PDA

Επιστροφή στο Forum : τροποποίηση σε κύκλωμα φωτισμού



soulhealer
03-09-10, 18:33
γειά σας, έχω κύκλωμα φωτισμού με 7 φωτιστικά φθορίου (μονοφασικό) και
ενεργοποιούνται με ρελαί καστάνιας.. τα φωτιστικά είναι μονά 36watt..
αυτό που θέλω να κάνω είναι επειδή καμιά φορά ξεχνιόνται αναμμένα να σβήνουν μετά από κάποια ώρα μόνα τους.. και να μην ξαναπαίρνουν αν δεν πατήσει κάποιος το μπουτόν για να ενεργοποιήσει το καστάνιας.. έχει κανείς κάποιον άλλον 15624τρόπο??
έχω φτιάξει κάποιο σχέδιο αλλά δεν γνωρίζω τα υλικά

soulhealer
03-09-10, 18:37
για να δείτε το αρχικό σχέδιο απλά αφαιρέστε το χρονικό που έχω βάλει στην φωτό
και την επαφή του παράλληλα με το μπουτόν

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
03-09-10, 18:43
1 )Πόση ώρα μετά να σβήνουν
2) το σχέδιο που έχεις κάνη είναι ακαταλαβίστικο η λάθος

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
03-09-10, 19:03
15625 Καταργείς την τροφοδοσία ri και κάνης το κόκκινο σχεδιάγραμμα τροφοδοσία r2 . Με αυτό τον τρόπο εάν θέλει κάποιος να ανάψει το φώς την ώρα που είναι off από χρονοδιακόπτη δεν μπορεί. Μετά πάμε σε ανιχνευτές κίνησης . δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να κάνεις

soulhealer
03-09-10, 19:47
1 )Πόση ώρα μετά να σβήνουν
2) το σχέδιο που έχεις κάνη είναι ακαταλαβίστικο η λάθος


1- μετά τις 8μμ να σβήνουν.. αν όμως κάπποιος θελήσει να ανάψει τα φώτα αφού έχουν σβήσει να μπορεί..
2- αν το δικό μου σχέδιο είναι ακαταλαβίστικο τότε το drawing1 τι είναι..? καμία σχέση με αυτό που θέλω..

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
03-09-10, 23:57
Αντιπαρέχομε το σχόλιο . αυτό που σκέφτηκα είναι ότι βάζοντας χρονοδιακόπτη που στις 8 το βράδυ μόνο για 1 λεπτό δίνη παράλληλα στο μπουτόν εντολή εφόσον βάζοντας έναν photo sensor που λειτουργεί μόνο αυτό το λεπτό δει ότι τα φώτα είναι ανοιχτά να σβήσει το φώτα. Ξαναπατώντας το βράδυ και αφού ο sensor είναι εκτός τα φώτα ξανά ανάβουν από το μπουτόν κανονικά . τώρα εάν σου κάνει και θες σχέδιο πες μου σε τι το θες .

FILMAN
06-09-10, 10:31
Βάλε ένα αυτόματο κλιμακοστασίου με λειτουρία καστάνιας.

aris285
06-09-10, 10:44
το σχεδιο σου ειναι σωστο μονο που θα χρειαστεις 6 χρωνοδιακοπτες.
μπoρεις να το κανεις και με εναν αν τον βαλες σε σειρα με την παροχη των μπουτον και αλαξεις τις επαφες τον μπουτον με normaly close.

soulhealer
07-09-10, 23:26
Βάλε ένα αυτόματο κλιμακοστασίου με λειτουρία καστάνιας.

υπάρχει αυτόματος να κρατάει ώρες? 10 -16 ώρες??

FILMAN
08-09-10, 09:55
Όχι, αλλά υπάρχει χρονικό off delay να κρατάει 100 ώρες.

soulhealer
08-09-10, 19:37
άρα φίλιππε το κύκλωμα γίνεται ως εξής: με το μπουτόν δίνω στο καστάνιας και το καστάνιας δίνει με την σειρά του
στο off delay χρονικό ράγας.. ερώτηση όμως ... όταν το χρονικό χάσει την τάση στο πηνίο του (κάποιος πάτησε το μπουτόν να σβήσουν τα φώτα)
σταματάει και να μετράει έτσι?? και όταν ξαναπάρει τάση (κάποιος ξαναπάτησε το μπουτόν) ο χρόνος μετράει από την αρχή.. σωστά?
αν είναι σωστό αυτό τότε να κάνω και ένα σχεδιάκι να μου πείτε γνώμες..

FILMAN
09-09-10, 11:00
Όχι. Το χρονικό off delay έχει παρόμοια λειτουργία με τον αυτόματο κλιμακοστασίου. Δεν σου κάνει τίποτα από τα δύο. Πάρε λοιπόν μια καστάνια με μια ανοιχτή επαφή και ένα χρονικό on delay, και κάνε αυτό που βλέπεις στο συνημμένο. Πατώντας το μπουτόν, τα φώτα ανάβουν. Ξαναπατώντας το, σβήνουν. Αν μείνουν αναμμένα πάνω από το χρόνο που υπάρχει ρυθμισμένος στο χρονικό, σβήνουν αυτόματα. Με το επόμενο πάτημα του μπουτόν, ξανανάβουν.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
09-09-10, 11:59
Αυτό που λες Φίλλιπε είναι διαφορετικό πρέπει δηλαδή να προκαθορίζεις το χρόνο που είναι αναμμένα τα φώτα άρα και ο κόσμος που είναι στο χώρο είναι οκ σαν λειτουργιά το σχέδιο σου .αλλά αυτό που θέλει είναι να ανάβουν τα φώτα κανονικά και σε περίπτωση που ξεχαστούν να υπαρχή ένας αυτοματισμός να τα σβήνει γι αυτό έγραψα με έναν χρονοδιακόπτη και ένα φωτοκύτταρο κάνει reset όποτε του ορίσουμε εάν δεν έχουν ξεχαστεί δεν γίνεται reset

FILMAN
09-09-10, 12:22
Μα αυτό κάνει. Αν ξεχαστούν αναμμένα σβήνουν. Αν δηλαδή είχαμε έναν απλό αυτόματο κλιμακοστασίου πώς θα μπορούσαν να ξεχαστούν αναμμένα;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
09-09-10, 12:40
Ο αυτόματος κλιμακοστασίου μπαίνει και προκαθορίζεις το χρόνο που θες αναμμένα τα φώτα για να ανέβης η να κατέβης το κλιμακοστάσιο. αυτό σου λέω δεν θέλει να ορίσει χρόνο αναμένων φωτιστικών θέλει εάν ξεχαστούν αναμμένα από διακόπτη ( τώρα ρελέ καστανιας) να τα σβήσει κάτι . εσύ ορίζεις με το χρονικό ότι θα ανάβουν 10 ώρες και μετά σβήνουν ο κόσμος στο χώρο σήμερα είναι 10 ώρες αύριο 15 θα σβήσουν τα φώτα στης 10 και θα τα ξανά ανάψουν ?

FILMAN
09-09-10, 12:47
Θα βάλει το χρονικό στις 15 ώρες.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
09-09-10, 12:56
Σωστά πρέπει κάθε μέρα να ρυθμίζει κάποιος πόσες ώρες θα είναι ο κόσμος . ενώ εγώ βάζω το reset που κάποια ώρα το βράδυ εάν δη ξεχασμένα τα φώτα τα σβήνει και δεν ασχολείται κανένας με χρονοδιακόπτες .εάν ασχοληθεί με χρονοδιακόπτες το πιθανόν είναι να μην ξεχάσει και τα φώτα.

FILMAN
09-09-10, 13:03
Ομολογώ ότι αδυνατώ να σε καταλάβω... Μια φορά θα ρυθμιστεί το χρονικό... Αν ο μέγιστος πιθανός χρόνος παραμονής των ατόμων είναι 15 ώρες, θα ρυθμιστεί στις 15 ώρες. Εσύ πώς λες να γίνει;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
09-09-10, 13:17
Ίσως να έχω πρόβλημα επικοινωνίας να μην σου δίνω να καταλάβεις ? λέω ότι το κύκλωμα δουλεύει ως έχει με το ρελε καστανιας όποτε θέλουν ανάβουν όποτε θέλουν σβήνουν με το μπουτον που είδη υπάρχει απλός παρεμβάλετε ένας χρονοδιακόπτης και ένα φωτοκύτταρο που ορίζεις μια ώρα που 8 το βράδυ 10 που δεν θα υπάρχει κόσμος εάν τα δη αναμμένα τα σβήνει .δεν ξέρω εάν γίνομαι κατανοητός δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς συγγνώμη .

FILMAN
09-09-10, 13:18
Τώρα αν σου πω ότι δεν καταλαβαίνω θα με βρίσεις; Αν βάλεις φωτοκύτταρο όπως λες, τότε ο χρονοδιακόπτης πάλι πού χρειάζεται;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
09-09-10, 13:30
Ποτέ δε βρίζω φίλιππε μου καταρχάς σέβομαι τους ανθρώπους που είναι πραγματικά γνώστες όπως εσύ. Το χρονοδιακόπτη το βάζω σαν να είναι κάποιος άνθρωπος στις 8 η ώρα πχ και σβήνει τα φώτα εάν τα δη αναμμένα εάν είναι σβηστά δεν κάνει τίποτα .για τις 15 ώρες που λες εάν δουλέψουν 3 ώρες θα είναι αναμμένα 15

FILMAN
09-09-10, 13:47
Ποτέ δε βρίζω φίλιππε μου καταρχάς σέβομαι τους ανθρώπους που είναι πραγματικά γνώστες όπως εσύ. Το χρονοδιακόπτη το βάζω σαν να είναι κάποιος άνθρωπος στις 8 η ώρα πχ και σβήνει τα φώτα εάν τα δη αναμμένα εάν είναι σβηστά δεν κάνει τίποτα .για τις 15 ώρες που λες εάν δουλέψουν 3 ώρες θα είναι αναμμένα 15Αααα, τώρα κατάλαβα. Το φωτοδιακόπτη τον βάζεις για να κοιτάει αν είναι αναμμένα τα φώτα, όχι για να τα σβήνει όταν βραδιάσει! Όμως νομίζω ότι η ιδέα σου δεν θα δουλέψει... Αν στις 8 υπάρχουν ακόμα άνθρωποι ο χρονοδιακόπτης δεν θα σβήσει τα φώτα; Αν τα βρει αναμμένα στις 8 πώς θα ξέρει αν υπάρχουν άνθρωποι μέσα ή όχι για να αποφασίσει αν πρέπει να τα σβήσει ή όχι;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
09-09-10, 13:57
Σωστά είναι το μόνο μειονέκτημα αλλά η συμπληρώνεις ανιχνευτή κίνησης η ειδοποιείς το κόσμο ότι εάν δουλεύουν στις 8 γίνετε reset και ξαναπατήστε το μπουτον .όμως αυτή η περίπτωση θα είναι 1 στις 1000.

FILMAN
09-09-10, 14:01
Ναι, αλλά αν το ξαναπατήσουν τα φώτα δεν θα σβήσουν αυτόματα την άλλη μέρα στις 8; Στην ουσία η μόνη διαφορά μας είναι ότι με αυτό που λέω εγώ τα φώτα θα σβήνουν αυτόματα σε στάνταρ ώρα μετά το άναμμά τους, ενώ με αυτό που λες εσύ θα σβήνουν σε στάνταρ ωρολογιακή ώρα ασχέτως χρονικής στιγμής ανάμματος. Έτσι δεν είναι;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
09-09-10, 14:10
Μη ξανά μπλέκεσαι ο χρονοδιακόπτης λειτουργεί χωρίς να χάνει ώρα δεν διακόπτεται από το reset την άλλη στιγμή ξανά ανάβουν τα φώτα.. περίμενε να στο δώσω σε σχέδια

FILMAN
09-09-10, 14:12
Για δώστο μου να το δω... Ευχαριστώ.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
09-09-10, 14:39
156591566015661

FILMAN
09-09-10, 14:59
Μμμμ... Πρόβλημα 1ο: Ο χρονοδιακόπτης πρέπει να ενώνει την επαφή του για λίγo χρόνο, ίσως κάτω από 1 sec... Αλλιώς αν τα φώτα σβήσουν αυτόματα και κάποιος τα ανάψει, το πηνίο της καστάνιας θα τροφοδοτείται μέχρι να κόψει ο χρονοδιακόπτης... Οι συνηθισμένοι μηχανικοί χρονοδιακόπτες έχουν ελάχιστο τέτοιο χρόνο 15 λεπτά... Επίσης γιατί να μην βγάλεις το φωτοδιακόπτη και να το κάνεις έτσι;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
09-09-10, 15:05
Σωστά το λέω και στην αρχή μόνο 1 λεπτό χρονοδιακόπτες υπάρχουν , το φωτοκύτταρο μπαίνει για να δη εάν ξεχάστηκαν εάν δεν μπει θα ανάψει τα φώτα σε περίπτωση που είναι σβηστά .

FILMAN
09-09-10, 15:12
Όχι, δες το σχήμα έτσι όπως το έκανα, με σβηστά φώτα η επαφή του χρονοδιακόπτη δεν έχει τάση άρα δεν οπλίζει η καστάνια. Ποιος ο λόγος να βάλουμε φωτοδιακόπτη για να έχουμε ένα ηλεκτρικό σήμα του αν είναι αναμμένα τα φώτα ή όχι, αφού έχουμε διαθέσιμη την τάση τροφοδοσίας των φωτιστικών! Αλλά είτε έτσι είτε αλλιώς νομίζω ότι δεν θα δουλέψει σωστά αν μόλις τα φώτα σβήσουν, κάποιος πατήσει το κουμπί για να τα ανάψει. Για δες το κι εσύ.

soulhealer
09-09-10, 15:13
Όχι. Το χρονικό off delay έχει παρόμοια λειτουργία με τον αυτόματο κλιμακοστασίου. Δεν σου κάνει τίποτα από τα δύο. Πάρε λοιπόν μια καστάνια με μια ανοιχτή επαφή και ένα χρονικό on delay, και κάνε αυτό που βλέπεις στο συνημμένο. Πατώντας το μπουτόν, τα φώτα ανάβουν. Ξαναπατώντας το, σβήνουν. Αν μείνουν αναμμένα πάνω από το χρόνο που υπάρχει ρυθμισμένος στο χρονικό, σβήνουν αυτόματα. Με το επόμενο πάτημα του μπουτόν, ξανανάβουν.

ακριβώς ότι είχα στο μυαλό μου φίλιππε (από άποψη συνδεσμολογίας)...
τώρα για χρονικά βρήκα κάτι σε ένα κατάλογο της ΑΒΒ.. έχεις εσύ κάτι άλλο υπόψιν σου??
ευχαρισατώ όλους για το ενδιαφέρον κα ιτις ιδέες τους..

FILMAN
09-09-10, 15:19
ακριβώς ότι είχα στο μυαλό μου φίλιππε (από άποψη συνδεσμολογίας)...
τώρα για χρονικά βρήκα κάτι σε ένα κατάλογο της ΑΒΒ.. έχεις εσύ κάτι άλλο υπόψιν σου??
ευχαρισατώ όλους για το ενδιαφέρον κα ιτις ιδέες τους..Καταρχήν σε βολεύει έτσι όπως είναι; Γιατί όπως είπε και ο Λαζαρίδης, αν ο μέγιστος πιθανός χρόνος παραμονής των ατόμων μέσα είναι π.χ. 15 ώρες και το χρονικό ρυθμιστεί στις 16, τότε άσχετα από το πότε φύγανε και οι τελευταίοι άνθρωποι και ξεχάσανε αναμμένα τα φώτα, αυτά θα σβήσουν 16 ώρες μετά το άναμμα. Όσο για τα χρονικά της ΑΒΒ φτάνουν ως 100 ώρες, της hager φτάνουν ως 10 ώρες, οπότε αν εσύ θες πάνω από 10 ώρες της hager δεν σε καλύπτει, πάρε της ΑΒΒ. Χρονικά βγάζουν κι άλλες εταιρείες, η legrand, η Schneider, κ.λ.π. Αλλά δεν θυμάμαι μέχρι πόσες ώρες φτάνουν.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
09-09-10, 15:21
Το είδα τώρα ο χρονοδιακόπτης πρέπει να είναι ρυθ/ος να ανέβη κάποια ώρα ξανασκέψου έχεις ενώσει την επαφή του ρελε όχι το ρελε

FILMAN
09-09-10, 15:34
Δημήτρη, έτσι όπως το έχω κάνει, όταν κλείσει η επαφή του χρονοδιακόπτη, αν τα φώτα είναι αναμμένα υπάρχει φάση στην έξοδο της καστάνιας δηλ. στο αριστερό άκρο της επαφής του χρονοδιακόπτη, η οποία θα οδηγηθεί στο πηνίο της καστάνιας και θα την απενεργοποιήσει. Τότε παύει η τάση στην έξοδο της καστάνιας, οπότε παύει να τροφοδοτείται και το πηνίο της, οπότε τα φώτα μένουν σβηστά. Το πρόβλημα είναι ότι αν αμέσως μετά κάποιος πατήσει το μπουτόν για να τα ανάψει, θα ανάψουν, αλλά το πηνίο της καστάνιας θα είναι υπό τάση ώσπου να κόψει ο χρονοδιακόπτης (για αυτό το ένα λεπτό που είπες πριν). Αυτό δεν είναι καλό. Αν τώρα τα φώτα είναι σβηστά όταν κλείσει η επαφή του χρονοδιακόπτη, δεν υπάρχει φάση στην έξοδο της καστάνιας δηλ. στο αριστερό άκρο της επαφής του χρονοδιακόπτη, οπότε δεν θα τροφοδοτηθεί το πηνίο της καστάνιας, δεν θα οπλίσει η καστάνια και τα φώτα δεν θα ανάψουν.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
09-09-10, 15:57
ναι σωστο φιλιππε

soulhealer
10-09-10, 07:41
...Το πρόβλημα είναι ότι αν αμέσως μετά κάποιος πατήσει το μπουτόν για να τα ανάψει, θα ανάψουν, αλλά το πηνίο της καστάνιας θα είναι υπό τάση ώσπου να κόψει ο χρονοδιακόπτης (για αυτό το ένα λεπτό που είπες πριν). Αυτό δεν είναι καλό...

Φίλιππε με μπέρδεψες.. όταν έχει αρχίσει να μετράει το χρονικό, αν του κόψω τάση στο πηνίο του, δεν μηδενίζει ο χρόνος άρα και αλλάζει κατάσταση η επαφή του?? και όταν ξαναδώσω τάση, ο χρόνος δεν μετράει πάλι από την αρχή???
άρα που είναι το πρόβλημα?? οπότε έστω και αν κόψει από χρονικό ή έστω ότι εγώ σβήνω τα φώτα, και μετά από μισό λεπτό ξαναδίνω εντολή να ανάψουν τα φώτα, γιατί η επαφή του χρονικού να παραμένει κλειστή (πηνίο καστάνιας υπο τάση)??

FILMAN
10-09-10, 09:15
Soulhealer, το πρόβλημα που λέω αναφέρεται στο κύκλωμα του Δημήτρη, όχι στο δικό μου. Το δικό μου δουλεύει έτσι όπως λες.

thomasskoy
12-09-10, 10:20
Υπαρχει χρονικο που κραταει και 20 ωρες το εχω βαλει σε πελατη μου.προσεξτε τι ακριβως εχω κανει.καταρχην εχω βαλει φοτοκυταρο ημερας νυχτας ωστε να να αναβουν μονο νυστα μετα χρονικο που με μπουτον που εχω ριθμισει περιπου στα 7 λεπτα αναβουν τα φωτα απο πολλα σημεια η ανοιγωντας την γκαραζοπορτα.το συγκεκτριμενο μπορει να ριθμιστει και μεχρι 20 ωρες.και παραλληλα χρονοσιακοπτη με εφεδρια γιατι θελω μεχρι τις 10 το βραδυ τα φωτα να ειναι σνοιχτα.τον εχω ριθμισει απο τις 5 εως τις 10 το βραδυ να αναβει για να καλυψω χειμωνα καλοκαιρι,ετσι κιαλιος το αναμα το ριθμιζει το φωτοκυταρο.απλα τον χειμωνα νυχτωνει πιο νωρις απο το καλοκαιρι.