PDA

Επιστροφή στο Forum : solar panel charger-controller



lucas123
14-09-10, 10:28
Δεν ξερω αν αυτο το post πρεπει να βρισκεται σε αυτην την ενοτητα η στην ενοτητα auto-moto, παρακαλω οι moderators να βοηθησουν σε αυτο μιας και ειμαι νεος στο forum.Η ερωτηση μου ειναι η εξης : Προσφατα ειχα "ζεματισει" ενα ανεμομετρο (οργανο ιστιοπλοιας) στο σκαφος μου οταν αυτο επαιρνε τροφοδοσια απο την εξωλεμβια,μετρησα και ειδα οτι η ταση εφτανε μεχρι και τα 15,8 Vdc.Οι ελεγχοι που εκανα ηταν στην καλωδιωση καθως και στους πολους της μπαταριας αν ειναι σφιχτοι,και ολα φαινονται ενταξει.Πιθανως να υπαρχει θεμα με το rectifier-regulator.
Επειδη ομως εχω ενα solar panel charger-controller που μου περισευει και ειναι στα ιδια αμπερ(καθως και μη εχοντας εμπιτοσυνη στα "κουτια" των μηχανων , σκεφτομουν αν μπορεσω να το χρησιμοποιησω.Μη εχοντας δει την κυματομορφη στην εξοδο του rectifier δεν ξερω αν αυτο ειναι δυνατον (ισως με 50.000μf).
Παρακαλω τα φωτα σας
Λουκας

lucas123
15-09-10, 08:59
Θα παρακαλουσα τους administrators - moderators να μετακινησουν το θεμα στην ενοτητα auto - moto μιας και δε βλεπω το θεμα να τυχαινει απαντησης εδω που βρισκεται.
Ευχαριστω
Λουκας

GeorgeVita
15-09-10, 09:39
Γειά σου Λουκά, καλώς ήλθες σε αυτό το forum.

Νομίζω πρέπει να κάνεις πιο σαφές το ερώτημά σου. Χρειάζεσαι λύση για το ανεμόμετρο ή γενικά για συσκευές 12V που θα λειτουργείς στο σκάφος;

Η τάση 15.8V που μέτρησες είναι λίγο πάνω από το μέγιστο όριο φόρτισης των μπαταριών μολύβδου (παίζει ρόλο και η θερμοκρασία περιβάλλοντος). Οι συσκευές που έχουν κατασκευαστεί για χρήση σε σκάφη έχουν ανοχές μεγαλύτερες από αυτές για άλλα οχήματα. Σε κάθε περίπτωση πάντως τα 12V είναι από 11V έως 15V με τυπική τιμή τα 13.8V.

Φιλικά,
Γιώργος

lucas123
15-09-10, 15:09
Γιωργο γεια σου,
Η ιδεα ειναι να φορτιζεται η μπαταρια μεσω του solar panel charger-controller απο την εξωλεμβια μηχανη.Μ'αυτον τον τροπο το state of charge διασφαλιζεται καθως το solar panel charger-controller "βλεπει" την μπαταρια και τις "αναγκες" της και φροντιζει την μπαταρια οσον αφορα τη βελτιστη φορτιση αλλα και τη μεγιστη διαρκεια ζωης της.Τις καταναλωσεις τις "τραβαω" ολες απο την μπαταρια,αρα και το ανεμομετρο καθως και αλλα.Οι συσκευες πλοηφησης-ηλεπικοινωνιας-ηχου που εχω κοστιζουν περιπου 1500€, οποτε καταλαβαινεις την ανυσηχια μου μετα απο αυτο που συνεβη.Εχεις δικιο οτι οι συσκευες αυτες εχουν καποιες ανοχες αλλα....
Εχεις καποιες πληροφοριες που αφορουν την κυματομορφη εξοδου του alternator - rectifier ?
Ευχαριστω
Λουκας

GeorgeVita
15-09-10, 16:27
...Τις καταναλώσεις τις "τραβάω" όλες από την μπαταρία ...
Εχεις κάποιες πληροφορίες που αφορούν την κυματομορφή εξόδου του alternator - rectifier;
Εφόσον είναι συνδεδεμένη πάνω στην μπαταρία και η μπαταρία είναι σε σχετικά καλή κατάσταση δεν θα έχεις πρόβλημα με συσκευές φτιαγμένες να λειτουργούν σε οχήματα. Οτι κυματομορφή και να βγάζει ο ρυθμιστής, η μπαταρία 'κάνει κουμάντο'. Αν μπορείς να ρυθμίσεις τη μέγιστη τάση φόρτισης, ψάξε για datasheet της μπαταρίας και ρύθμισέ τη στα όρια που αναφέρει ο κατασκευαστής της (μερικές φορές γράφουν αυτά τα στοιχεία και επάνω στις μπαταρίες).

Αναμένεις βέβαια και άλλες γνώμες.

Φιλικά,
Γιώργος

lucas123
16-09-10, 09:51
Οτι κυματομορφή και να βγάζει ο ρυθμιστής, η μπαταρία 'κάνει κουμάντο'.

Ναι σιγουρα αυτο ισχυει οσον αφορα τις καταναλωσεις,ομως το solar panel charger τροφοδοτειται απο τη μηχανη στη συγκεκριμενη περιπτωση και οχι απο τη μπαταρια και καθως περιεχει και controller για να παραγει pwm καλο νομιζω θα ειναι η κυματομορφη στην εισοδο να ειναι οσο πιο εξομαλυμενη γινεται.Η αποψη σας ?