PDA

Επιστροφή στο Forum : φαση οκ ουδετερος ? Γειωση ?



Γιώργος 231
18-09-10, 20:45
Στα 3 καλωδια που υπαρχουν σε μια αποθηκη, την φαση την βρηκα.
Ομως δεν μπορω να βρω ποιο καλωδιο ειναι ο ουδετερος και ποιο η γειωση.

Η διαφορα δυναμικου απο την φαση και στα άλλα δυο καλωδια ειναι η ιδια (220)...
Η διαφορα δυναμικου, μεταξυ αυτων των 2 καλωδιων ειναι 0 ...

Τι να κανω ?
Υπαρχει καποιος εξυπνος τροπος να βρω, ποιο ειναι ο ουδετερος και ποια η γειωση ?
Υπαρχει περιπτωση, ο Ηλεκτρολογος που εβαλε τα καλωδια (πριν 30 χρονια) να εχει γειωσει τον ουδετερο ?

Βασικα, θελω να βαλω μια μπριζα και δεν ξερω τι να κανω ?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
18-09-10, 21:01
Έχει ρελε διαφυγής ?

Mihos
18-09-10, 21:02
Αν υπάρχει ρελέ διαφυγής μπορείς να δοκιμάσεις με μία λάμπα και να δεις σε ποιο καλώδιο θα πέσει το ρελέ. Αυτό θα είναι η γείωση.

MacGyver
18-09-10, 21:06
Σε περίπτωση που υπάρχει διακόπτης διαρροής στον πίνακα, δοκίμασε να συνδέσεις μια κατανάλωση (λάμπα) ανάμεσα στην φάση και σε ένα απο τα άλλα δύο καλώδια εναλλάξ.
Όπου πέσει ο διακόπτης διαρροής αυτό είναι η γή.
Άν δεν πέσει σε καμία περίπτωση, πάρε τον ανάποδο δρόμο (κουτί, χρώμα καλωδίου.....κλπ) μέχρι να φτάσεις στον πίνακα.

tasosmos
18-09-10, 21:20
Η γειωση τυπικα ειναι παντα με το πρασινο/κιτρινο χρωμα.
Αν ειναι οτι χρωμα να ναι τα καλωδια μπορεις να κατεβασεις τον γενικο διακοπτη και με ενα πολυμετρο ή μια μπαταρια και λαμπακι να τα αναγνωρισεις σε σχεση με μια προυπαρχουσα πριζα.

Λυκιδευς
18-09-10, 21:25
εχει καμια αλλη πριζα εκει ενισχυμενη;η κατι αλλο;

Γιώργος 231
18-09-10, 22:49
Φιλοι μου, ευχαριστω για την βοηθεια, λοιπον,

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΕΛΕΣ ΔΙΑΦΥΓΗΣ
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΩΜΑ ΣΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΜΠΡΙΖΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΧΩΡΟ.

Απο αυτα τα καλωδια θελω να βαλω φως και μπριζα

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
18-09-10, 22:55
Αν δεν έχουν χρηματολογία Κλείσε όλες τις ασφάλειες από τον πίνακα και μέτρα πάλη εάν εξακολουθεί το απόλυτο μηδέν τότε πρέπει να αφαιρέσεις τον κεντρικό ουδέτερο από τον πίνακα και μετά εάν έχει σταματήσει η ένδειξη μέτρα το σώμα μιας συσκευής με τα καλώδια να βρεις τη γη .όμως θέλει ψάξιμο μπορεί να έχει γίνει ουδέτερο γείωση . για εμένα έλεγξε τη γείωση και ξεχώρισε τα και ακόμα καλύτερα εάν έχει πάνω από 15 χρόνια να ελεγχτεί η εγκατάσταση βαλε καινούρια γείωση .

Γιώργος 231
18-09-10, 23:32
Μια ερωτηση,
αν ενωσω εγω τα δυο καλωδια (ουδετερο και γειωση), και βαλω στην μπριζα μια εξτρα γειωση
θα υπαρχει προβλημα ?

υγ
απο αυτα τα καλωδια θα τραβαω 1Kwatt

υγ 2
το καλωδιο ειναι οπως αυτο που εχουν τα φωτα.
Δηλαδη
ενα πλακε πλαστικο με 3 συρματα.
Αυτα τα καλωδια εχουν καποια σειρα συνδεσης ή ο καθε ηλεκτρολογος τα ενωνει οπως θελει ?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
18-09-10, 23:37
Ναι η ουδέτερο γείωση εγκυμονεί κινδύνους .βάλε τότε ρελε διαφυγής και εάν είναι ενωμένα ξεχώρισε τα .

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
19-09-10, 00:08
Το ΝΥΜ πλακέ σαν χρηματολογία έχει τον ουδέτερο στη μέση και την γείωση στην μια από της δυο άκρες όμως μπορεί να μην έχει τηρηθεί η χρηματολογία στη σύνδεση

andrewsweet4
19-09-10, 00:50
λοιπον.. εχω την πεπειθηση οτι επειδη εχω και εγω γραμμες με αυτο το ασπρο πλακε καλωδιο στο υπογειο μου, εχει χρωματα...παρατηρησε λιγο καλυτερα... εμενα εχει 2 στρωσεις πλαστικο! Την ασπρη απ'εξω κανονικα, και αν το ξυσεις λιγο εχει και το κλασικο πρασινο-κιτρινο χρωμα της γειωσης :-)

JOUN
19-09-10, 02:00
Δεν ειναι τοσο δυσκολο:
Αφαιρεις την κεντρικη γειωση(αυτη που πηγαινει στον μετρητη) μεσα απο τον πινακα.
Μετρας στην αποθηκη Φαση και εναλλαξ στα αλλα δυο καλωδια.Σ'αυτο που δειχνει 230 ειναι ο ουδετερος.Το αλλο που θα δειξει κατι λιγα βολτ απο επαγωγη φυσικα ειναι η γειωση..

Υ.Γ Μην ξεχασεις να ξανασυνδεσεις την κεντρικη γειωση!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
19-09-10, 02:20
Πως την αφαιρείς πρέπει να την κόψη η να βρει τη γείωση πράγμα δύσκολο όταν δεν ξέρεις που είναι δεν είναι ποιο εύκολο να αφαιρέσει τον ουδέτερο από τον πίνακα άσε που στη μετρητή τις δεη μπορεί να είναι ενωμένη με τον ουδέτερο δηλαδή να ανοίξει το ρολόι τις δεη?

Λυκιδευς
19-09-10, 03:08
λοιπον.. εχω την πεπειθηση οτι επειδη εχω και εγω γραμμες με αυτο το ασπρο πλακε καλωδιο στο υπογειο μου, εχει χρωματα...παρατηρησε λιγο καλυτερα... εμενα εχει 2 στρωσεις πλαστικο! Την ασπρη απ'εξω κανονικα, και αν το ξυσεις λιγο εχει και το κλασικο πρασινο-κιτρινο χρωμα της γειωσης :-)
αυτο που λεει ο φιλος ειναι αρκετα σωστο!!

Ηλιας Α
19-09-10, 10:07
Εν έτη 2010 είναι απαράδεκτο! να μην υπάρχει ρελε διαφυγής.
Μιας και θα μπει πρίζα αν μεταξύ πρίζας και προηγουμένου πίνακα, μεσολαβούν περισσότερες από 2 πόρτες ή σκάλα, να τοποθετήσεις πίνακα.

Ηλιας Α
19-09-10, 18:43
Τι; ήθελε ειπεί ο ποιητής, συγνώμη ο εκ Σπάτα ορμώμενος.

FILMAN
20-09-10, 10:39
Παιδιά το καλώδιο αυτό έχει χρώματα ακριβώς γύρω από το χαλκό των αγωγών... Αν είναι βαμμένο στην άκρη κόψε το και δες τα χρώματα...

Γιώργος 231
20-09-10, 11:07
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις,

ελπιζω να βρω τα χρωματα

Λυκιδευς
21-09-10, 20:06
τελικα βρηκες τιποτα;λυθηκε το προβλημα;

thomasskoy
25-09-10, 09:50
ολλα τα πλακε καλωδια εχουν χρωματα μερα.και επειδη ειναι πλακε θα βρεις μαυρο γκρι κιτρινο.αλλα οπως σου ειπαν τα παιδια καλο ειναι να βαλεις ρελε διαφυγης εφοσον βρεις τα χρωματα.σιγουρα απο καπιον πινακα ερχετε αυτη η γραμμη.θα πας αναποδα.το κλακε καπου κοντα θα εχει κουτι και θα δεις εκει τα χρομματα.θελει λιγο ψαξιμο.

Inferno
15-01-12, 14:45
Ήθελα να κάνω μια ερώτηση και για να μην ανοίγω άλλο θέμα ας την κάνω εδώ.

Πάω σε μια μπρίζα του σπιτιού η οποία έχει 3 τρύπες. Συνδέω ένα πολύμπριζο χρησιμοποιώντας μόνο τις 2 τρύπες. Μετά πάω στις μπρίζες του πολύμπριζου οι οποίες
έχουν 2 τρύπες και κάτι αυτάκια. Οι 2 τρύπες είναι φάση κ ουδέτερος και τα αυτάκια είναι η γείωση. Σωστά μέχρι εδώ?

Βάζω το πολύμετρο σε AC autorange κ μετράω φάση-ουδέτερο κ μου δίνει 220. Ωραία. Με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι βρίσκω ποια ειναι η φάση και ποιος ο ουδέτερος.
Μετράω ουδετερο με γείωση (δηλαδή τον ουδέτερο με τα αυτάκια) κ μου δείχνει 130!!!!!
Βάζω το δοκιμαστικό κατσαβίδι στα αυτάκια κ ανάβει!!! Έχω τις εξής ερωτήσεις λοιπόν.
1) Γιατί να μου δίνει ουδέτερος-γείωση 130V και γιατί να ανάβει το δοκιμαστικό κατσαβίδι??? Αν αγγίξω τα αυτάκια δεν με χτυπάει το ρεύμα
2) Τα αυτάκια στο πολύμπριζο λογικά θα πρεπε να είναι άχρηστα αφού έτσι κ αλλιώς απο την μπρίζα που το έχω συνδέσει δεν παίρνω γείωση. Σωστά?

spirakos
15-01-12, 15:11
Ολα οπως τα λες ειναι, προφανως το δοκιμαστικο αναβει απο επαγωγη. Κλεισε ολες τις συσκευες καταναλωσης της ιδιας γραμμης και ξαναμετρα

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
15-01-12, 15:44
Έλεγξε τα καλώδια τις γείωσης για κακή επαφή στην εγκατάσταση και εάν είναι όλα καλά καινούργια γείωση το πιθανότερο

spirakos
15-01-12, 15:51
Έλεγξε τα καλώδια τις γείωσης για κακή επαφή στην εγκατάσταση και εάν είναι όλα καλά καινούργια γείωση το πιθανότερο





Πάω σε μια μπρίζα του σπιτιού η οποία έχει 3 τρύπες. Συνδέω ένα πολύμπριζο χρησιμοποιώντας μόνο τις 2 τρύπες. Μετά πάω στις μπρίζες του πολύμπριζου οι οποίες
έχουν 2 τρύπες και κάτι αυτάκια. Οι 2 τρύπες είναι φάση κ ουδέτερος και τα αυτάκια είναι η γείωση. Σωστά μέχρι εδώ?

Βάζω το πολύμετρο σε AC autorange κ μετράω φάση-ουδέτερο κ μου δίνει 220. Ωραία. Με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι βρίσκω ποια ειναι η φάση και ποιος ο ουδέτερος.
Μετράω ουδετερο με γείωση (δηλαδή τον ουδέτερο με τα αυτάκια) κ μου δείχνει 130!!!!!
Βάζω το δοκιμαστικό κατσαβίδι στα αυτάκια κ ανάβει!!! Έχω τις εξής ερωτήσεις λοιπόν.
1) Γιατί να μου δίνει ουδέτερος-γείωση 130V και γιατί να ανάβει το δοκιμαστικό κατσαβίδι??? Αν αγγίξω τα αυτάκια δεν με χτυπάει το ρεύμα
2) Τα αυτάκια στο πολύμπριζο λογικά θα πρεπε να είναι άχρηστα αφού έτσι κ αλλιώς απο την μπρίζα που το έχω συνδέσει δεν παίρνω γείωση. Σωστά?

Για ποιο λογο να κοιταξει τη γειωση της εγκαταστασης φιλε Δημητρη απο τη στιγμη που το πολυπριζο δεν εχει γειωση?
Διαβασε καλα τι ρωταει πριν βιαστεις να απαντησεις

Πολλα μπορει να ειναι η αιτια..δε παμε με το καλημερα στη χελωνα ή στον πυλωνα της ΔΕΗ....

Inferno
15-01-12, 22:53
Λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης. Πηγα σε άλλη μπρίζα του σπιτιού η οποία έχει αυτά τα αυτάκια (σούκο) για να δίνει τη γείωση. Έβαλα το πολύμπριζο εκεί και φαίνεται να δουλεύει καλά. Δηλαδή ουδέτερος με γείωση έχουν πολύ μικρή διαφορά γύρω στα 5V. Σε εκείνη την μπρίζα ουδέτερος κ γείωση είναι περίπου στο 1V. Μετρώντας από το πολύμπριζο ανεβαίνει στα 5V περίπου αλλά εντάξει πάλι νορμάλ είναι.

Τι γίνεται όταν δεν μπαίνει γείωση στο πολύμπριζο? Το δοκίμασα με 3 πολύμπριζα και κάνουν όλα το ίδιο. Γιατί το κάνουν αυτό?
Επίσης γιατί ενώ ανάβει το λαμπάκι στην γείωση, όταν την ακουμπήσω δεν με χτυπάει το ρεύμα? Εφόσον ουδέτερο με γείωση μου δείχνει 120V δεν θα πρεπε να ακουμπάω τα αυτάκια κ να με χτυπάει το ρεύμα?

spirakos
15-01-12, 22:58
Δυναμικο εξ επαγωγης. Δεν υπαρχει επιστροφη μεσω γης γι αυτο δεν σε χτυπαει

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
15-01-12, 23:24
Εγώ το διάβασα και δεν μπαίνω σε συζητήσεις για τι συζήτηση από τι στιγμή που ουδέτερος γείωση έχουν 130 βολτ διαφορά σημαίνει κακή γείωση η κακή επαφή γείωσης αυτό είπα και όχι εάν το όργανο μετρά γείωση αυτό το λες εσύ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
15-01-12, 23:26
Άρα έχεις κάπου κακή επαφή στο καλώδιο τις γείωσης στην πρώτη πρίζα

Inferno
16-01-12, 00:25
Άρα έχεις κάπου κακή επαφή στο καλώδιο τις γείωσης στην πρώτη πρίζα
Τι εννοείς? Δεν υπάρχει καν καλώδιο γείωσης. Η πρώτη μπρίζα δίνει τη γείωση σε 3η τρύπα. Δηλαδή θέλει μπρίζα με 3 ποδαράκια. Οι σούκο που έχουν τα πολύμπριζα έχουν 2 ποδαράκια και παίρνουν την γείωση από τα αυτάκια. Άρα δεν παίρνει γείωση από την πρώτη μπρίζα. Η ερώτηση λοιπόν είναι γιατί εφόσον δεν παίρνει γείωση
συμπεριφέρεται έτσι. Κ δεν μιλάμε για ένα πολύμπριζο. Μιλάμε για 3 εκ των οποίων το ένα είναι ένα APC ασφαλείας.

Malvino
16-01-12, 00:30
Offtopic στο Offtopic
@ Inferno
Το αυτάκι το άγγιξες αφού είδες ότι έδειχνε 130V;
Όπως και να έχει πρόσεχε που βάζεις τα χέρια σου....

Inferno
16-01-12, 01:48
Ναι γιατί έτσι κ αλλιώς πολλές φορές τα έχω ακουμπήσει κατά καιρούς. Όπως όλοι φαντάζομαι.
Α, και κάτι ακόμα. Αν βάλω το βολτόμετρο φάση-γείωση τι θα γίνει? Θα πέσει η ασφάλεια?
Μόνο φάση-ουδετερο και ουδετερο-γειωση γίνεται να μετρήσουμε?

spirakos
16-01-12, 01:53
Ναι γιατί έτσι κ αλλιώς πολλές φορές τα έχω ακουμπήσει κατά καιρούς. Όπως όλοι φαντάζομαι.
Α, και κάτι ακόμα. Αν βάλω το βολτόμετρο φάση-γείωση τι θα γίνει? Θα πέσει η ασφάλεια?
Μόνο φάση-ουδετερο και ουδετερο-γειωση γίνεται να μετρήσουμε?

To μονο που θα γινει ειναι να μετρησει........καπου στα 220

Malvino
16-01-12, 02:52
Ναι γιατί έτσι κ αλλιώς πολλές φορές τα έχω ακουμπήσει κατά καιρούς. Όπως όλοι φαντάζομαι.
Α, και κάτι ακόμα. Αν βάλω το βολτόμετρο φάση-γείωση τι θα γίνει? Θα πέσει η ασφάλεια?
Μόνο φάση-ουδετερο και ουδετερο-γειωση γίνεται να μετρήσουμε?


Κρίμα, δεν έχει ένα smile που θέλω...

Όχι δεν βάζουν όλοι τα χέρια τους στην πρίζα. Ειδικά όταν βλέπουν ότι κάτι δεν πάει καλά και δεν είναι σε θέση να το εντοπίσουν

Inferno
16-01-12, 08:09
Δεν το έβαλα στην μπρίζα. Το έβαλα στα αυτάκια της γείωσης... Τα οποία κατά καιρούς έχω ακουμπήσει πάρα πολλές φορές όπως ΟΛΟΣ ο κόσμος ! ! !
Η μπρίζα δεν είχε κανένα πρόβλημα. Εγώ από περιέργεια έκανα κάποιες μετρήσεις. Αφού εχθές τα είχα ακουμπήσει κ δεν με είχε χτυπήσει κανένα ρεύμα, γιατί να με χτυπήσει σήμερα?

Εν πάση περιπτώσει, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος το φαινόμενο με τα πολύμπριζα?

bchris
16-01-12, 15:14
Εν πάση περιπτώσει, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος το φαινόμενο με τα πολύμπριζα?

Το ειπε ο FILMAN λιγο πιο πριν.
Ειναι απο επαγωγη. Δηλαδη, επειδη το καλωδιο της γειωσης στο πολυμπριζο ειναι (1) στον αερα και (2) πολυ κοντα στο καλωδιο της φασης, δημιουργηται δυναμικο στο εν λογω καλωδιο.
Ειναι το ιδιο φαινομενο βαση του οποιου δουλευουν κι οι μετασχηματιστες.

Αυτο το δυναμικο "διαβαζει" το δοκιμαστικο κατσαβιδι.

Ο λογος που δεν σε χτυπαει, (οπως ειπε ο spirakos) ειναι γιατι ακουμπωντας το, δεν κλεινεις κυκλωμα, μιας που η αλλη του ακρη ειναι οπως ειπαμε στον αερα.

FILMAN
16-01-12, 16:05
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΓΩΓΗ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΕΣ. ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΗΤΙΚΟ.

Έχεις λοιπόν ένα ασύνδετο καλώδιο το οποίο τρέχει παράλληλα με ένα καλώδιο φάσης και ένα καλώδιο ουδετέρου. Είναι σαν να έχεις δυο όμοιους πυκνωτές συνδεμένους σε σειρά: το ελεύθερο άκρο του 1ου είναι ενωμένο στη φάση, και το ελεύθερο άκρο του δεύτερου είναι ενωμένο στον ουδέτερο. Το κοινό σημείο τους λοιπόν θα έχει τάση 110V~ ως προς γη και έτσι θα ανάβει το δοκιμαστικό κατσαβίδι (αλλά όχι δυνατά). Δεν σε χτυπάει όμως, γιατί οι χωρητικότητες των πυκνωτών είναι μερικές δεκάδες ή εκατοντάδες pF και έτσι το ρεύμα που μπορεί να πάρεις από κει είναι απειροελάχιστο.

selectronic
16-01-12, 16:08
Φίλε inferno, αν πιστεύεις ότι μπορείς να το κάνεις, πάρε μία πρίζα σούκο με 2-3ευρώ και άλλαξε την αρχαία. Με γενικό/ρελέ κατεβασμένα πάντα ε!

Το τι παίζει με το δοκιμαστικό/τάση κτλ τα εξηγεί ο FILMAN.

bchris
16-01-12, 16:52
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΓΩΓΗ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΕΣ. ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΗΤΙΚΟ.

Έχεις λοιπόν ένα ασύνδετο καλώδιο το οποίο τρέχει παράλληλα με ένα καλώδιο φάσης και ένα καλώδιο ουδετέρου. Είναι σαν να έχεις δυο όμοιους πυκνωτές συνδεμένους σε σειρά: το ελεύθερο άκρο του 1ου είναι ενωμένο στη φάση, και το ελεύθερο άκρο του δεύτερου είναι ενωμένο στον ουδέτερο. Το κοινό σημείο τους λοιπόν θα έχει τάση 110V~ ως προς γη και έτσι θα ανάβει το δοκιμαστικό κατσαβίδι (αλλά όχι δυνατά). Δεν σε χτυπάει όμως, γιατί οι χωρητικότητες των πυκνωτών είναι μερικές δεκάδες ή εκατοντάδες pF και έτσι το ρεύμα που μπορεί να πάρεις από κει είναι απειροελάχιστο.

Και βεβαια, εχεις απολυτο δικιο.
Συγγνωμη για την παραπληροφορηση.

ΜΑΘΗΤΗΣ
16-01-12, 21:17
ξεκάθαρα ειναι θεμα επαφης!!! την λυση σου την εδωσε ο selectronic.ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΙΖΑΣ!!!
Ισως εχεις κομμενο καλώδιο!!!

Inferno
16-01-12, 22:41
FILMAN και υπόλοιποι ευχαριστώ πολύ !!!

jomor
17-01-12, 02:04
Λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης. Πηγα σε άλλη μπρίζα του σπιτιού η οποία έχει αυτά τα αυτάκια (σούκο) για να δίνει τη γείωση. Έβαλα το πολύμπριζο εκεί και φαίνεται να δουλεύει καλά. Δηλαδή ουδέτερος με γείωση έχουν πολύ μικρή διαφορά γύρω στα 5V. Σε εκείνη την μπρίζα ουδέτερος κ γείωση είναι περίπου στο 1V. Μετρώντας από το πολύμπριζο ανεβαίνει στα 5V περίπου αλλά εντάξει πάλι νορμάλ είναι.


εγώ πάντως μεταξύ ουδετέρου και γείωσης μετράω 500mV..

selectronic
17-01-12, 08:42
ξεκάθαρα ειναι θεμα επαφης!!! την λυση σου την εδωσε ο selectronic.ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΙΖΑΣ!!!
Ισως εχεις κομμενο καλώδιο!!!

Καλημέρα.
Εγώ το μόνο που είπα είναι να αλλάξει την αρχαία πρίζα, δεν αξίζει για 2-3ευρώ να υπάρχει ακόμα τέτοια αρχαιολογία στο σπίτι, ιδιαίτερα όταν την χρησιμοποιείς κιόλας (με βύσμα σούκο, άρα δεν έχεις την γείωση).


Το τελευταίο καλό που έκανε αυτή η πρίζα ήταν να ξεκινήσει αυτό το θέμα.

FILMAN
17-01-12, 11:11
εγώ πάντως μεταξύ ουδετέρου και γείωσης μετράω 500mV..Αυτή είναι μια καλή μέτρηση.

FILMAN
17-01-12, 11:12
Καλημέρα.
Εγώ το μόνο που είπα είναι να αλλάξει την αρχαία πρίζα, δεν αξίζει για 2-3ευρώ να υπάρχει ακόμα τέτοια αρχαιολογία στο σπίτι, ιδιαίτερα όταν την χρησιμοποιείς κιόλας (με βύσμα σούκο, άρα δεν έχεις την γείωση).


Το τελευταίο καλό που έκανε αυτή η πρίζα ήταν να ξεκινήσει αυτό το θέμα.
Σωστά. Υπάρχει πάντως και η λύση του αντάπτορα.

selectronic
17-01-12, 11:28
Σωστά. Υπάρχει πάντως και η λύση του αντάπτορα.
Βέβαια και έτσι γίνεται.

Αλλά για εμένα αν είναι να δώσεις 2ευρώ για αντάπτορα, δίνεις 5 και παίρνεις μία πρίζα. Αν μπορεί να την βάλει ο φίλος φυσικά.

Με τον αντάπτορα αν μπαζοβγάζεις φις, όταν πας να το βγάλεις βγαίνει το φις με τον αντάπτορα πάνω και δεν είναι πρακτικό.

Inferno
17-01-12, 16:54
Όχι τι αντάπτορα? Μαϊμουδιές θα κάνουμε? Θα βάλω μια μπριζούλα καινούρια (κ όχι μόνο εκεί, θα αλλάξω όλου του σπιτιού) και όλα οκ :biggrin:

spirakos
17-01-12, 17:20
Όχι τι αντάπτορα? Μαϊμουδιές θα κάνουμε? Θα βάλω μια μπριζούλα καινούρια (κ όχι μόνο εκεί, θα αλλάξω όλου του σπιτιού) και όλα οκ
:biggrin:

Τωρα μιλαμε