PDA

Επιστροφή στο Forum : αισθητηρας νερου



thomasskoy
12-09-10, 10:21
Με βάση το κύκλωμα του φιλου FM1 απο εδω μεσα μου ηρθε μια ιδεα που κοντευω να την τελειοποιησω.Ο FM1 εχει φτιαξει 1 πολυ καλο κυκλωμα σταθμης νερου και εγω εβαλα αντι για 2 ακιδες δυο καλωδια 1,5 ιδιο υψος περιπου 20 ποντους τα οποια θα ακουμπανε στο εδαφος της κουζινας η του μπανιου.Τα 2 καλωδια δεν εχουν πανω απο 2 εκατοστα αποσταση μεταξυ τους.Οταν λοιπον σπασει καποιο σπιραλ νερου (πρωσωπικα μου εσπασε και πλυμιρισα) η για καποιον αλλο λογο πλυμιρισει το μπανο η κουζινα θα οπλισει το ρελε.απο εκει εχω βαλει καλωδια που θα μου οπλισουν 1 αλλο ρελε και θα κλισει μια ηλεκτροβανα και θα κλησει τελειως την παροχη του νερου.επισης για να πιο ασφαλεια εκανα ηλεκτρικη μανδαλωση στον ρελε 230v ωστε να το επαναφερω εγω χειροκινητα πατωντας 1 μπουτον για ασφαλεια.Τι λετε πως βλεπετε την ολλη κατασκευη?

navar
12-09-10, 20:59
που θα το τομποθετήσεις όμως ? στο μπάνιο ? στην κουζίνα ? στο σαλόνι ?
παντού μπορεί να σπάσει ενας σωλήνας και να γίνει λίμνη και στο διπλανό δωμάτιο να αργήσει τόσο να πάει το νερό που πλέον να είναι αργά !!!

πολύ καλή σαν ιδέα πάντως μπράβο !!!!

Ηλιας Α
12-09-10, 22:17
Καλησπέρα.
Τι θα έλεγες προ και μετά από μια σταγκαλισμένη βάνα, που θα είναι στην είσοδο του διαμερίσματος βάλεις 2 πρεσσοστάτες, οι οποίοι μέσω ενός χρονικού ελέγχουν τη μαγνητική βάνα;

thomasskoy
12-09-10, 22:42
παιδια θα βαλω 2 ενα στην κουζινα κατω απο τον νεροχυτη και ενα στο μπανιο κατω απο τον νυπτηρα.Την ηλεκτροβανα θα την βαλω στην κεντρικη παροχη.Χρονικο δεν θελω γιατι μολις βρει νερο θελω να κοψει αμεσα το νερο.

Ηλιας Α
12-09-10, 23:56
παιδια θα βαλω 2 ενα στην κουζινα κατω απο τον νεροχυτη και ενα στο μπανιο κατω απο τον νυπτηρα.Την ηλεκτροβανα θα την βαλω στην κεντρικη παροχη.Χρονικο δεν θελω γιατι μολις βρει νερο θελω να κοψει αμεσα το νερο.


Ίσως να μην το κατάλαβες καλά, συνδυασμός των 2 πρεσσοστατών, προ και μετά τη στραγκαλσμενη βάνα, θα σου δίνουν μια διαφορική πίεση, όταν αυτή η διαφορική πίεση, διαρκέσει για χρόνο μεγαλύτερο της ρύθμισης του χρονικού θα σου κλείνει η μαγνητοβάνα.

thomasskoy
13-09-10, 10:28
Να σου πω Ηλια δεν το ειχα σκευτει αυτο.Αν ομως κανουμε μπανιο κανα μισαωρο μηπως κλησει και μεινουμε με τις σαπουναδες?

Ηλιας Α
13-09-10, 11:32
Να σου πω Ηλια δεν το ειχα σκευτει αυτο.Αν ομως κανουμε μπανιο κανα μισαωρο μηπως κλησει και μεινουμε με τις σαπουναδες?

Βάνε στο μπάνιο ένα μπουτόν αναίρεσης της αυτοσυγκράτησης του relle , αν και δεν είναι απαραίτητο αν ρυθμίσεις το χρονικό για πχ 50 litra νερό – υπάρχουν και διαστήματα που κλείνομε το νερό όταν κάνομε μπάνιο -

thomasskoy
13-09-10, 13:32
καλη ιδεα αυτη γιατι τα παιδια μου αφηνουν τις βρυσες ανοιχτες στην βεραντα.Για γραψε μου αν θελεις τι υλικα χρειαζωνται και πως να τα συνδεσω.παντως μεσα στο σπιτι λεω να βαλω τον αισθητηρα νερου γιατι την εχω πατησει και ειχε πλυμιρισει η κουζινα και ειχε φτασει το νερο μεχρι το σαλονι.εκει ισως δεν μπορεις να υπολογισεις ποσοτητα νερου.

Ηλιας Α
13-09-10, 13:59
καλη ιδεα αυτη γιατι τα παιδια μου αφηνουν τις βρυσες ανοιχτες στην βεραντα.Για γραψε μου αν θελεις τι υλικα χρειαζωνται και πως να τα συνδεσω.παντως μεσα στο σπιτι λεω να βαλω τον αισθητηρα νερου γιατι την εχω πατησει και ειχε πλυμιρισει η κουζινα και ειχε φτασει το νερο μεχρι το σαλονι.εκει ισως δεν μπορεις να υπολογισεις ποσοτητα νερου.
<< εκει ισως δεν μπορεις να υπολογισεις ποσοτητα νερου.>> τι εννοείς με αυτό, δεν αντιφάσκει με αυτό; << καλη ιδεα αυτη γιατι τα παιδια μου αφηνουν τις βρυσες ανοιχτες στην βεραντα >> πως τα λες σα γιουβέτσι και έτσι……, τι να το κάνεις το κόστος ;

thomasskoy
13-09-10, 14:07
φιλε μου λεω οτι μεσα στο σπιτι με το παραμικρο νερο που θα πεσει θελω να κοψει αμεσα την παροχη.δεν μπορω να υπολογισω λιτρα οπως εξω στην αυλη που δεν με νιαζει και τοσο αν τρεξει γιατι στο σπιτι θα εχω ζημιες.ηδη φουσκωσαν καποια ξυλα απο τις καρεκλες κατω.Παντως για εξω με ενδιαφερει πολυ ο τροπος που λες για να το φτιαξω.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
13-09-10, 15:15
Διάβασα την σκέψη σου εγώ θα σου πρότεινα με ένα μηχάνημα να βάλεις πολλές επαφές στα σημεία που θέλεις για οικονομία . όμως δυο αγωγοί στο πάτωμα θα είναι άβολο για την νοικοκυρά έχεις σκεφτεί κάτι ?

Ηλιας Α
13-09-10, 16:21
φιλε μου λεω οτι μεσα στο σπιτι με το παραμικρο νερο που θα πεσει θελω να κοψει αμεσα την παροχη.δεν μπορω να υπολογισω λιτρα οπως εξω στην αυλη που δεν με νιαζει και τοσο αν τρεξει γιατι στο σπιτι θα εχω ζημιες.ηδη φουσκωσαν καποια ξυλα απο τις καρεκλες κατω.Παντως για εξω με ενδιαφερει πολυ ο τροπος που λες για να το φτιαξω.

Για κοίτα τι έγραψες στο πρώτο μήνυμα
<<και εγω εβαλα αντι για 2 ακιδες δυο καλωδια 1,5 ιδιο υψος περιπου 20 ποντους τα οποια θα ακουμπανε στο εδαφος της κουζινας η του μπανιου.>>.. << περιπου 20 ποντους >>, ας πούμε ότι το νερό δε φεύγει από τις πόρτες, τότε 70m² που πιθανόν να είναι το σπίτι σου ( για μια 4μελή οικογένεια – δεν υπολογίζω την πεθερά σου- ) θα έχομε 70 m² * 1/5 m = 15 m³ νερό! 15 m³ νερό ≈ 15 τόνους ,αντέχει το σπίτι 15 τόνους;

thomasskoy
13-09-10, 23:27
Ηλια ισως δεν το διευκρινησα καλα εγω.τα καλωδια το παχος τους ειναι 1,5mm.Aυτα θα εφαπτουν στα πλακακια κατω και θα ειναι ακριβως κατω απο τα νερα δηλαδη νιπτηρας και νερυχυτης,ετσι ωστε μολις υπαρξει η πρωτη διαροη νερου να σταματησει αμεσως πριν προλαβει να παει μεσα στους υπολοιπους χωρους.
Δημητρη τους αγωγους μαλον θα τους κολησω με διαφανη σιλικονη για να μην κουνηθουν και φυγουν απο την θεση τους.ισως να μπουν και μεσα στο ντουλαπι η κατω απο αυτο δεν εχω βρει την ακριβη θεση ακομα.
Παντως οι πιο πολες εταιριες με εξυπνα σπιτια εχουν παρομοια συστηματα με εσθητηρες νερου,γκαζιου,κλπ.

navar
13-09-10, 23:32
αμα κάνω το ίδιο στο σπίτι ..... προβλέπω η μάνα μου που με έχει άχτι ,3 λεπτά αφού μπώ για μπάνιο να ρίχνει ενα φύτζανακι νερό στα καλώδια !!!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
14-09-10, 00:46
Το ξέρω για τα σπίτια αυτά φτιάχνω και εγώ .αισθητήρα νερού δεν έχω τύχη το σύστημα για αναγνώριση διαρροής νερού σαν αυτό που φτιάχνεις το έχω φτιάξη και το χρησιμοποιώ σε δεξαμενές αν έχεις δει κάπου αισθητήρες νερού δώσε μου τηλ. Ευχαριστώ ΥΤ το σύστημα που λες είναι ιδιαίτερα χρήσιμο σε πολυκατοικίες εκεί που η ζημιά αφορά και άλλους .

klik
14-09-10, 10:27
Το έχω κάνει αυτό με τους αγωγους για ανίχνευση υγρασίας στο μπάνιο, κουζίνα, καυστήρα και ενυδρείο (έχω παροχή νερού και αποχέτευση εκει).

Χρησιμοποίησα επάργυρους αγωγούς κάτω απο έπιπλο (μπάνιου και κουζίνας).
Στο μπάνιο θέλει προσοχή να τα βάλεις προς την έξω πλευρά του επίπλου (εκεί που έχει κλήση να φεύγουν τα νερά, ώστε και με μικρή διαρροή να κόψει).
Ειναι σημαντικό να είναι κάτω απο έπιπλο ώστε να μην συσσορεύωνται υδρατμοί πάνω τους και δίνους ψευδείς συναγερμούς.

Δεν έχει συμβεί διαρροή ακόμα σε μπάνιο/κουζίνα, στο ενυδρείο όμως δοκιμάστηκε και έμεινα ευχαριστημένος.

thomasskoy
14-09-10, 12:22
Δημητρη απο οτι ειδα ειμαστε και γειτονοι μενω κορωπι ασχετο βεβαια αυτο.Εγω το εφτιαξα και δουλευει εδω και 1 εβδομαδα μια χαρα.Αν θελεις πμορω να σου πως πως το εφτιαξα αναλυτικα απο κοντα στειλε μου πμ.πολυ ευχαριστως να τα πουμε και απο κοντα αν θελεις.
klik αν θελεις πες μου τι αγωγο επαργυρο βαζεις και απο που το περνεις?

klik
14-09-10, 13:18
Το επάργυρο λεπτό σύρμα (μικρή κουλούρα λίγων μέτρων) που χρησιμοποιούν και οι χρυσοχόοι ή το 1,2 εως 1,5mm που βάζαμε στα πηνία των πομπών. Είναι κολλημένα πάνω σε ένα κομάτι πλέξυ γκλας λεπτό και δίνω σχήμα U σε κάθε ένα απο τα δυο σύρματα (το ένα U μπάινει μέσα στο άλλο).
Το περνάω κάτω απο το έπιπλο - πίσω απο τη μπάζα - (είχα αφήσει utp δίπλα στις αναμονές για βρύσες όπου έχω 12V και τροφοδοτώ τον τελεστικό για τον έλεγχο)

Αν δεν έχεις καλώδια, ένα rfid και χρήση μπαταρίας ίσως είναι βολική λύση.

thomasskoy
14-09-10, 13:22
Παω να ξυλωσω ενα παλιο μοτερ.εχει πολα μετρα μεσα χαχαχα.ευχαριστω

FILMAN
14-09-10, 13:24
Εεεεε... Άλλο το επάργυρο, άλλο το εμαγιέ...

weather1967
15-09-10, 12:24
Εχω φτιαξει απο ενα σχεδιο ενα αισθητηρα βροχης και δουλευει πολυ καλα,ο αισθητηρας ειναι πανω σε διατρητη πλακετα ,με συρμα μονοκλωνο απο το (μπλενταζ ) του cat 5 FTP. Παρακατω ειναι ολο το project.Στο τελος υπαρχει και βίντεο.

http://users.otenet.gr/~meteo/project_rain-detector.html

thomasskoy
15-09-10, 14:30
ΠΟΛΥ καλο δημητρη.θα ανεβασω φωτο και εγω οταν θα μπορεσω.

thomasskoy
20-09-10, 10:57
οριστε και η φωτο απο τον αισθητηρα νερου.αυτο το κουτι θα μπει μεσα στο ντουλαπι και τα 2 καλωδια θα ακουμπανε στο δαπεδο.

navar
20-09-10, 13:14
τις άκρες τον καλωδίων δεν τις γανώνεις καλύτερα να γλυτώσεις και απο πιθανή οξείδωση ?

thomasskoy
20-09-10, 16:00
Σιγουρα θελουν κατι γιατι με την υγρασια θα εχει προβλημα.Με τι να τις γανωσω καλυτερα?