PDA

Επιστροφή στο Forum : με κτυπάει το ρευμα!!



kalamaria
18-09-10, 21:56
γεια σας παιδια απο χτες οταν ανοιγω το ψυγειο με κτυπαει το ρευμα
το ιδιο και οταν βαζω την ηλεκτρικη ψησταρια ελενξα τις γειωσεις στον πινακα και τον ουδετερο και τα εσφυξα καλα δεν εχω αλλες γνωσεις για το τη πρεπει να κανω η να δω καμια ιδεα κανεις?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
18-09-10, 22:10
Εάν έχεις πάνω από μια συσκευή που το κάνει είναι 1) διαρροή 2)κομμένη η κεντρική γείωση

stefstefan
18-09-10, 22:16
Και δεν είναι απαραίτητο η διαρροή να εμφανίζεται μόνο στον πίνακα, κουτιά διακλαδώσεως, πρίζες, σωλήνες, ακόμα και στην ίδια την συσκευή και φαντάζομαι ρελέ διαφυγής δεν έχεις στον πίνακα έτσι?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
18-09-10, 22:21
Εάν οι συσκευές βρίσκονται στον ίδιο χώρο και έχουν κοινή γραμμή μπορεί να έχει κοπή η γείωση τις γραμμής .έγινε κάποια εργασία τελευταία στο σπίτι?

thespyros
18-09-10, 22:59
δες τα κουτια διακλαδωσης την γειωση εαν εχει απο καπου φυγει

kalamaria
18-09-10, 23:08
εκανα πολλες δουλειες στο σπιτι αλλα ειμουν πολυ προσεκτικος τωρα πως θα βρω ακρη?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
18-09-10, 23:12
Έχεις σχέση με το αντικείμενο ? έχεις πολυμετρο ? εάν όχι καλύτερα να φωνάξεις ηλεκτρολόγο και να του δήξεις τα σημεία των επισκευών

risk
19-09-10, 02:16
γεια σας παιδια απο χτες οταν ανοιγω το ψυγειο με κτυπαει το ρευμα
το ιδιο και οταν βαζω την ηλεκτρικη ψησταρια ελενξα τις γειωσεις στον πινακα και τον ουδετερο και τα εσφυξα καλα δεν εχω αλλες γνωσεις για το τη πρεπει να κανω η να δω καμια ιδεα κανεις?


Τα δοκιμασες στην ιδια μπριζα????

kalamaria
19-09-10, 13:05
οχι στην ιδια μπριζα σε αλλη
με το πολυμετρο τι να ελέγξω?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
19-09-10, 13:44
Πρώτα να ελέγξεις στον πίνακα μετρώντας φάση και γη εάν έχει 220 v για να ξέρουμε εάν είναι εντάξει η κεντρική γείωση .Και μια ερώτηση όταν έκανες τις κατασκευές σου έπεσε καμία μέρα κάποια ασφάλεια ? μετά θα σου πούμε το παρακάτω .

kalamaria
19-09-10, 14:17
απο οτι θυμαμε ναι λεω απο οτι θυμαμε γιατι εκανα μονος ολη την ανακαίνιση (γκρεμισματα ηλεκτρολογικα γυψοσανιδες βαψιματα τα παντα)σε λιγο διαστημα γιατι βιαζομουνα να μετακομισω

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
19-09-10, 14:31
Μέτρα πρώτα τη κεντρική γείωση .Αν κάπου έχεις βάλει ουπα με βίδες κόψε το ρεύμα γενικά βγάλε και έλεγξε τις εάν κάποια έχει αρκ εκεί είναι και το πρόβλημα για να πάμε παρακάτω . πρέπει να βγάλεις από τοις πρίζες όλες τις συσκευές που έχουν πρόβλημα για ασφάλεια . και να τοποθετηθεί ρελε διαφυγής .

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
19-09-10, 14:44
Από ότι βλέπω έχετε κάνει και ηλεκτρολογικές εργασίες ? και ποιος τοις έκανε?

kalamaria
19-09-10, 19:18
εγω μιλαμε για απλες εργασιες οπως μεταφορα μπριζας μια προεκταση λαμπας και τετοια

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
19-09-10, 20:55
Δεν πιστεύω να αφορούν αυτή τη γραμμή και να έχουν γίνει λάθος συνδέσεις ?

kalamaria
19-09-10, 22:18
λες αν μπερδεψα φαση με ουδετερο!!οχι δεν νομιζω ,μετρησα τις μπριζες και ολες βγαζουν 228.7 περιπου
αυριο θα βγαλω παλι τον πινακα να μετρησω το ρευμα που ερχετε απο την δεη

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
19-09-10, 22:29
Δεν σου είπα να μετρήσεις τάσι φάση ουδετέρου θέλω να μετρήσεις στον πίνακα φάση γείωση τα κεντρικά και να μου πεις τι δείχνει για να μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη που είναι το πρόβλημα . Αυτό που μέτρησες φάση και ουδέτερο σε κάποια πρίζα δε λέει τίποτα.

kalamaria
19-09-10, 23:01
φαση γειωση θα μετρησω αυριο και θα σε πω
ευχαριστω

thespyros
19-09-10, 23:16
EAN thelis erxome na se boithiso apo salonika eimai

thomasskoy
20-09-10, 15:54
δες αν εχεις ρελε και εαν λειτουργει το ρελε σου.επισης αν ειναι πολυ παλιο το σπιτι και εκανες ανακαινιση μπορει να εχεις κοψει την γειωση που παλια επερνε απο την υδρευση στις σιδηροσωληνες.το εχω δει σε πολλα σπιτια που αλαζουν και βαζουν χαλκοσωληνες.

kalamaria
20-09-10, 18:40
καθε βοηθεια δεκτη!!!

safetec
12-11-10, 22:34
παρε μια λαμπα 60 w ακουμπισε το ενα ακρο στην μπαρα της γειωσεις το αλλο στην εξωδο μιας ασφαλειας 10 αμπερ ( η ακομα πιο ευκολα καντο σε μια μπριζα ) αν αναψει η λαμπα παει να πει πως το καλωδιο της γειωσεις δεν εχει κοπει αν δεν αναψει θες γειωση !!!!

βασικα αυτο εινε ενας τροπος που δεν ενδικνετε κανονικα θελει γειωσομετρο να μετρισεις γειωσεις αλλα τι να σου πω να πας να το παρεις ??? εγω το πληρωσα κοντα στα 2500 ευρω ...




κανε προτα αυτο να σιγουρευτουμε πως δεν σου εχει κοπει καμια γειωση και μετα θα παμε και αλου

εχε το νου σου μακρια τα χεργια απο τον πινακα μην γινει τυποτα και κτηπησεις

makis.civ
12-11-10, 23:51
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα στο σπίτι μου πριν μερικά χρόνια. Μετά απο πολύ ψάξιμο χωρίς να βρώ τίποτα κάλεσα τη ΔΕΗ, και μου είπε πως είχε χαλαρώσει ο σφικτήρας του ουδετέρου στην κολώνα.

safetec
13-11-10, 00:22
ε ?? φιλε μου λιγο καπως μου ακουγετε αυτο !! αν ειχε χαλαρωσει απλα θα ειχες λαθος τασεισ με αποτελεσμα να μην δουλευουν οι συσκευες σου σωστα και κατα πασα πιθανοτητα να εκεγες και καμια απο το σκαμπανεβασμα της τασης

τον ουδετερο τον γειωνει η δεη στον υποσταθμο οχι στην κολωνα !!!

της περισοτερες διαροες της κανουν

1/ τα ψηγεια και συγκεκριμενα οι αντιστασεις τον ψειγειων ( μιλαω για τα νο φροστ) εχει μια αντισταση κατω για να εξατμιζει τα νερα

2/ αποροφητηρες (απο υδρατμους με τον κερο χαλανε τα κουτια των διακλαδωσεων του αποροφητηρα και περναει υγρασια μεσα η περναει στα τυλιγματα του μοτερ που εινε αλιομενα λογο χρησης και δεν εχουν σωστα μονοτηκα βερνικια )

3/εξωτερικες μπριζες (χαλανε τα λαστιχα που στεγανοποιουν)

4/χαλασμενες η μη σωστες γειωσεις διμιουργιτε μεταξη ενεργων αγωγων (φασεις- επιστροφες) και ανενεργων αγωγων (γειωσεις - ουδετεροι) μεσα στην σωλινα ταση εξεπαγωγης και αυτο σε ηλεκτριζει οταν ακουμπας κατι μεταλικο οπως σε θλεκτριζει η πορτα του αυτοκηνητου σου π.χ δεν ξερω αν σου εχει τυχει να σε ηλεκτρισει να πας να την πιασεις και να σου τραβιξει εναν μικρο κεραυνο !!! εινε πολυ σπαστικο αυτο !!!

αν δεν εχεις σωστες γειωσεις παραμενουν τα καλωδια φωρτισμενα και εκτονονοντε πανο σου ....... αλλα εινε ακηνδινα τωρα ο φιλος δεν ξερω τι ακριβος γινετε ... κανονικα επρεπε να το δω απο κοντα 5 λεπτα να του το εφτιαχνα και ολλας να ισιχαζε

makis.civ
13-11-10, 20:30
ε ?? φιλε μου λιγο καπως μου ακουγετε αυτο !! αν ειχε χαλαρωσει απλα θα ειχες λαθος τασεισ με αποτελεσμα να μην δουλευουν οι συσκευες σου σωστα και κατα πασα πιθανοτητα να εκεγες και καμια απο το σκαμπανεβασμα της τασης

τον ουδετερο τον γειωνει η δεη στον υποσταθμο οχι στην κολωνα !!!

της περισοτερες διαροες της κανουν

1/ τα ψηγεια και συγκεκριμενα οι αντιστασεις τον ψειγειων ( μιλαω για τα νο φροστ) εχει μια αντισταση κατω για να εξατμιζει τα νερα

2/ αποροφητηρες (απο υδρατμους με τον κερο χαλανε τα κουτια των διακλαδωσεων του αποροφητηρα και περναει υγρασια μεσα η περναει στα τυλιγματα του μοτερ που εινε αλιομενα λογο χρησης και δεν εχουν σωστα μονοτηκα βερνικια )

3/εξωτερικες μπριζες (χαλανε τα λαστιχα που στεγανοποιουν)

4/χαλασμενες η μη σωστες γειωσεις διμιουργιτε μεταξη ενεργων αγωγων (φασεις- επιστροφες) και ανενεργων αγωγων (γειωσεις - ουδετεροι) μεσα στην σωλινα ταση εξεπαγωγης και αυτο σε ηλεκτριζει οταν ακουμπας κατι μεταλικο οπως σε θλεκτριζει η πορτα του αυτοκηνητου σου π.χ δεν ξερω αν σου εχει τυχει να σε ηλεκτρισει να πας να την πιασεις και να σου τραβιξει εναν μικρο κεραυνο !!! εινε πολυ σπαστικο αυτο !!!

αν δεν εχεις σωστες γειωσεις παραμενουν τα καλωδια φωρτισμενα και εκτονονοντε πανο σου ....... αλλα εινε ακηνδινα τωρα ο φιλος δεν ξερω τι ακριβος γινετε ... κανονικα επρεπε να το δω απο κοντα 5 λεπτα να του το εφτιαχνα και ολλας να ισιχαζε


Μετά την επισκευή που έκανε η ΔΕΗ διορθώθηκε το πρόβλημα. Γιατί αμφισβητείς ένα γεγονός?
Η ΔΕΗ γειώνει τον ουδέτερο της στον υποσταθμό και κάθε 2ο στύλο, καθώς και στο ρολόι.

xrhstosmp
14-11-10, 00:52
φιλε γιαννη (safetec) ελλαδα δεν ειναι μονο η αθηνα που εχει συστημα ΤΤ... ειναι και οοοοοολη η υπολοιπη χωρα που εχει συστημα ΤΝ που πολυ σωστα αναφερει ο φιλος μακης , ο ουδετερος γειωνεται σε καθε ρολοι και καθε 2 στυλους. κακη επαφη σε αυτες τις περιπτωσεις εχει ως αποτελεσμα την εμφανιση τασης στα μεταλικα μερη των συσκευων. αυτο μπορει να γινει και σε συστημα ΤΤ αν υπαρχει υποσταθμος πολυ κοντα.

safetec
14-11-10, 02:46
για να εμφανιζει ταση στην γειωση πρεπει να εχει το μερος συστημα ουδετερογειωσεις !!!

δηλ ο ουδετερος της δεη να εινε γειωμενος με το ηλεκτροδειο της γειωσεις !!!

αυτο ξερω πως εχει καταργιθει πλεων εδω και πολλα χρονια για αυτο ακριβος που περιεγραψε ο φιλος

και οπου εινε... εχει αλαξει απο την μεργια της δεη το διορθωσανε !!!

βαση κανονισμων ξερω πως απαγωρευετε πλεων για αυτο μου κανει εντιπωση

εκτος αν εγινε αυτο πριν καμια 10 χρονια τοτε που δεν ειχαν αλαξει οι κανονισμοι

αλλα ξερω πως οπου ηταν εχει αλαχτει αυτο το συστημα

xrhstosmp
14-11-10, 09:03
πρεπει να ξανακοιταξεις τα κιταπια σου φιλε γιαννη. ολη η ελλαδα εχει ΟΥΔΕΤΕΡΩΣΗ (ΤΝ), εκτος απο ενα κομματι τις αττικης (αθηνα και προαστεια) που εχει αμεση γειωση ΤΤ .γιατι να απαγορευεται φιλε γιαννη???.σε πιο σημειο των κανονισμων το αναφερει???????

safetec
16-11-10, 04:09
πρεπει να ξανακοιταξεις τα κιταπια σου φιλε γιαννη. ολη η ελλαδα εχει ΟΥΔΕΤΕΡΩΣΗ (ΤΝ), εκτος απο ενα κομματι τις αττικης (αθηνα και προαστεια) που εχει αμεση γειωση ΤΤ .γιατι να απαγορευεται φιλε γιαννη???.σε πιο σημειο των κανονισμων το αναφερει???????

ειδα και γραφει σε βιβλιο του καπου οτι απαγορευετε η ουδετερογειωση με περιοχες που εφαρμοζετε η αμεση γειωση και αυτο γιατι μπορει καποιος εναγνια του να βρεθει πατοντας στην γη σε διαφωρα δυναμικου

για περιοχες δεν διευκρηνηζει το ψαχνω

γραφει οτι στην αττικη εφαρμοζετε η αμεση γειωση μονο σε αλλες περιοχες δεν ξερω

η αληθεια εινε οτι σε αλλα μεροι της ελλαδας δεν εχω κανει εδω και τοσα χρονια αλλα και παλι κατασκευαστηκα ολλα τα ιδια εινε δεν αλαζει τυποτα και στην 2 γειωσεις μιας και την συνδεση την κανει η δεη και ειτε την συνδεει οπως ξερουμε η την συδεε και την κανει ουδετερογειωση στον μετρητη της κατασκευαστηκα απο τι βλεπω δεν αλαζει τυποτα