PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδηγίες Συναγερμού



GeorgeH
19-09-10, 07:47
Χαιρετώ.
Μήπως έχει κανείς οδηγίες προγραμματισμού
του συγκεκριμένου συναγερμού;

her
19-09-10, 09:45
Είναι ο συναγερμός της Sigma ο mc08. Το παλιότερο μοντέλο από τον «καινούργιο» appolo. Στο site της Sigma δεν υπάρχει. Το έχω όμως σίγουρα. Το απόγευμα θα το βρω και θα το ανεβάσω.

Acinonyx
19-09-10, 13:18
Το έχω σε χαρτί... Αν ο Ηρακλής δεν τις βρει σε ηλεκτρονική μορφή, μπορώ να βρω λίγο χρόνο να τις σκανάρω και να τις ανεβάσω.

15809

GeorgeH
20-09-10, 06:19
Ευχαριστώ παίδες. Τα βρήκα στο Google.

GeorgeH
20-09-10, 08:20
μια που τα βρήκα, τα ανεβάζω
για τυχόν άλλους ενδιαφερόμενους.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

συνημμένα αρχεία οδηγίες εγκατάστασης, προγραμματισμού.

kostas2790
21-09-10, 15:59
καλησπέρα. Εχω ακριβώς τον ίδιο συναγεμό. Τον δουλεύω με 7 από τις 8 ζώνες που έχει, και θέλω στην ζώνη 8 να συνδέσω ένα ανιχνευτή κίνησης. Οι οδηγίες αυτές είναι για το χρήστη, και δεν λένε για τον προγραμματισμό από τον τεχνικό. Για να του προσθέσω τον ανιχνευτή κίνησης στη ζώνη 8 πώς πρέπει να τον προγραμματίσω?? Πρέπει να πληκτρολογήσω τον κωδικό τεχνικού (που λογικά θα είναι ο εργοστασιακός) και να αντιστοιχισώ κάθε ζώνη με κάποιο κωδικό που θα είναι πχ ζώνη1-(code-μαγνητική παγιδα), ζώνη2.....κλπ Ζώνη8(code-ραντάρ)?? καπως έτσι γίνεται ο προγραμματισμός?

thomasskoy
21-09-10, 17:12
kostas2790 υπαρχει αλλο ενα ενχειριδιο του τεχνιτη.σε αυτο υπαρχουν οι οδηγιες και οι κοδικοι που ριθμιζεις το κεντρο για την καθε ζωνη που θελεις.Αν θυμαμαι καλα ο εργοστασιακος κωδικος τεχνιτη ειναι 4777 αλλα χωρις της οδηγιες μην κανεις τιποτα.συνηθως στην ζωνη 8 βαζουν την 24ωρη σηρηνα.για τις αλλες ειναι σχεδον οπως λες.

kostas2790
21-09-10, 18:34
ok ευχαριστω :) δεν εχω τους κωδικους, όποιος έχει το φυλλάδιο, έστω μόνο το συγκεκριμένο σημείο με τους κωδικούς παρακαλω ας το ανεβασει.... στις μαγνητικές επαφές τις αντιστοιχώ ως άμεση ζώνη και στην 8 που θα συνδέσω το ρανταρ, καταχωρώ τον κωδικό για ζώνη-ρανταρ....

thomasskoy
21-09-10, 18:48
τις εχω αλλα δεν εχω scaner να τις ανεβασω.θα δω μηπως βρω καποιον φιλο να τις περασω.παντως ειναι σχεδον οι διπλασιες απο τις οδηγιες χρηστη.

ggr
23-09-10, 13:53
Εδω ειναι οι οδηγιες εγκαταστατη αλλα πιθανον να βρεις καποιες διαφορες αναλογα με την version που ειναι το κεντρο σου.

Radiometer
23-09-10, 21:44
έχω το ίδιο κέντρο να κάθετε, οπότε με το θέμα ευκαιρία να το αξιοποιήσιμο, ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να καταλάβω ποια version είναι ?

ggr
23-09-10, 22:54
Οι οδηγιες που ανεβασα ειναι για την τελευταια version η οποια ξεχωριζει γιατι ειναι κατασκευασμενη με υλικα smd. Οσο αφορα προηγουμενες version υπαρχουν καποιες διαφορες στον προγραμματισμο πχ διαφορετικες adresses, αλλα γενικα η φιλοσοφια ειναι περιπου η ιδια. Αν ανεβασεις καποια φωτογραφια του πινακα σου και δω ποια version ειναι , ισως μπορεσω να βρω τις αντιστοιχες οδηγιες.

Radiometer
23-09-10, 23:03
η πλακέτα είναι ίδια με αυτήν που ανέβασε ο GrorgeH μόνο το αυτοκόλλητο στο IC διαφέρει λίγο στον κωδικός.
Αύριο θα το δω για σιγουριά

ggr
23-09-10, 23:06
Να προσεξεις αν εχει jumpers η αν αντι για αυτα εχει ενα μπουτον (ειναι για το reset των κωδικων)

skoy
21-04-11, 12:12
Ηδικια μου πλακετα γραφει επανω κωδικο ΜC-08P. Μπορω να χρησιμοποιησω αυτες τις οδηγιες εγκαταστασης για αυτο το μοντελο? Ευχαριστω!

tolisn
02-09-11, 21:34
Παιδιά μήπως έχει κάποιος της οδηγίες χρήσης του πίνακα Sigma ΜC-08D.

cpapakon
10-01-12, 14:10
Καλημερα,
σημερα εβαλα σε λειτουργεια το συναγερμο που ειχε το διαμερισμα μου αλλα δεν θελω να ηχει καθε τρεις και λιγο ενω είναι απενεργοποιημένος (όταν κάποιος μπει σε καποιο δωματιο).
Μηπως ξερετε τι θα πρεπει να κανω (αν γίνεται);

ok το βρηκα

ste4515
13-09-12, 11:31
Ευχαριστώ πολύ για τα manual!!!!!!!!!!!!!!!!

dalai
06-11-12, 13:54
εχει κανεις σας το manual εγκαταστατη για το mc-08 v5.0 ?
Καντε ενα κοπο :)

dmdata
05-03-13, 10:33
Παιδιά μήπως έχει κάποιος της οδηγίες χρήσης του πίνακα Sigma ΜC-08D.


Κι εγώ τον ίδιο έχω αλλά δεν μπορώ να αλλάξω το τηλέφωνο γιατι δεν έχω manual
Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει..MC 08D

skoy
17-07-13, 08:57
ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΣ ΠΩΣ ΚΑΝΩ RESET ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΣΕ mc08 ΚΑΙ ΠΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΛΕΝΞΩ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΝΑ ΚΑΛΕΙ?

picdev
20-07-13, 00:46
για σιωπηλό συναγερμό, πάτα το κωδικό μετά dial και μετά Εντερ, θα ακούσεις έναν παρατεταμένο μπιπ και θα αρχίσει να παίρνει τηλέφωνο χωρίς να χτυπάει η σειρήνα

skoy
06-08-13, 09:15
Πως ΓΙΝΕΤΑΙ reset με jumpers....???

kabouras_33
29-10-13, 23:20
καλησπερα σας!!!ενας φιλος μου εδωσε τον παλιο του συναγερμο για να τον εγκαταστησω σπιτι μου ειναι ο sigma mc08kp v.2,τοποθετησα το κεντρο και το πληκτρολογιο και τα ενωσα,καθως και τη μπαταρια και το 220ν για να κανω εναν ελεγχο να δω αν λειτουργει.διαβαζοντας και τα manual που βρηκα εδω και αλλα καταφερα να βρω οτι ο δικοσ μου συναγερμος που ειναι με jumper j1 και j2 κανει reset βγαζοντας και βαζοντας το jumper οταν ειναι υπο ταση.το εκανα και μετα οπως λενε οι οδηγιες μπηκε σε κατασταση arm!με το trouble λαμπακι αναμενο και ολες τις ζωνες.δοκιμασα λοιπον να βαλω κυριο κωδικο και κωδικο τεχνικου για την αφοπλιση χωρις αποτελεσμα εχω μονο εναν παρατεταμενο ηχο που απ οτι διαβασα ειναι σφαλματος...αν μπορει καποιος να βοηθησει με το τι κανω λαθος η να εχει το manual γι αυτο το συναγερμο θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα!ευχαριστω εκ των προτερων Γιωργος (kabouras_33@yahoo.gr)

drid
26-11-13, 02:53
Στις φωτογραφίες της πρωτης δημοσίευσης υπαρχουν 4 jumpers αλλα δεν βρίσκω στο εγχειρίδιο πως λειτουργουν. Ξέρει κάποιος τι ακριβως χρηση έχουν; Επίσης παρατήρησα οτι η θέση προγραμματισμού 30 δεν λειτουργει με τον τροπο που αναφέρει το εγχειρίδιο, οτι τιμες και να βάλω παντα γίνεται κλήση με παλμικό συστημα με πρωτόκολλο silent knight.
Ευχαριστώ προκαταβολικα

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

takis66
11-10-16, 23:44
καλησπερα σας!!!ενας φιλος μου εδωσε τον παλιο του συναγερμο για να τον εγκαταστησω σπιτι μου ειναι ο sigma mc08kp v.2,τοποθετησα το κεντρο και το πληκτρολογιο και τα ενωσα,καθως και τη μπαταρια και το 220ν για να κανω εναν ελεγχο να δω αν λειτουργει.διαβαζοντας και τα manual που βρηκα εδω και αλλα καταφερα να βρω οτι ο δικοσ μου συναγερμος που ειναι με jumper j1 και j2 κανει reset βγαζοντας και βαζοντας το jumper οταν ειναι υπο ταση.το εκανα και μετα οπως λενε οι οδηγιες μπηκε σε κατασταση arm!με το trouble λαμπακι αναμενο και ολες τις ζωνες.δοκιμασα λοιπον να βαλω κυριο κωδικο και κωδικο τεχνικου για την αφοπλιση χωρις αποτελεσμα εχω μονο εναν παρατεταμενο ηχο που απ οτι διαβασα ειναι σφαλματος...αν μπορει καποιος να βοηθησει με το τι κανω λαθος η να εχει το manual γι αυτο το συναγερμο θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα!ευχαριστω εκ των προτερων Γιωργος (kabouras_33@yahoo.gr)

το ιδιο ακριβως εχω παθει και εγω. ειχε πεσει η μπαταρια της μοναδας ειχαν κοκκινισει ολες οι ζωνες αλλαξα μπαταρια αλλα κανοντας reset me jumper δεν γινεται τιποτα. ξερει κανεις τα βηματα για σωστο reset;

vasilllis
12-10-16, 08:52
το ιδιο ακριβως εχω παθει και εγω. ειχε πεσει η μπαταρια της μοναδας ειχαν κοκκινισει ολες οι ζωνες αλλαξα μπαταρια αλλα κανοντας reset me jumper δεν γινεται τιποτα. ξερει κανεις τα βηματα για σωστο reset;

Δεν χρειαζεται να κανεις reset .Βγαλε μπαταρια και ρευμα για μερικα δευτ. και ξαναδοκιμασε να τα βαλεις πανω.
Αν κανεις ρεσετ ποιος θα το προγραμματισει μετα?