής. Ο Φραγκόπουλος όμως είναι σίγουρα ο καλύτερος.

SV1EDG
04-09-10, 20:54
Με τον γιό του είμασταν μαζί στην ΣΕΛΕΤΕ (1991).Με την ευκαιρία να πω στον Χάρη ότι η σχολή είναι πολύ δυνατή στην αγορά εργασίας.Και μόνο η δυνατότητα επιλογής μεταξύ εκπαίδευσης και σταδιοδρομίας ως τεχνικού την κάνει να ξεχωρίζει.Το μόνο που χρειάζεται είναι αγάπη για τα ηλεκτρονικά.

redman20
04-09-10, 20:59
ναι είναι καλη σχολη νομιζω..για τον βαλαμοντε τι αποψη έχετε?

tasosmos
05-09-10, 14:13
Οσον αφορα την ηλεκτροτεχνια πλεον ειναι ενα μαθημα οπως τα αλλα, ο Φραγκοπουλος πηρε συνταξη εδω κ καναδυο χρονια. btw δεν ξερω τι εκανε παλιοτερα αλλα επειδη τον προλαβα παρολο που ηταν προφανες οτι ειχε γνωσεις απο μεταδοτικοτητα δεν τα πηγαινε και τοσο καλα... ισως ηταν η αναμονη για την συνταξη.

Κωστα τι κολλημα ειναι αυτο με τον Βαλαμοντε? Εχεις κατι συγκεκριμενο υπ'οψιν?
Ενας καθηγητης ειναι αναμεσα σε ενα καρο αλλους. Ειναι ο καλυτερος? Imo οχι αλλα δεν ειναι ουτε ο χειροτερος.

ntou
05-09-10, 16:17
Στον τμημα εκπαιδευτικών Ηλεκτρονικης της ΑΣΠΑΙΤΕ δεν υπαρχει μαθημα ηλεκτροτεχνεια

Λυκιδευς
05-09-10, 16:36
Στον τμημα εκπαιδευτικών Ηλεκτρονικης της ΑΣΠΑΙΤΕ δεν υπαρχει μαθημα ηλεκτροτεχνεια

ναι γιατι κανουν κανονικα θεωρια κυκλωματων...

SV1EDG
05-09-10, 19:33
Στον τμημα εκπαιδευτικών Ηλεκτρονικης της ΑΣΠΑΙΤΕ δεν υπαρχει μαθημα ηλεκτροτεχνεια

Σοβαρά? Εμείς είχαμε 1,2,3.Και κάναμε και θεωρία κυκλωμάτων.

redman20
05-09-10, 21:00
εγω που πηγαινα επαλ χρειαζεται βαθμο προσβασης να παρω γιατι είδα οτι δεν υπαρχει στο επαλ ουτε χρειαζεται για την εγγραφη..αλλα πως θα ξερουν οτι περασα στο τμημα?επισης χρειαζεται ακτινογραφια?ακομα να βγει ανακοινωση

tasosmos
05-09-10, 21:12
Το καθε τμημα εχει λιστες με τους επιτυχοντες και τα στοιχεια τους. Τα δικαιολογητικα ειναι απλα για το επισημο...
Ακτινογραφια εχω την εντυπωση οτι χρειαζεται αλλα μην αγχωνεσαι ακομα δεν εχουν αρχισει οι εγγραφες, κατα το τελος του μηνα ειναι νομιζω. Αν ειναι παρε κανα τηλ στη γραμματεια για περισσοτερες πληροφοριες.

redman20
05-09-10, 21:14
13 του μήνα αρχιζουν..αλλα έχω πολλα στο κεφαλι μου και δεν εχω και πολυ καιρο..

Xarry
06-09-10, 01:20
εγω που πηγαινα επαλ χρειαζεται βαθμο προσβασης να παρω γιατι είδα οτι δεν υπαρχει στο επαλ ουτε χρειαζεται για την εγγραφη..αλλα πως θα ξερουν οτι περασα στο τμημα?επισης χρειαζεται ακτινογραφια?ακομα να βγει ανακοινωση
Βαθμο προσβασης δεν εχουμε εμεις απο τα επαλ. Χρειαζεται ομως το καρτελακι για τις πανελληνιες που εχει οτν κωδικο πανω και με αυτο ταυτοποιειται οτι περασες σ' αυτη τη σχολη.

adrianosst
06-09-10, 03:26
φιλε μου κι εγω περασα στο αντιστοιχο της Θεσσαλονικης. Οχι, απο φετος ΔΕΝ απαιτουνται ιατρικες εξετασεις συμφωνα με εγκυκλιο του παναρετου, μπες στο http://www.minedu.gov.gr (http://www.minedu.gov.gr/) και δες την αν θες.

Xarry
06-09-10, 04:29
Παλι καλα γιατι ειναι πολυ μεγαλη ταλαιπωρια ειδικα στα νοσοκομεια της αθηνας και δεν εχει και κανενα νοημα. Γνωριζει καποιος αν φετος το ποσοστο εισαγωγης απο ΕΠΑΛ ομαδα Α ειναι αυξημενο σε σχεση με περσυ;

redman20
06-09-10, 06:22
καπου 17 % ήταν..αλλα καθε χρόνο αλλάζει..παντώς το επαλ έχει πολλες ασαφιες..και πολλες παγιδες..δεν είναι και τοσο ευκολο που νομιζουν μερικοι για να περασει καποιος..σπουδαζει κανεις αλλος τει ηλεκτρονικης?εσεις παιδια απο το επαλ που περασατε?

Xarry
06-09-10, 09:45
Εγω απο επαλ ΑΣΠΑΙΤΕ. Παγιδες και ασαφιες γιατι λες οτι εχει; Εγω εβγαλα 1776 μορια στο πολυ χαλαρο.

redman20
06-09-10, 11:52
το μηχανογραφικο το κανεις φεβρουαριο χωρις να ξέρεις τι έχεις γράψει,το ποσοστο των μαθητων είναι μικρο σε καθε τμημα,διαγωνιζεσε για τει μονο,δεν βγαινει ουτε ενα αρθρο για πιθανες βασεις,δεν αναφερονται πουθενα για τα επαλ τηλεοραση κλπ αν και ο αριθμος των εξεταζομενων είναι μεγαλος 15200 φετος....και εγω εγραψα 17220 και περασα 5ος ηλεκτρονικη..ειδα στο ιντερνετ ατομα που ειχαν 19000++ και ειχαν περασει ως πρωτοι σε σχολες οπως ανθοκομιας κλπ..εγω νομιζω αυτοι είχαν κανει λαθος..γενικα το επαλ έχει πολλα αρνητικα..εσυ ΑΣΠΑΙΤΕ ηλεκτρονικης περασες?

Xarry
06-09-10, 13:06
Ναι ΑΣΠΑΙΤΕ ηλεκτρονικης. Εγω παλι πιστευω το οτι δεν προβαλεται τιποτα σε τηλεοραση και λοιπα μεσα λειτουργει θετικα για αυτους που ενδιαφερονται πραγματικα και κακα τα ψεματα απο τα επαλ ειναι πολυ λιγοι. Φετος περασαν παρα πολλοι περισσοτεροι σε σχεση με περσυ λογω αρσης της βασης του 10. Το μηχανογραφικο δεν παιζει κανενα ρολο ποτε το κανεις μη σου πω καλυτερα πριν δωσεις γιατι το κανεις με πιο καθαρο μυαλο και δεν επηρεαζεσαι καθολου απο την βαθμολογια. Οσο για το οτι εμεις δινουμε μονο για ΤΕΙ δεν το θεωρω αρνητικο μιας και δινουμε 4 μαθηματα αντι για 6 και σε σαφως ευκολοτερη και πιο ¨μαζεμενη¨υλη. Συγκρινε τα μαθηματικα 1 που δωσαμε εμεις με τα μαθηματικα θετικης και τεχνολογικης. Τα θεματα στα μαθηματικα μας φετος ηταν για απλως σχετικους ουτε καν καλους. Ξεφτιλα τελειως.

redman20
06-09-10, 13:23
γιατι δεν επελεξες καποια αλλη σχολη και επελεξες ασπαιτε? εγω δηλωσα ηλεκτρονικης αθηνας γιατι είδα οτι μπορω να γινω και εκπαιδευτικος αμα θελω γιαυτο δεν δηλωσα ασπαιτε επισης δεν δηλωσα αυτοματισμου γιατι δεν έχει επαγγελματικα δικαιωματα και γιατι δεν εχει επαγγελματικη αποκατασταση

Λυκιδευς
06-09-10, 14:13
γιατι δεν επελεξες καποια αλλη σχολη και επελεξες ασπαιτε? εγω δηλωσα ηλεκτρονικης αθηνας γιατι είδα οτι μπορω να γινω και εκπαιδευτικος αμα θελω γιαυτο δεν δηλωσα ασπαιτε επισης δεν δηλωσα αυτοματισμου γιατι δεν έχει επαγγελματικα δικαιωματα και γιατι δεν εχει επαγγελματικη αποκατασταση

για να αποκτησεις δικαιωμα εκπαιδευτικου πρεπει να περασεις απο την Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. απο το ΕΠΠΑΙΚ(αν δεν κανω λαθος ετσι λεγεται)...!!!!

redman20
06-09-10, 15:37
και εγω ετσι νομιζω αλλα ειδα οτι μπορω..χωρις σελετε και κατι τετοια...

Λυκιδευς
06-09-10, 15:50
και εγω ετσι νομιζω αλλα ειδα οτι μπορω..χωρις σελετε και κατι τετοια...

μηπως ειδες κατι αλλο;εγω ειμαι 4ο ετος και δεν εχω δει κατι τετοιο...μηπως αναμενεται να ψηφιστει κανενας νομος;που το ειδες;

redman20
06-09-10, 19:47
δεν θυμαμε μου το ειχε πει ο καθηγητης μου

Λυκιδευς
06-09-10, 20:40
δεν θυμαμε μου το ειχε πει ο καθηγητης μου

κοιτα να σου εξηγησω το συζητανε αυτο γιατι σκεψου να εχεις κανει 4 χρονια σε τεχνικη σχολη(τει η αει ) και να θελεις αλλα 2 εξαμηνα να τελειωσεις το παιδαγωγικο ειναι 5 χρονια...οποτε σου τρωει χρονο...απλα ισως δωσουνε καποια βεβαιωση παιδαγωγικων...παντως η ασπαιτε θα εχει περισσοτερα μορια στον Α.Σ.Ε.Π. αν τελικα προχωρησουν σε κατι τετοιο...

Xarry
06-09-10, 20:53
Ισως εννοεις οτι και οι ηλεκτρονικοι απο ΤΕΙ μπορουν να συμμετεχουν στον ΑΣΕΠ αλλα προυγουνται οι της ΑΣΠΑΙΤΕ. Επισης τα 4 χρονια της ΑΣΠΑΙΤΕ θεωρουντα προυπηρεσια οσον αφορα το μισθολογικο κλιμακιο.

Λυκιδευς
06-09-10, 21:30
Ισως εννοεις οτι και οι ηλεκτρονικοι απο ΤΕΙ μπορουν να συμμετεχουν στον ΑΣΕΠ αλλα προυγουνται οι της ΑΣΠΑΙΤΕ. Επισης τα 4 χρονια της ΑΣΠΑΙΤΕ θεωρουντα προυπηρεσια οσον αφορα το μισθολογικο κλιμακιο.

για παραδειγμα ειναι ειναι 3 ηλεκτρολογοι των τει αει και ασπαιτε...αν δωσουν ασεπ για θεση καθηγητη προηγειται της ασπαιτε απο αποψη μοριοδοτησης...επισης στον διορισμο του ασεπ επιπλεον μορια δινει και το πτυχιο του 5ου ετους!!!

ntou
06-09-10, 21:49
Απο τοτε που εγινε ασπαιτε δεν μετρανε τα 4 χρονια σαν προυπηρεσια δυστυχως. Αυτο διότι δεν υπάρχουν υποχρωτικες παρουσιες όπως παλιά που λεγόταν σελετε (τωρα πως συνδιαζονται αυτα δεν ξερω, μαλλον θεωρουσαν πως οι υποχρεωτικες παρουσιες ηταν δουλεια και αφου καταργηθηκαν κατηργησαν και την προυπηρεσια).

Αν προσπαθουν να καταργησουν το χαρτι της ασπαιτε στην πράξη πρεπει να αντιδρασετε , το υπουργειο διπλα ειναι, γιατι μετα ... καλυνυχτα επαγγελματικη αποκατασταση πτυχιουχων ασπαιτε.
Στο κατω κατω ο πτυχιουχος ασπαιτε κανει 5 χρονια (στην καλυτερη) να παρει το χαρτι του τει ηλεκτρονικης, απλα στα τεσσερα μπορει να διδαξει. Αν γινει και μπορουν να διδασκουν χωρις ασπαιτοχαρτο δεν θα χει νοημα η ασπαιτε. Οσον αφορα τον ασεπ ήδη δινουν και χωρις ασπαιτε αλλα προηγουνται οι της ασπαιτε οποτε ετσι δεν μας πειραζει. Καλο θα ειναι να μην αλλαξει τιποτα, οποιος θελει να γινει εκπαιδευτικος θα πρεπει να παρακολουθει μαθηματα παιδαγωγικης οσα χρονια και να τον παρει γιατι δεν φτανει να ξερεις ηλεκτρονικα αλλα να ξερεις να τα μεταδιδεις κιολας (η διδασκαλια ειναι τεχνη και μαλιστα δυσκολη). Οσοι ειστε μεσα πιεστε να μην γινει καμια αλλαγη και παιδαγωγικη επαρκεια να δινει μονο η ασπαιτε που εχει και την πειρα και τις υποδομες γι αυτο και οχι καθε σχολη που θελει να ανοιξει δευτερευοντες επαγγελματικους δρομους για τους αποφοιτους της.

Λυκιδευς
06-09-10, 22:18
Απο τοτε που εγινε ασπαιτε δεν μετρανε τα 4 χρονια σαν προυπηρεσια δυστυχως. Αυτο διότι δεν υπάρχουν υποχρωτικες παρουσιες όπως παλιά που λεγόταν σελετε (τωρα πως συνδιαζονται αυτα δεν ξερω, μαλλον θεωρουσαν πως οι υποχρεωτικες παρουσιες ηταν δουλεια και αφου καταργηθηκαν κατηργησαν και την προυπηρεσια).

Αν προσπαθουν να καταργησουν το χαρτι της ασπαιτε στην πράξη πρεπει να αντιδρασετε , το υπουργειο διπλα ειναι, γιατι μετα ... καλυνυχτα επαγγελματικη αποκατασταση πτυχιουχων ασπαιτε.
Στο κατω κατω ο πτυχιουχος ασπαιτε κανει 5 χρονια (στην καλυτερη) να παρει το χαρτι του τει ηλεκτρονικης, απλα στα τεσσερα μπορει να διδαξει. Αν γινει και μπορουν να διδασκουν χωρις ασπαιτοχαρτο δεν θα χει νοημα η ασπαιτε. Οσον αφορα τον ασεπ ήδη δινουν και χωρις ασπαιτε αλλα προηγουνται οι της ασπαιτε οποτε ετσι δεν μας πειραζει. Καλο θα ειναι να μην αλλαξει τιποτα, οποιος θελει να γινει εκπαιδευτικος θα πρεπει να παρακολουθει μαθηματα παιδαγωγικης οσα χρονια και να τον παρει γιατι δεν φτανει να ξερεις ηλεκτρονικα αλλα να ξερεις να τα μεταδιδεις κιολας (η διδασκαλια ειναι τεχνη και μαλιστα δυσκολη). Οσοι ειστε μεσα πιεστε να μην γινει καμια αλλαγη και παιδαγωγικη επαρκεια να δινει μονο η ασπαιτε που εχει και την πειρα και τις υποδομες γι αυτο και οχι καθε σχολη που θελει να ανοιξει δευτερευοντες επαγγελματικους δρομους για τους αποφοιτους της.

εχεις δικιο σε αυτα που λες αλλα παντα υπαρχει και η αδεια υπογραφης...δηλαδη να δουλεψεις σαν επαγγελματιας οποτε υπαρχουν λυσεις αποκαταστασεις...

Xarry
07-09-10, 01:20
Ο ηλεκτρονικος απο τει με τον ηλεκτρονικο απο ασπαιτε στην αγορα εργασιας εχουν διαφοροποιηση η θεωρουνται ισαξιοι;

redman20
07-09-10, 02:31
καλα εγω δεν περιμενω διορισμο απο ασεπ..πανε αυτα..ετσι πιστευω..

Xarry
07-09-10, 02:46
Οτι θα γινουν διορισμοι θα γινουν αυτο ειναι δεδομενο γιατι οι θεσεις καποια στιγμη θα μεινουν κενες λογω συνταξιοδοτησης και λοιπα αρα θα πρεπει να καλυφθουν. Μη σου πω οτι θα στραφουν περισσοτεροι προς την τεχνικη-επαγγελματικη εκπαιδευση δεδομενης της καταστασης και θα δημιουργηθουν και νεες θεσεις. Ο καιρος θα δειξει.

navar
07-09-10, 02:59
Οτι θα γινουν διορισμοι θα γινουν αυτο ειναι δεδομενο γιατι οι θεσεις καποια στιγμη θα μεινουν κενες λογω συνταξιοδοτησης και λοιπα αρα θα πρεπει να καλυφθουν.

μην παίρνεις και όρκο , ήδη υπάρχει υπεράριθμο προσωπικό σε όλες μα ΟΛΕΣ τις θέσεις !
αν θέλουμε να δούμε προκοπή θα πρέπει για καμια 20ετία να μην προσληφθεί κανένας !
μπάς και σε αυτήν την χώρα πέσουμε στην αναλογία δημοσίων υπαλλήλων 1/5-1/4 ( με βάση το εργατικό δυναμικό) και μπας και σταματήσει επιτέλους το 65%-70% του προϋπολογισμού του κράτους να πάει σε μισθούς και συντάξεις , άντε και στις συντάξεις καλά κάνει και πάει ας κόψουμε λίγο από το δημοσιοϋπαλληλίκι !

Xarry
07-09-10, 03:10
Εγω μεχρι περσυ που ημουν στα σχολεια παντα κενες θεσεις θυμαμαι. Και σε κεντρικα σημεια.

navar
07-09-10, 03:34
Εγω μεχρι περσυ που ημουν στα σχολεια παντα κενες θεσεις θυμαμαι. Και σε κεντρικα σημεια.

και εγώ μπορώ να σου πώ για νομούς με απίστευτο πλεόνασμα ας πούμε απο καθηγητές γαλλικών πχ ! (συγκεκριμένα έχω εναν φρέσκο που χρειάζεται κάπου στους 17 σε συγκεκριμένη ειδικότητα και έχει 42 .... απο τούς οποίους οι 20 κάθονται σπίτι τους και πληρώνονται ! )
επίσης μπορώ να σου πώ για διευθύνσεις δευτεροβάθμιας/πρωτοβάθμιας που είναι τόσοι μα τόσοι πολλοί οι αποσπασμένοι που δεν χωράνε και έχουν απο 3-4 καρέκλες σε κάθε γραφείο.
επίσης μπορώ να σου πώ για ένα κάρο καθηγητές οι οποίοι ξαφνικά εμφάνισαν ψυχολογικά προβλήματα με αποτέλεσμα να μήν μπορούν να μπούνε σε τάξη, και αντί να βάλουν αυτούς σε γραφείο για να πάνε οι άλλοι στις τάξεις , τον αφήνουν με μισθό να κάθετε σπίτι του !
καθώς επίσης για σχολεία που απέχουν λίγα χιλιόμετρα(3-4) μεταξύ τους , και έχουν το καθένα απο δικό του πληροφορικάριο (πχ) να κάνει 5-6 ώρες μάθημα αντί να έχουν ένα να κάνει 18 ώρες και στα τρία (υπενθυμίζω εδώ οτι το κανονικό ωράριο ενος εκπαιδευτικού είναι 21 διδακτικές στην δευτεροβάθμια)
επίσης μπορώ να σου μιλήσω για εκπαιδευτικούς που πάνε σε σχολεία 2ης ευκαιρίας με συνολικό ωράριο 5ωρες /την βδομάδα και αντί να πάνε κάπου αλλού να το συμπληρώσουν κάθονται σπίτι τους με ημιαπασχόληση και ολόκληρο μισθό.

γενικότερα μπορώ να σου πώ για υπεράριθμες νομαρχίες και για ανθρώπους που δέν έχουν καν αντικείμενο !
υπεράριθμους δήμους που οι υπάλληλοι κάνουν καταπληκτικές καταναλώσεις τσίπουρου !
επίσης μπορώ να σου πω για το ΕΣΥ κοντινής πόλης που έχει μόνιμο υπάλληλο με ειδικότητα συντηρητή ανελκυστήρα , την στιγμή που είναι ισόγειο και μόνο και προφανώς χωρίς ασανσέρ !
επίσης μπορώ να σου πώ για νομαρχία και της 8 !!!! υπηρεσίες της , που κάθε υπηρεσία έχει τον δικό της ηλεκτρολόγο συντηρητή κτιρίου, την στιγμή που όλες αυτές οι υπηρεσίες συστεγάζονται στο ίδιο τριώροφο κτίριο , μήπως θα έφτανε ο ένας να αλλάζει τις λάμπες και τους χαλασμένους διακόπτες ?
επίσης μπορώ να σου λέω και να σου λέω για μέρες !

μήπως τελικά δεν είναι τυχαία ολα αυτά που τραβάμε ?

Xarry
07-09-10, 04:01
μήπως τελικά δεν είναι τυχαία ολα αυτά που τραβάμε ?
Ασχετο με το τοπικ αλλα φυσικα και δεν ειναι τυχαιο.

Λυκιδευς
07-09-10, 09:00
Ο ηλεκτρονικος απο τει με τον ηλεκτρονικο απο ασπαιτε στην αγορα εργασιας εχουν διαφοροποιηση η θεωρουνται ισαξιοι;

θεωρουνται ισαξιοι οσον αφορα το πτυχιου του ηλεκτρονικου...τα πρωτα 4(πτυχιο εκπαιδευτικου) χρονια της ασπαιτε θεωρουνται πανεπιστημιακη εκπαιδευση ΠΕ19 και το επομενο 1 χρονο θεωρειται επιπεδου τει
παιδια αυτο που θα πω ειναι γνωμη μου,μην επαφυεστε στους διορισμους στο δημοσιο ειναι κατι σαν το joker πρεπει να προσπαθουμε συνεχως...ετσι εχει γινει η αγορα εργασιας,αν μεινεις στασιμος μενεις και ανεργος!

Τρελός Επιστήμονας
07-09-10, 11:24
και μπας και σταματήσει επιτέλους το 65%-70% του προϋπολογισμού του κράτους να πάει σε μισθούς και συντάξεις , άντε και στις συντάξεις
Οι στρατιωτικές δαπάνες είναι το 50% περίπου του προϋπολογισμού, οι μισθοί των Δ.Υ. είναοι περίπου 3-4% του προϋπολογισμού, μαζί με τους χρυσοπληρωνένους Δ.Υ του Υπουργείου Οικονομικών. Οι μεγαλοδιευθυντες και οι ειδικοί σύμβουλοι είναι άλλη περίπτωση, όπως και στις Α.Ε. Οι περισσότεροι Δ.Υ στην Ελλάδα είναι εκπαιδευτικοί, στρατιωτικοί και αστυνομικοί,όπως φάνηκε από την απογραφή που ζήτησε το Δ.Ν.Τ. Αυτά, για να μη μας κοροϊδεύουν...
Ας μάθουν επιτέλους να αξιολογούν το έργο των εργαζομένων σε αυτή τη χώρα και όχι τα κομματικά και προσωπικά "κοννέ" σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα. Έχω δουλέψει και στους δυο τομείς και γνωρίζω πολύ καλά τι γράφω.

ntou
07-09-10, 11:42
Η παιδεία χρειάζεται προσλήψεις στοχευμένες και όχι ρουσφετολογικές. Δηλαδή υπάρχουν υπεραριθμίες εκεί που δεν χρειάζονται και κενά σε απόμακρες περιοχές που δε θελει να παει κανεις. Επισης λειπουν πολλα απο εξοπλισμο. Τα βιβλια του επαλ προσφερουν απλοχερα παρωχημενη γνωση. Αυτό συμβαίνει διότι τα κόμματα που ψηφίζαν οι ελληνες θέλαν ψήφους και επειδή δεν μπορούσαν να τις πάρουν τις ''αγοράζαν'' με διορισμους αχρηστων, με ανοιγμα αχρηστων τει σε πολεις απλα για να ερθει χρημα στις τοπικες κοινωνιες, με αγορες παρωχημενου εξοπλιισμου από κοματόσκυλα. Το χειροτερο που μπορει να κανει καποιος σε μια τετοια κατασταση ειναι να μειωνει τους μισθους των καθηγητων. Κανένας σοβαρός ηλεκτρονικός πχ. δεν θα αφήσει τα λεφτά που μπορεί να βγάζει εξω και να πάει με 930 ευρώ στην επαρχία χωρις να μπορεί να κάνει κατι δευτερο εκεί γιατι εκτος απο αθηνα και θεσσαλονικη η επαρχια δεν εχει δευτερες δουλειες να συμπληρωσεις το εισοδημα (και με υποχρεωτικά νοικια).
Αποτέλεσμα είναι να μην πηγαινει κανενας καλος επαγγελματιας να διδαξει για τέτοια γελοια ποσά. Οποτε, ποιος θα παει να διδαξει? Αυτος που δεν μπορει να σταθει εξω, που δεν ξερει , που ψιλοβαριεται, που νιωθει ανασφαλής. Ο κακος θα διδασκει τα παιδια του ΕΠΑΛ και ο καλος θα παει στα ιδιωτικα αν θελει να διδαξει που θα τον πληρωσουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

Οποιος υποστηριζει πως καλα κανουν και μειωνουν τους μισθους στους καθηγητες μαλλον πρεπει να χει τη δυνατοτητα να παει σε ιδιωτικο γιατι αλλιως δεν εξηγειται.

Παραπανω προσωπικο υπαρχει παντου αλλα καλο προσωπικο δεν υπαρχει ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΣΕΥΕΙ ΠΟΤΕ γιατι οι μισθοι ειναι τετοιοι που απωθουν τους καλους.
Γι αυτον που ειπε οτι οι προσληψεις στο δημοσιο ειναι τζοκερ θα διαφωνησω γιατι οι εξετασεις του ασεπ θελουν διαβασμα και τιποτα αλλο. Ειναι αξιοκρατικες διοτι ο καλυτερος περναει (τα σωστα να λεγονται), απλα δεν ελεγχουν το πρακτικο κομματι καθολου κατι που θα πρεπε.

Λυκιδευς
07-09-10, 16:00
παιδια πηγαμε την συζητηση σε αλλο επιπεδο και θα μας παρει το ποταμι...και προς αποφυγη παρεξηγησεων εννοουσα να εστιασουμε στο επιπεδο των σχολων

SV1EDG
07-09-10, 16:57
Οι στρατιωτικές δαπάνες είναι το 50% περίπου του προϋπολογισμού, οι μισθοί των Δ.Υ. είναοι περίπου 3-4% του προϋπολογισμού, μαζί με τους χρυσοπληρωνένους Δ.Υ του Υπουργείου Οικονομικών. Οι μεγαλοδιευθυντες και οι ειδικοί σύμβουλοι είναι άλλη περίπτωση, όπως και στις Α.Ε. Οι περισσότεροι Δ.Υ στην Ελλάδα είναι εκπαιδευτικοί, στρατιωτικοί και αστυνομικοί,όπως φάνηκε από την απογραφή που ζήτησε το Δ.Ν.Τ. Αυτά, για να μη μας κοροϊδεύουν...
Ας μάθουν επιτέλους να αξιολογούν το έργο των εργαζομένων σε αυτή τη χώρα και όχι τα κομματικά και προσωπικά "κοννέ" σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα. Έχω δουλέψει και στους δυο τομείς και γνωρίζω πολύ καλά τι γράφω.

Δημήτρη,μπορείς να μας πεις που βρήκες τα παραπάνω στοιχεία?Αν είναι από τον προυπολογισμό,πες μας την σελιδα.Το ίδιο και ο Κώστας (navar) σχετικά με το "65-70% του προυπολογισμού"

Λυκιδευς
07-09-10, 17:05
Δημήτρη,μπορείς να μας πεις που βρήκες τα παραπάνω στοιχεία?Αν είναι από τον προυπολογισμό,πες μας την σελιδα.Το ίδιο και ο Κώστας (navar) σχετικά με το "65-70% του προυπολογισμού"
οι στρατιωτικες δαπανες δεν ειναι ουτε 15%

navar
07-09-10, 18:58
Δημήτρη,μπορείς να μας πεις που βρήκες τα παραπάνω στοιχεία?Αν είναι από τον προυπολογισμό,πες μας την σελιδα.Το ίδιο και ο Κώστας (navar) σχετικά με το "65-70% του προυπολογισμού"

το άκουσα σε συνέντευξη του ανδριανόπουλου πρόσφατα στον ΣΚΑΙ....μαζί με αυτό είπε και την μεγάλη απίστευτη μπούρδα, την τόσο προσβλητική για όλους του 'εστω και λίγο σκεπτόμενους πολίτες αυτής της χώρας , με περίσσιο θράσος είπε λοιπόν "τα λεφτά να τα φέρουν πίσω οι εργαζόμενοι γιατί αυτοί τα έφαγαν το 70% του προϋπολογισμού το παίρνουν συνταξιούχοι και Δ/Υ"
τον έχουν κάνει hit ο καλαμούκης και ο μπαρμπαγιάννης στην ελληνοφρένεια !

georgz
07-09-10, 19:59
συνταξιούχοι και Δ/Υ

Καλά όχι και πως τα αξίζουν τα λεφτά τους οι δημόσιοι με τα τόσα επιδόματα, που είχαν, μια χαρά βολεύτηκαν, άλλο τόσο βέβαια βολεύτηκαν και οι συνταξιούχοι
που δήλωναν αναπηρίες που δεν είχαν και οι γύρω συγγενείς που πήγαιναν τον παππού μέχρι τα 100και για να αρπάζουν την σύνταξη.
Τίποτα από αυτά όμως δεν θα γινόταν αν αυτό το κράτος ήταν όντως κράτος και όχι κάτι άλλο....

navar
07-09-10, 20:04
με αφορμή όλα αυτά υιοθέτησα επιτέλους υπογραφή !
μπορεί να έχει κάποιες λεξούλες αλλα είναι πασίγνωστο άσμα του Σ.Μάλαμα !

solarcon
07-09-10, 20:10
Τον Βαλαμόντε τον είχα και εγώ στη Σχολή μου. Μου έκανε Μικροεπεξεργαστές 2 ( προγραμματισμό του 8086/8088 της Intel )

Η γνώμη μου είναι ότι είναι καλός δάσκαλος και απαιτητικός. Έχω την εντύπωση ότι οι εξεταστικές του είναι πάντα με ανοικτές τις σημειώσεις, πράγμα που σημαίνει ότι και τα θέματά του είναι αυξημένης δυσκολίας.

Στο Τ.Ε.Ι. τώρα, κάνει και ηλεκτρομαγνητισμό νομίζω

redman20
07-09-10, 21:52
έχει καποιος να μου δώσει σημειώσεις σε ηλεκτρονικη μορφη για το τει ηλεκτρονικης αθηνας που θεωρειται χρησιμες ?

Λυκιδευς
07-09-10, 22:35
έχει καποιος να μου δώσει σημειώσεις σε ηλεκτρονικη μορφη για το τει ηλεκτρονικης αθηνας που θεωρειται χρησιμες ?

μπορεις να κοιταξεις για αρχη καποιες απο τα αρχεια του forum

redman20
08-09-10, 02:24
συγκεκριμενα που είναι γιατι δεν βρηκα τπτ

tasosmos
08-09-10, 14:31
Σημειωσεις θα βρεις απο το e-class, τα μισα σχεδον μαθηματα εχουν.

Αλλα ενταξει χαλαρωσε λιγο... ειπαμε να το πας συστηματικα αλλα οχι και πριν καν γραφτεις.
Παντως οι καλυτερες σημειωσεις παντα ειναι οι δικες σου.

navar
08-09-10, 14:58
και η παρακολούθησή των εργαστηρίων (καλα αυτά ειναι υποχρεωτικά ) αλλά πάνω από όλα η παρακολούθηση της ΘΕΩΡΙΑΣ είναι κάτι που επιβάλετέ αν θέλεις να μπεις καλά στο κλίμα και να καταλάβεις/μάθεις αυτά που διδάσκονται !
αν πάντα θέλεις να γίνεις Ηλεκτρονικός και όχι να γίνεις κάτοχος απλά του πτυχίου !

redman20
08-09-10, 16:45
το e-class που βρισκεται είμαι καινουργιος στο forum και δεν το έχω ψαξει να μου στειλει ενα λινκ να πατησω..πιστευεται είναι καλυτερη η ηλεκτρονικης απο την αυτοματισμου η την διαχειριση πληροφοριων καβαλας η την τεχνολογιας πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων η την βιομηχανικη πληροφορικη καβαλας?

Λυκιδευς
08-09-10, 18:02
το e-class που βρισκεται είμαι καινουργιος στο forum και δεν το έχω ψαξει να μου στειλει ενα λινκ να πατησω..πιστευεται είναι καλυτερη η ηλεκτρονικης απο την αυτοματισμου η την διαχειριση πληροφοριων καβαλας η την τεχνολογιας πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων η την βιομηχανικη πληροφορικη καβαλας?

πιστευω πως ηλεκτρονικη και αυτοματισμου ειναι εξαιρετικες σχολες!!!

redman20
08-09-10, 20:48
δηλωσα πιο χαμηλα αυτοματισμου γιατι είδα οτι δεν έχει επαγγελματικα δικαιωματα..επισης η ηλεκτρονικη είναι ευρυτερη σε σχεση με την αυτοματισμου που είναι ενα μικρο κομματι της ηλεκτρονικης..ακομα άκουσα οτι δεν εχει επαγγελματικη αποκατασταση λιγες οι βιομηχανιες στην ελλαδα και πολλοι πτυχιουχοι πηγαν εξωτερικο..νομιζω οτι ηταν ρισκο να δηλωνα αυτοματισμου αν και είχα τα μορια καλυτερα ειπα να τα ''χαρισω'' στην ηλεκτρονικη που είναι κατι ποιο σιγουρο..απορω ομως γιατι έχει παραπανω μορια..

tasosmos
08-09-10, 20:50
To e-class ειναι υπηρεσια του τει, οχι του φορουμ.
https://e-class.ee.teiath.gr/

redman20
08-09-10, 20:54
α αυτο το ξερω..αλλα δεν έχω δικαιωμα να δω..πρεπει να έχω κωδικο..οι σημειωσεις που έχει εκει είναι των καθηγητων?αλλαζουν καθε χρονο?

Λυκιδευς
08-09-10, 20:56
δηλωσα πιο χαμηλα αυτοματισμου γιατι είδα οτι δεν έχει επαγγελματικα δικαιωματα..επισης η ηλεκτρονικη είναι ευρυτερη σε σχεση με την αυτοματισμου που είναι ενα μικρο κομματι της ηλεκτρονικης..ακομα άκουσα οτι δεν εχει επαγγελματικη αποκατασταση λιγες οι βιομηχανιες στην ελλαδα και πολλοι πτυχιουχοι πηγαν εξωτερικο..νομιζω οτι ηταν ρισκο να δηλωνα αυτοματισμου αν και είχα τα μορια καλυτερα ειπα να τα ''χαρισω'' στην ηλεκτρονικη που είναι κατι ποιο σιγουρο..απορω ομως γιατι έχει παραπανω μορια..
Κοιτα ο αυτοματισμος ειναι μια ζορικη κατασταση και πιστευω πως αξιζει...αλλα και ηλεκτρονικη ειναι παρα πολυ καλη επιλογη!!!οσον αφορα τις επαγγελματικες επιλογες ολοι οι κλαδοι εχουν μια υφεση!!

redman20
08-09-10, 20:58
η αυτοματισμου δεν έχει επαγγελματικα δικαιωματα ομως..ακομα να εκδοθουν..και μου αρεσει που ρωταγε ενας σε ενα φορουν ποτε θα αποκτησει επαγγελματικα δικαιωματα και λεει ενας trust me μεχρι τελος του 2004 και τώρα παμε για το 2011 .. η βιομηχανικη πληροφορικη ή η τεχνολογιας πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων λενε τιποτα?

tasosmos
08-09-10, 21:01
α αυτο το ξερω..αλλα δεν έχω δικαιωμα να δω..πρεπει να έχω κωδικο..οι σημειωσεις που έχει εκει είναι των καθηγητων?αλλαζουν καθε χρονο?

Ε ναι προφανως... αφου ειναι για τους σπουδαστες του τμηματος χρειαζεσαι κωδικο για να μπεις. Ναι και συνηθως οχι στα αλλα 2.

Αλλα σου ξαναλεω χαλαρωσε λιγο, περιμενε πρωτα να γραφτεις και να αρχισεις μαθηματα. Σιγα σιγα θα ερθουν απο μονα τους σε μια σειρα τα πραγματα.


Αλλο να εισαι συνεπης κι αλλο να προτρεχεις.

navar
08-09-10, 21:02
'αν θές να παλεύεις με ασεπ όσο σου πάει για να μπείς στο δημόσιο καλές είναι !
για γνώσεις κλπ κλπ μην το ψάχνεις ! το επίπεδο είναι χάλια ακόμα pascal κάνουν σε πολλά ΤΕΙ

redman20
08-09-10, 21:05
αναφέρεσε για τεχνολογιας πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων και βιομηχανικη πληροφορικη και ετσι ε? καλυτερη λετε η ηλεκτρονικης?

navar
08-09-10, 21:08
άν μπορούσα να ξαναδιαλέξω , και είχε κάπου κοντά ΤΕΙ ηλεκτρονικής ώστε να μπορώ να δουλεύω οπως εκανα και στα χρόνια των σπουδών μου !
τότε ναί αυτή την φορά θα πήγαινα ηλεκτρονικός και όχι πληροροφικάριος !

tasosmos
08-09-10, 21:10
Το καλυτερο τμημα ειναι αυτο που σου αρεσει σαν αντικειμενο. Μιας που εισαι κι απο επαλ εχεις ηδη μια κατευθυνση οποτε μπορεις να διαλεξεις.

Στην τελικη ολα τα ιδια ειναι, δουλεια ειναι εξισου (α)πιθανο να βρεις οταν τελειωσεις.

redman20
08-09-10, 21:11
ενταξει ομως υπαρχουν πολλες σχολες πληροφορικης ενω ηλεκτρονικης πόσες?πληροφορικη υπαρχουν αει τει ασοε βιομηχανικη πληροφορικη και κατι αλλα τετοια πανω απο 30 διαφορετικα τμηματα

tasosmos
08-09-10, 21:19
Ηλεκτρονικης καθαρα υπαρχουν 5-6 τει, μετα υπαρχουν και τα πολυτεχνεια που βγαζουν ηλεκτρολογους μηχανικους κτλ (αυτοι εχουν σαν κατευθυνση τα ηλεκτρονικα μεταξυ αλλων), ασπαιτε, τμηματα με παρομοιο αντικειμενο πχ αυτοματισμων, αποφοιτοι επαλ, ιεκ...

Ουτως η αλλως δεν ειναι επαρκες αυτο το κριτηριο γιατι και ιατρικη υπαρχουν 2 τμηματα (νομιζω) και δεν εχουμε τι να τους κανουμε...

navar
08-09-10, 21:23
Ουτως η αλλως δεν ειναι επαρκες αυτο το κριτηριο γιατι και ιατρικη υπαρχουν 2 τμηματα (νομιζω) και δεν εχουμε τι να τους κανουμε...
είμαι σίγουρος οτι είναι τουλάχιστον 4
αθήνα / θεσσαλονίκη / λάρισα / ιωάννινα !
μπορεί να μου ξεφεύγει και κανένα !

redman20
08-09-10, 21:23
απο τα ίεκ βρισκουν δουλεια? ιατρικη υπαρχει και αλεξανδρουπολη

ntou
08-09-10, 22:46
Δεν θελει κωδικο για e-class ασπαιτε . Πατησε 'καταλογος μαθηματων' και αφου διαλεξεις ποιο μαθημα σ ενδιαφερει μετα πατα 'εγγραφα' στο μενου αριστερα. Απο οτι θυμαμαι εχει μονο προχωρημενων εξαμηνων αναρτημενα αλλα ειναι παλι ενδιαφερων. Αν θες να εξασκηθεις απο τωρα για τα πρωτα εξαμηνα (που ειναι και τα δυσκολοτερα) διαβασε μαθηματικα και φυσικη(για να αποφυγεις τα φροντιστηρια) και απο ηλεκτρονικα διαβασε τα 'ηλεκτρικα κυκλωματα' του χατζαρακη (μεθοδος κραμερ, οριζουσες, μεθοδος βρογχων,μεθοδος κομβων). Αφου εχεις ορεξη..

redman20
08-09-10, 23:09
οχι οτι έχω ορεξη απλα ψαχνω να δω τι γινετε σιγα σιγα..

stom
09-09-10, 00:50
Οσον αφορα την ηλεκτροτεχνια πλεον ειναι ενα μαθημα οπως τα αλλα, ο Φραγκοπουλος πηρε συνταξη εδω κ καναδυο χρονια. btw δεν ξερω τι εκανε παλιοτερα αλλα επειδη τον προλαβα παρολο που ηταν προφανες οτι ειχε γνωσεις απο μεταδοτικοτητα δεν τα πηγαινε και τοσο καλα... ισως ηταν η αναμονη για την συνταξη.

Κωστα τι κολλημα ειναι αυτο με τον Βαλαμοντε? Εχεις κατι συγκεκριμενο υπ'οψιν?
Ενας καθηγητης ειναι αναμεσα σε ενα καρο αλλους. Ειναι ο καλυτερος? Imo οχι αλλα δεν ειναι ουτε ο χειροτερος.

Παραθετω τον original σχολιασμο του...
-------------------------------
Η νεολαία παιδί μου δεν τιθασεύεται... Τι να πούμε κι εμείς
της τρίτης νεότητας...
φιλάκια
Στ.



. Prof. Dr.Stelios G. Frangopoulos

tasosmos
09-09-10, 01:35
the point being?

Ο καθενας εχει την αποψη του, αυτη ειναι η δικη μου και αρκετοι αλλοι εχουν παρομοια.


Οχι οτι οι φοιτητες ειναι τελειοι, καθε αλλο. Κι εγω ο ιδιος θεωρω οτι ημουν και ειμαι παραδειγμα προς αποφυγη.

Αλλα δεν νομιζω οτι ειναι δυνατον να μην εχουν καμια ευθυνη οι καθηγητες για την καταντια της εκπαιδευσης.

ntou
09-09-10, 02:15
ναι εχουν ευθυνη, μεγαλη κιολας αλλα περισσοτερο τα κοματοσκυλα μες στα αει και τα τει που κανουν κλικες. ξερω παιδια που δεν πατουσανε σε κανενα μαθημα αλλα τρεχανε για τα παρτυ των κομματων και κολλουσαν αφισες κοματων ολη μερα καθε μερα και πηραν πτυχιο πολυ πριν απο μενα και οι καθηγητες γαργαρα...αφου και αυτοι ετσι μπηκαν καθηγητες. βεβαια οταν ηρθε η ωρα του ασεπ πηραν αυτο που αξιζαν :) καπου στο 15 με αριστα το εκατο. με τα κονε ομως που κανανε βρηκαν δουλεια σε ιδιωτες που εξαρτωνται απο κομματα. βασικα την ακρη ολοι τη βρισκουν το θεμα ειναι να γουσταρεις που δεν εξαρτασαι απο κανεναν και που δεν εισαι γλειφτης

ειχαμε καποτε στην ασπαιτε ενα καθηγητη μαθηματικο γυρω στα 27 με διδακτορικο τρελες γνωσεις πολυ μεταδοτικο πολυ στην ωρα του και γενικως open mind που γουσταρε να κανει μαθημα. Ματζακο τον λενε και διδασκει στο deere τωρα. Τον εκαναν να παραιτηθει η κομματικη κλικα. Ξερετε τι εκανε κακο? αν δεν επρεπε να περασεις δεν σε περναγε απαιτουσε να πιασεις ενα μινιμουμ γνωσεων για να παρεις χαρτι καθηγητη. και σε καποια φαση χρωστουσαν μαθηματικα σχεδον ολοι. τα παιδια δεν τον υποστηριξαμε(και εγω μαζι) και εβγαλε μια ανακοινωση λιτη , μας ειπε καληνυχτα ουσιαστικα και συνεχισε να διδασκει σε ιδιωτικο εκει που τον σεβοντουσαν και δεν ζητουσαν ''εξυπηρετησεις''. Συμπερασμα: ολοι μαζι φταιμε που δεν κανουμε τσαμπουκα εκει που πρεπει και μας νοιαζει ο ολυμπιακος και ο παοκ(πχ) πιο πολυ απο αυτα...

navigator0
29-09-17, 19:55
Το συγκεκριμένο ΤΕΙ εδώ και κάτι χρόνια θεωρείται Α.ΤΕΙ; μήπως ξέρει κάποιος να μας πει σίγουρα; ευχαριστώ!

picdev
29-09-17, 21:12
τι σημασία έχει για το αν λέγεται ΑΤΕΙ ή ΠΤΕΙ ? έχει καμια διαφορά στη ποιότητα σπουδών ? ή στο ποσο θα διαβάσεις και θα ασχοληθείς εσύ ο ίδιος με την επιστήμη σου ?
κανένα ρόλο δεν παίζουν αυτά στη πραγματική αγορά εργασίας

navigator0
29-09-17, 21:20
Ενημερωτικά ρωτάω αν ισχύει κάτι τέτοιο...
Τα ξέρω τι ισχύουν στην αγορά.

vasilllis
30-09-17, 00:48
http://www.teiath.gr/stef/electronics/index.php?lang=el

δεν βαριεσαι να γραψεις τοσα ποστ απο το να το ψαξεις?

navigator0
30-09-17, 11:50
Πληροφοριακά ήθελα να ξέρω αν το πτυχίο γράφει ΤΕΙ ή Α.Τ.Ε.Ι. Sorry αν σας κούρασα!

niknikgr
30-09-17, 18:19
Το αντίστοιχο πτυχίο στον Πειραιά γράφει ΑΕΙ Πειραιά ΤΤ
σε 2 περίπου χρόνια θα γίνει ενοποίηση των δύο τμημάτων ηλεκτρονικής αθήνας και πειραια σε ένα στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής

xifis
30-09-17, 18:39
Ο παρονομαστης ολων αυτων κοινος,κοινως αν περιμενετε με το πτυχιο απτη σχολη 1000 μηνιαιως κ αερατη ζωη,δυστυχως στην ελλαδα δεν..
Δε ξερω πραγματικα πως γινεται αυτο,να αμοιβοντια αλλα κ αλλα αντικειμενα με πολλαπλασια λεφτα κ ο ηλεκτρονικος να φλερταρει με τον βασικο.Πραγμα δυσαναλογο αν αναλογιστει κανεις τον κοπο που καταβαλει για να τελειωσει μια τετοιας δυσκολιας σχολη,κ να τον περιμενει το 500αρικο εξω.

elektronio
01-10-17, 22:59
Ο παρονομαστης ολων αυτων κοινος,κοινως αν περιμενετε με το πτυχιο απτη σχολη 1000 μηνιαιως κ αερατη ζωη,δυστυχως στην ελλαδα δεν..
Δε ξερω πραγματικα πως γινεται αυτο,να αμοιβοντια αλλα κ αλλα αντικειμενα με πολλαπλασια λεφτα κ ο ηλεκτρονικος να φλερταρει με τον βασικο.Πραγμα δυσαναλογο αν αναλογιστει κανεις τον κοπο που καταβαλει για να τελειωσει μια τετοιας δυσκολιας σχολη,κ να τον περιμενει το 500αρικο εξω.

Κανένα πτυχίο δεν σου δίνει αεράτη ζωή και μηνιαίο εισόδημα. Το πτυχίο (οι σπουδές βασικά, γιατί υπάρχουν και πτυχιούχοι απ΄το παράθυρο) σου δίνει την δυνατότητα να ασκήσεις κάποιο επάγγελμα. Αν δεν βρίσκεις δουλειά στο επάγγελμα που διάλεξες πιθανόν διάλεξες λάθος σπουδές.
Όταν στην Ελλάδα συμπληρώνεις ένα μηχανογραφικό με 200 σχολές για να περάσεις κάπου, όπου νάναι αρκεί να περάσεις, συνήθως είσαι κομήτης σε μια σχολή που δεν ξέρεις τι επαγκελματική αποκατάσταση έχει ή ίσως ακόμη που μπορείς να δουλέψεις κάνοντας αυτές τις σπουδές. Το γεγονός οτι η εισαγωγή σε ΤΕΙ ηλεκτρονικών έχει φτάσει στα 9500 μόρια ή και παρακάτω δείχνει την χρηστικότητα των σπουδών.

Για να πάρεις το 500αρικο θα πρέπει να φέρεις κέρδη στο μαγαζί για να πληρωθεί ο μισθός σου και μόνο 1000 ευρώ (500 + άλλα τόσα σε ένσημα δώρα επιδόματα) για να καλυφθούν γενικά έξοδα αναλώσιμα και αποσβέσεις εξοπλισμού 500 περίπου (ανά υπάλληλο αν υπάρχουν τουλάχιστον 3) και υπολόγισε και άλλα 500 για να μείνει και κέρδος στην επιχείρηση. Σύνολο 2000 (κέρδη όχι τζίρος). Σκέψου πόσες επισκευές πρέπει να κάνεις για να φέρεις αυτά τα λεφτά στο μαγαζί.

Έχω ξαναγράψει οτι το επάγγελμα του ηλεκτρονικού (όπως το ξέρουμε) τείνει να πεθάνει. Οι συσκευές τείνουν προς το να είναι μιας χρήσεως. Το αγοράζεις σε καλύπτει η εγγύηση και αν σου χαλάσει μετά την εγγύηση το πετάς. Ακόμη και τα πανάκριβα κινητά μέχρι να σου χαλάσουν έχει απαξιωθεί η τιμή τους με αποτέλεσμα να μην συμφέρει η επισκευή τους. Οι επισκευές όπου υπάρχουν ακόμη τείνουν να γίνουν αλλάγή πλακέτας, κάτι που δεν απαιτεί γνώσεις ηλεκτρονικής. Για να επιβιώσεις λοιπόν σε ένα τέτοιο περιβάλλον δεν αρκεί να πάρεις κάποιο πτυχίο. Πρέπει να είσαι και καλός και κυρίως σε τομείς που ακόμη έχουν κάποια δουλειά.

Αν ξέρεις κάποιο άλλο επάγγελμα που αμοίβεται με πολλαπλάσια λεφτά αεράτα, έκανες λάθος επιλογή σπουδών (υποθέτοντας πάντα οτι σπούδασες ηλεκτρονικός).

vasilllis
01-10-17, 23:31
Και ολα αυτα βεβαια δεν ισχυουν μονο στο επαγγελμα του ηλεκτρονικου.Και του ηλεκτρολογου μια απο τα ιδια ειναι.4 χρονια πανεπιστημιο ,για να σκαβεις να περασεις καλωδια σε οικοδομες,πανεπιστημια που μπαινεις με 6000 μορια.

picdev
02-10-17, 00:00
κακώς υπάρχει η νοοτροπία του ηλεκτρονικού που επισκευάζει τηλεοράσεις , σήμερα ο ηλεκτρινικός ειναι όλο και πιο απαρέτητος αλλά πρέπει να έχεις αντίληψη mcu, προγραμματισμού ,δικτύων , αυτό το βλέπω πολύ στα αυτοκίνητα, ειναι τεράστιος τομέας.
Αν δεν είχα ασχοληθεί με τη σχεδίαση , νομίζω θα προσπαθούσα να γίνω ηλεκτρονικός αυτοκινήτων ή στη βιομηχανία.(ηλεκτρικά αυτοκίνητα?)
Εκεί τα μηχανήματα κοστίζουν 1000αδες ευρώ και όχι 100ε.
Θα μου πεις που θα βρεις βιομηχανία καλή ερώτηση, δεν υπάρχουν μεγάλες εταιρείες να εκπαιδεύσουν ηλεκτρονικούς , οι μισθοί ειναι πολύ χαμηλά , αυτό βλέπω απο την αγορά ακόμα και μεγάλες εταιρείες ακούω έχουν γινει γαλέρες, τελευταία μου ειπαν για την ιντραλότ:saad:
Και στο τέλος καταλήγουμε ότι έχουμε πολλές καφετέριες , σουβλατζίδικα , αλλά καθόλου σοβαρές δουλειές :001_unsure: και περιμένουμε όλοι να βγάλουμε λεφτά απο τις ανακαινίσεις , την οικοδομή και τη τηλεόραση του διπλανου μας που παίρνει 500ε μισθό :001_unsure: και πρέπει να τον χρεώσουμε 100 :saad:

vasilllis
02-10-17, 10:01
ατελειωτη συζητηση.
παιρνει 500€ μισθο,εχει iphone,55" tv,tablet ,τελευταιας γενιας υπολογιστη,αλλα ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να δωσει 100€ για επισκευη γιατι ετσι εμαθε..

electron
02-10-17, 14:11
Όπως είπε πιο πάνω ο Μάρκος, ο ηλεκτρονικός σήμερα δεν είναι αυτός που ξέραμε προ 20ετίας και βάλε. Πλέον αφού τα ηλεκτρονικά δεν φτιάχνονται για να επεμβαίνει ανθρώπινο χέρι, ο ηλεκτρονικός έχει μετατραπεί σε αρκετούς τομείς, σε προγραμματιστή - αυτοματιστή - πληροφορικάριο. Σχετικά με τις απολαβές που μπορεί να έχει σήμερα ένας τέτοιος ηλεκτρονικός, έγκειται στο μέγεθος της επιχείρησης που θα εργαστεί.

thomastropo
12-12-17, 20:42
Ενας ηλεκτρονικος ισως ειναι απαραιτητος στη βιομηχανια για δουλεια στον "παγκο" που λεμε ακομα και στα νεου τυπου γκαζαδικα πλοια.
Μια φορα πηγα να δω μια εταιρεια με γκαζαδικα στον Πειραια και μου ειπαν δεν θελουμε ηλεκτρολογο. Θελουμε ηλεκτρονικο με απταιστα αγγλικα γιατι ολα τα συστηματα των πλοιων εχουν εφαρμογες ηλεκτρονικων ισχυος καθαρων ηλεκτρονικων και γνωσεις πληροφορικης.
Εφυγα νιωθοντας ενα κενο μεσα μου σα να ειμαι ο ασχετος των ασχετων.
Απο οτι καταλαβαινω δεν αρκει μια ειδικοτητα θελει 2 που να ειναι η μια συνεχεια της αλλης

Spark
13-12-17, 09:09
εχε το νου σου να μαθεις να μιλας καλά αγγλικά, στο εξωτερικό μπορεις να βρεις δουλειές (εγκατάσταση-συντήρηση)
με μισθό πολλαπλάσιο απ οτι στην ελλαδα και ανωτερο επίπεδο ζωής