PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση φωτοβολταϊκών από ηλεκτρονικούς.



spiroscfu
15-09-10, 19:14
Σας χαιρετώ και εγώ με την σειρά μου και συγχαρητήρια για το forum.
Η δικιά μου απορία είναι αν μπορούμε (έχουμε το δικαίωμα) εμείς σαν ηλεκτρονικοί να προβούμε σε εγκαταστάσεις φ/β στοιχείων η μόνο ηλεκτρολόγοι έχουν το δικαίωμα αυτό.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
15-09-10, 21:26
Εάν αφορά εσένα μπορείς να το κάνεις κατά νόμο μόνο ηλεκτρολόγοι . σήμερα όμως όλοι σκαλίζουν (ιδιώτες )αλλά κανονικά όλα διέπονται από κανονισμούς ηλ εγκαταστάσεων που εξασφαλίζει καλή λειτουργία και ασφάλεια από αλεξικέραυνα έως. Τώρα θα μου πεις έχω δη ηλεκτρολόγους, όλοι φέρουμε την ευθύνη των πράξεων μας και των κατασκευών μας.

Λυκιδευς
15-09-10, 21:30
Εάν αφορά εσένα μπορείς να το κάνεις κατά νόμο μόνο ηλεκτρολόγοι . σήμερα όμως όλοι σκαλίζουν (ιδιώτες )αλλά κανονικά όλα διέπονται από κανονισμούς ηλ εγκαταστάσεων που εξασφαλίζει καλή λειτουργία και ασφάλεια από αλεξικέραυνα έως. Τώρα θα μου πεις έχω δη ηλεκτρολόγους, όλοι φέρουμε την ευθύνη των πράξεων μας και των κατασκευών μας.

οι τεχνικοι ανανεωσιμων πηγων δεν ειναι αυτοι που τα βαζουν;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
15-09-10, 21:33
Τη σημαινει τεχνικοί ανανεώσιμων

Λυκιδευς
15-09-10, 21:34
Τη σημάνει τεχνικοί ανανεώσιμων

δεν ξερω απλα ρωταω γιατι τον εχω ξανακουσει τον ορο και δεν γνωριζω κατι για αυτους!!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
15-09-10, 21:38
Ότι αφορά ηλ εγκαταστάσεις είτε είναι σε αυτοκίνητο είτε σε σπίτι η επάνω σε καμήλα αφορά ηλεκτρολόγους . έτσι είναι σε όλο τον κόσμο.

jimk
15-09-10, 21:44
τα φωτοβολταικα ειναι ηλεκτρολογικη εγκατασταση?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
15-09-10, 21:55
ναι τι αλλο μπορη να ειναι ? οταν εχει και σχεσει με δεη

dovegroup
15-09-10, 22:18
Ασχετο μάθατε τα νέα τέρμα τα φωτοβολταϊκά....

kitMAN
15-09-10, 22:57
Ενδιαφέρον. Για πες περισσότερα.

dovegroup
15-09-10, 23:00
Ενδιαφέρον. Για πες περισσότερα.

ΣΚΑΙ σήμερα το απόγευμα πλαφόν και στα Φωτοβολταϊκά....
http://www.skai.gr/news/environment/article/151945/to-teliko-shedio-gia-tis-ape/

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
15-09-10, 23:06
Καλά μόνο στην χώρα μας γίνονται αυτά τόσα χρόνια δεν έχει γίνει νόμος κάθε μέρα αλλάζουν μέχρι να τελείωση η θητεία τους και να βολευτούν οι κολλητοί τους .στην Ουγκάντα αδέλφια στην Ουγκάντα

dovegroup
15-09-10, 23:09
Μετανάστες παιδιά τώρα...
Εγώ είμαι έτοιμος...
Αν δεν κάτσει το επόμενο project πάω όπου νάναι....

kitMAN
15-09-10, 23:35
Καλά το περίμενα τότε. Και μου λέγανε, ένα να κάνουμε, βάλουμε, να ράνουμε, να φτιάξουμε, να ξεκινήσουμε εταιρία. Πού; στο elada ? Αχα, καλλό ε;;;

jimk
16-09-10, 00:09
ναι τι αλλο μπορη να ειναι ? οταν εχει και σχεσει με δεη

και η τβ σχεση με την δεη εχει αλλα δεν ειναι δουλεια ηλεκτρολογου εκτος και αν κανω λαθος.γιατι απο οτι ξερω τα φωτοβολταικα ειναι ηλεκτρονικα..

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
16-09-10, 01:27
Αν ξέρεις καμία tv να δίνει ρεύμα στη ΔΕΗ πέστε μας να τη δούμε

JOHNY+
16-09-10, 01:33
Θα βαλουν πλαφον , και γιατι να μην βαλουμε οσα kw θελουμε και να πουλαμε ρευμα στο εξωτερικο . Τι ειναι αυτα τα πραγματα . Τελικα θελουν αναπτυξη , η να ειμαστε μες την μιζερια μια ζωη να δανειζομαστε , δεν το εχω καταλαβει ακομα .
Ελπιζω να μην ψηφιστει αυτος ο νομος .

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
16-09-10, 01:39
Για να πάρουν τοις άδειες τα ξαδέλφια τους και να πουλάνε μόνο αυτοί . κατά τα άλλα άνοιγμα των επαγγελμάτων θέλουν

dovegroup
16-09-10, 01:43
Αυτό που λεεί ο λαός το ξέρετε, αν το σκ@τ0 είχε αξία όλοι οι φτωχοί δεν θα είχαν κ0λ0?
Η αν τα κόπρανα είχαν αξία δεν θα είχαμε ποπό?
Κακούλια τέλος ο ήλιος φορολογείτε απο τον ΠΡΑΣΙΝΟ ήλιο....και ο αέρας απο τους εραστές του αιόλου....

jimk
16-09-10, 13:34
δεν δινει αλλα περνει οποτε εχει σχεση.καλα οταν στησω φωτοβολταικα θα σε φωναξω να τα συνδεσεις με την δεη.και οταν παρω αλλη τβ να την βαλεις στην πριζα.μην το περνεις προσωπικα αλλα ετσι ειναι.οι ηλεκτρολογοι τα κανουν ολα και οι ηλεκτρονικοι ειναι η χαμαλιδες κλασικα..

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
16-09-10, 13:56
1 ) πήγαινε να μάθεις εάν τα ηλιακά panel είναι ηλεκτρονικά
2) πήγαινε να ρωτήσεις στο υπουργείο βιομηχανίας εάν μπορείς να εγκαταστήσεις μονάδες
3) δεν ρώτησες στη σχολή που πήγες αν πήγες
4) όσο για τους χαμάληδες των ηλεκτρονικών μη το πάρεις προσωπικά αλλά μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό σου

jimk
16-09-10, 14:28
1)γιατι ειναι ηλεκτρολογικα ? μηπως τα inverter η το gsm που βαζουν?
2)δεν μπορω και κανενας ηλεκτρονικος δεν μπορει και αυτο ειναι αδικια...
3)αμα εχω τελειωσει η δεν εχω ασε να το ξερω εγω.
4)δυστυχως ετσι ειναι γιατι υπαρχουν κατι ηλεκτρολογοι που (κλεβουν)δουλειες....συναγερμους κεραιες καμερες...ξερεις τωρα...
δεν ξαναγραφω παλι στο θεμα γιατι πολυ το εχουμε ζαλισει και ακρη δεν βγαινει το ποιο ειναι και τη διαφορες εχει ο ηλεκτρολογος απο τον ηλεκτρονικο

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
16-09-10, 15:49
Ευτυχώς που δεν σε συμμερίζονται ηλεκτρονικοί άκου το inverter δεν ανακάλυπταν τώρα είναι 30 χρόνια πίσω δες βιβλιογραφία πολλές συσκευές έχουν λειτουργήσει πρώτα ηλεκτρικά . το τι είναι το panel είναι χημεία οι ηλεκτρολόγοι όπως και η ηλεκτρονικοί είναι κλάδος τις φυσικής τότε να καταργήσουμε και τους φυσικούς σε όλο το κόσμο έτσι είναι αν δεν κατάλαβες τι σχολή έβγαλες δεν φταίνε άλλοι μάθε όμως ότι πάνω από όλα τα σχολεία πρέπει να βάζεις το μυαλό σου να λειτουργεί και όχι να λες κάποιους άλλους χαμάληδες γιατί μπορεί να μην ξέρεις τίποτα μπροστά τους αυτά είχα να σου πω και δεν θα συνεχίσω σκυλοκαβγά.

FILMAN
16-09-10, 16:10
Δημήτρη Λαζαρίδη, με όλο το σεβασμό, θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι το γεγονός πως οι ηλεκτρολόγοι πριν 30 χρόνια έκαναν το DC AC με στρεφόμενους μετατροπείς (στην ουσία ένας κινητήρας DC έδινε κίνηση σε μια γεννήτρια AC) δεν σημαίνει ότι τα σημερινά inverters δεν είναι ηλεκτρονικές συσκευές. Ποιος ηλεκτρολόγος ξέρει να σχεδιάσει ένα τέτοιο μηχάνημα; Κανένας, εκτός αν έχει γνώσεις ηλεκτρονικών, και μάλιστα ηλεκτρονικών ισχύος. Βλέπεις ότι λέγονται "ηλεκτρονικά ισχύος" και όχι "ηλεκτρολογικά ισχύος". Και δεν είναι λάθος, αφού εκεί χρησιμοποιούνται ημιαγωγοί οι οποίοι είναι προϊόντα και υλικά της ηλεκτρονικής. Επίσης ίσως να γνωρίζεις ότι τα πρωτόγονα συστήματα τηλεόρασης είχαν και μηχανικά κομμάτια. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι σημερινές τηλεοράσεις είναι το πεδίο ενασχόλησης ενός μηχανικού! Αφού είναι αμιγώς ηλεκτρονικές. Για να μην είμαι όμως τελείως εκτός θέματος, να πω ότι, παρόλο που δεν ξέρω τη σχετική νομοθεσία (και δεν με νοιάζει άλλωστε), μια φ/β εγκατάσταση ενώ έχει ασφαλώς κομμάτια όπου υπάρχει η τάση του δικτύου (όμοια με της ΔΕΗ), έχει επίσης και κομμάτια με συνεχή τάση (η οποία μπορεί να είναι και υψηλή) όπως επίσης και άλλα συστήματα που δύσκολα θα τα χαρακτήριζε κανείς "ηλεκτρολογικά". Γιατί θα ήταν παράλογο να εκτελέσει την εγκατάσταση ένας ηλεκτρονικός; (Από τεχνική άποψη εννοώ, όχι νομοθετική).

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
16-09-10, 16:45
Κοίτα φίλιππα είπα να μην συνεχίσω να συζητάω χαζά . αλλά με προκαλείς 1) ποιος είπε ότι τα μηχανήματα είναι ίδια 2)η ηλεκτρονικοί οι όποιοι σέβομαι δεν μαθαίνουν ηλεκτροτεχνία η είναι άλλο πράγμα οι ηλεκτρολόγοι δεν μαθαίνουν τι είναι τρανζίστορ δίοδος τι είναι αντίσταση τι είναι πυκνωτές η είναι υλικά και προνόμιο ηλεκτρονικών .3 )τι συμένη δηλαδή αδικία και εσύ τι νομίζεις ότι στο υπουργείο βιομηχανίας δεν υπάρχουν ηλεκτρονικοί και μάλιστα του πολυτεχνείου για να την διόρθωναν . και σε όλο τον κόσμο που υπάρχει αυτή η διαφορά είναι χαζοί .περίμενα από εσένα να μην πυροδοτείς διαφορές επειδή ο ένας κάνει και τη δουλειά του άλλου. και μιας και προσπάθησες να τον υποστήριξης εγώ δεν είμαι αυτού του επιπέδου ούτε αγράμματος ούτε χαμάλης κανενός .όσο το ποιος ξέρει τα πιο πολλά είναι αυτός που διαβάζει και μαθαίνει να ακούει

spiroscfu
16-09-10, 19:03
Από την δικιά μου μεριά θα μου φαινόταν ποιο σωστό να υπήρχε μια συνεργασία των δυο ειδικοτήτων και αυτό γιατί εκτός από την σύνδεση στο δίκτυο της δεη υπάρχουν και άλλα πράγματα για να δουλέψει αυτόνομα ένα σύστημα (αν όχι άμεσα στο κοντινό μέλλον) όπως απομακρυσμένη διαχείριση (έλεγχος, λειτουργία), αυτοματοποιήσει, συντήρηση και φυσικά επισκευή, που αυτά είναι σίγουρα και μέσα στον τομέα της ηλεκτρονικής.

FILMAN
17-09-10, 09:37
Δημήτρη νομίζω δεν ήμουνα καθόλου προκλητικός. Εγώ πάντως έκανα Ηλεκτροτεχνία 1 και 2.

Gant
17-09-10, 09:55
Ενώ το θέμα των ΦΒ είναι τόσο ενδιαφέρον, τί κρίμα να υπάρχουν οι "καβγάδες" ...

Στη Γερμανία ο διαχωρισμός μεταξύ ηλεκτρολόγου (Elektriker) και ηλεκτρονικού (Elektroniker) γίνεται εκτός των άλλων με την τάση. Δλδ. ο ηλεκτρονικός χονδρικά ασχολείται με ότι έχει κάτω από 24 βολτ. Από κει και πάνω πιάνει δουλειά ο ηλεκτρολόγος. Για παράδειγμα, σε ένα ινβέρτερ την σχεδίαση και κατασκευή αναλαμβάνουν ηλεκτρονικοί ενώ την εγκατάσταση ηλεκτρολόγοι.

Στο θέμα των ΦΒ: Δεν γνωρίζω τη νομοθεσία (ίσως στο ΤΕΕ να μας πουν συγκεκριμένα τί ισχύει) αλλά γνώμη μου είναι ότι η εγκατάσταση φωτοβολταϊκών είναι θέμα ηλεκτρολόγου.

FILMAN
17-09-10, 10:05
Ενώ το θέμα των ΦΒ είναι τόσο ενδιαφέρον, τί κρίμα να υπάρχουν οι "καβγάδες" ...

(Εντάξει, δεν υπάρχουν καβγάδες κουβέντα κάνουμε.)

Στη Γερμανία ο διαχωρισμός μεταξύ ηλεκτρολόγου (Elektriker) και ηλεκτρονικού (Elektroniker) γίνεται εκτός των άλλων με την τάση. Δλδ. ο ηλεκτρονικός χονδρικά ασχολείται με ότι έχει κάτω από 24 βολτ. Από κει και πάνω πιάνει δουλειά ο ηλεκτρολόγος.
(Δεν είμαι σε θάση να ξέρω αν αυτό είναι αλήθεια. Αλλά κι αν είναι, είναι πολύ ατυχές. Με βάση αυτό, την εγκατάσταση σποτ φωτισμού 12V σε ένα σπίτι θα πρέπει να την κάνει ηλεκτρονικός, ενώ τη σχεδίαση - κατασκευή - επισκευή ενισχυτών με λυχνίες θα πρέπει να την κάνει ηλεκτρολόγος... Είναι ποτέ δυνατόν; ) Για παράδειγμα, σε ένα ινβέρτερ την σχεδίαση και κατασκευή αναλαμβάνουν ηλεκτρονικοί ενώ την εγκατάσταση ηλεκτρολόγοι. (Πώς γίνεται αυτό; Αυτός που σχεδιάζει και κατασκευάζει κάτι δεν θα το δοκιμάσει ο ίδιος; Άλλος θα το δοκιμάσει; Οι μεγάλες τάσεις υπάρχουν μόνο έξω από το κουτί του inverter; Μέσα δεν υπάρχουν; Αυτός που σχεδίασε το κύκλωμα παραγωγής της υψηλής τάσης δεν ξέρει να τη μεταφέρει; Μόνο να τη δημιουργήσει ξέρει; )

Στο θέμα των ΦΒ: Δεν γνωρίζω τη νομοθεσία (ίσως στο ΤΕΕ να μας πουν συγκεκριμένα τί ισχύει) αλλά γνώμη μου είναι ότι η εγκατάσταση φωτοβολταϊκών είναι θέμα ηλεκτρολόγου. Δεν είναι εύλογα τα παραπάνω ερωτήματα;

Gant
17-09-10, 10:18
Βρε Φίλιππε, μην παίρνεις τον διαχωρισμό τόσο τοις μετρητοίς!
Είναι ένα μετρήσιμο όριο που δίνει σχετικά γρήγορα μία ιδέα που είναι τα "χωράφια" του καθενός. Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις, ειδικές περιπτώσεις, γκρίζες ζώνες κτλ.

Αν το πούμε αλλιώς: Ο ηλεκτρονικός σχεδιάζει και κατασκευάζει εξαρτήματα και συσκευές, ο ηλεκτρολόγος μελετά και εγκαθιστά. pls, μην το πάρεις πάλι και αρχίσεις να αναφέρεις εξαιρέσεις.

ΥΓ: Δεν ανήκω σε καμία κατηγορία. Να μην δίνεται η εντύπωση πως έχω κάποιο "Bias" ;-)

FILMAN
17-09-10, 10:20
Δεν το έκανα για να κριτικάρω την άποψή σου, αλλά για να δείξω ότι τα όρια είναι πολύ ασαφή.

stefstefan
17-09-10, 11:02
Υπάρχουν χιλιάδες για να μη πω δεκάδες χιλιάδες αιτήσεις αγροτών αλλά και μη, στη ΔΕΗ για φ/τ και αν λάβουμε υπόψιν μας ότι επιδοτούνται κιόλας φαντάζεστε τι θα γίνει αν εγκριθούν όλες τους... θα μας πάρει το ΔΝΤ με τις πέτρες...
Είμαι και εγώ υπέρ της πράσινης ανάπτυξης αλλά η μετάβαση από τον λιγνίτη στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειες δεν είναι δυνατόν να γίνει από την μια μέρα στην άλλη,
όταν μάλιστα δεν υπάρχουν την περίοδο αυτή χρήματα αλλά και όταν χιλιάδες εργαζόμενοι θα μείνουν χωρίς δουλειά σε λιγνιτορυχεία κτλ... καταλαβαίνετε ότι αυτά γίνονται σε βάθος χρόνου για να προστατευτουν οι εργαζόμενοι των ορυχείων της ΔΕΗ οι επενδύσεις της που έχει κάνει και έχει προγραμματίσει αλλά και το ίδιο το κράτος από την πτώχευση.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
17-09-10, 12:01
Τα όρια για την νομοθεσία είναι σαφή ένας ηλεκτρολόγος τελειώνοντας μια σχολή πρέπει να μαθητεύσει για 2-3 χρόνια δίπλα σε άλλον αδειούχο με ένσημα όχι λόγια και όταν τελείωση με αυτά τα ένσημα δίνει εξετάσεις ξανά στο υπουργείο βιομηχανίας για να πάρει την άδεια του εγκαταστάτου που σημαίνει ότι έχει πιστοποιηθεί από το κράτος εκτός αυτού καταθέτη σχέδιο το οποίο υπογράφει και φέρει την ευθύνη .πως αλλιώς θα γινότανε δηλαδή θα πάει όποιος νάνε χωρίς να γνωρίζει το κράτος ποιος το έφτιαξε οι ηλεκτρονικοί τελειώνοντας τη σχολή παίρνουν άδεια αμέσως .Εάν γίνει κάτι ποιος θα αναλάμβανε την ευθύνη όποιος κατηγορείται θα λέει εγώ το έφτιαξα αλλιώς και κάποιος το πείραξε. Να ήμαστε λογική όσο για τους ηλεκτρονικούς υπάρχει συνεργασία οι εταιρείες που κατασκευάζουν και συντηρούν inverter ηλεκτρονικούς δεν έχουν ? ποιο το πρόβλημα εάν χαλάσει το inverter και δεν γνωρίζει ο ηλεκτρολόγος θα το βγάλει και θα το πάει στην εταιρεία η θα πάει η εταιρεία εκεί να το επισκευάσουν ηλεκτρονικοί .την ευθύνη του inverter την φέρει η εταιρεία που έχει πάρει άδεια έγκριση του μηχανήματος τις πάλη από το υπουργείο βιομηχανίας αλλιώς όλοι θα έκαναν αυτό κατασκευές και όλα εντάξει? Έτσι συμβαίνει παντού δεν είναι ελληνικό φαινόμενο ούτε σκοτώνονται ηλεκτρολόγοι και ηλεκτρονικοί αν κάνη ο κάθε ένας τη δουλειά του .Σε τελευταία βλάβη γεώτρησης με φώναξαν μετά από επέμβαση υδραυλικού στον πίνακα αυτοματισμού του μοτέρ τον οποίο είχε μην πω τι πρέπει να πω ότι η υδραυλικοί είναι άχρηστοι .Και για να κλείσω θα έλεγα ότι και οι γιατροί είναι στο ίδιο στυλ πρώτα σε βλέπει παθολόγος και μετά σου κάνη εγχείριση ο χειρούργος δεν σημαίνει ότι δεν ξέρουν ούτε εάν ο ένας η ο άλλος ξέρει πιο πολλά φιλικά προς όλους

FILMAN
17-09-10, 12:37
Δημήτρη πιστεύεις ότι ένας ηλεκτονικός θάπρεπε να μπορεί να δώσει εξετάσεις στο Υπουργείο για να πάρει άδεια να κάνει εγκαταστάσεις (και να υπογράφει φυσικά);

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
17-09-10, 12:51
Βέβαια εάν αυτό αφορά εγκατάσταση άλλωστε μπορεί να πάει και για ηλεκτρολόγος .όπως και να πιστοποιηθεί ότι μια κατασκευή που έφτιαξε τηρεί κάποιες προδιαγραφές . Αλλιώς όλοι θα έφτιαχναν κάτι και θα το πουλούσαν έτσι .

Λυκιδευς
17-09-10, 13:12
εγω ηλεκτρολογος σπουδαζω αλλα αν εξαιρεσουμε τις εγκαταστασεις και τις ηλεκτρικες μηχανες με τους ηλεκτρονικους τα ιδια πραγματα κανουμε!!!

FILMAN
17-09-10, 13:18
Έλα ρε Παναγιώτη... Κάνετε Θεωρία Κυκλωμάτων; Μικροελεγκτές; ΣΑΕ; Μικροκύματα; Ψηφιακά;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
17-09-10, 13:22
Παναγιώτη δεν είναι έτσι αλλιώς δεν θα υπήρχε διαχωρισμός. Ο ηλεκτρολόγος κάνει δίκτυα υπολογισμούς καλωδίων βάση θερμοκρασιών αντοχές στύλων και διάφορα άλλα που θέλει μέρες να γράφουμε όπως οι ηλεκτρονικοί ψηφιακή τεχνολογία προγραμματιστές Η/Υ άλλο . Υπάρχει μια εξειδίκευση

Λυκιδευς
17-09-10, 13:30
Έλα ρε Παναγιώτη... Κάνετε Θεωρία Κυκλωμάτων; Μικροελεγκτές; ΣΑΕ; Μικροκύματα; Ψηφιακά;

ναι ΣΑΕ 1,2 Θεωρια κυκλωματων 1,2 ψηφιακα συστηματα ηλεκτρονικα ισχυος...και απλα ηλεκτρονικα...απλα για να μην παρεξηγουμε ΔΕΝ εχουμε το επιπεδο των ηλεκτρονικων!!!

FILMAN
17-09-10, 13:31
Βρε μήπως πας για ηλεκτρονικός και έχεις μπερδευτεί;

Λυκιδευς
17-09-10, 13:32
Παναγιώτη δεν είναι έτσι αλλιώς δεν θα υπήρχε διαχωρισμός. Ο ηλεκτρολόγος κάνει δίκτυα υπολογισμούς καλωδίων βάση θερμοκρασιών αντοχές στύλων και διάφορα άλλα που θέλει μέρες να γράφουμε όπως οι ηλεκτρονικοί ψηφιακή τεχνολογία προγραμματιστές Η/Υ άλλο . Υπάρχει μια εξειδίκευση

ναι αυτο που λες εγκειται στο μαθημα των εγκαταστασεων!!!εκει δηλαδη εμεις μαθαινουμε αυτα που λες...προφανως και υπαρχει εξιδεικευση...απλα πιστευω πως η επιστημη των ηλεκτρονικων ειναι αρκετα πιο δυσκολη απο την ηλεκτρολογια

Λυκιδευς
17-09-10, 13:34
Βρε μήπως πας για ηλεκτρονικός και έχεις μπερδευτεί;

με τον πονο μου παιζεις λες να ηθελα να χρωσταω ΣΑΕ 2 εργαστηριο στο 4ο ετος;:lool::lool::lool:
αληθεια σου λεω!!!!τα διδασκομαστε αυτα τα μαθηματα!!!(Μιλαω για την Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. δεν ξερω για τα Τ.Ε.Ι. και τα Α.Ε.Ι.)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
17-09-10, 13:37
Αυτός είναι και ο λόγος που δεν ξέρω εάν κάνουμε σωστά που λέμε σε πολλούς που δεν ξέρουμε τις γνώσης τους τι να κάνουν όχι ότι είναι χαζοί αλλά και εγώ δηλώνω γιατρός και εγώ κόβω κρέας σπίτι να μου λέει κάποιος χειρούργος τι να κάνω μέσω internet .Είναι ένα θέμα

Λυκιδευς
17-09-10, 13:41
Αυτός είναι και ο λόγος που δεν ξέρω εάν κάνουμε σωστά που λέμε σε πολλούς που δεν ξέρουμε τις γνώσης τους τι να κάνουν όχι ότι είναι χαζοί αλλά και εγώ δηλώνω γιατρός και εγώ κόβω κρέας σπίτι να μου λέει κάποιος χειρούργος τι να κάνω μέσω internet .Είναι ένα θέμα
τι εννοεις δεν σε καταλαβαινω θα μπορουσες να μου αξηγησεις;

FILMAN
17-09-10, 13:51
Δημήτρη, θεωρώ ότι δεν έχει σημασία το επίπεδο του άλλου όσον αφορά τη λύση που θα του προτείνεις. Η λύση εξαρτάται από το πρόβλημα, και όχι από τις γνώσεις ή τις ικανότητες αυτού που ρωτάει. Αν αυτός που ρωτάει δεν καταλαβαίνει τι του λες, θα πρέπει ο ίδιος να καταλάβει ότι πρέπει να απευθυνθεί σε κάποιον πιο ειδικό, και να το κάνει βέβαια.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
17-09-10, 13:52
Εντάξει εάν θέλεις να λες ότι οι ηλεκτρολόγοι δεν έχουν τίποτα δύσκολο και θέλεις να υπάρχει αντιπαράθεση γιατί δεν πας ηλεκτρολόγος τι σε εμποδίζει θα τελειώσεις αστραπή.
Είναι ένα θέμα διάφοροι ιδιώτες ρωτούν τι να κάνουν όπως αυτό τις εν/σης ας/ας και για να γλιτώσουν χρήματα μπαίνουν και κάνουν οτιδήποτε μπαίνοντας σε κίνδυνο .Νομίζω ότι είναι και αντί ιδεολογικό να κόβουμε εργασία από ανθρώπους . νομίζω ότι πρέπει μόνο συνάδελφοι ηλεκτρονικοί και ηλεκτρολόγοι να ανταλλάσουν σκέψεις .Ίσως και να κάνω λάθος

Λυκιδευς
17-09-10, 13:52
Δημήτρη, θεωρώ ότι δεν έχει σημασία το επίπεδο του άλλου όσον αφορά τη λύση που θα του προτείνεις. Η λύση εξαρτάται από το πρόβλημα, και όχι από τις γνώσεις ή τις ικανότητες αυτού που ρωτάει. Αν αυτός που ρωτάει δεν καταλαβαίνει τι του λες, θα πρέπει ο ίδιος να καταλάβει ότι πρέπει να απευθυνθεί σε κάποιον πιο ειδικό, και να το κάνει βέβαια.
Η οτι πρεπει να κανει και λιγο ερευνα/διαβασμα μονος του για να αρχισει να καταλαβαινει τι του λενε σωστα;

FILMAN
17-09-10, 14:10
Δημήτρη, ξέρεις ότι στο Internet μπορείς να κρύψεις αυτό που είσαι και να παρουσιαστείς ως κάτι διαφορετικό. Κατά συνέπεια εγώ μπορεί να παρουσιάσω τον εαυτό μου ως ηλεκτρολόγο και να ζητάω συμβουλές για το οτιδήποτε, και στην πραγματικότητα να είμαι τελείως άσχετος. Πώς θα επαληθεύσεις εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος ότι στην πραγματικότητα λέω ψέματα; Επίσης πολλές φορές οι απορίες ή οι ερωτήσεις δεν αφορούν κάτι το επικίνδυνο, όπως π.χ. αυτό που ρωτάνε όλοι συνέχεια, τί αντίσταση να βάλουν σε σειρά με ένα LED... Επίσης θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι κανένας δεν ήξερε κάτι προτού το μάθει, και έτσι η αποτροπή ακόμα και κάποιου άσχετου από το να ασχοληθεί και να μάθει δεν νομίζω ότι τελικά τον βοηθάει. Επίσης δεν νομίζω να μη σε έχει χτυπήσει ποτέ το ρεύμα, όπως δεν πιστεύω ότι υπάρχει κανένας που να έχει ασχοληθεί με το ρεύμα και να μην τον έχει χτυπήσει ποτέ. Και όμως είμαστε όλοι εδώ πέρα ακόμα ζωντανοί. Είναι κι αυτό στο πρόγραμμα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
17-09-10, 14:18
Έχεις δίκιο για αυτό λέω είναι ένα θέμα. Ίσως εάν εσύ που ξέρεις καταλαβαίνεις εάν ο άλλος γνωρίζει τα βασικά . και σαφώς όλοι από κάπου έμαθαν ίσως αν μόνο διάβαζαν αυτά που γράφονται να έχουν τα συμπεράσματα τους αυτοί που είναι άσχετοι .