PDA

Επιστροφή στο Forum : χωρητική αντίδραση ή χωρητική επιδεκτικότητα;



Firehouseman
08-09-10, 20:01
γειά,
όταν θέλω να μετασχηματίσω ένα κύκλωμα από το πεδίο του χρόνου στο πεδίο της συχνότητας, για την μετατροπή της χωρητικότητας θα χρησιμοποιήσω την χωρητική αντίδραση ή την χωρητική επιδεκτικότητα;
αντίστοιχα και για την επαγωγή, θα χρησιμοποιήσω επαγωγική αντίδραση ή επαγωγική χωρητικότητα;
ευχαριστώ.

solarcon
08-09-10, 20:15
Καλησπέρα…

Από το πεδίο των συχνοτήτων ( μιγαδικό επίπεδο ) με μετασχηματισμό LAPLACE να πας στο πεδίο του χρόνου όπου, η συνάρτηση μεταφοράς σού μετασχηματίζεται σε απλή αλγεβρική παράσταση θέλεις να πεις.


αντίστοιχα και για την επαγωγή, θα χρησιμοποιήσω επαγωγική αντίδραση ή επαγωγική χωρητικότητα;


Επαγωγική αντίδραση θέλεις να πεις. Στείλε την άσκηση μπας και μπορούμε να βοηθήσουμε…

FILMAN
09-09-10, 12:07
Ο πυκνωτής από C γίνεται 1/sC και το πηνίο από L γίνεται sL. Το s είναι ουσιαστικά η συχνότητα (στην πραγματικότητα είναι κυκλική συχνότητα, s=2πf, όπου f η συχνότητα σε Hz).

solarcon
09-09-10, 14:19
Ο πυκνωτής από C γίνεται 1/sC και το πηνίο από L γίνεται sL. Το s είναι ουσιαστικά η συχνότητα (στην πραγματικότητα είναι κυκλική συχνότητα, s=2πf, όπου f η συχνότητα σε Hz).

s = j2πf. Η κυκλική συχνότητα είναι μιγαδική παράμετρος . Έχει όρισμα και γωνία .

FILMAN
09-09-10, 14:24
Δηλαδή η συχνότητα και η κυκλική συχνότητα είναι δυο κάθετα διανύσματα. Μα ρε φίλε πλάκα μας κάνεις;

solarcon
09-09-10, 15:15
Άσχετα είναι αυτά που γράφεις. Μην τα γράφεις για λόγους εντυπωσιασμού γιατί εκτίθεσαι. Υπάρχουν και άνθρωποι που ξέρουν…



Μα ρε φίλε πλάκα μας κάνεις;

Αποσπάσμα από το βιβλίο του Σ. ΠΑΚΤΙΤΗ Συστήματα Αυτομάτου Ελέγχου, Σελίδα 10

Το s είναι η φυσική συχνότητα του συστήματος. Το s μπορεί να παρασταθεί στο s-επίπεδο και έχει μέτρο και γωνία


Αν θέλεις μπορώ να στο δανείσω. Δεν τρέχει τίποτα.

3e7829a4-b502-42ac-ab5d-c4573ac223a5
1.03.01

FILMAN
09-09-10, 15:26
Άσχετα είναι αυτά που γράφεις. Μην τα γράφεις για λόγους εντυπωσιασμού γιατί εκτίθεσαι. Υπάρχουν και άνθρωποι που ξέρουν…
(Δεν υπάρχει κανένας λόγος εντυπωσιασμού κανενός. Όταν γράφεις s=j2πf, δεν εννοείς ότι το s είναι φανταστικό και κάθετο στο f (το 2π είναι σκέτος αριθμός, όχι διάνυσμα) αφού οι φανταστικοί αριθμοί ανήκουν στον κατακόρυφο άξονα και οι πραγματικοί στον οριζόντιο; Αν όχι, τότε τί εννοείς; )




Αποσπάσμα από το βιβλίο του Σ. ΠΑΚΤΙΤΗ Συστήματα Αυτομάτου Ελέγχου, Σελίδα 10

Το s είναι η φυσική συχνότητα του συστήματος. Το s μπορεί να παρασταθεί στο s-επίπεδο και έχει μέτρο και γωνία (Ουπς... σωστό αυτό! s=jω, τώρα το θυμήθηκα αυτό, δεν είναι s=2πf, αλλά ω=2πf... Ορίστε, για να μην παραπονιέσαι, με διόρθωσες κι εσύ μια φορά.


Αν θέλεις μπορώ να στο δανείσω. Δεν τρέχει τίποτα.

3e7829a4-b502-42ac-ab5d-c4573ac223a5
1.03.01
10 χαρακτήρες τουλάχιστον...

Firehouseman
10-09-10, 14:36
15672
Ας πούμε στην παραπάνω εικόνα το κύκλωμα (a) που είναι στο πεδίο του χρόνου,γιατί να μετασχηματιστεί στο κύκλωμα (b) στο πεδίο της συχνότητας και όχι στο κύκλωμα (c)

FILMAN
10-09-10, 14:48
Το c είναι λάθος. Τι θες να κάνεις τελικά;

Firehouseman
10-09-10, 16:07
αυτό ρωτάω το c γιατί είναι λάθος;
θέλω να ξέρω στον μετασχηματισμό από χρόνο σε συχνότητα
πότε να χρησιμοποιώ χωρητική αντίδραση ή χωρητική επιδέκτικότητα
(και αντίστοιχα επαγωγική αντίδραση ή επαγωγική επιδεκτικότητα)
δεν θέλω να κάνω κάτι συγκεκριμένα, να λύνω ασκήσεις θέλω.

FILMAN
10-09-10, 16:13
Γιατί ο πυκνωτής π.χ., στο πεδίο των συχνοτήτων μετασχηματίζεται σε 1/jωC, όχι σε jωC.

Γιώργος Ανώνυμος
10-09-10, 17:45
Έχει σημασία ποιό νόμο του Κίρκοφ εφαρμόζεις: Αν εφαρμόζεις αυτόν των ρευμάτων σε κλάδο του κυκλώματος (Ι=Ι1+Ι2+...+Ιn) χρησιμοποιείς πολλαπλασιαστικά πάντα επιδεκτικότητες (πρακτικά: Ι=V/Ζ όπου Ι και V το ρεύμα και η τάση του κλαδου αντίστοιχα, το οποίο με πολλαπλασιαστικό συντελεστή γράφεται: Ι=V/Ζ=V*(1/Ζ)=V*Y, όπου Υ=1/Ζ={αγωγιμότητα του κλάδου}.). Έτσι π.χ. σε κλαδο με παραλληλισμένους απλούς χωρητικούς ή επαγωγικούς κλάδους Ι=Ι1+Ι2+..._ Ιν, όπου για κλάδο 1 με πυκνωτή είναι το: Ι1=V*{χωρητ. επιδεκτικότητα}=V*Cs κλπ. κλπ. Σε μικτούς κλάδους αντιστρέφεις τη συνολική τους σύνθετη αντίδραση για να βρεις την επιδεκτικότητά τους και εφαρμόζεις το νόμο των ρευμάτων.

Αντίστροφο στο νόμο των τάσεων (V=I1*Z1+I2*Z2+...+In*Zn) εφαρμόζεις τις σύνθετυες αντιδράσεις Ζi.

Αν δεν είναι κατανοητά τα παραπάνω απλά να αντιστρέψω το ερώτημα και να ρωτήσω στον απλό νόμο του Ohm σε ωμική αντίσταση πότε χρησιμοποιείς ωμική αντίσταση και πότε ωμική αγωγιμότητα. Οι δύο όψεις του ίδιου... νομίσματος!

Καλό ΠΣΚ!

solarcon
10-09-10, 19:40
Προς Firehouseman (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=46003)

Κοίταξε αυτά τα θέματα δεν είναι δυνατόν να λυθούν εδώ.

Καταρχήν παρατηρώ στα σχήματά σου ότι έχεις βάλει ένα RLC σειράς και μια πηγή ρεύματος ξεκάρφωτη χωρίς παράλληλη αντίσταση.

Επίσης έχεις αρκετά κενά στο θέμα αυτό.

Τώρα στο θέμα των Σ.Α.Ε. αν θες στείλε μου msg και θα σε πάρω να σου συστήσω βιβλιογραφία και βιβλιοθήκη( να πάμε μαζί αν θες,εγώ παω κάθε Σάββατο πρώι )

Γιώργος Ανώνυμος
10-09-10, 22:42
Προς Firehouseman (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=46003)

Κοίταξε αυτά τα θέματα δεν είναι δυνατόν να λυθούν εδώ.
Γιατί όχι? Να ασκούν το μυαλό και οι ενδιαφερόμενοι!!!

Καταρχήν παρατηρώ στα σχήματά σου ότι έχεις βάλει ένα RLC σειράς και μια πηγή ρεύματος ξεκάρφωτη χωρίς παράλληλη αντίσταση.

Μα η όλη διάταξη του RLC αποτελεί παράλληλη αντίσταση στη πηγή ρεύματος, απλά δεν είναι ωμική αλλά σύνθετη αντίσταση!

Επίσης έχεις αρκετά κενά στο θέμα αυτό.

Τώρα στο θέμα των Σ.Α.Ε. αν θες στείλε μου msg και θα σε πάρω να σου συστήσω βιβλιογραφία και βιβλιοθήκη( να πάμε μαζί αν θες,εγώ παω κάθε Σάββατο πρώι )

Τι εννοείς ΣΑΕ? Μάλλον κάτι άλλο ήθελες να γράψεις! Εγώ θα έλεγα Ανάλυση Ηλεκτρικών Κυκλωμάτων!!


Χαιρετώ τους αγαπητούς συναδέλφους!

Firehouseman
11-09-10, 00:31
Λογικά θα εννοούσε συστήματα αυτόματου ελέγχου...
Δυστυχώς είναι ανάλυση ηλεκτρικών κυκλωμάτων,έχω αρκετά κενά
και προσπαθώ να το παλέψω...ίδωμεν...:P:P
θα μειώσω και λίγο τις ερωτήσεις....ήδη μια βδομάδα τώρα(που σας ζαλίζω) έπιασα
αρκετό χώρο στην θεωρία του forum.χεχε:P

solarcon
11-09-10, 14:53
Μα η όλη διάταξη του RLC αποτελεί παράλληλη αντίσταση στη πηγή ρεύματος, απλά δεν είναι ωμική αλλά σύνθετη αντίσταση!

Διαφωνώ. Η συνολική παράλληλη αντίσταση RLC δικτυώματος συμβολίζεται με Ζ, και την εκφράζω στο επίπεδο του χρόνου :



Z = (1 + s2 LC ) / sC



Στο σχήμα είναι RLC σειράς . Φαίνεται καθαρά. Στη βιβλιογραφία ίσως υποδηλώνει ότι σε συντονισμό σειράς έχουμε φαινόμενο υπερεντάσεων και ο συγγραφέας ήθελε να το τονίσει αυτό.

Ως προς τα άλλα συμφωνώ και σε ευχαριστώ για τις υποδείξεις